Dostosowanie Antenowych Instalacji Zbiorczych (AIZ) do odbioru Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T

Biblioteka archiwalna.
Informacje w niej zawarte mogą być nieaktualne.
INSTALACJE SMATV (SATELLITE MASTER ANTENNA TELEVISION)
WYTYCZNE DLA: BIUR PROJEKTOWYCH, INWESTORÓW, INSTALATORÓW
Ideą powstania niniejszego dokumentu było przybliżenie przyszłym inwestorom oraz biurom projektowym i instalatorom zagadnień dotyczących zbiorczych instalacji antenowych, a w szczególności ich modernizacji i dostosowania do wymogów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.
Modernizując daną instalację warto w planach uwzględnić również dystrybucję sygnałów satelitarnych dla cieszących się ciągle największą popularnością wśród widzów cyfrowych platform. W drugiej części opracowania przybliżono zasady planowania tego typu instalacji oraz zaproponowano sprawdzone rozwiązania TERRA. Temat ten interesujący jest również ze względu na projekt rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.), w którym oprócz opisu technik światłowodowych znaleźć można zapisy dotyczące instalacji multiswitchowych.
Instalacje AIZ pracujące w pełnym paśmie częstotliwości
Wzmacniacze
Zestawy wzmacniające pracujące w antenowych instalacjach zbiorczych podzielić możemy na dwie najbardziej ogólne grupy:
  • wzmacniacze szerokopasmowe stosowane w mniej rozbudowanych instalacjach (maksymalnie kilkadziesiąt gniazd),
  • wzmacniacze kanałowe stosowane zarówno w mniejszych jak i najbardziej rozbudowanych instalacjach AIZ.
Instalacje istniejące
W przypadku pierwszym, dołożenie programów cyfrowych nie powinno stanowić żadnego problemu i powinno zadziałać niejako „automatycznie”. Jedyną czynnością jaką winien wykonać administrator instalacji jest sprawdzenie, czy wzmacniacz zapewnia odpowiednie wzmocnienie i czy zachowane są wymagane poziomy sygnału na gniazdach końcowych.
Kanały DVB-T powinny być wprowadzane do instalacji TV z poziomem mocy niższym o 6-10 dB w stosunku do poziomu fali nośnej wizji sygnałów TV analogowej. Więcej o pomiarach i parametrach sygnałów cyfrowych oraz o wymogach dla tego typu instalacji przeczytać można w bibliotece Pomiary i wzmacnianie sygnałów cyfrowych.
Sprawa wygląda inaczej w przypadku wykorzystania wzmacniaczy kanałowych. Ich wykorzystanie wymaga ingerencji w już działający system. Wiele z istniejących instalacji działa w oparciu o zestaw wzmacniaczy kanałowych firmy Alcad. Wzmacniacze tej marki instalowane są od 2003 roku w tysiącach lokalizacji.
W zestawie wzmacniaczy kanałowych ZG Alcad jedna wkładka odpowiada za wzmocnienie jednego kanału. Charakterystyka wzmacniacza (odpowiednia liniowość dla całej szerokości kanału DVB-T) powoduje, iż wzmacniacze te stosowane być mogą zarówno dla sygnałów analogowych, jak i cyfrowych DVB-T.
Z reguły, w zestawach obsługujących telewizję analogową znajduje się zasilacz oraz 5-7 sztuk wzmacniaczy kanałowych. Jako że ramka montażowa mieści maksymalnie 12 sztuk wzmacniaczy, modernizacja zestawu polega na dołożeniu kolejnych wzmacniaczy w ilości równej odbieranym multipleksom cyfrowym. W przypadku, gdy multipleks odbierany jest na kanale zbliżonym (maksymalnie +/- 5 kanałów) do któregoś z aktualnie odbieranych kanałów telewizji analogowej który nie będzie wykorzystywany, możliwe jest przestrojenie wybranej wkładki w firmie Dipol.
Instalacje nowe
Inwestorom i wykonawcom stojącym przed wyborem wzmacniaczy dla naziemnej telewizji cyfrowej polecamy stosowanie strojonych cyfrowo wzmacniaczy kanałowych at420 TERRA R82510.

