Dobór odpowiedniej anteny to kluczowa kwestia w każdej instalacji TV. Szukając odpowiedniego modelu należy wziąć pod uwagę następujące czynniki - zysk, kierunkowość, miejsce montażu, wbudowany wzmacniacz sygnału oraz pasmo, do którego antena jest strojona.
Czytaj więcejZbiór informacji dotyczących promocji "Trzymaj poziom z Hikvision".
Czytaj więcejJednym z kryteriów podziału hotelowych instalacji telewizyjnych jest treść, jaka ma być w nich dystrybuowana. Te prostsze dystrybuować mają wyłącznie ogólnie dostępną naziemną telewizję cyfrową, w innych właściciele umieścić mogą dodatkowe kanały telewizji satelitarnej. Skonstruowana przez inwestora oferta programowa może być nastawiona na wybrane kategorie gości oraz klientów hotelowych (kanały w językach obcych, tematyczne itd.).
Czytaj więcejPoE (Power over Ethernet) jest nazwą szeregu metod, które pozwalają zasilić sprzęt sieciowy poprzez skrętkę komputerową przy równoczesnym przesyle danych. Możliwe jest zasilanie urządzeń, takich jak kamery, telefony, przełączniki, punkty dostępowe itp.
Czytaj więcejBe Wave jest prostym i skutecznym systemem, który można łatwo zainstalować i uruchomić w domu, zmieniając go w bezpieczną i inteligentną przestrzeń.
Czytaj więcejPomiary sygnałów telewizji naziemnej DVB-T2 i satelitarnej DVB-S/S2. Technika pomiaru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 nie różni się zbytnio od pomiaru sygnału w standardzie DVB-T.
Czytaj więcejHikCentral Professional to kompletna platforma przeznaczona do zarządzania systemami bezpieczeństwa marki Hikvision.
Czytaj więcejNiniejszy artykuł stanowi kompendium wiedzy dla instalatora, który stoi przed zadaniem weryfikacji poprawności wykonania instalacji światłowodowej. Artykuł szczegółowo opisuje wszystkie aspekty związane z ideą oraz procedurami pomiaru metodą transmisyjną.
Czytaj więcejSieć 5G to piąta generacja standardów technologii bezprzewodowej (telekomunikacyjnej), która oferuje znacznie większą prędkości transferu danych niż wcześniejsze generacje, takie jak 3G czy 4G.
Czytaj więcejArtykuł jest zbiorem linków do serii webinarów dotyczących systemów monitoringu budowanych w oparciu o sprzęt marki Sunell.
Czytaj więcejInformacje o warsztatach Hikvision Master Workshops
Czytaj więcejKrótkie przedstawienie nowej serii urządzeń ULTIMODE do testowania i pomiarów instalacji światłowodowych.
Czytaj więcejSunell to globalny dostawca wysokiej jakości sprzętu CCTV. Firma od wielu lat specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnych i niezawodnych produktów.
Czytaj więcejNarzędzia do konfiguracji, zarządzania i użytkowania systemów monitoringu wizyjnego opartych na kamerach Sunell.
Czytaj więcejInstalacje światłowodowe odgrywają coraz większą rolę w transmisji sygnałów RTV/SAT. Dają one gwarancję niskich strat sygnału i bardzo dużą odporność na zakłócenia. W ofercie firmy DIPOL pojawiło się nowe rozwiązanie firmy TERRA pozwalające na realizację instalacji SMATV przy pomocy światłowodów.
Czytaj więcejSieć 10 Gb/s to sieć komputerowa, która pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 10 gigabitów na sekundę. W poniższej bibliotece zostaną przedstawione przykładowe rozwiązania z urządzeniami działającymi z taką prędkością.
Czytaj więcejArtykuł prezentuje sposób konfiguracji systemu kontroli dostępu dla jednego przejścia, dwustronnie kontrolowanego na bazie kontrolera DS-K2801.
Czytaj więcejDzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji do analizy obrazu, monitoring może być zautomatyzowany i umożliwiać podjęcie proaktywnych działań.
Czytaj więcejObowiązujące warunki gwarancja na produkty firmy Dahua w Polsce
Czytaj więcejPodstawowym problemem przed jakim staje instalator realizujący światłowodowy system monitoringu wizyjnego w otwartych terenach jest wybór odpowiedniego sposobu instalacji oraz podłączenia kamer IP.
Czytaj więcejW niniejszym artykule przedstawione zostały rzeczywiste wyniki pomiarów oraz sposób konfiguracji wzmacniacza kanałowego przy realizacji zbiorczej instalacji telewizji naziemnej DVB-T2 na około 70 gniazd końcowych.
Czytaj więcejZadaniem systemu kontroli dostępu jest zapewnienie dostępu do określonych stref osobom do tego uprawnionym oraz ograniczenie dostępu do stref chronionych osobom, które nie powinny się tam znajdować.
Czytaj więcejCzasze satelitarne to jeden z wielu ważnych elementów instalacji antenowej. Ten typ anteny zapewnia odbiór sygnału, który nadawany jest przez satelity telekomunikacyjne i zapewnia dostęp do setek programów zagranicznych nadawanych nawet z najbardziej odległych miejsc na świecie.
Czytaj więcejKażda instalacja naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 zaczyna się od anteny. Jej właściwy dobór jest kluczowy dla sukcesu całego przedsięwzięcia.
Czytaj więcejNowa aplikacja dla Partnerów Dahua.
Czytaj więcejZmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej to duże wyzwanie dla obiektów hotelowych, szpitali, więzień i pozostałych obiektów, w których wykorzystywana jest duża liczba odbiorników niekompatybilnych ze standardem DVB-T2.
Czytaj więcejArtykuł przybliża zagadnienia związane z wdrażaniem standardu telewizji naziemnej DVB-T2 w Polsce.
Czytaj więcejNowoczesne funkcje kamer Dahua zapewniają użyteczny i kolorowy obraz przy słabym oświetleniu, wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji oraz odstraszają intruzów.
Czytaj więcejUsługi bezprzewodowego dostępu do Internetu świadczone przez operatorów sieci komórkowych stanowią coraz bardziej popularną i coraz częściej wybieraną przez abonentów metodę dostępową. W zależności od nadajnika jak i operatora telefonii komórkowej, usługi bezprzewodowego dostępu świadczyć można w oparciu o różne techniki transmisji danych. Najpopularniejszą techniką jest LTE umożliwiająca osiągnięcie realnych przepływności sięgających nawet 100 - 150 Mb/s (w teorii nawet do 600 Mbit/s).
Czytaj więcejBiblioteka poruszająca zagadnienia konfiguracji systemów wideodomofonowych IP / 2-Wire Hikvision. Nowe urządzenia należy aktywować nadając im hasło. Dopiero po wykonaniu tej czynności, możliwa jest dalsza konfiguracja. Aktywację można wykonać np. za pomocą aplikacji klienckiej iVMS-4200 lub oprogramowania SADP. Nowo zakupione urządzenia mogą posiadać różne wersje firmware, w celu uniknięcia niekompatybilności i różnego rodzaju niespodzianek podczas konfiguracji, zalecane jest zaktualizowanie wszystkich urządzeń do najnowszych wersji firmware, a następnie zresetowanie ich do ustawień fabrycznych.
