Instalacje hotelowe w obliczu nowego standardu telewizji cyfrowej DVB-T2

DVB-T2 w instalacji hotelowej
Obecnym standardem telewizji naziemnej w Polsce jest telewizja cyfrowa DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) z kodowaniem obrazu MPEG-4 (H.264/AVC) i kodowaniem dźwięku Dolby Digital Plus (E-AC-3). W II kwartale 2022 roku w Polsce przejdziemy na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC. Nowy standard DVB-T2/HEVC niesie ze sobą wiele korzyści w postaci lepszego wykorzystania pasma (większa pojemność multipleksu) oraz znacznie efektywniejszym standardem kompresji danych HEVC (ang. High Efficiency Video Codec)/H.265. Tylko telewizor pracujący w tym systemie (lub telewizor wyposażony w odbiornik „przystawkę STB” – tuner DVB-T2/HEVC) jest w stanie poprawnie odtwarzać obraz oraz dźwięk.
W chwili obecnej, najpopularniejszym źródłem telewizji stosowanym w większości pensjonatów i niewielkich hoteli jest naziemna telewizja cyfrowa DVB-T. Odbiór cyfrowej telewizji naziemnej nie wymaga zawierania umów licencyjnych z nadawcami ani ponoszenia opłat reemisyjnych. Jedyną opłatą jaką zobowiązany jest obiekt hotelowy to tzw. opłata abonamentowa RTV, czyli nic innego jak podatek od posiadania telewizora lub radia pobierany przez Pocztę Polską. Niestety, nie każdy odbiornik telewizyjny przystosowany jest do odbioru standardu DVB-T2/HEVC. Firma Dipol oferuje łatwe we wdrożeniu oraz optymalne ekonomicznie rozwiązanie tego problemu. Przygotowaliśmy kilka rozwiązań dla właścicieli obiektów hotelowych, których telewizory nie są przystosowane do nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Jednym z ciekawych i interesujących rozwiązań są przeznaczone m.in. dla hoteli odbiorniki DVB-T2 Signal T2-MINI. Ich instalacja pozwala dostosować każdy telewizor wyposażony w złącze HDMI do wymogów nowego standardu. Instalacja odbiorników Signal T2-MINI nie spowoduje istotnych zmian w sposobie obsługi telewizora w pokoju hotelowym.
Dekoder hotelowy Signal T2-MINI
Odbiornik Signal T2-MINI A99313 to rozwiązanie przeznaczone do instalacji hotelowych. Tuner Signal T2-MINI A99313 jako jedyny z dostępnych tego typu rozwiązań na rynku, został zaprojektowany z myślą o instalacjach hotelowych. Niewątpliwie jego zaletami są kompaktowe wymiary, które umożliwiają montaż odbiornika za telewizorem oraz czujnik podczerwieni wraz z diodą LED, sygnalizującą stan odbiornika na dołączanym przewodzie, dzięki czemu można sterować ukrytym tunerem.
DVB-T2 w hotelu: film prezentujący konfigurację tunera Signal T2-MINI
Podstawowe cechy tego modelu odbiornika:

  • do instalacji za telewizorem
  • tryb hotelowy
  • kopiowanie listy programów
  • funkcja HDMI CEC
  • uniwersalny, uczący się pilot
  • brak wyświetlacza
  • krótki kabel HDMI w zestawie
  • zasilanie telewizora z portu USB
  • bardzo wysoka czułość głowicy DVB-T2
  • niska emisja ciepła
Największą zaletą odbiornika Signal T2-MINI są jego kompaktowe wymiary oraz zasilanie z portu USB telewizora lub dowolnego zewnętrznego zasilacza USB. Urządzenie wpięte bezpośrednio w wejście HDMI telewizora pozostaje praktycznie niewidoczne dla użytkownika. Odbiornik nadaje się idealnie do telewizorów wiszących na ścianach oraz umożliwia ułożenie urządzenia w taki sposób, aby mieściło się między telewizorem a ścianą bądź uchwytem. Należy pamiętać jedynie o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji urządzenia. Schowany za telewizorem tuner odbiera sygnały sterujące z pilota czujnikiem podczerwieni umieszczonym na krótkim kabelku. Aby urządzenie pracowało poprawnie, czujnik podczerwieni należy przyczepić na frontowym panelu telewizora.


