Instrukcja poprawnego uszczelnienia złącza taśmą samowulkanizującą SCAPA 2501

Łukasz Sawicki
Taśma samowulkanizująca 2501 firmy SCAPA wyprodukowana na bazie kauczuku poliizobutylowego znajduje szerokie zastosowanie przy uszczelnianiu połączeń kablowych zarówno w w instalacjach wewnętrznych jak i zewnętrznych. Prawidłowe ułożenie taśmy zapewnia całkowitą wodoodporność na wodę słodką i morską w bardzo szerokim zakresie temperatur.Taśma samowulkanizująca 2501 dostępna jest w dwóch odmianach długości:
  • E9751 - 3 metry taśmy samowulkanizującej PIB SCAPA 2501 0,50*19mm
  • E9755 - 10 metrów taśmy samowulkanizującej PIB SCAPA 2501 0,50*19mm
Taśma samowulkanizująca stanowi podstawowe zabezpieczenie połączeń teletechnicznych i energetycznych, szczególnie w warunkach zewnętrznych:
  • Połączeń kabli koncentrycznych na złączach typu F
  • Połączeń kabli CCTV na złączach BNC i F
  • Połączeń skrętek komputerowych
  • Połączeń kabli koncentrycznych w sieciach WLAN wykonanych na złączach N, SMA, SMA/RP i innych
  • Połączeń kabli koncentrycznych w sieciach WLAN do anten zewnętrznych lub punktów dostępowych na złączach N, SMA/RP
Powierzchnie, na które nakłada się taśmę, powinny być czyste, suche, pozbawione kurzu, tłuszczu, oleju i innych zanieczyszczeń.
Prawidłowa aplikacja polega na owijaniu (bez folii ochronnej) z takim naciągiem aby taśma zwęziła się do 2/3 swojej szerokości a kolejne warstwy były układane za zakładkę 50%. Gwarantuje to ścisłe doleganie taśmy do przedmiotu zabezpieczanego i kolejnych warstw taśmy. Naciąg taśmy przy owijaniu jest bardzo istotny ponieważ gwarantuje uzyskanie odpowiedniej siły przywierania. Jeżeli warstwy będą ściśle dolegać to proces samowulkanizacji przebiegnie prawidłowo i zapewniona zostanie szczelność między powierzchnią owijaną a taśmą. W zależności od temperatury otoczenia w ciągu kilku godzin następuje wulkanizacja warstw do siebie ale nie do podłoża.
W poniższym poradniku przedstawiony został sposób prawidłowego montażu taśmy na przykładzie łączenia złącz BNC, oraz zabezpieczaniu złącza typu N bezpośrednio przy antenie.
Taśma nie posiada kleju, uszczelnienie połączenia jest wynikiem samowulkanizacji kolejnych warstw taśmy. Powierzchnia na którą nakładana jest taśma musi być: sucha, niezakurzona, niezatłuszczona. Aby proces samowulkanizacji przebiegł prawidłowo temperatura otoczenia powinna być dodatnia. Im jest wyższa tym proces zachodzi szybciej. W temperaturze pokojowej pełna wulkanizacja następuje po 24 godzinach. Efektem końcowym jest otrzymanie jednolitej (bez bąbelków powietrza i wody) otuliny izolacyjnej, szczelnie przylegającej do powierzchni. Taśma nie daje się wówczas odwinąć a jedynym sposobem jej usunięcia jest nacięcie wzdłużne. Taśma nie brudzi powierzchni i nie wchodzi z nimi w reakcje.
Taśma samowulkanizująca PIB SCAPA 2501 0,50*19mm/3m
Widok taśmy w zabezpieczającym opakowaniu.
Aby rozpocząć pracę z nową taśmą należy wyciągnąć ją z chroniącego opakowania, a następne usunąć naklejkę zabezpieczającą taśmę samowulkanizującą przed samoczynnym rozwinięciem.