Czytaj więcejRynek spawarek światłowodowych zmienił się znacznie na przestrzeni ostatnich kilku lat. Do spawarek japońskich renomowanych marek (Fujikura, Sumitomo, Fitel) oraz dotrzymujących kroku w wielu aspektach spawarek koreańskich (np. Inno) dołączyły tanie spawarki chińskie.
Czytaj więcejDyrektywa CPR (ang. Construction Products Regulation) jest skrótem od rozporządzenia parlamentu europejskiego i rady (EU) nr 305/2011 odnoszących się do wyrobów budowlanych z dnia 9 marca 2011 roku i zastąpiła dyrektywę 89/106 EEC zwaną CPD (Construction Product Directive). Nowe rozporządzenie klasyfikuje wyroby budowlane, a także precyzuje przepisy dotyczące metod ich testowania w celu zapewnienie rzetelnej informacji o wyrobach budowlanych pod względem ich właściwości użytkowych na rynkach Unii Europejskiej.
Czytaj więcejPlatforma do konfiguracji oraz sterowania infrastrukturą sieciową (SDN) Omada integruje takie urządzenia sieciowe jak punkty dostępowe, przełączniki oraz bramy sieciowe.
Czytaj więcejPrzewodnik po urządzaniach firmy Dahua ułatwia wybór sprzętu pod kątem funkcji jakie spełniać ma system monitoringu.
Czytaj więcejHik-ProConnect to nowoczesna platforma chmurowa dla instalatorów i integratorów systemów Hikvision. Pozwala na zdalną diagnostykę i konfigurację urządzeń.
Czytaj więcejStacje czołowe dystrybuujące programy satelitarne po konwersji na postać cyfrową DVB-T COFDM to nadal najbardziej popularne rozwiązanie stosowane w wielu hotelach. Kanały satelitarne stanowić mogą uzupełnienie oferty programów telewizji naziemnej lub być jedynym źródłem oferty programowej w instalacji.
Czytaj więcejHikvision jest wiodącym światowym dostawcą produktów i rozwiązań związanych z nadzorem wideo. Portfolio firmy obejmuje między innymi systemy monitoringu CCTV (kamery i rejestratory IP, analog HD) oprogramowanie VMS, kodery i dekodery ścian wizyjnych oraz kontrolę dostępu wraz z prężnie rozwijającym się działem wideodomofonów.
Czytaj więcejDomowa sieć LAN/WLAN może służyć nie tylko podpięciu komputerów stacjonarnych i przenośnych do Internetu, ale także zapewnieniu dostępu do wspólnych pamięci, drukarek, skanerów oraz może być źródłem treści wyświetlanych na ekranie telewizora a także tworzyć sieć domowego monitoringu CCTV.
Czytaj więcejNowoczesna technika znacząco ułatwia pracę działu ochrony dużych firm handlowych, obiektów biurowych, produkcyjnych, lotnisk - czyli wszystkich obiektów z dużym przepływem osób. Firma Hikvision oferuje urządzenia do błyskawicznego odnajdywania osób z podwyższoną temperaturą oraz liczenia osób będących w obiekcie, nawet takim, który ma wiele wejść i wyjść.
Czytaj więcejKorzystny zakup profesjonalnych urządzeń Hikvision wymaga przejścia procedury rejestracji projektu u producenta. Ta ścieżka zakupu zarezerwowana jest dla profesjonalistów.
Czytaj więcejW celu wymiany danych pomiędzy przynajmniej dwoma komputerami należy stworzyć dedykowaną sieć komputerową. W stworzonej sieci urządzenia komunikują się ze sobą za pomocą mediów transmisyjnych, wykorzystując odpowiednie protokoły komunikacyjne. Obecnie, do sieci komputerowej podłączamy nie tylko komputery i serwery, ale również urządzenia CCTV, alarmy, elementy inteligentnego domu i urządzenia AGD.
Czytaj więcejTechnologia, na której opiera się liczenie osób jest w stanie automatycznie dostarczyć potrzebnych statystyk oraz na bieżąco informować obsługę o liczbie osób przebywających w sklepie. W dużych obiektach, posiadających wiele wejść, statystyki prowadzone są dla całego obiektu a nie pojedynczego wejścia. W naszej ofercie posiadamy dedykowane do tego zadania kamery i oprogramowanie.
Czytaj więcejRozwiązanie Hikvision do pomiaru temperatury, z wieloma produktami i szerokim zakresem zastosowań, zostało zaprojektowane, aby uzyskać szybki, bezpieczny i nie wymagający kontaktu pomiar w miejscach publicznych.
Czytaj więcejPrzewodnik Hikvision. Co to jest termowizja? Proces skanowania temperatury. Profesjonalne rozwiązania do pomiaru podwyższonej temperatury. Ręczny system do pomiaru podwyższonej temperatury.
Czytaj więcejDysk twardy jest jednym z kluczowych elementów systemu CCTV. Jego parametry mają znaczenie dla niezawodności i jakości zapisu obrazu z kamer. Dyski twarde używane na potrzeby monitoringu pracują w warunkach odmiennych niż dyski mające zastosowanie w komputerach PC.
Czytaj więcejW niniejszym artykule zebrane zostały podstawowe informacje na temat znajdujących się w ofercie firmy Dipol kabli światłowodowych. Krótki przewodnik ma za zadanie pomóc w optymalnym doborze kabla do potrzeb klienta i wymogów danej instalacji.
Czytaj więcejKonwertery HDMI (VGA) na IP marki Signal HD umożliwiają podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI(VGA) poprzez dedykowaną sieć komputerową. Urządzenia również umożliwiają przedłużenie sygnału IR (pilot) bądź USB (mysz, klawiatura) np. w celu sterowania odtwarzaczem NVR czy STB.
Czytaj więcejZamiana sygnałów A/V na sygnał wysokiej częstotliwości RF oznaczająca wprowadzenie sygnału z wszelkiego rodzaju źródeł takich jak komputery, odtwarzacze czy kamery monitoringu, do instalacji telewizji naziemnej, jest operacją wymagającą zastosowania tzw. modulatora.
Czytaj więcejSzybki postęp technologiczny przyczyniający się do dynamicznego rozwoju systemów CCTV oferujących coraz większe możliwości przy jednocześnie coraz niższych cenach, sprawił, że systemy tego rodzaju są coraz częściej instalowane w domach jednorodzinnych.
Czytaj więcejArtykuł zawiera ogólne informacje nt wykonywania pomiarów w instalacjach światłowodowych. Opisano metodę transmisyjną oraz pomiary reflektometryczne.
Czytaj więcejProgram Partnerski Hikvision adresowany jest do firm zajmujących się profesjonalnie zabezpieczeniami technicznymi budynków. Biorąc w nim udział uzyskuje się dostęp do mega promocji, szkoleń, bezpośredniego wsparcia technicznego, dodatkowych rabatów na sprzęt demonstracyjny, loterii w której można wygrać samochody i wiele innych. Zapraszamy.
