Biblioteka archiwalna.
Informacje w niej zawarte mogą być nieaktualne.
Wielu instalatorów uważa, że światłowody to rozwiązanie drogie i trudne w instalacji, a przez to nie traktuje ich jako alternatywy kabli miedzianych. Nie używają światłowodów nawet w sytuacjach, w których zastosowanie tego medium transmisyjnego jest wręcz oczywiste.
Czynniki, które powinny skłonić instalatora do rozważenia użycia w monitoringu transmisji światłowodowej to przede wszystkim:
- długie odcinki kabli
- często biegnące równolegle obok siebie
- niewielka ilość miejsca w kanale kablowym
- środowisko przemysłowe - z zakłóceniami elektromagnetycznymi
- występowanie przepięć w instalacji
- możliwość zawilgocenia kabla
Jeżeli instalacja monitoringu ma być elastyczna i istnieje duże prawdopodobieństwo rozbudowy systemu, to rozwiązanie światłowodowe też wydaje się najkorzystniejsze.
Nikt nie podważa bardzo dobrych parametrów transmisyjnych światłowodów, które o rząd wielkości przekraczają możliwości kabla koncentrycznego czy skrętki, ale wspomniany mit o wysokiej cenie i trudnościach montażowych dalej pokutuje i wstrzymuje rozwój tej technologii w małych i średniej wielkości instalacjach.
Czy koszty monitoringu światłowodowego są wysokie?
Przeanalizowany został problem ceny podstawowego systemu monitoringu zewnętrznego dla jednej kamery z transmisją danych.
Instalacja monitoringu z wykorzystaniem transmisji po medium miedzianym.
Instalacja toru transmisyjnego dobrze zabezpieczonej kamery obrotowej z transmisją danych na odcinku 100 metrów, to koszt rzędu 600 zł brutto w cenie detalicznej. Przy czym transmisja sygnału na odcinku 100 metrów po kablu koncentrycznym jest maksymalną odległością na jaką można przesłać sygnał. Należy pamiętać, że prawidłowe zabezpieczenie powinno zawierać ograniczniki przepięć z obydwu stron linii transmisyjnej.
Koszty instalacji zostały podliczone przy wykorzystaniu:
Ogranicznik przepięć wideo OPV-1 M1701. | | Ogranicznik przepięć dla transmisji po kablu UTP AXON PoE NetProtector J2836. |
Kabel światłowodowy jest w 100% odporny na działanie pola elektromagnetycznego, przepięcia a także zakłócenia radiowe, szumy i przesłuchy. Przy wykorzystaniu kabla światłowodowego nie trzeba stosować żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Analogiczna instalacja dla jednej kamery obrotowej w warunkach zewnętrznych przy wykorzystaniu światłowodowego medium transmisyjnego została przedstawiona na poniższym schemacie.
Instalacja monitoringu z wykorzystaniem transmisji po medium światłowodowym.
Ta sama instalacja została wykonana w oparciu o kabel światłowodowy i wideo konwertery. Koszt takiej instalacji to rząd 800 zł brutto, przy czym wybrano kabel światłowodowy zewnętrzny 4 włóknowy. Przy instalacji monitoringu wykorzystywane jest tylko jedno włókno światłowodowe. W związku z tym pozostałe włókna mogą znaleźć zastosowanie np. do przesyłania danych wewnętrznych między magazynem i biurem (Internet, telefon, sygnalizacja pożarowa).
Koszty instalacji zostały podliczone przy wykorzystaniu:
- kompletu wideo konwerterów ULTIMODE V-021D L2102
- kabla światłowodowego wielomodowego zewnętrznego 4 włóknowego
Wideo konwertery ULTIMODE V-021 L2102.
Przedstawione porównanie jest skrajnie niekorzystne dla światłowodów, ponieważ w momencie konieczności przesłania obrazu z 16 kamer cena rozwiązania światłowodowego nieznacznie wzrasta (wymiana urządzeń), natomiast do transmisji wykorzystywane jest nadal jedno włókno światłowodowe. Koszt rozwiązania opartego na miedzi rośnie proporcjonalnie do liczby kamer i dodatkowo znacznie wzrastają koszty montażu. Niewielkie wymiary i waga włókna światłowodowego pozwalają na znacznie łatwiejszą i szybszą instalację niż kabli koncentrycznych dla kilku kamer. Instalacja światłowodowa może być prosto rozbudowana poprzez wymianę urządzeń bez doprowadzania dodatkowego okablowania, a sygnał bez zakłóceń może być przesyłany na odległość nawet 20 km.
Może problem tkwi w trudnościach instalacyjnych?
W jednym z oddziałów DIPOLa pojawił się instalator zobligowany przez inwestora do wykonania linku światłowodowego o długości 350 m. Po wyborze konwerterów wykonano odpowiedni kabel światłowodowy z zarobionymi złączami. Instalacja, poza rozłożeniem kabla, trwała 5 minut i sprowadziła się do włożenia odpowiednich wtyczek i podłączenia zasilania.
Przy następnym zleceniu instalator już sam proponował inwestorowi połączenie biura i magazynu światłowodem 24 włóknowym, który załatwił wszystkie bieżące i przyszłe problemy telekomunikacyjne. Dodatkowo sam postanowił zakończyć kabel światłowodowy łącząc go z pigtailami za pomocą mechanicznych spawów ULTIMODE FAST-MS1 L5550.