Po usunięciu zabezpieczenia można przystąpić do odwijania taśmy.
Na samym początku taśma samowulkanizująca rozwija się wspólnie z przekładką z tworzywa,
którą należy od niej oddzielić przed nałożeniem taśmy.
Nie należy ściągać przekładki zabezpieczającej więcej niż jest to wymagane, ponieważ stanowi ona zabezpieczenie taśmy na rolce przed samozawulkanizacją kolejnych warstw.
Aby proces wulkanizacji zachodził prawidłowo, należy pamiętać o prawidłowym naciągu taśmy podczas zabezpieczania powierzchni. Nie należy pokrywać powierzchni bez wcześniejszego naciągnięcia taśmy. Na tym zdjęciu przestawiony jest fragment taśmy bez naciągu.
Prawidłowa aplikacja polega na owijaniu z takim naciągiem, aby taśma zwęziła się do 2/3 swojej szerokości. Dla porównania z powyższym zdjęciem jest to dokładnie ten sam odcinek, ale już po naciągnięciu. Jak widać taśma jest bardzo rozciągliwa oraz wytrzymała.
Przykład zabezpieczania łączenia złącz BNC
Widok na łączenie gniazd BNC za pomocą przejścia gniazdo BNC - gniazdo BNC.
Zabezpieczanie elementu zaczynamy od przewodu, na którym znajduje się złącze. Pozwoli to na dobre pokrycie oraz zabezpieczenia całości instalacji.
Porada: Aby przekładka zabezpieczająca nie przeszkadzała nam podczas owijania elementu, można ją po odwinięciu przytrzymać kciukiem.
Należy pamiętać o odpowiednim naciągu taśmy samowulkanizującej. Pozwoli to na osiągniecie oczekiwanego efektu, jakim jest szczelna i trwała izolacja złącz. Jedną ręką należy przytrzymać mocno taśmę w miejscu, w którym zaczynamy owijanie elementu, drugą zaś naprężyć taśmę.
Owijając element należy utrzymać naprężenie taśmy, a kolejne warstwy ułożyć na 50% zakładkę.
Tak zabezpieczone łączenie może zostać bezpiecznie wystawione na działanie warunków atmosferycznych takich jak wilgoć, woda, kurz.
Taśma po owinięciu elementu podczas procesu wulkanizacji, powraca do swojej pierwotnej długości. Dzięki temu procesowi taśma dostosowuje się do nierównych kształtów oraz wypukłości, uszczelniając nawet najbardziej nieliniowe kształty.
Przykład zabezpieczania połączenia do anteny na złącze N
Widok na połączenie przewodu z wtykiem N do anteny.
Zabezpieczanie elementu należy zacząć od przewodu, na którym znajduje się złącze.
Pozwoli to na dobre pokrycie oraz zabezpieczenia całości instalacji.
Podczas owijania należy pamiętać o odpowiednim naciągu taśmy samowulkanizującej. Pozwoli to na osiągniecie oczekiwanego efektu, jakim jest szczelna i trwała izolacja złącza. Jedną ręką należy przytrzymać taśmę, drugą zaś naprężyć i rozpocząć owijanie.
Porada: Aby przekładka zabezpieczająca nie przeszkadzała nam podczas owijania elementu, można ją po odwinięciu przytrzymać kciukiem.
Owijając element należy utrzymać naprężenie taśmy, a kolejne warstwy ułożyć na 50% zakładkę.
Przestrzeń pomiędzy złączem a anteną została wypełniona taśmą. Tak zabezpieczone łączenie może zostać bezpiecznie wystawione na działanie warunków atmosferycznych takich jak wilgoć, woda, kurz.
Taśma po owinięciu elementu podczas procesu wulkanizacji, powraca do swojej pierwotnej długości. Dzięki temu procesowi taśma dostosowuje się do nierównych kształtów oraz wypukłości, uszczelniając nawet najbardziej nieliniowe kształty.