Czytaj więcejSeria multiswitchy MRP z pasywnym torem telewizji DVB-T przeznaczona jest do instalacji bazujących na topologii gwiazdy. W tego typu systemach przewody z gniazd końcowych zbiegają się w miejscu montażu multiswitcha lub grupy multiswitchy. Urządzenia te są zatem idealne do zastosowań w budynkach jedno- oraz wielorodzinnych.
Czytaj więcejFirma Signal Fire jest dynamicznie rozwijającą się firmą specjalizującą się w produkcji spawarek światłowodowych. Z siedzibą w Chengdu zatrudnia blisko 200 pracowników. Oferowane przez nich urządzenia budowane w są na podzespołach renomowanych producentów (również europejskich), a rozwiązania technologiczne chronione są licznymi patentami. Cechą charakterystyczną spawarek od tego producenta jest wykorzystanie smartfonów do ich konfiguracji, archiwizacji danych o wykonanych spawach oraz wszelkiej diagnostyki. Produkty tej firmy znalazły uznanie na rynkach całego świata. O wysokiej jakości oferowanych produktów świadczyć może polityka gwarancyjna uwzględniająca wymianę urządzenia na nowe po wykonaniu 50 000 spawów.
Czytaj więcejSzafy RACK stojące oraz serwerowe Signal poddano badaniom na potwierdzenie zgodności z ogólnymi wymogami bezpieczeństwa zawartymi w dyrektywie Unii Europejskiej nr 2014/35/EU z dnia 26 lutego 2014 roku, poprzez spełnienie odpowiednich wymagań normy PN-EN 62368-1:2015-03.
Czytaj więcejW artykule przedstawiono propozycje budowy stoisk egzaminacyjnych w publicznych szkołach technicznych wg klasyfikacji programowej E6 i E20. Wskazano też artykuły, w których wyjaśniane są zagadnienia będące przedmiotem egzaminów.
Czytaj więcejKamery IP marki Hikvision podzielone są na serie, posiadające pewne cechy charakterystyczne, np. obsługa kompresji H.265(+), inteligentna analiza VCA itp. Znajomość cech charakterystycznych dla danej linii, symboliki oznaczeń oraz umiejętność rozróżnienia poszczególnych serii, pozwala na szybkie wyselekcjonowanie modeli kamer odpowiednich dla danej instalacji. W linii ekonomicznej aktualnie dostępne są 3 serie - EasyIP Lite, EasyIP 2.0 plus, EasyIP 3.0 i wkrótce dostępna będzie seria EasyIP 4.0. Starsze serie, jak EasyIP 2.0, powoli są wypierane przez nowsze rozwiązania z kompresją H.265.
Czytaj więcejOdpowiednie przygotowanie włókien światłowodowych to podstawa udanego spawania włókien. Nawet najlepsza i najdroższa spawarka nie będzie w stanie poprawnie połączyć brudnych lub źle dociętych włókien. Z tego względu dbanie o czystość narzędzi światłowodowych jest niezwykle istotne.
Czytaj więcejUrządzenia monitoringu można śmiało zakwalifikować do szerszej gałęzi produktów - Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things – IoT). Urządzenia elektroniczne używane w codziennym życiu takie jak telewizor, lodówka czy pralka mogą przetwarzać i przesyłać dane za pośrednictwem np. sieci komputerowej.
Czytaj więcejRACK board umożliwia wykorzystanie zarówno części frontowej szafy 19" jak i powierzchni bocznych, dostępnych po zdjęciu paneli. Dzięki temu osiągnięto dotychczas niespotykany współczynnik wypełnienia szafy tego rodzaju sprzętem, przy zachowaniu dobrego dostępu do urządzeń, odpowiedniej wentylacji, przejrzystości połączeń, instalacji na patch panelach wszystkich kabli zarówno z sygnałem przychodzącym z anten jak i wychodzącym do abonentów. Ta ostatnia cecha bardzo ułatwia diagnostykę sieci w trakcie eksploatacji.
Czytaj więcejDIPOL jako pierwsza firma w Polsce rozpoczęła sprzedaż produktów HIKVISION. W roku 2018 minęło 10 lat od zdobycia przez DIPOL Złotego Medalu targów Intertelecom w Łodzi w 2008 roku za rejestrator wyprodukowany przez HIKVISION a sprzedawany w Polsce pod marką ULTIMAX. Z tej okazji mamy dla wszystkich profesjonalistów prezent. Zapraszamy do logowania w naszym e-Sklepie i skorzystania z linku 10 lat Hikvision w Polsce. Wszystkie firmy z branży CCTV, będące naszymi klientami, dostały maila z zaproszeniem. Jeżeli jesteś instalatorem CCTV lub prowadzisz firmę ochroniarską a nie dostałeś maila, zarejestruj się w naszym e-Sklepie i zapytaj opiekuna jaki mamy dla ciebie prezent. Jego ważność mija z końcem roku.
Czytaj więcejZgodnie z nowelizacją rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 22 listopada 2012 roku, każdy budynek wielorodzinny, który uzyskał pozwolenie na budowę po 23 lutym 2013 roku, ma obowiązek zostać wyposażony w instalację RTV/SAT. Instalacja musi zapewnić zbiorowy odbiór cyfrowych programów telewizji naziemnej DVB-T oraz radia FM/DAB, jak również umożliwić zbiorowy odbiór programów telewizji satelitarnej z dwóch pozycji satelitarnych. W skład instalacji wchodzić ma okablowanie kategorii RG-6 lub wyższej wraz z osprzętem instalacyjnym - rozgałęźnikami, odgałęźnikami oraz wzmacniaczami i multiswitchami jak również maszt wraz z zestawem antenowym.
Czytaj więcejSkrętka komputerowa jest rodzajem kabla sygnałowego wykorzystywanego w instalacjach teleinformatycznych. Zbudowana jest z czterech par skręconych ze sobą przewodów, dzięki czemu zredukowany zostaje wpływ zakłóceń elektromagnetycznych pochodzących od innych urządzeń lub wzajemnych zakłóceń (tzw. przesłuchy). Najczęściej tego rodzaju kabel stosowany jest w instalacjach telefonicznych czy też sieciach Ethernet.
Czytaj więcejSzkolna sieć bezprzewodowa umożliwiać powinna dostęp do sieci Internet w całym budynku szkoły i oferować taką przepustowość, aby wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji mieli swobodny dostęp do usług świadczonych za pomocą sieci. Kluczowym zagadnieniem przy wyborze urządzeń jest więc ich przepustowość i maksymalna liczba obsługiwanych użytkowników.