Wzmacniacze te sprawdzą się w każdej zbiorczej instalacji telewizji naziemnej:
  • w blokach mieszkalnych,
  • hotelach i pensjonatach,
  • szpitalach i innych budynkach użyteczności publicznej.
Do największych zalet wzmacniaczy serii at TERRA należą:
  • współpraca z sygnałami analogowymi i cyfrowymi,
  • elektronicznie programowane filtry piłowe zapewniające wysoką selektywność urządzeń,
  • każdy panel posiada dwa, niezależne tory wzmacniające; możliwe jest więc wzmocnienie dwóch multipleksów DVB-T o dowolnej częstotliwości z pasma UHF z wykorzystaniem jednej wkładki w raz w wyrównaniem ich poziomów na wyjściu,
  • wbudowane układy AGC zapewniające wyrównanie poziomów z wielu wzmacniaczy
  • możliwość zasilania 12V przedwzmacniaczy antenowych,
  • łatwy montaż na uniwersalnej szynie DIN z możliwością montażu w szafie RACK.
W skład zestawu wchodzą:
Cyfrowy dwukanałowy wzmacniacz DVB-T z AGC at420 TERRA
Cyfrowy dwukanałowy wzmacniacz DVB-T z AGC at420 TERRA
Cyfrowy dwukanałowy wzmacniacz DVB-T z AGC at420 TERRA
Podwójny, cyfrowy wzmacniacz kanałowy DVB-T z AGC at420 Terra R82510 – wyposażony w dwa niezależne tory wzmacniające, filtry programowane cyfrowo, układ AGC wzmacnia zarówno programy analogowe jak i cyfrowe MUXy DVB-T
Wielowejściowy wzmacniacz FM/VHF/UHF ma400 Terra
Wielowejściowy wzmacniacz FM/VHF/UHF ma400 Terra
Wielowejściowy wzmacniacz FM/VHF/UHF ma400 Terra
Wielowejściowy wzmacniacz FM/VHF/UHF ma400 Terra R82520 z pasmowymi wejściami BIII oraz FM – pozwala na podniesienie poziomu sygnału pochodzącego ze wszystkich wzmacniaczy oraz modulatorów oraz zsumowanie z sygnałami VHF i FM.
Cyfrowy dwukanałowy wzmacniacz DVB-T z AGC at420 TERRA
Cyfrowy dwukanałowy wzmacniacz DVB-T z AGC at420 TERRA
Cyfrowy dwukanałowy wzmacniacz DVB-T z AGC at420 TERRA
Dwukanałowy modulator jednowstęgowy multistandard k. 6-12, 21-69, S1-S40 mt420 Terra R82515 – podwójny jednowstęgowy modulator VSB.
Diplekser wo410 1x2 Terra WDM 1310/1550 nm - WYPRZEDAŻ
Szyna montażowa DIN R82538 do szafy RACK miesząca do ośmiu paneli.
Diplekser wo410 1x2 Terra WDM 1310/1550 nm - WYPRZEDAŻ
Zasilacz 12V/4.5A DR-60-12 R82532
Diplekser wo410 1x2 Terra WDM 1310/1550 nm - WYPRZEDAŻ
Taśma zasilająca 699.20 R82536
Mostek połączeniowy 699.026 do urządzeń serii at/mt/ma Terra (36 mm)
Mostki połączeniowe 699.026. R82540
Przykładowa realizacja układu wzmacniającego zbudowanego w oparciu o urządzenia marki TERRA.
Powyższy zestaw zawiera:
  • 4 sztuki podwójnych modulatorów mt420 R82515 pozwalających na wprowadzenie do instalacji w sumie 8 programów z zewnętrznych źródeł niskiej częstotliwości (kamer monitoringu, odtwarzaczy multimediów, odtwarzaczy DVD, odbiorników satelitarnych, itd.),
  • 3 sztuki podwójnych wzmacniaczy kanałowych at420 R82510 pozwalających na wzmocnienie sygnału dla 6 multipleksów DVB-T lub kanałów TV analogowej,
  • 1 sztukę szerokopasmowego wzmacniacza ma400 R82520 pozwalającego zsumować oraz wyrównać sygnały UHF, VHF oraz FM – maksymalny poziom wyjściowy wzmacniacza według DIN45004B wynosi 118 dBµV i z powodzeniem pozwoli na zasilenie w sygnał instalacji obejmujących nawet 200 i więcej gniazd bez konieczności stosowania dodatkowych wzmacniaczy budynkowych.
  • Całość zasilona jest z zasilacza DR-60-12 R82532 i umieszczona na szynie DIN R82538 pasującej do szafy typu RACK 19". Możliwy jest oczywiście montaż wzmacniaczy bezpośrednio na ścianie lub w typowych szafkach RTV.
Montaż wzmacniaczy TERRA pozwoli na bezproblemowe przejście przez okres wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej i wyłączania kolejnych nadajników analogowych. Zmiana parametrów emisji dla konkretnego nadajnika – w szczególności zmiana częstotliwości dla poszczególnych MUXów cyfrowych nie będzie niosła za sobą konieczności ingerowania w sprzęt. Wszystko sprowadzać się będzie do przestrojenia danej wkładki poprzez kilkukrotne wciśnięcie przycisku umieszczonego na jej obudowie i nie wymaga żadnych zewnętrznych urządzeń takich jak programator, czy laptop. Cała procedura potrwać może kilka minut.
Okablowanie
W instalacjach, które w chwili obecnej pracują w pełnym paśmie telewizyjnym i nie korzystają z przemienników częstotliwościowych, modernizacja polegać może wyłącznie na zmianie/rozbudowaniu zestawu wzmacniającego sygnał.

