Do większości zdarzeń dochodzi nocą. Profesjonalny systemu monitoringu powinien zapewnić skuteczną pracę nawet w warunkach słabego oświetlenia. Jego stworzenie wymaga wiedzy z zakresu oświetlenia oraz wybrania odpowiednich urządzeń.
Jak określić czy kamera pracuje w warunkach słabego oświetlania? Wielkością, która najlepiej dla celów CCTV definiuje oświetlenie, jest jego natężenie. Określa ono jasność w danym punkcie. Jednostką pomiaru natężenia światła jest luks [lx], a jego pomiaru można dokonać luksometrem.
Poniższa tabela przedstawia typowe wartości natężenia światła odniesione do przykładów z natury.
Natężenia światła [lx] | Przykład |
0,0001 | Noc. Zachmurzone niebo |
0,002 | Noc. Bezchmurne niebo, światło od gwiazd |
0,01 | Noc. Księżyc w kwadrze |
0,27 | Noc. Pełnia księżyca |
1 | Pełnia w strefie międzyzwrotnikowej |
100 | Pochmurny dzień |
400 | Wschód/Zachód słońca |
10000-25000 | Bezchmurny dzień |
32000-120000 | Bezpośrednie światło słoneczne |
Do pracy w warunkach niskiego poziomu światła, firma Dahua przewidziała kamery z funkcją Starlight oraz ulepszoną Starlight+. Zwykła wersja przewidziana jest do pracy przy minimalnym oświetleniu do 0,005-0,009 lx, natomiast Starlight+ zapewnia poprawną pracę do 0,001-0,004 lx.
Starlight to specjalna konstrukcja kamer gwarantująca obraz dobrej jakości nawet przy pracy kamer przy słabym oświetleniu. Kamery posiadają dobrej klasy, jasny obiektyw, który wpuszcza więcej światła na przetwornik. Powierzchnia światłoczuła przetwornika jest większa niż w standardowych rozwiązaniach. Co za tym idzie rozmiar pojedynczego piksela jest również większy co sprawia, że dociera tam więcej światła.
Wykorzystywana jest nowoczesna generacją przetworników BSI (ang. Backside Illumination). Najważniejszą zaletą jest znaczna poprawa czułości dzięki odwróceniu wafla krzemowego, na którym umieszczone są elementy światłoczułe oraz ścieżki elektroniczne. Światło padające na matrycę BSI nie jest blokowane przez ścieżki i ich wyprowadzenia, ale dociera prawie bezpośrednio do warstwy światłoczułej.
Automatyka zawarta w procesorze sygnałowy DSP 4 generacji lepiej steruje ekspozycją umożliwiając wydobycie jak największej ilości szczegółów obrazu. Wpływ na jakość ma również zaawansowany algorytm odszumiania obrazu.
Kolor jaki widzimy jest zależny zarówno od tego jakie światło absorbuje przedmiot oraz od typu oświetlenia. Przykładowo zielony obiekt odbija fale o długości odpowiadającej kolorowi zielonemu, natomiast pochłania fale o innym kolorze. Oświetlony światłem widzialnym będzie zielony ale po oświetleniu światłem czerwonym, niezawierającym koloru zielonego, będzie wydawał się czarny.
Tradycyjne kamery z oświetlaczami IR rejestrują mało szczegółów obrazu przy pracy w trybie nocnym. Tracą wszelkie informacje związane z kolorami, które mogą mieć kluczowe znaczenie w identyfikacji szczegółów zdarzeń.
Tradycyjne kamery z oświetlaczami IR rejestrują mało szczegółów obrazu przy pracy w trybie nocnym. Tracą wszelkie informacje związane z kolorami, które mogą mieć kluczowe znaczenie w identyfikacji szczegółów zdarzeń.
Kamery Full-color rejestrują kolorowy obraz w wysokiej rozdzielczości zarówno w dzień jak i w nocy. Jest to możliwe dzięki połączeniu zaawansowanego obiektywu oraz bardzo czułego przetwornika. Takie połączenie sprawa, że kamera do generowania użytecznego obrazu wymaga światła o małym natężeniu - wystarcza oświetlenie uliczne lub światło Księżyca.