Czytaj więcejTradycyjne multiswitche to przełączniki wielozakresowe działające w zakresie od 950 do 2150 MHz, które przy współpracy z konwerterem satelitarnym typu Quatro umożliwiają dystrybucję sygnałów telewizji satelitarnej DVB-S/S2, telewizji naziemnej DVB-T oraz radia analogowego FM/cyfrowego DAB pochodzących z jednego zestawu antenowego do wielu odbiorników TV-SAT. Zadaniem multiswitcha jest zapewnienie każdemu odbiornikowi satelitarnemu niezależnego dostępu do dowolnej pary polaryzacja/pasmo z wybranego satelity. Odbiornik w tym celu wysyła sygnał sterujący (napięcie zasilające 14/18 V, sygnał przełączający 0/22kHz oraz w przypadku multiswitchów 9-wejściowych sygnał sterowania DiSEqC), na podstawie którego multiswitch wybiera odpowiednie wejście, do którego podłącza dane wyjście (dany odbiornik).
Czytaj więcejSADP (ang. Search Active Device Protocol) to darmowe i proste w obsłudze oprogramowanie przeznaczone do wyszukiwania w sieci lokalnej kamer i rejestratorów marki Hikvision. Za jego pomocą można zmodyfikować podstawowe parametry sieciowe rejestratorów i kamer IP oraz zmienić lub przywrócić hasło. Po podłączeniu do sieci nowych urządzeń tego samego producenta ich adresy IP powtarzają się. Program SADP umożliwia ich zmianę bez względu na to czy są takie same i czy znajdują się w tej samej podsieci. Oprogramowanie dostępne jest na platformę Microsoft Windows 10, Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, Windows 2008 - 32 / 64-bit, Windows XP, Windows 2003 - 32-bit.
Czytaj więcejWersja 52.0 przeglądarki Firefox zmieniła domyślne ustawienia dla wtyczek NPAPI. Wiąże się to z problemami z wyświetleniem obrazu (ciągły monit o instalację wtyczek, które już są zainstalowane) z kamer i rejestratorów marki Ultimax i ***Hikvision***www.dipol.com.pl/hikvision--producer,search*** na tej przeglądarce. Istnieje możliwość przywrócenia obsługi wtyczek poprzez ustawienie odpowiedniej zmiennej w opcjach Firefox.
Czytaj więcejPodstawowym problemem przed jakim staje instalator realizujący system monitoringu wizyjnego jest wybór odpowiedniego typu kabla światłowodowego oraz topologii okablowania dla konkretnej instalacji. W związku z tym, że najczęściej pytania dotyczą instalacji, w których kamery rozlokowane są na słupach / latarniach, wszystkie przykłady nawiązywać będą do tego typu realizacji. Podawane informacje sprawdzą się oczywiście również w przypadku innego montażu kamer.
Czytaj więcejUsługi bezprzewodowego dostępu do Internetu świadczone przez operatorów sieci komórkowych stanowią coraz bardziej popularną i coraz częściej wybieraną przez abonentów metodę dostępową. Rosnąca popularność wynika z większych przepustowości transmisji dla oferowanych usług oraz większego zasięgu sieci mobilnego dostępu do Internetu. Absolutnym hitem jest technika LTE, umożliwiająca osiągnięcie przepływności zbliżonych do oferowanych w sieciach lokalnych dostawców internetowych.
Czytaj więcejAby uzyskać maksymalną skuteczność rozpoznawania tablic rejestracyjnych, kamera obsługująca tą funkcjonalność powinna zostać zainstalowana w odpowiedni sposób, tak, aby obraz tablicy rejestracyjnej jadącego samochodu został odpowiednio uchwycony. W zależności od producenta, nazwy określające funkcjonalność identyfikacji tablic, mogą się nieznacznie różnić...
Czytaj więcejCyfrowe radio to technika pozwalająca na nadawanie programów radiowych w postaci sygnału cyfrowego. Podobnie jak w przypadku cyfrowej naziemnej telewizji DVB-T, która zastąpiła stosowany przez lata sygnał analogowy – cyfrowe radio w stosunku do tradycyjnego radia FM oferuje szereg korzyści zarówno dla nadawców, jak i odbiorców.
Czytaj więcejAntena Yagi-Uda, zwana również anteną Yagi jest jednym z najpopularniejszych typów anten. Cechuje się ona stosunkowo prostą konstrukcją oraz wysokim zyskiem, który zazwyczaj przekracza 10 dBi. Anteny takie stosuje się w systemach pracujących w zakresach częstotliwości od HF do UHF, tj. od ok. 3 MHz do ok. 3 GHz, chociaż pasmo pracy anteny Yagi jest zazwyczaj niewielkie.
Czytaj więcejSzafy RACK wiszące poddano badaniom na potwierdzenie zgodności z ogólnymi wymogami bezpieczeństwa zawartymi w rozdziale II dyrektywy Unii Europejskiej nr 2001/95/WE z dnia 3 grudnia 2001 r. (wdrożonej Ustawą z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów Dz.U. 2003 r. Nr 229, poz. 2275, zmienioną Ustawą z dnia 12 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów Dz.U. Nr 35, poz. 215), poprzez spełnienie odpowiednich wymagań normy PN-EN 60950-1:2007.
Czytaj więcejW procesie zestawiania toru kablowego bardzo ważną rolę pełnią złącza. To od ich konstrukcji i jakości zależy pewność połączenia, jego tłumienie, dopasowanie, wytrzymałość mechaniczna. Firma Dipol oferuje złącza nowej generacji - zaciskane kompresyjne - spełniające najsurowsze wymagania i normy.
Czytaj więcejZastosowanie kamer termowizyjnych do monitoringu nie ogranicza się już do obiektów o znaczeniu krytycznym dla obronności danego kraju czy nauki. Kamery tego typu wykorzystywane są do monitorowania terenów nieoświetlonych, z gęstą roślinnością, różnych procesów w fabrykach, energetyce, gazownictwie, na lotniskach itp. Najlepsze rezultaty osiągnąć można poprzez stworzenie systemu złożonego z kamer „zwykłych” oraz termowizyjnych. Wynika to z odmiennej zasady działania i innego rodzaju generowanego obrazu (o tym w kolejnej części). Ważny jest też odpowiednio dobrany do potrzeb system analizy obrazu. Kamery termowizyjne stosowane w monitoringu posiadają podstawowe narzędzia analizy obrazu, takie jak detekcja ruchu oraz zmiany bądź przekroczenia określonej temperatury.
Czytaj więcejZłącze HDMI jest obecnie najczęściej wykorzystywanym złączem w przypadku źródeł różnego rodzaju multimediów. W przypadku, gdy zaistnieje potrzeba przesłania sygnału HDMI na odległość większą niż 30 m (maksymalna długość przewodu HDMI) lub w miejscu, w którym nie ułożono dedykowanego kabla, zasadnym jest skorzystanie z odpowiedniego konwertera medium pozwalającego na transmisję sygnału ze źródła HDMI, za pomocą odpowiedniego dla danego przypadku typu kabla.