W incydentalnych przypadkach, we fragmentach instalacji, w których położone zostało gorsze okablowanie lub okablowanie uległo zestarzeniu może zajść potrzeba wymiany. Stare, kilkunastoletnie przewody słabej jakości z biegiem czasu tracą swoje początkowe parametry. Parametry kabla ulegają pogorszeniu: tłumienie wzrasta, ekranowanie maleje. To co, co w przypadku telewizji analogowej powodowało delikatne zaśnieżenie na ekranie telewizora, może skutecznie utrudnić odbiór cyfrowy.

Nowo projektowane instalacje winny bezwzględnie wykorzystywać okablowanie renomowanych marek z oznaczeniem „Klasa A” lub wyższym.
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 Eca klasa A 1,13/4,8/6,8 100 dB [1m]
TRISET-113 PVC E1015
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET PROFI Eca klasa A++ 1,13/4,80/6,90 120dB [100m]
TRISET PROFI E1010
Popularny na rynki przewód TRISET-113 PVC E1015 o klasie ekranowania A+
oraz jego młodszy brat TRISET PROFI E1010 zaliczany do najwyższej klasy A++.
Niejednokrotnie zdarza się, iż inwestor pozostawia wykonawcy wolną rękę przy doborze i wykonywaniu okablowania danego obiektu. Ten, szukając oszczędności decyduje się na najtańsze przewody produkowane z założeniem innym niż dystrybucja telewizji (np. przewody typu RG-59). Różnica w tłumieniu sygnału na odcinku 100m i częstotliwości 860MHz dla tego typu przewodu oraz przewodu TRISET-113 wynosi około 18dB! Oznacza to trzykrotny wzrost tłumienia. Okazać się może, że to co w przypadku TV analogowej owocowało delikatnym zaśnieżeniem obrazu i było akceptowalne, w przypadku DVB-T może owocować całkowitymi zanikami obrazu.
Anteny odbiorcze dla sygnału cyfrowego DVB-T
W zdecydowanej większości przypadków zestaw antenowy odpowiedzialny za dotychczasowy odbiór sygnału analogowego z powodzeniem będzie sobie radził z odbiorem sygnału cyfrowego. Od strony kompatybilności technologicznej wymiana anten nie jest konieczna, a jedynym wymogiem i warunkiem niezbędnym w tym przypadku jest utrzymanie zestawu w należytej sprawności technicznej. Zaleca się wymianę anten skorodowanych oraz niekompletnych. W szczególności sprawdzić należy stan mocowań anten – sygnał cyfrowy w stosunku do sygnału analogowego cechuje wiele zalet, jednak jego specyfika powoduje, iż istnieje dość wąska granica między obrazem i dźwiękiem idealnej jakości, a ich zupełnym brakiem.
Antena telewizyjna Dipol 44/21-48 Tri Digit DVB-T/T2 UHF
Antena Dipol Tri-Digit A2670
Ograniczona moc emisji sygnału cyfrowego w okresie przejściowym (jednoczesnej emisji sygnału analogowego oraz cyfrowego – może on trwać do kilku lat) powoduje, iż w wielu miejscach odbiór DVB-T jest utrudniony. W takich przypadkach, o ile to możliwe zaleca się wymianę anten, na modele o większym zysku energetycznym.

Największą popularnością w instalacjach zbiorczych cieszą się obecnie anteny typu Tri-Digit A2670. Łączą one w sobie dwie istotne cechy:
  • duży zysk energetyczny sięgający 18dBi w górnej granicy pasma UHF zapewniający dobre parametry sygnału na wejściu instalacji,
  • zwartą konstrukcję i niewielkie wymiary – wbrew pozorom jest to cecha istotna również dla anten montowanych na dachach dużych budynków; anteny długości 2-3m zapewniające podobny zysk są dużo bardziej narażone na defekty związane z działaniem czynników zewnętrznych (wiatr, ptaki) a stosowane w nich często delikatne direktory typu „x” są po kilku latach zniekształcone.
Inne anteny odbiorcze
Wielokrotnie zdarza się, iż instalatorzy „modernizując” zestawy antenowe dokonują demontażu anten zaprojektowanych do odbioru pasma BIII twierdząc, iż DVB-T działać będzie jedynie na kanałach 21-60(69) pasma UHF. Stwierdzenie takie choć bardzo popularne jest nie do końca prawdziwe.

