Optymalizacja dysków twardych pod kątem systemów CCTV na przykładzie Seagate Skyhawk

Dysk twardy jest jednym z kluczowych elementów systemu CCTV. Jego parametry mają znaczenie dla niezawodności i jakości zapisu obrazu z kamer. Dyski twarde używane na potrzeby monitoringu pracują w warunkach odmiennych niż dyski mające zastosowanie w komputerach PC.

Czytaj więcej

Jak zabezpieczyć system monitoringu przed cyberatakiem?

Urządzenia monitoringu można śmiało zakwalifikować do szerszej gałęzi produktów - Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things – IoT). Urządzenia elektroniczne używane w codziennym życiu takie jak telewizor, lodówka, czy pralka mogą przetwarzać i przesyłać dane za pośrednictwem np. sieci komputerowej.

Czytaj więcej

Systemy rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Część pierwsza - montaż kamery.

Aby uzyskać maksymalną skuteczność rozpoznawania tablic rejestracyjnych, kamera obsługująca tą funkcjonalność powinna zostać zainstalowana w odpowiedni sposób, tak, aby obraz tablicy rejestracyjnej jadącego samochodu został odpowiednio uchwycony. W zależności od producenta, nazwy określające funkcjonalność identyfikacji tablic, mogą się nieznacznie różnić...

Czytaj więcej

Kamery termowizyjne w monitoringu

Zastosowanie kamer termowizyjnych do monitoringu nie ogranicza się już do obiektów o znaczeniu krytycznym dla obronności danego kraju, czy nauki. Kamery tego typu wykorzystywane są do monitorowania terenów nieoświetlonych, z gęstą roślinnością, różnych procesów w fabrykach, energetyce, gazownictwie, na lotniskach itp. Najlepsze rezultaty osiągnąć można poprzez stworzenie systemu złożonego z kamer „zwykłych” oraz termowizyjnych. Wynika to z odmiennej zasady działania i innego rodzaju generowanego obrazu (o tym w kolejnej części). Ważny jest też odpowiednio dobrany do potrzeb system analizy obrazu. Kamery termowizyjne stosowane w monitoringu posiadają podstawowe narzędzia analizy obrazu, takie jak detekcja ruchu oraz zmiany bądź przekroczenia określonej temperatury.

Czytaj więcej

Jak to jest ze standardem Onvif?

Rozwój systemów monitoringu w kierunku pracy sieciowej był mocno hamowany brakiem kompatybilności urządzeń i małej elastyczności w rozbudowie. Użytkownicy nie mogli wybrać produktów różnych producentów, nie mówiąc o integracji z innymi systemami. Naprzeciw tym problemom wyszedł otwarty dla wszystkich standard o nazwie ONVIF.

Czytaj więcej

Zasilanie POE -standard IEEE 802.3af oraz IEEE 802.3at

PoE (Power over Ethernet) jest nazwą szeregu metod, które pozwalają zasilić sprzęt sieciowy poprzez skrętkę komputerową przy równoczesnym przesyle danych. Możliwe jest zasilanie urządzeń takich, jak: kamery, telefony, przełączniki, punkty dostępowe, itp.

Czytaj więcej

Złącza w instalacjach monitoringu

W procesie zestawiania toru kablowego bardzo ważną rolę pełnią złącza. To od ich konstrukcji i jakości zależy pewność połączenia, jego tłumienie, dopasowanie, wytrzymałość mechaniczna. Firma Dipol oferuje złącza nowej generacji - zaciskane kompresyjne - spełniające najsurowsze wymagania i normy.

Czytaj więcej

Kamery

Oferta kamer na rynku jest bardzo szeroka. Jaką kamerę wybrać? Co decyduje o prawidłowym doborze kamery? Jakie parametry można regulować? Co to jest kamera noc/dzień? Kamery przemysłowe CCTV można dzielić na wiele sposobów. * główny podział przebiega ze względu na sygnał wyjściowy; rozróżniamy kamery analogowe i kamery IP. Te pierwsze mają wyjście koncentryczne o impedancji 75 Ohm i poziomie sygnału 1 Vpp. Kamery IP mają wbudowany serwer wideo na wyjściu którego znajduje się standardowe złącze RJ-45 poprzez które podpinamy do sieci IP. * spośród kamer IP można wydzielić kamery megapikselowe. Kamery megapikselowe mają rozdzielczość obrazu powyżej miliona pikseli. W praktyce są to więc kamery 1.3 Mpix, 2.0 Mpix, 5 Mpix itd. Tak wysoka rozdzielczość umożliwia cyfrowe powiększanie obrazu online lub z archiwum

Czytaj więcej

Oświetlenie w monitoringu

Dobre oświetlenie tradycyjne ma sporo zalet. Jednak jest ono widoczne, łatwo pozwala obejść strefy oświetlone, wymaga sporo energii i jest kosztowne.

Czytaj więcej

Kompresja H.264 - poznaj i wykorzystaj w praktyce!

Obecnie standardem w rejestratorach stała się kompresja H.264. Urządzenia z wyższej półki pozwalają użytkownikowi na coraz większą kontrolę nad stopniem kompresji oraz nad parametrami strumienia wideo odbieranego przez sieć. Aby zrozumieć, jaki wpływ mają zmiany, jakie wolno dla nich wprowadzić, należy zrozumieć ogólne zasady działania tej metody kompresji.

Czytaj więcej