Czytaj więcejZgodnie z przepisami unijnymi każdy mieszkaniec Wspólnoty do 2020 roku ma mieć techniczną możliwość uzyskania dostępu do Internetu o prędkości nie mniejszej niż 20 Mbit/s. Z tego względu, w wybranych krajach Unii wprowadzono regulacje mające na celu przyspieszenie tego stanu rzeczy. W niektórych z nich każdy nowo wybudowany budynek mieszkalny powinien być wyposażony w infrastrukturę światłowodową. Okablowanie takie znaleźć może zastosowanie nie tylko przy realizacji usług dostępu do szybkich połączeń z Internetem, ale również okazuje się być doskonałym medium przy wykonywaniu innych instalacji – w tym instalacji RTV/SAT. Instalacje multiswitchowe odpowiedzialne za dosyłanie sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz telewizji satelitarnej do mieszkań, stanowią doskonałe uzupełnienie, jak również alternatywę dla instalacji sieci kablowych w budynkach zamieszkania zbiorowego. Wykorzystanie w nich światłowodów może wiązać się z wieloma zaletami – zarówno pod względem technicznym, jak i finansowym.
Czytaj więcejRealizacja instalacji FTTH na bazie światłowodowych kabli abonenckich układanych w topologii gwiazdy to obecnie najpopularniejszy sposób okablowania budynków wielorodzinnych. Do największych zalet tego rozwiązania zaliczyć można jego względnie niski koszt oraz prostotę realizacji.
Czytaj więcejŚwiatłowodowe sieci FTTH stanowią istotny element nowoczesnej instalacji teletechnicznej w budynkach zamieszkania zbiorowego. Ich rosnąca w bardzo szybkim tempie popularność to zasługa zarówno obowiązujących przepisów, jak również rosnącej świadomości inwestorów. Zapewnienie dostępu do odpowiedniej jakości usług multimedialnych oraz Internetu staje się dziś sprawą priorytetową. Na korzyść popularyzacji światłowodów działa również sama technologia. Providerzy internetowi coraz chętniej sięgają po rozwiązania bazujące na dostarczaniu usług przy pomocy tzw. pasywnych sieci optycznych (xPON).
Czytaj więcejSwitche PoE ULTIPOWER to urządzenia przemysłowe, zapewniające płynną transmisję sieciową. Umożliwiają nawiązywanie połączeń z prędkością 10, 100 i 1000Mb/s. Posiadają porty Ethernetowe RJ45 wspierające automatyczną negocjację szybkości połączeń. Obsługują one również funkcję Power over Ethernet (PoE). Przełącznik automatycznie wykrywa urządzenia PD (ang. Power Device) działające w standardzie IEEE 802.3af i zapewnia im zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP, itp. Switche wyposażone są w porty światłowodowe bądź sloty SFP.
Czytaj więcejSystem alarmowy to zespół odpowiednio połączonych urządzeń, mający na celu zabezpieczenie chronionego obiektu, odstraszenie potencjalnego włamywacza i powiadomienie właściciela lub jednostki ochrony w przypadku naruszenia strefy chronionej. W zależności od zapotrzebowania oraz zasobności portfela, możliwa jest realizacja prostego systemu alarmowego, który może okazać się w zupełności wystarczający do zabezpieczenia domu lub bardziej zaawansowanego, który oprócz podstawowych funkcji znacznie poprawi komfort życia jego użytkowników. Decyzję dotyczącą wyboru z pewnością pomoże podjąć instalator, który po dokładnym oglądnięciu obiektu i analizie potrzeb klienta i możliwości rozbudowy w przyszłości, zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Dzięki bardziej zaawansowanym systemom alarmowym można np. sterować oświetleniem, ogrzewaniem, prostą automatyką domową, otwierać bramy automatyczne, elektrozaczepy w furtkach, itp. Nowoczesne manipulatory dotykowe, poza estetycznym wyglądem i intuicyjną obsługą mają możliwość zapisania na karcie pamięci mapy obiektu z rozmieszczeniem elementów instalacji co ułatwia kontrolę całego obiektu. Ponadto możliwa jest zdalna kontrola nad systemem alarmowym i podłączonymi do niego urządzeniami z wykorzystaniem telefonu komórkowego lub przez sieć internetową, za pomocą komputera z wykorzystaniem dedykowanych do tego aplikacji.
Czytaj więcejRozwój systemów monitoringu w kierunku pracy sieciowej był mocno hamowany brakiem kompatybilności urządzeń i małej elastyczności w rozbudowie. Użytkownicy nie mogli wybrać produktów różnych producentów, nie mówiąc o integracji z innymi systemami. Naprzeciw tym problemom wyszedł otwarty dla wszystkich standard o nazwie ONVIF.
Czytaj więcejExtra Free to propozycja bezprzewodowego (radiowego) systemu sterowania pracą urządzeń elektrycznych w instalacjach domowych, biurowych i częściowo przemysłowych. System obejmuje grupę współpracujących ze sobą urządzeń, pracujących na częstotliwości radiowej 868 MHz.
Czytaj więcejArtykuł prezentuje przykład realizacji zakończenia instalacji światłowodowej bazującej na tzw. kablu łatwego dostępu. Metoda ta stanowi obecnie najbardziej optymalny sposób kablowania budynków.
Czytaj więcejFirma TERRA jest jednym z największych dostawców specjalistycznych urządzeń do odbioru i dystrybucji sygnałów telewizji satelitarnej DVB-S/S2, naziemnej DVB-T i telewizji kablowej DVB-C w Europie. Początek historii firmy sięga końca roku 1980, kiedy firma dostarczała dla rynków rosyjskich i litewskich tunery analogowe i konwertery satelitarne.
Czytaj więcejF&Home RADIO jest bezprzewodowm systemem inteligentnego budynku dedykowanym dla mieszkań, domów jednorodzinnych oraz lokali użytkowych. Jego funkcjonalność pozwala na realizację założeń, które do tej pory wydawać by się mogły niewykonalne lub dostępne wyłącznie na ludzi o bardziej zasobnych portfelach. F&Home jest rozwiązaniem tanim, a jego modułowa budowa pozwala na rozłożenie całego procesu inwestycyjnego w czasie. Kolejne funkcje mogą być dodawane do systemu, gdy zajdzie taka potrzeba. Pierwsza instalacja składać się może z zaledwie kilku elementów (oferując już bardzo duże możliwości automatyki budynku), a w miarę upływu czasu rozszerzać ją można o następne moduły, zwiększać jej funkcjonalność, a przez to jeszcze lepiej dopasować do indywidualnych potrzeb.
Czytaj więcejW opracowaniu przedstawiono podstawowe instalacje CCTV, zarówno analogowe, hybrydowe, jak i IP. Pokazano przykłady zabezpieczenia domu, sklepu, parkingu i małego miasta.
Czytaj więcejSkrętka (ang. twisted-pair cable) jest rodzajem kabla sygnałowego służącego do przesyłania informacji w łączach telekomunikacyjnych oraz sieciach komputerowych. Obecnie, najczęściej wykorzystywana jest w telefonii analogowej oraz w sieciach Ethernet. Zbudowana jest z jednej lub więcej par skręconych ze sobą żył. Skręcenie ma na celu eliminację wpływu zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych, zwanych przesłuchami.