Pasmo BIII (VHF), w którym nadawane są obecnie kanały analogowej telewizji naziemnej, w przyszłości wykorzystane ma być dla potrzeb emisji cyfrowego radia w standardzie T-DAB.

Pasmo 174-230 MHz, o którym mowa podzielone zostanie na 8 kanałów o szerokości 7 MHz (w chwili obecnej 7 kanałów o szerokości 8 MHz). W każdym z nich zawierać będą 4 „podkanały” dedykowane do nadawania 4 sygnałów radia cyfrowego. W efekcie możliwa więc będzie emisja 32 kanałów cyfrowego radia w standardzie T-DAB.

To jednak nie jedyny powód, dla którego instalatorzy anten powinni wstrzymać się z demontażem omawianych anten.
Obowiązujące w Polsce założenia mówią o tym, iż w przyszłości możliwe będzie wykorzystanie jednego z ośmiu kanałów pasma BIII na potrzeby emisji dodatkowego multipleksu cyfrowej telewizji DVB-T. Warto więc być przygotowanym na taką ewentualność już teraz.
Układ kanałów DVB-T i T-DAB w paśmie BIII – pomijanym często przez instalatorów, czy biura projektowe.
[źródło mi.gov.pl]
Instalacje AIZ pracujące w ograniczonym paśmie częstotliwości
Wszystkie instalacje pracujące wyłącznie w paśmie VHF powinny być zmodernizowane aby zapewniać możliwość dystrybucji programów telewizyjnych również w częstotliwościach pasma UHF.

Wszelkie próby odkładania modernizacji instalacji polegające m.in. na stosowaniu kolejnych przemienników częstotliwości UHF/VHF należy traktować jako rozwiązania tymczasowe. Jako główny powód podać można tutaj wspomniany wcześniej fakt, iż pasmo VHF wykorzystywane będzie w przyszłości do emisji innych usług cyfrowych. W obliczu powyższego kwestia techniczna dotycząca mniejszych możliwości dla przepływności bitowych MUXów w paśmie VHF wynikająca z węższych kanałów jest sprawą drugorzędną.
Instalacje realizowane w miejscach z trudnymi warunkami odbioru sygnału DVB-T
W sytuacji, w której pojedynczy odbiornik DVB-T podpięty bezpośrednio do anteny umożliwia względnie bezproblemowy odbiór sygnału cyfrowego wiemy, że sygnał taki możemy poddać regeneracji celem dystrybucji w sieci liczącej kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset gniazd. Jako wartości progowe, wystarczające dla odbioru sygnału przez jeden odbiornik można przyjąć: 26dB dla MER oraz 10E(-3).

W tego typu sytuacjach podstawową kwestią jest dobór anteny o jak najwyższym zysku energetycznym.
Może jednak zdarzyć się sytuacja, w której zbyt słaby poziom sygnału na wyjściu anteny uniemożliwia jego dystrybucję w instalacji zbiorczej. Jeśli poziom błędów (bitowa stopa błędów BER oraz współczynnik błędu modulacji MER) na antenie jest wysoki, zastosowanie wzmacniaczy kanałowych, czy przemienników częstotliwości może okazać się nieskuteczne.

Stosuje się wówczas regenerator sygnału DVB-T, poprawiający jego jakość. Proces ten polega na odebraniu sygnału DVB-T, demodulacji do strumienia transportowego, a następnie ponownej modulacji COFDM na wybranym multipleksie (funkcja przemiennika). Urządzeniem realizującym taką funkcję jest trans modulator COFDM/COFDM TTX-311 TERRA dostępny na zamówienie.
Trans modulator COFDM-COFDM TTX-311 TERRA. Moduły instalowane są w jednostce centralnej UC-380 mieszczącej do 8 modułów (również innego rodzaju). Jeden moduł odpowiada za trans modulację jednego multipleksu naziemnej TV cyfrowej.
Idea zastosowania trans modulatora TTX-311.
Dodatkową zaletą urządzenia jest możliwość modyfikacji strumienia transportowego wykorzystywana w prywatnych obiektach hotelowych czy np. obiektach więziennych w celu prostej filtracji wybranych treści z całej palety programów dostępnych w MUX-ach cyfrowych DVB-T.
Zamiana cyfrowego sygnału DVB-T na analogowy sygnał PAL
w obiektach z dużą ilością odbiorników kineskopowych lub wyposażonych w tuner MPEG2
(szpitale, więzienia, hotele i inne tego typu obiekty)
Osobną kategorię instalacji stanowią sieci telewizyjne, w których problem są przestarzałe odbiorniki kineskopowe lub nowsze, ale bez głowicy MPEG-4 (LCD/Plazma). Odbiorniki takie z przyczyn oczywistych nie są w stanie odbierać programów naziemnej telewizji cyfrowej.