Obiektyw posiada duży otwór przysłony F1,0, co sprawia, że do przetwornika dociera więcej światła. W stosunku do standardowej przysłony F1,6 dociera nawet 2,5 x więcej światła.
Czuły przetwornik efektywniej operuje padającym światłem, a procesor sygnałowy utrzymuje balans pomiędzy funkcję redukcji szumów i rozmyciem ruchomych obiektów. Jeśli ilość światła jest niewystarczająca załącza się wbudowany oświetlacz światła białego (w modelach w to wyposażonych). Światło jest rozproszone i posiada ciepłą barwę.
Tradycyjna detekcja ruchu działała w oparciu o zmiany natężenia światła docierającego do piksela (lub większych grup pikseli) przetwornika. Każda taka zmiana światła wyzwala detekcję, dlatego system wyłapuje ruch obiektów, które nie mają znaczenia z punktu widzenia ochrony. Taka detekcja ruchu jest czuła na np. ruch liści na wietrze, przelatujące owady, ptaki, cienie czy opady atmosferyczne.
System inteligentnej detekcji ruchu (IDR) - ang. SMD (Smart Motion Detection) potrafi przeanalizować zdarzenia detekcji ruchu pod kątem wykrycia człowieka bądź pojazdu. Działa w oparciu o algorytmy AI czyli sztuczną inteligencję, która analizuje poszczególne ramki obrazu. Dzięki temu powiadomienia alarmowe zostają przefiltrowane i zbędne alarmy zostają zablokowane. Jeśli mamy system z zapisem na kompatybilnym NVR, to nagrania mogą zostać przefiltrowane pod kątem detekcji człowieka lub pojazdu. . Skuteczność filtrowania zdarzeń wynosi ponad 90%. W funkcję SMD wyposażone są kamery IP WizSense, WizMind oraz DVR WizSense.
Podobnie działa funkcja ochrony obwodowej z filtrowaniem. W kamerze mamy do wyboru kilka funkcji wykrywaniu przekroczenia linii lub wkroczenia, przebywania oraz wyjścia z obszaru chronionego. Urządzenie rozróżnia jaki obiekt narusza kontrolowany obszar oraz automatyczne filtruje fałszywe alarmy wywoływane przez zwierzęta, szeleszczące liście, jasne światła, deszcz lub śnieg itp. Uzyskujemy dzięki temu znaczną dokładność alarmów. Dodatkowo urządzenie może wysyłać alarm w momencie wykrycia niepożądanego zdarzenia.
Seria TiOC (Three in One Camera) łączy 3 funkcje nowoczesnego monitoringu: wcześniej opisane technikę Full-color, czyli rejestracja kolorowego obrazu w wysokiej rozdzielczości zarówno w dzień jak i w nocy, algorytmy AI, czyli inteligentną detekcję ruchu SMD oraz ochronę obwodową z filtrowaniem zdarzeń pod kątem wykrycia człowieka bądź pojazdu a także aktywne odstraszanie, czyli sygnalizacja optyczno – akustyczna generowana w momencie zdarzenia.
Sygnalizacja optyczno-akustyczna ma za zadanie odstraszać intruza przed dalszym wejściem. Kamera posiada wbudowany głośnik o dużym poziomie dźwięku oraz po jednej diodzie niebieskiej i czerwonej. Głośnik może odtwarzać dźwięk z listy zdefiniowanej przez producenta, ale można również wgrywać swój dźwięk zapisany w formacie wav i mp3. Dobrym pomysłem jest użycie dźwięku szczekającego psa, którego włamywacz może się przestraszyć.
Funkcja aktywnego odstraszania wyzwalana jest automatycznie z detekcji ruchu lub z inteligentnych zdarzeń IVS. Jeśli istnieje taka potrzeba to również ręcznie (czyli z aplikacji klienckiej na PC czy smartfon oraz przeglądarki) można włączyć światła i sygnał dźwiękowy. W ten sam sposób można też korzystać z możliwości prowadzenia dwukierunkowej komunikacji, bo kamera ma wbudowany mikrofon oraz głośnik.