Czytaj więcejInstalując system telewizji przemysłowej należy umiejętnie dobrać miejsca wymagające monitoringu, dobrze rozmieścić kamery, dobrać odpowiednią pojemność dysków twardych oraz połączyć i skonfigurować cały system. Po przeprowadzeniu analizy obiektu i potencjalnych zagrożeń zainstalowano łącznie 33 kamery marki n-cam i v-cam. Ważne, aby monitorowane były wszystkie wejścia i wyjścia w budynku. Prawidłowo dobrana i zainstalowana kamera powinna być w stanie uchwycić obrazy, które pozwolą na identyfikację każdej osoby wchodzącej lub wychodzącej z budynku. Jest to istotna pomoc w ochronie klientów oraz własności hotelu.
Czytaj więcejNiniejszy artykuł w zwartej formie przedstawia proces powstania instalacji multiswitchowej w jednym z krakowskich budynków - od określenia wymogów przez projekt, aż do wykonania i eksploatacji systemu.
Czytaj więcejPo wielu latach obecności światłowodów na rynku telekomunikacyjnym wreszcie przyszedł czas na to, aby światłowody zagościły w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach. Wymusza to galopujący postęp techniczny elektroniki użytkowej, która opiera swoje usługi w coraz większym stopniu na połączeniach sieciowych i aplikacjach online.
Czytaj więcejProdukty firmy TERRA przeznaczone do montażu w zbiorczych instalacjach RTV/SAT, to przede wszystkich sprzęt najwyższej klasy objęty czteroletnią gwarancją. Realizowane przy ich pomocy sieci telewizyjne zapewniają poprawny odbiór sygnału przez długi czas.
Czytaj więcejZakup anteny do bezprzewodowych urządzeń sieciowych, takich jak punkty dostępowe, karty sieciowe czy modemy wiąże się z koniecznością znajomości zastosowanych w tych urządzeniach złączy. Mnogość rozwiązań oraz niewielkie różnice w wyglądzie zewnętrznym powodują, że mniej doświadczeni użytkownicy mogą mieć duże problemy z wyborem zakończonych odpowiednim wtykiem lub gniazdem anten.
Czytaj więcejDla wielu instalatorów przejście z technologii miedzianej na szkło oznacza wyposażenie warsztatu w nowe, nieużywane dotąd narzędzia. Wraz z nowym sprzętem instalatorzy muszą podnieść swoje umiejętności manualne, ponieważ praca na światłowodach niewątpliwie wymaga innego, bardziej starannego podejścia.
Czytaj więcejUsługi bezprzewodowego dostępu do Internetu świadczone przez operatorów sieci komórkowych stanowią coraz bardziej popularną i coraz częściej wybieraną przez abonentów metodę dostępową. Rosnąca popularność wynika ze spadków cen oraz większych przepustowości transmisji dla oferowanych usług. Absolutnym hitem jest technika LTE, umożliwiająca osiągnięcie przepływności zbliżonych do oferowanych w sieciach lokalnych dostawców internetowych.
Czytaj więcejArtykuł przedstawia propozycje kompleksowej realizacji instalacji teletechnicznych w budynkach wielorodzinnych, zgodnych z rozporządzeniem Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie z dnia 06.11.2012 roku.
Czytaj więcejZbiorcze instalacje optyczne pozwalają na odbiór i dystrybucję cyfrowych sygnałów naziemnych DVB-T, radiowych DAB oraz satelitarnych SAT przy zastosowaniu techniki światłowodowej. Zdecydowaną zaletą instalacji opartej na światłowodzie jest możliwość transmisji sygnałów na zdecydowanie większe odległości niż w przypadku, gdy sygnał dystrybuowany jest niż przy pomocy kabli koncentrycznych.
Czytaj więcejWraz z ogromną popularyzacją łączy światłowodowych w ostatnich kilku latach, coraz powszechniejsze stały się nowoczesne włókna jednomodowe. Jednak zarówno wśród włókien jednomodowych jak i wielomodowych istnieje gama standardów, która odróżnia je od siebie.
Czytaj więcejProfesjonalne podejście do problemu wzmacniania sygnałów telewizyjnych w nowoczesnych instalacjach DVB-T i SMATV polega na zastosowaniu wzmacniaczy kanałowych, pozwalających na precyzyjną regulację wzmocnienia i redukcję zakłóceń.
Czytaj więcejEstetyczne i funkcjonalne szafy RACK są przeznaczone do montażu urządzeń z obudową zaprojektowaną w standardzie 19" (482,6 mm). Jednostka "U" - 1,75 cala (44,45 mm) standaryzuje wysokość urządzeń w szafach typu RACK. Pojemność szaf jest związana z ich wysokością i jest określana za pomocą jednostek "U". Ważnym również parametrem dla szafy RACK jest jej głębokość (zewnętrzny wymiar), którą podaje się milimetrach np. 450, 600, 800 mm. Parametr ten jest istotny m.in. dla komputerów i rejestratorów, ze względu na różną ich głębokość. Należy sprawdzić, czy do danej szafy zmieści się konkretne urządzenie i czy jest wystarczająco dużo miejsca na doprowadzenie przewodów.
Czytaj więcejRejestratory PROTECT to rodzina mobilnych urządzeń, służących do zastosowań wewnętrznych, pozwalających na nagrywanie materiału audio i wideo w wysokiej jakości z wbudowanej kamery.
Czytaj więcejWdrożenie naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce jest w momencie przełomowym. Włączane są kolejne multipleksy przy działających ciągle nadajnikach analogowych. Mimo, że odbiór sygnału w standardzie DVB-T/T2 w zdecydowanej większości przypadków nie powinien wymagać wymiany zestawu antenowego stosowanego do tej pory do odbioru telewizji analogowej, praktyka pokazuje, że w wielu sytuacjach modernizacja zestawu jest konieczna. Ma to związek ze słabszą mocą emisji wybranych multipleksów cyfrowych w okresie przejściowym, czyli jednoczesnego nadawania telewizji analogowej oraz cyfrowej. Oczywiście każdego dnia powstaje również wiele nowych lokalizacji, dla których dobrać należy odpowiedni zestaw antenowy.
Czytaj więcejSzybkozłącza serii ULTIMODE FAST umożliwiają zakończenie kabla światłowodowego złączem typu SC bez czasochłonnego klejenia i polerowania złączy. Do zarobienia szybkozłączy nie są wymagane warunki sterylne, ponieważ czoło światłowodu zostało wypolerowane i wklejone w warunkach laboratoryjnych. Zakańczany kabel światłowodowy jest pozycjonowany przy montażu w zaawansowanej technologii V - rowków, dzięki czemu można uzyskać bardzo niską tłumienność złącza, na poziomie 0,25 dB. Żel optyczny, znajdujący się w złączu, niweluje skutki nieprecyzyjnego cięcia czy niewielkiej przerwy między wprowadzonym końcem włókna światłowodowego a zamontowanym włóknem wewnątrz złącza.
Czytaj więcejIdeą powstania niniejszego dokumentu było przybliżenie przyszłym inwestorom oraz biurom projektowym i instalatorom zagadnień dotyczących zbiorczych instalacji antenowych, a w szczególności ich modernizacji i dostosowania do wymogów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.