Inwestorzy stojący przed wizją modernizacji tego typu instalacji mają do wyboru jedno z trzech rozwiązań, z których każde posiada zarówno wady jak i zalety. Wybór najbardziej odpowiedniego rozwiązania jest wypadkową liczby gniazd, przewidywanego budżetu oraz indywidualnych preferencji inwestora.
  • 1. Wymiana wszystkich telewizorów na nowe, posiadające wbudowany tuner naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T MPEG-4. Wymaga największych jednostkowych nakładów finansowych które są zależne głównie od wielkości ekranu wybranego modelu. Daje gwarancję odbioru programów w rozdzielczości SD jak i HD przy wygodnej obsłudze – jeden pilot.
  • 2. Wyposażenie telewizorów w zewnętrzny tuner DVB-T. W zależności od posiadanego telewizora może być dostępny tylko obraz SD (telewizory kineskopowe i LCD niskiej rozdzielczości) lub też obraz w rozdzielczości HD (telewizory HD i HD READY). Wadą tego rozwiązania jest obsługa telewizorów za pomocą dwóch pilotów: tym od telewizora włączamy odbiornik TV, tym od zewnętrznego tunera DVB-T wykonujemy zmianę kanałów i inne operacje na tunerze DVB-T.
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-507
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-527 A99252
W obu powyższych rozwiązaniach są dostępne dodatkowe funkcje tunerów DVB-T:
    • PVR - nagrywanie programów z timera na dysk USB,
    • EPG - elektroniczny przewodnik po programach (program telewizyjny) z którego w łatwy sposób można wybrać pozycję do nagrywania,
    • Timeshift - oglądanie bieżącego programu z poślizgiem (z możliwością zatrzymywania i przyspieszania),
    • Wielostronicowy teletekst - ładowany przy pierwszym uruchomieniu,
    • Wybór języka tekstów dialogowych,
    • Wybór języka fonii,
    • Ochrona Rodzicielska. Jeżeli w domu jest dziecko to w menu można ustawić jego wiek. Wówczas przy każdym programie ze wskaźnikiem wyższym niż zadeklarowany trzeba będzie wpisać hasło.
Oba, powyższe rozwiązania obejmujące wymianę odbiorników telewizyjnych lub dokupienie do każdego z telewizorów odbiornika DVB-T, są rozwiązaniami uzasadnionymi ekonomicznie w instalacjach o mniejszej liczbie gniazd.
  • 3. W przypadku dużej ilości telewizorów (>30) w instalacji – np. hotele, pensjonaty, więzienia, na ogół nie wchodzi w grę wymiana wszystkich telewizorów jednocześnie. Właściciele chcą rozłożyć tę operację w czasie. Należy wówczas taką instalację wyposażyć w stację czołową firmy TERRA transmodulującą sygnał cyfrowy COFDM na analogowy PAL odbierany przez telewizory starszej generacji. W takiej sieci mogą być także dystrybuowane multipleksy cyfrowej telewizji naziemnej aby znajdujące się w instalacji nowoczesne telewizory odbierały ten sygnał także w jakości HD wykorzystując wcześniej wymienione.
Prezentowane poniżej rozwiązanie oparte na rozwiązaniach firmy TERRA pozwala starym odbiornikom telewizyjnym na uzyskanie dostępu do pełnej palety programów nadawanych w cyfrowych multipleksach DVB-T.
Ideą rozwiązania jest montaż stacji czołowej MMH-3000 TERRA w głównym punkcie dystrybucyjnym instalacji. Stacja ta wyposażona w odpowiednie trans modulatory dokonuje zamiany sygnału cyfrowego na sygnał analogowy. Można przyjąć, iż rozwiązanie to staje się ekonomicznie uzasadnione w instalacjach liczących 30 i więcej gniazd.
Rozwiązanie ekonomiczne umożliwiające dystrybucję 8 kanałów z dwóch multipleksów
W skład zestawu wchodzą następujące elementy:
  • jednostka centralna UC-380 R81700 mieszcząca maksymalnie 8 modułów, wyposażona w zasilacz oraz szerokopasmowy wzmacniacz telewizyjny o wysokim poziomie wyjściowym
  • panel trans modulatora COFDM-PAL RT-316 R81707 odpowiedzialny za odbiór jednego multipleksu cyfrowego, modulację jednego programu z paczki cyfrowej oraz przekazanie całej paczki w postaci strumienia transportowego do kolejnych modułów,
  • panel dekompresora DM-316 R817121 odpowiedzialny za pobranie strumienia transportowego od modułu RT-316 oraz modulację jednego z programów z paczki cyfrowej.
Jednostki można ze sobą łączyć zwiększając ilość dystrybuowanych programów.
Rozwiązanie komfortowe umożliwiające dystrybucję do 24 kanałów analogowych z trzech multipleksów.
Rozwiązanie to jest elastyczne. Stację łatwo adaptować do zmian od strony nadawczej (zmiana częstotliwości MUXów, usuwanie i dodawanie programów).
Istotną cechą tego rozwiązania jest możliwość zastosowania paneli wyposażonych w kieszenie CI. W przypadku, gdy w ofercie DVB-T pojawią się płatne programy kodowane, możliwa będzie ich zbiorcza dystrybucja w całych obiektach bez konieczności stosowania dodatkowych odbiorników, czy kart przy każdym telewizorze. Dystrybucja taka wiąże się oczywiście z podpisaniem stosownej umowy abonamentowej z instytucją oferującą programy płatne.
ANTENOWE INSTALACJE ZBIORCZE
W NOWYCH BUDYNKACH MIESZKALNYCH – SMATV
Instalacje multiswitchowe
Wstęp - polskie regulacje prawne
O tym, jakie wymagania spełniać ma instalacja teletechniczna w budynkach wielorodzinnych mówi rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.). Rozporządzenie to zawiera jednak wyłączenie ogólne informacje i wytyczne. W obecnej postaci powoduje, iż o tym jak wyglądać ma infrastruktura budynkowa decydują producenci sprzętu telekomunikacyjnego zachęcając do stosowania swoich rozwiązań. Ponad to, brak konkretnych regulacji spowalnia rozwój instalacji zapewniających dostęp do usług szerokopasmowych i telewizji.

