Sieć 10 Gb/s to sieć komputerowa, która pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 10 gigabitów na sekundę. Tak duża przepustowość obecnie stosowana jest w dużych przedsiębiorstwach, centrach danych i laboratoriach badawczych. Umożliwia ona wymianę dużych ilości danych w krótkim czasie, co jest szczególnie ważne dla aplikacji, takich jak przetwarzanie w chmurze, przesyłanie wideo wysokiej jakości czy też przesyłanie dużej ilości danych naukowych.
Komputerowa sieć szkieletowa danej firmy powinna być jak najwydajniejsza, ponieważ jest ona odpowiedzialna za przesyłanie dużych ilości danych między różnymi częściami sieci. Sieć szkieletowa jest często używana do przesyłania danych między różnymi działami w firmie, między oddziałami firmy lub między różnymi lokalizacjami. Wydajność taka jest potrzebna, aby umożliwić efektywne przesyłanie danych, co pozwala na bardziej skuteczne działanie przedsiębiorstwa.
W przypadku sieci szkieletowej w każdym z poniższych przypadków zastosowano światłowody jako główne medium transmisyjne. Istotnym aspektem jest obsługa przez urządzenia aktywne modułów SFP (ang. Small Form-factor Pluggable) o prędkości 10 Gb/s. Porty takie w urządzeniach oznaczone są jako SFP+ (w wielu urządzeniach sloty SFP+ umożliwiają również podłączenie wkładek SFP o prędkości 1 Gb/s).
  • 1. Prosta sieć komputerowa ze szkieletem 10 Gb/s.
    • Poniższa sieć zabudowana jest w oparciu o router (obsługujący dla sieci LAN port SFP+ 10 Gb/s) podłączony do switcha za pomocą wkładek 10 Gb/s marki ULTIMODE L1428. Podłączony switch obsługuje wkładki SFP+ tylko dla światłowodowych portów uplink, dlatego podłączone komputery zestawią połączenie tylko z prędkością 1 Gb/s.
  • 2. Prosta sieć WiFi ze szkieletem 10 Gb/s.
    • W odróżnieniu od poprzedniej sieci zastosowano tutaj switch PoE z portami uplinkowymi 10 Gb/s i podłączonymi do portów miedzianych punkty dostępowe, które pracują w standardzie 802.11ax (WiFi 6) obsługujące prędkość transmisji bezprzewodowej do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz i 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz. Połączenie między nimi a switchem ma prędkość 1 Gb/s. W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń bezprzewodowych np. EAP670 wymagane będzie zastosowanie switcha z portami miedzianymi PoE o prędkości 2,5 Gb np. TL-SG3210XHP-M2 N30223.
  • 3. Sieć komputerowa oraz WiFi ze szkieletem 10 Gb/s.
    • Sieć zbudowana jest z routera oraz z trzech różnych przełączników sieciowych. Pierwszym switchem jest TP-Link TL-SX3008F 8xSFP+, który jest najważniejszym urządzeniem w sieci. To on odpowiada za przełączenie pakietów (szybkość przekierowań pakietów dla tego urządzenia to 119,04 Mp/s) z sumaryczną przepustowością 160 Gb/s. Do tego urządzenia za pomocą portów optycznych połączone są dwa switche - jeden odpowiada za podłączanie punktów dostępowych natomiast drugi za podłączenie komputerów i innych urządzeń sieciowych.
  • 4. Rozbudowana sieć komputerowa oraz WiFi ze szkieletem 10 Gb/s.
    • W przypadku zastosowania głównego switcha SFP+ N30121 warto pamiętać aby kolejne przełączniki były zawsze podłączane bezpośrednio do niego. Tak zaprojektowana sieć umożliwia prostsze zarządzenia jak i konfigurowanie takich rzeczy jak wirtualne sieci przy zachowaniu wysokiej wydajności.
<