Czytaj więcejWielu instalatorów uważa, że światłowody to rozwiązanie drogie i trudne w instalacji, a przez to nie traktuje ich jako alternatywy kabli miedzianych. Nie używają światłowodów nawet w sytuacjach, w których zastosowanie tego medium transmisyjnego jest wręcz oczywiste. W jednym z oddziałów DIPOLa pojawił się instalator zobligowany przez inwestora do wykonania linku światłowodowego o długości 350 m. Po wyborze konwerterów wykonano odpowiedni kabel światłowodowy z zarobionymi złączami. Instalacja, poza rozłożeniem kabla, trwała 5 minut i sprowadziła się do włożenia odpowiednich wtyczek i podłączenia zasilania.
Czytaj więcejObecnie standardem w rejestratorach stała się kompresja H.264. Urządzenia z wyższej półki pozwalają użytkownikowi na coraz większą kontrolę nad stopniem kompresji oraz nad parametrami strumienia wideo odbieranego przez sieć. Aby zrozumieć jaki wpływ mają zmiany, jakie wolno dla nich wprowadzić, należy wpierw zrozumieć ogólne zasady działania tej metody kompresji.
Czytaj więcejSpawy mechaniczne ULTIMODE FAST-MS1 umożliwiają wykonywanie trwałych połączeń włókien światłowodowych bez wykorzystywania tradycyjnych spawarek optycznych. Niska tłumienność, na poziomie 0,1 dB, zapewniona jest dzięki zaawansowanej technologii pozycjonowania czół włókien za pomocą rowków w kształcie litery V.
Czytaj więcejNaziemna telewizja cyfrowa DVB-T/T2 pokrywa swym zasięgiem całą Europę. Wykonując nową instalację lub modernizując starą warto skorzystać z kilku przykładowych schematów zamieszczonych poniżej. Przedstawione instalacje stanowią wskazówkę dla tych, którzy w zależności od lokalizacji i mocy nadajnika dobrać muszą odpowiednie anteny oraz przedwzmacniacze antenowe.
Czytaj więcejWraz z rozwojem multimediów rośnie również zapotrzebowanie związane z jakością transmisji pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem sygnału. Rozbudowane instalacje multimedialne w hotelach, restauracjach i barach wymagają zastosowania odpowiednich urządzeń do stworzenia specjalnej infrastruktury umożliwiającej podgląd obrazu na kilkunastu odbiornikach telewizyjnych.
Czytaj więcejArtykuł przybliża zagadnienia dotyczące pomiarów w telewizyjnych instalacjach DVB-T. Objaśnia parametry pomiaru z praktycznego punktu widzenia. Wątek dotyczący wzmacniania i wzmacniaczy pozwoli na lepszy dobór sprzętu do instalacji w przejściowym okresie nadawania telewizji.
Czytaj więcejCzęsto się zdarza, że w budynkach rozmowy przez telefon komórkowy są utrudnione lub wręcz niemożliwe. Spowodowane jest to tłumieniem sygnału przez ściany, okna i stropy (podziemia). Najczęściej takie problemy występują w marketach, tunelach, parkingach, stacjach benzynowych, lotniskach i hotelach. Z podobną sytuacją można się spotkać w budynkach położonych na granicy zasięgu stacji bazowych (obszary rekreacyjne).
Czytaj więcejBiorąc pod uwagę rodzaj urządzenia zgłoszonego do oceny zgodności z wymaganiami zasadniczymi (zgodności z art. 3.2 dyrektywy 1999/5/WE) w zakresie efektywnego wykorzystania widma częstotliwości radiowych ustalono następujący program badań:
Czytaj więcejUE zaostrzyła wymagania dotyczące repeaterów GSM dotyczą one zarówno szerokości przenoszonego pasma (e-GSM) jak i emisji pozapasmowej. Wprowadzone nowe wzmacniacze SIGNAL o oznaczeniu 305, 505 i 1205 spełniają te wymagania. Posiadają dodatkowo regulowane tłumienie na wejściu jak i AGC.
Czytaj więcejJednym z podstawowych kryteriów podziału urządzeń światłowodowych jest rodzaj światłowodu, z którym współpracują. Podział uzależniony jest od rodzaju transmisji światła w rdzeniu światłowodu i dzieli światłowody na jednomodowe i wielomodowe. Transmisja w włóknie światłowodowym opiera się na zjawisku całkowitego wewnętrznego odbicia. Rdzeń jest ośrodkiem, w którym biegnie światło i najczęściej wykonany jest z domieszkowanego szkła (np. GeO2 + SiO2). Płaszcz światłowodu natomiast wykonany jest z czystego szkła (SiO2). Takie dobranie materiału podyktowane jest współczynnikami załamania ośrodków. Aby wystąpiło całkowite wewnętrzne odbicie światła, współczynnik załamania płaszcza (czystego szkła) musi być niższy od współczynnika załamania rdzenia światłowodu (domieszkowanego szkła). Bufor otaczający płaszcz to warstwa ochronna wykonana najczęściej z materiału termoplastycznego oraz specjalnych żelów mających na celu chronienie włókna przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Czytaj więcejPoniżej przedstawiamy schematy przykładowych instalacji telewizji naziemnej, satelitarnej, dystrybucji Internetu, monitoringu CCTV i wzmocnienia sygnału GSM. W pierwszej części są pokazane instalacje dla domów jednorodzinnych, w drugiej dla budynków wielomieszkaniowych.
Czytaj więcejOto przykładowy schemat instalacji w budynku wielorodzinnym. Instalacja umożliwia odbiór dowolnego programu naziemnego w każdym gniazdku antenowym oraz po podłączeniu przez abonenta tunera satelitarnego również programów satelitarnych z satelity, który został wybrany przez administratora budynku. Sieć zaprojektowana została w oparciu o multiswitche TERRA serii MSV oraz odgałęźniki o różnych stopniach tłumienia odgałęzienia. Największą zaletą takiej instalacji jest jej elastyczność. Dzięki bogatej ofercie multiswitchy firmy TERRA projektant ma praktycznie nieograniczone możliwości podczas doboru urządzeń i kreowania topologii. Wykonana już instalacja może być w łatwy sposób modyfikowana.
Czytaj więcejOto przykładowy schemat instalacji w budynku wielorodzinnym. Instalacja umożliwia odbiór dowolnego programu naziemnego w każdym gniazdku antenowym oraz po podłączeniu przez abonenta tunera satelitarnego również programów satelitarnych z dwóch pozycji satelitarnych (np. Hotbird 13E i Astra 19.2E). Sieć zaprojektowana została w oparciu o multiswitche TERRA serii MSV oraz odgałęźniki o różnych stopniach tłumienia odgałęzienia. Największą zaletą takiej instalacji jest jej elastyczność. Dzięki bogatej ofercie multiswitchy firmy TERRA projektant ma praktycznie nieograniczone możliwości podczas doboru urządzeń i kreowania topologii. Wykonana już instalacja może być w łatwy sposób modyfikowana.