Kierując się chęcią zwiększenia penetracji sieciami światłowodowymi stanowiącymi niewątpliwie przyszłość teletransmisji, Ministerstwo Infrastruktury opracowuje projekt nowelizacji rozporządzenia o którym mowa wcześniej. Projekt ten zakłada m.in. doprowadzenie do każdego gniazda abonenckiego w budynkach mieszkalnych dwóch włókien światłowodowych. Zapewni to konkurencyjność na rynku dostawców sygnału i contentu.
Z drugiej strony projekt rozporządzenia zawiera regulacje dotyczące minimalnych wymogów dla instalacji dystrybuujących sygnał metodą rozsiewczą (telewizja naziemna i satelitarna).

W uzasadnieniu projektu przeczytać można:
„Regulacje te są ściśle związane z cyfryzacją telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpieniem tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, należącą do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne. Ponieważ, sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy (co oznacza wyłączenie nadajników analogowych) nie później niż 31 lipca 2013 r., konieczne jest zapewnienie, aby budynki o których mowa zostały wyposażone w odpowiednią instalację, umożliwiającą odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting– Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny.”
Ministerstwo zauważa również, że na chwilę obecną za pośrednictwem platform satelitarnych świadczonych jest około 50 % usług telewizyjnych w Polsce. Jednocześnie wprowadzenie wymogu wyposażenia budynku w jedną instalację zbiorczą do tego celu, pozwoli na wyeliminowanie zjawiska montażu anten satelitarnych na elewacjach, balkonach i innych tego typu miejscach w których, poza zmniejszeniem walorów estetycznych i funkcjonalnych budynków, mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia jego mieszkańców.
Ponieważ na chwilę obecną rozwój technik światłowodowych dedykowanych do dystrybucji sygnałów telewizyjnych emitowanych drogą rozsiewczą jest stosunkowo wolny, a ceny sprzętu nie pozwalają na swobodne i powszechne stosowanie ich w każdej instalacji, zdecydowano się na wsparcie najbardziej rozpowszechnionej i na dzień dzisiejszy najlepszej techniki dystrybucji – instalacji multiswitchowych wskazując je jako jeden z podstawowych sposobów zapewnienia sygnału w instalacjach zbiorczych.
Profesjonalne instalacje multiswitchowe TERRA – uniwersalne instalacje DVB-T + SAT
Dla budynków wielorodzinnych firma DIPOL proponuje rozwiązania multiswitchowe TERRA. Oferowane rozwiązanie szeroko wykorzystywane jest m.in. na rynkach: brytyjskim, niemieckim, australijskim.
W Polsce, od roku 2004, multiswitche TERRA cieszą się niesłabnącym uznaniem i renomą a liczba dużych, zbiorczych instalacji SMATV na nich opartych liczona jest w tysiącach.
Instalacja multiswitchowa TERRA na 240 gniazd zrealizowana w zabudowie typu RACK.
Do najważniejszych zalet systemu multiswitchowego TERRA zaliczyć można:
  • kompletna oferta asortymentowa umożliwiająca realizację zaprojektowanej instalacji, dostosowanej do ilości dystrybuowanych sygnałów (liczba obsługiwanych satelitów), ilości gniazd i uwarunkowań wynikłych z konstrukcji budynku,
  • skalowalność – możliwość budowania instalacji zarówno na kilkanaście jak i na 1000 gniazd,
  • bezawaryjność – wysokie normy kontroli jakości komponentów na etapie ich produkcji oraz montażu pozwalają na zredukowanie liczby awarii w instalacjach budowanych na multiswitchach i innych urządzeniach TERRA,
  • gwarantowana współpraca ze wszystkimi platformami satelitarnymi oraz naziemną telewizją cyfrowa DVB-T,
  • wysoka jakość i dobre parametry, takie jak separacja wejść i wyjść oraz ekranowanie,