Dostępne złącza:
  • ANT IN - wejście kabla koncentrycznego z anteny telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC
  • HDMI - wyjście obrazu i dźwięku cyfrowego do podłączenia telewizora
  • micro USB - służy do podłączenia odbiornika IR
  • Jack - złącze zasilania
  • USB - wejście do podłączenia zewnętrznej pamięci USB




Odbiornik Signal T2-MINI zamontowany z tyłu telewizora za pomocą dwóch podstawek montażowych E950230 / E950231 oraz opasek zaciskowych E952054. Podstawki wykorzystać można również do estetycznego ułożenia okablowania. Tak zamontowany tuner oddalony jest od telewizora o 9 mm co daje gwarancję dobrej wentylacji. Całkowita wysokość montażu nie przekracza 25 mm, dzięki czemu możliwe jest bezproblemowe powieszenie telewizora na ścianie za pomocą dowolnego uchwytu LCD, bez ryzyka uszkodzenia ściany lub samego odbiornika.





Podstawka montażowa samoprzylepna 20x20 mm /opk. 10 szt./
Funkcje odbiornika opracowane z myślą o użytkowaniu w hotelu:
TRYB HOTELOWY
Tryb hotelowy to praktycznie niespotykana w odbiornikach DVB-T2 funkcja pozwalająca na zablokowanie możliwości zmiany jakichkolwiek parametrów w menu odbiornika. Po jej aktywowaniu, użytkownik może jedynie przeglądać listę kanałów, zmieniać program, zmienić ścieżkę dźwiękową oraz regulować głośność. Wszystkie inne funkcje pozostają zablokowane, a ich zmiana wymaga podania zdefiniowanego wcześniej hasła. W trybie hotelowym tuner startuje na kanale nr 1 (od wersji softu DIPOL_V5.2.1.26). Można to wykorzystać i emitować na tym kanale program reklamowy hotelu. Tryb hotelowy jest niezwykle przydatny w hotelach, szpitalach i innych obiektach, w których z odbiornika korzystać może wiele osób.
JEDEN PILOT i FUNKCJA HDMI-CEC
Dołączony do zestawu pilot pozwala na jednoczesne sterowanie odbiornikiem oraz telewizorem (po wykonaniu prostej procedury programowania pilota). Dla telewizora przewidziano możliwość jego włączania i wyłączania, regulacji głośności oraz zmiany wejścia wideo. Eliminuje to konieczność używania dwóch pilotów.