Czytaj więcejOto przykładowy schemat instalacji w budynku wielorodzinnym. Instalacja umożliwia odbiór dowolnego programu naziemnego w każdym gniazdku antenowym oraz po podłączeniu przez abonenta tunera satelitarnego również programów satelitarnych z satelity, który został wybrany przez administratora budynku. Sieć zaprojektowana została w oparciu o przelotowe multiswitche TERRA serii MSR. Dzięki bogatej ofercie multiswitchy firmy TERRA projektant ma praktycznie nieograniczone możliwości podczas doboru urządzeń i kreowania topologii. Wykonana już instalacja może być w łatwy sposób modyfikowana.
Czytaj więcejPodstawowy schemat instalacji wzmacniacza GSM w domu jednorodzinnym umożliwiający normalne korzystanie z telefonu komórkowego w sytuacji kiedy wewnątrz budynku niski poziom sygnału wyklucza prowadzenie rozmów.
Czytaj więcejSygnał z kamer w instalacji RTV/SAT. Zamiana sygnałów A/V na sygnał wysokiej częstotliwości RF oznaczająca wprowadzenie sygnału z wszelkiego rodzaju źródeł sygnału, takich jak komputery, odtwarzacze czy kamery monitoringu do instalacji telewizji naziemnej jest operacją wymagającą zastosowania tzw. modulatora. Urządzenie to, wyposażone w jedno lub zestaw wejść A/V (HDMI) oraz wyjście RF (zwane potocznie wyjściem "antenowym") umożliwia oglądanie wizji i odsłuch dźwięku na wybranym kanale, na wszystkich podłączonych do instalacji telewizorach. Z punktu widzenia odbiornika wprowadzany do instalacji program widziany jest jako kolejny kanał telewizji naziemnej.
Czytaj więcejDwa konwertery Quatro A98257 łączymy z multiswitchem R70808 8 przewodami koncentrycznymi TRISET-113 E1015. Na schemacie nie są widoczne wejścia drugiego satelity na multiswitchu (są one umieszczone w dwóch rzędach). Zastosowanie tunera dwugłowicowego wymaga poprowadzenia dwóch przewodów TRISET-113 E1015 od multiswitcha do gniazda R694140. Umożliwi to jednoczesne oglądanie programu i nagrywanie innego. Na schemacie są dwa tunery jednogłowicowe i jeden dwugłowicowy.
Czytaj więcejPodstawowy schemat instalacji w domu jednorodzinnym umożliwiający odbiór kanałów naziemnych i satelitarnych. Instalacja umożliwia odbiór dowolnego programu naziemnego w każdym gniazdku antenowym oraz jednego programu satelitarnego we wszystkich gniazdkach. Program satelitarny można zmieniać z każdego miejsca w domu gdzie zainstalowano przedłużacz pilotów. Anteny i zwrotnica zamontowane na dachu, wzmacniacz, sumator i rozgałęźnik na strychu. Tuner można zamontować w salonie, trzeba przewidzieć doprowadzenie dodatkowego przewodu od tunera do sumatora na strychu. Instalacja umożliwia rozwój i podłączenie w przyszłości dodatkowych tunerów satelitarnych i monitoringu.
Czytaj więcejBiblioteka ma na celu przybliżenie zasad projektowania zbiorczych instalacji SMATV oraz możliwości programu SatNet4.2 firmy Terra. SatNet4.2 to nieskomplikowana aplikacja o dużych możliwościach. Możliwe jest zaprojektowanie sieci o praktycznie nieograniczonej liczbie gniazd. Wyniki symulacji w 99% pokrywają się z rzeczywistością.
Czytaj więcejDane nadajników cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2 HEVC. Zawartość programowa multiplexów. Obowiązujące w Polsce numery identyfikacyjne ONID, NID, TSID, SID i LCN. Zakłócenia DVB-T2 od nadajników LTE w paśmie 700 i 800 MHz.
Czytaj więcejNajważniejszym zadaniem podczas projektowania linii światłowodowej jest określenie maksymalnego zasięgu transmisji toru optycznego, czyli przeprowadzenie bilansu mocy linii światłowodowej. Bilans mocy to zestawienie wartości mocy na wejściu toru optycznego, strat i wzmocnień sygnału w linii światłowodowej. Dzięki temu możliwe będzie optymalne dobranie parametrów urządzeń nadawczych i odbiorczych w celu zapewnienia poprawnej transmisji sygnału.
Czytaj więcejPrzy wyborze odpowiedniego modelu kamery często kierujemy się możliwościami ustawień w różnych warunkach pracy. Oczywiście bardziej profesjonalne urządzenia mają tych możliwości więcej, natomiast prostsze urządzenia posiadają na stałe ustawione pewne parametry. Jednak aby móc w pełni wykorzystać możliwości danych ustawień, należy zapoznać się z ich działaniem, jaki wpływ mają na jakość obrazu, co poprawiają a co pogarszają. Taka wiedza pomoże w praktyce osiągnąć optymalny rezultat pracy kamery. Wpływ zmiany ustawień przedstawiono na przykładzie kamer ACTi, jednak odnoszą się one także do innych rodzajów kamer różnych producentów.
Czytaj więcejTłumaczeniem zapisu numerycznego na domenowy zajmuje się odpowiedni serwer DNS, do którego komputer wysyła zapytanie z prośbą o przetłumaczenie adresu. Po uzyskaniu odpowiedzi z adresem numerycznym komputer nawiązuje połączenie z odpowiednim komputerem.
Czytaj więcejTaśma samowulkanizująca 2501 firmy SCAPA wyprodukowana na bazie kauczuku poliizobutylowego znajduje szerokie zastosowanie przy uszczelnianiu połączeń kablowych zarówno w instalacjach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Prawidłowe ułożenie taśmy zapewnia całkowitą wodoodporność na wodę słodką i morską w bardzo szerokim zakresie temperatur.
Czytaj więcejMonitoring IP (CCTV IP) a monitoring (CCTV). CCTV IP ma tylu zwolenników co i przeciwników. Wynika to z wielu powodów. Należą do nich cena, wymagania co do medium transmisyjnego, jakość obrazu, mobilność, możliwość budowania systemów rozproszonych, stabilność działania itd. Kamery analogowe i IP. Rozwiązania hybrydowe. Kamery megapikselowe. Rejestratory DVR z funkcjami sieciowymi. Trendy.
Czytaj więcejW artykule przedstawiono proces przygotowania najczęściej używanego w instalacjach telewizji CCTV przewodu CAMSET M6000 i profesjonalnego wtyku kompresyjnego BNC E8293.
Czytaj więcejWLAN (ang. Wireless Local Area Network) jest to technologia pozwalająca budować bezprzewodowe sieci danych niskim kosztem, o zadowalających parametrach i sporych zasięgach. Dodatkową zaletą tej technologii jest krótki czas potrzebny na zbudowanie sieci.
Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu wielu osób tematem budowy sieci WLAN, postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu niezbędną teorię i kilka informacji praktycznych jak szybko i sprawnie wdrożyć sieć bezprzewodową standardu 802.11 w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz.
Złe zasilanie kamer stanowi często główną przyczynę wadliwie działającego systemu.
Czytaj więcejNależy uzmysłowić sobie, że nawet bardzo dobra edukacja nie rozwiąże problemu przemocy a monitoring może go znacznie ograniczyć. Cele i sposoby monitoringu szkoły.
Czytaj więcej