  • innowacyjna metoda zasilania urządzeń w instalacji – rozproszona instalacja na kilkaset gniazd wymaga jednego podłączenia do sieci AC 230V; zasilanie wszystkich urządzeń odbywa się po liniach sygnałowych,
  • kompleksowość oferty uwzględniająca: doradztwo techniczne pracowników firmy Dipol w doborze odpowiedniego sprzętu oraz program SatNet do projektowania nawet najbardziej rozbudowanych instalacji w sposób szybki i bardzo intuicyjny.
Program SatNet do projektowania instalacji multiswitchowych TERRA
Aplikacja SatNet jest prostym, ale jednocześnie potężnym narzędziem. Powinno ono zainteresować zarówno instalatorów, jak i zawodowych projektantów, ponieważ:
  • umożliwia stworzenie projektu instalacji SMATV uwzględniając tor satelitarny oraz tor telewizji naziemnej,
  • posiada wbudowaną bazę produktów Terra z wiernym odwzorowaniem ich rzeczywistych parametrów,
  • pozwala na zdefiniowanie żądanych poziomów dla poszczególnych sygnałów na gniazdach abonenckich,
  • uwzględnia stosowanie przewodów różnych typów i klas, w szczególności pozwala na zdefiniowanie własnego typu przewodu,
  • automatycznie dopiera nastawy poszczególnych elementów aktywnych.
  • w kilka sekund wykonuje bilans tłumienia toru TV naziemnej i satelitarnej dla całej instalacji i pokazuje wykres poziomu sygnału w funkcji częstotliwości dla sygnału w dowolnym punkcie instalacji.
SatNet znacznie przyspiesza projektowanie i realizację instalacji multiswitchowych.
Magistralny system MSV TERRA
Szczegóły techniczne, planowanie instalacji.
Magistralny system multiswitchowy oparty na urządzeniach serii MSV jest rozwiązaniem sprawdzającym się doskonale w wielokondygnacyjnych, wieloklatkowych budynkach wielorodzinnych.
W skład systemu wchodzą następujące elementy:
  • multiswitche serii MSV – multiswitche na jedną lub dwie pozycje satelitarne; ilość obsługiwanych gniazd końcowych: 4, 8, 12, 16, 24, 32; możliwość zasilania zdalnego po liniach sygnałowych lub z wykorzystaniem lokalnego zasilacza umieszczanego w tej samej skrzynce teletechnicznej,
Multiswitch MSV-504 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IF
MSV-508 R70708
Multiswitch MV-512 Terra klasa A, 5-wejściowy 12-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IF
MSV-512 R70712
Multiswitch MV-932L TERRA klasa A, 9-wejściowy, 32-wyjściowy z aktywną naziemną - bez zasilacza
MSV-932 R70882
  • wzmacniacze magistrali mutliswitchowych – stosowane w sytuacjach, gdy sygnał dystrybuowany ma być w obiektach rozległych i/lub na dużą liczbę gniazd końcowych; ponad to wykorzystywane do zasilania po liniach sygnałowych pozostałych elementów instalacji,
Wzmacniacz SA-51 klasa A Terra do multiswitchy 5-wejściowych
SA 501 R70501
Wzmacniacz SA-51D klasa A Terra do multiswitchy 5-wejściowych
SA 511 R70511
Wzmacniacz SA-91L klasa A Terra do multiswitchy 9-wejściowych
SA-901 R70901
Wzmacniacz SA-91DL klasa A Terra do multiswitchy 9-wejściowych
SA-911 R70911
  • rozgałęźniki i odgałęźniki magistrali – pozwalają podzielić sygnał magistrali na podsieci z mniejszą liczbą gniazd,
Wzmacniacz SA-51D klasa A Terra do multiswitchy 5-wejściowych
SS-504 R70515
Rozgałęźnik TV/SAT SDQ-508 klasa A, 5-we, 20-wy Terra
SSQ-508 R70520
Rozgałęźnik TV/SAT SDQ-508 klasa A, 5-we, 20-wy Terra
SS-904 R70523
Rozgałęźnik TV/SAT SDQ-508 klasa A, 5-we, 20-wy Terra
SSQ-908 R70529
Okablowanie w instalacjach multiswitchowych
Modernizując lub budując nową instalację multiswitchową należy położyć szczególny nacisk na dobór przewodów odpowiedniego rodzaju i jakości.