Alternatywną opcją jest wykorzystanie funkcji CEC HDMI. Obsługa funkcji CEC integruje systemy sterowania kompatybilnych urządzeń, połączonych za pośrednictwem kabla HDMI.
Tuner DVB-S Ferguson AF-3318 SE (FTA)
Funkcja CEC HDMI umożliwia obsługę telewizora i dekodera za pomocą tego samego pilota. W przypadku, gdy telewizor zapewnia wsparcie dla tej funkcji, a Signal T2-MINI zasilany jest z gniazdka sieciowego (a nie złącza USB telewizora), wówczas włączenie lub wyłączenie odbiornika spowoduje odpowiednio włączenie lub wyłączenie telewizora. W takiej sytuacji do obsługi odbiornika i telewizora wystarcza jeden pilot, który nie wymaga żadnego programowania.
KOPIOWANIE LISTY KANAŁÓW
Przy zmianie standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, znaczna większość odbiorników będzie wymagała przeprogramowania. W tym celu dekoder T2-MINI został wyposażony w unikalną funkcjonalność kopiowania listy kanałów pozwalającą na eksport oraz import listy kanałów z pamięci USB. Prosta i szybka w realizacji funkcja znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie użytkowana jest większa liczba odbiorników, na których zachowana ma być ta sama, inna niż domyślna, kolejność programów. Ta funkcja przyda się w szczególności w hotelach. Połączenie jej z funkcją trybu hotelowego zagwarantuje obecność informacyjnego programu hotelowego zawsze na pierwszej pozycji na liście kanałów.
Tuner DVB-S Ferguson AF-3318 SE (FTA)
Tuner DVB-S Ferguson AF-3318 SE (FTA)
Włóż nośnik USB do gniazda odbiornika. Wybierz przycisk MENU na pilocie tunera. Następnie wybierz przycisk z numerem 1 i trzymaj go do czasu pojawienia się informacji na ekranie telewizora “Załadowano dane na USB”. Wyciągnij nośnik USB. Włóż USB do drugiego odbiornika. Wciśnij przycisk MENU na pilocie tunera. Następnie wybierz przycisk z numerem 2 i przytrzymaj do czasu pojawienia się informacji na ekranie telewizora “Załadowano dane z USB”. Wyciągnij nośnik USB.
Więcej na temat użytkowania Signal T2-MINI w realiach hotelowych przeczytać można w dokumencie będącym również skróconą instrukcją obsługi dla hoteli: "6 problemów instalacji hotelowej - 1 rozwiązanie: Signal T2 MINI".
Stacja czołowa - odbiór programów z satelity w standardzie DVB-T/H.264
Alternatywną metodą do instalacji TV opartej na odbiornikach Signal T2-MINI A99313 jest montaż stacji czołowej, która umożliwi odbiór programów telewizji naziemnej z satelity w standardzie DVB-T/H.264. Stacja czołowa to podstawowe urządzenie bądź grupa urządzeń przeznaczona do obiektów i instytucji, w których pożądane jest centralne zarządzanie ofertą programową dystrybuowaną w instalacji telewizyjnej oraz konwersja sygnału DVB-S/S2 do standardu DVB-T/C. Brak konieczności stosowania dodatkowych odbiorników (np. satelitarnych) przy telewizorach czyni to rozwiązanie szczególnie atrakcyjnym dla hoteli, pensjonatów, apartamentów i szpitali.
Kanały telewizji naziemnej odbierane z satelity są kodowane. Moduł TDX-420C R81619 służy do zamiany sygnału DVB-S/S2 (8PSK/QPSK) na sygnał DVB-T (COFDM). Urządzenie umożliwia odbiór kanałów niekodowanych oraz kodowanych (kompatybilny z CAM CI) przy pomocy dedykowanej karty. Jeden panel TDX-420C R81619 odbiera cały pakiet sygnałów z dwóch transponderów satelitarnych oraz tworzy dwa sąsiednie multipleksy DVB-T o maksymalnej przepustowości wynoszącej zgodnie ze standardem 31,68 Mbit/s. Przekłada się to w praktyce na 6 kanałów standardowej rozdzielczości SD lub 2-3 kanały wysokiej rozdzielczości HD dla każdego z dwóch multipleksów. Administrator systemu wybiera interesujące go kanały z danego strumienia satelitarnego, po czym tworzy dwa multipleksy DVB-T. Istnieje możliwość stworzenia jednego multipleksu DVB-T z dwóch różnych transponderów satelitarnych, a następnie zdekodowanie kanałów płatnych dla nowo utworzonej paczki DVB-T.
Przykład montażu stacji czołowej TERRA z transmodulatorami TDX-420C i slotem CAM CI w obudowie CD001 z szyną DIN BD001 R90001. Dodatkowo na płycie montażowej ID001 R90003 zamocowano multiswitch SRM-522 R80522 oraz switch ethernetowy. Całość uzupełniono o jednostkę wentylacyjną z termostatem FD001 R90002. Do transmodulatora TDX-420C R81619 został doprowadzony jeden kabel z multiswitcha SRM-522 R80522, dzięki czemu można odebrać sygnał z dowolnego transpondera satelitarnego z satelity HotBird 13.0°E.
Poniżej przedstawione zostało zestawienie programów naziemnej telewizji DVB-T wraz z ich rozmieszeniem na transponderach satelity Hotbird 13E. Do ich odbioru i zmiany standardu DVB-S2 na DVB-T posłużyć mogą panele TDX-420C. Jak widać ilość paneli, jakie należy zainstalować uzależniona jest wprost od liczby transponderów, na których rozmieszczone są programy. Jeden panel jest w stanie obsłużyć 2 transpondery satelitarne. Jeśli na obu transponderach zlokalizowane są pojedyncze programy, wówczas panel pomimo znacznie większych możliwości, obsłuży jedynie te 2 pozycje.
TVP 1 HD 11449 H TDX-420C R81619 
TVP 2 HD 12265 V
TVP 3 11488 H TDX-420C R81619 
TVP INFO 10719 V
TVP Historia 10796 V TDX-420C R81619 
TVP ABC
TVP Sport HD 10834 V TDX-420C R81619 
Polsat 11158 V
TV4 11158 V TDX-420C R81619 
TV6
Super Polsat
EskaTV 10758 V
Polo TV 10758 V TDX-420C R81619 
Fokus TV
TV Puls 10796 V
Puls 2
TTV 11508 V TDX-420C R81619 
TVN
TVN7
Antena HD 10892 H
Dla powyższej listy programów konieczne byłoby zastosowanie 7 paneli tdx420C R81619 oraz 1 zasilacza up413 R82533. Redukcja paneli oznacza redukcję wybranych programów.
Decydując się na montaż takiej stacji należy pamiętać o tym, że ww. programy są ogólnodostępne drogą naziemną, ale te emitowane z satelity pozostają zakodowane. Panele tdx420c umożliwiają ich zdekodowanie, jednak obowiązkiem właściciela obiektu jest pozyskanie zgody na emisję ww. programów w hotelu oraz uzyskanie odpowiednich kart dekodujących umieszczanych w panelach stacji. W zależności od umowy, może się to wiązać z dodatkowymi opłatami, uzależnionymi na przykład od liczby odbiorników w obiekcie.