W przypadku wykonywania instalacji światłowodowej istnieje kilka możliwości na zakończenie włókien światłowodowych złączami. Pierwszym i najprostszym sposobem dla instalatora jest zamówienie u producenta patchcordu (kabla ze złączami) na odpowiednią długość. Niestety nie zawsze jest możliwość przeciągnięcia włókna światłowodowego ze złączami przez istniejącą kanalizację kablową, dlatego w takim wypadku możliwe są trzy opcje łączenia/zakańczania włókien światłowodowych:
- spawy termiczne
- spawy mechaniczne
- szybkozłącza
Spawy mechaniczne i szybkozłącza mogą być używane wszędzie tam gdzie spawy termiczne, a wyeliminowanie skomplikowanego i kosztownego procesu spawania włókien, czy klejenia złączy znacznie ułatwia i przyspiesza wykonanie połączenia. Tłumienie dobrze wykonanego spawu termicznego nie powinno przekraczać 0,1 dB a spawu mechanicznego 0,15 dB (dla spawów mechanicznych ULTIMODE FAST-MS1 L5550).
Do spawów mechanicznych i szybkozłączy nie są potrzebne drogie urządzania i narzędzia – wszystko, co instalator musi zrobić, to usunąć powłoki ochronne z włókna, uciąć je i włożyć do złącza. Sam proces montażu nie zajmuje więcej niż 30 sekund. Złącza mechaniczne są wielokrotnego użytku - można wyciągnąć włókno w każdym momencie.
Jak dobierać urządzenia?
Najistotniejsze parametry, które należy uwzględnić przy wyborze urządzeń optycznych i światłowodu:
- Rodzaj sygnału
Dobór urządzeń uzależniony jest od przesyłanych sygnałów. Wideo konwertery stosowane są dla sygnałów analogowych w monitoringu analogowym, natomiast media konwertery stosowane są przy monitoringu IP.
- Odległość transmisji
W zależności od zadanej odległości określa się rodzaj włókna światłowodowego. Przy odległości poniżej 100 m, można stosować wszystkie typy światłowodów, tj. światłowody polimerowe i szklane (jednomodowe i wielomodowe). Przy odległościach od 100 m do 2 km możliwe jest stosowanie światłowodów szklanych jednomodowych i wielomodowych. Przy odległościach powyżej 2 km używa się tylko światłowodów szklanych jednomodowych, ze względu na najniższe tłumienie.
- Liczba sygnałów
W monitoringu analogowym liczba transmitowanych sygnałów uzależniona od liczby zamontowanych kamer. Ten parametr determinuje wybór urządzenia z odpowiednią liczbą złączy. Jeżeli mają być przesyłane sygnały audio, alarmowe, sterowania kamerami obrotowymi, to należy zwrócić na to uwagę przy wyborze wideo konwerterów.
W monitoringu IP sygnały z wszystkich kamer (wideo, sterujące, alarmowe, audio) wpuszcza się w jeden światłowód przy pomocy switcha wielowejściowego z modułem SFP. W przypadku monitoringu rozproszonego można też zdecydować się na przedstawione poniżej rozwiązanie oparte na światłowodzie łatwego dostępu.
W monitoringu IP sygnały z wszystkich kamer (wideo, sterujące, alarmowe, audio) wpuszcza się w jeden światłowód przy pomocy switcha wielowejściowego z modułem SFP. W przypadku monitoringu rozproszonego można też zdecydować się na przedstawione poniżej rozwiązanie oparte na światłowodzie łatwego dostępu.
Monitoring analogowy a światłowód
Przy transmisji sygnałów z kamer analogowych stosuje się wideo konwertery ULTIMODE. Sygnał z 1, 4, 8 lub 16 kamer jest przesyłany po jednym włóknie światłowodowym. Instalacje monitoringu z wykorzystaniem wideo konwerterów pozwalają na budowę systemów rozproszonych o zasięgu nawet 20 km oraz do monitoringu na niewielkie odległości w miejscach gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo zakłóceń elektromagnetycznych czy występowanie przepięć w instalacji.
W zależności od liczby podpiętych kamer i odległości transmisji możliwy jest wybór urządzeń spośród przedstawionych w poniższej tabeli.
Wideo konwertery ULTIMODE jednomodowe
Wideo konwertery ULTIMODE wielomodowe
Monitoring IP a światłowód
Przy transmisji sygnałów z kamer IP stosuje się media konwertery lub swiche ze slotem SFP pozwalającym na zainstalowanie dowolnego modułu światłowodowego SFP. Monitoring IP podobnie jak monitoring analogowy pozwala na tworzenie instalacji rozległych z jednym centrum zarządzającego, bądź na niewielkie odległości w miejscach gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo zakłóceń elektromagnetycznych czy występowanie przepięć w instalacji.
Schemat monitoringu IP biurowca z centralnym punktem zarządzającym.
W zależności od liczby podpiętych kamer, odległości transmisji i prędkości przesyłanych danych możliwy jest wybór urządzeń spośród przedstawionych w poniższych tabelach:
Media konwertery ULTIMODE Megabitowe
Media konwertery ULTIMODE Gigabitowe