Szczególne znaczenie mają tutaj:
  • tłumienność przewodu (system dystrybuuje sygnały w szerokim spektrum częstotliwości 47-2400MHz); tanie kable nie nadają się do instalacji multiswitchowej ze względu na duże tłumienie przy znacznej odległości między konwerterem a tunerem,
  • klasa ekranowania – tanie kable mają słabe ekranowanie co konsekwencją mogą być przesłuchy między kablami (w magistrali ułożonych jest 5 lub 9 kabli) na ekranie widoczne są wtedy „duchy” innych programów.
Przykładowe schematy okablowania budynków pod instalacje multiswitchowe
Ze względu na ilość gniazd oraz ich rozmieszczenie w budynkach wyróżnić możemy dwa podejścia planowania instalacji multiswitchowej w wieloklatkowych budynkach wielokondygnacyjnych.
  • Rozwiązanie pierwsze dedykowane jest dla obiektów, w których na każdą klatkę przypada względnie niewielka liczba gniazd, nie przekraczająca możliwości jednego multiswitcha (maksymalnie 32 gniazda). Od strony technicznej możliwa jest realizacja instalacji w ten sam sposób przy większej ilości gniazd na klatkę, jednak należy wziąć tu pod uwagę fakt prowadzenia stosunkowo dużej ilości kabli koncentrycznych w jednym szachcie.
Rozwiązanie to polega na przeprowadzeniu magistrali kablowej liczącej 5 (9) przewodów Triset-113 E1015 (dla jednego bądź dwóch pozycji satelitarnych) z dachu do piwnicy/garażu/parkingu podziemnego a następnie na dalszym poprowadzeniu magistrali przez kolejne klatki, w których wykonywane jest odprowadzenie i umieszczany multiswitch o odpowiedniej liczbie wyjść.
Okablowanie dla lokalizacji z jednym konwerterem w której w jednej klatce są maksymalnie 32 gniazda.
Okablowanie dla lokalizacji z dwoma konwerterami w której w jednej klatce są maksymalnie 32 gniazda.
  • Rozwiązanie drugie polecane jest w przypadku obiektów do dużej liczbie gniazd końcowych, w szczególności w wysokich apartamentowcach oraz budynkach, w których liczba gniazd na poszczególnych kondygnacjach jest względnie duża (np. kilkanaście gniazd).
Magistrala kablowa prowadzona jest z dachu do piwnicy/garażu/parkingu podziemnego a następnie przez wszystkie klatki. W każdej z klatek wykonywany jest podział magistrali na mniejsze podsieci – okablowanie prowadzone jest w szachtach przez wszystkie kondygnacje. Na każdej z nich wykonywane są odprowadzenia do wszystkich gniazd końcowych. Liczba gniazd w obrębie całego budynku, czy jednej klatki jest praktycznie nieograniczona.
Okablowanie dla lokalizacji z jednym konwerterem w której w jednej klatce są więcej niż 32 gniazda.

Okablowanie dla lokalizacji z dwoma konwerterami w której w jednej klatce są więcej niż 32 gniazda.