RACK board - system montażu pionowego w szafach RACK

W sierpniu 2018 roku szefostwo DIPOL-a postawiło przed Działem Technicznym firmy zadanie: W związku z tym że szafy RACK stały się standardem w montażu instalacji teletechnicznych w budynkach należy opracować system montażu urządzeń multiswitchowych firmy TERRA w szafach RACK. Inżynierowie Dipola uporali się z tym zadaniem w miesiąc. Już na targach Energetab 2018 został przedstawiony szerokiej publiczności system montażu pionowego RACK board. Spotkał się on z entuzjastycznym przyjęciem ze strony instalatorów którzy odwiedzili nasze stoisko.
System montażu pionowego RACK board umożliwia instalację multiswitchy, wzmacniaczy, rozgałęźników i innych elementów instalacji w szafie RACK. Zamontowane na bocznych powierzchniach szafy, na panelach ZMB-1-800, elementy instalacji multiswitchowej, umożliwiają zasilenie sygnałem 256 gniazd.
RACK board umożliwia wykorzystanie zarówno części frontowej szafy 19" jak i powierzchni bocznych, dostępnych po zdjęciu paneli. Dzięki temu osiągnięto dotychczas niespotykany współczynnik wypełnienia szafy tego rodzaju sprzętem, przy zachowaniu dobrego dostępu do urządzeń, odpowiedniej wentylacji, przejrzystości połączeń, instalacji na patch panelach wszystkich kabli zarówno z sygnałem przychodzącym z anten jak i wychodzącym do abonentów. Ta ostatnia cecha bardzo ułatwia diagnostykę sieci w trakcie eksploatacji.
Poniżej prezentujemy różne możliwości mocowania w szafie RACK urządzeń przeznaczonych do "powieszenia". Nie przekonywujemy do któregoś konkretnego modelu. To wymogi urządzenia, wygoda montażu, zgodność z normami itp. powinny być wskazówką które rozwiązanie jest najlepsze w danym przypadku.
Podstawowe cechy system montażu pionowego RACK board:
 • Predefiniowane dla poszczególnych elementów instalacji zestawy umożliwiają prosty i szybki montaż.
 • Panele montażowe RACK board dają możliwość takiego ułożenia sprzętu i przewodów że wypełniona urządzeniami szafa RACK jest estetyczna i wygląda bardzo profesjonalnie. Nadmiar (zapas) przewodów schowany jest w środku szafy za urządzeniami (w płaskich obudowach to kable są z przodu a urządzenie jest schowane za nimi co utrudnia regulację parametrów, pomiary sygnałów, pogarsza chłodzenie).
 • Z racji swojej budowy system RACK board jest uniwersalny - chociaż jest dedykowany do urządzeń firmy TERRA to nic nie stoi na przeszkodzie aby był wykorzystywany do montażu innych urządzeń teletechnicznych takich jak repeatery GSM, routery, switche itp.
 • Ponieważ każde urządzenie w systemie RACK board znajduje się w pozycji wertykalnej i nie przylega do żadnego innego urządzenia ani elementu szafy RACK, jest naturalnie chłodzone obiegiem powietrza wewnątrz szafy.
 • Każde urządzenie ma swój panel montażowy a przestrzenie między nimi umożliwiają swobodne doprowadzenie przewodów.
 • Na system RACK board składają się następujące serie sprzętowe:
  • ZMB - zespół montażu bocznego instalowany na powierzchniach bocznych dużych szaf stojących. Aktualnie w ofercie znajdują się panele do montażu w szafach 800 x 600.
  • ZMC - zespół montażu czołowego który może być instalowany łącznie z zespołem ZMB.
  • ZMD - zespół montażu czołowego do szaf wiszących lub do szaf stojących, wyklucza jednak montaż zespołu ZMB (ma pełną szerokość 19'').
 • W systemie RACK board wykorzystywany jest nie tylko front szafy RACK (szyny o rozstawie 19”) ale także boczne przestrzenie szafy - dostęp do urządzeń uzyskuje się po zdjęciu bocznych paneli szafy. Zespół montażu bocznego ZMB jest mocowany na (lewej bądź prawej) przedniej i tylnej szynie RACK. W sprzedaży znajduje się wersja paneli ZMB-1-800 pasująca do szaf RACK stojących 600x800 mm.
 • Instalator ma do dyspozycji zespoły montażu czołowego ZMC w kilku wersjach. Dzięki temu na frontowej części szafy może zainstalować nie tylko urządzenia 19’’ ale także montowane na szynę EURO TH35 lub przeznaczone do montażu pionowego na płaskiej powierzchni.
 • Zespoły systemu RACK board montowane są do szyn RACK za pomocą, znajdujących się w komplecie, standardowych śrub M6 i koszyczków.
 • Zespoły systemu RACK board wykonane są z twardej blachy aluminiowej PA11 (wg DIN, ISO AlMg3) pomalowanej proszkowo w kolorze RAL9004. Jeżeli znajdujące się w panelach otwory nie będą pasowały do montowanych przez instalatora urządzeń to z łatwością można wywiercić nowe.
 • Przewody doprowadzające sygnał z anten podpięte są do patch panelu ze złączami F który za pomocą mostków przekazuje sygnał do kolejnego patch panelu i dalej przewodami do wyznaczonych urządzeń. Zdjęcie mostków połączeniowych umożliwia pomiar sygnału na wybranym, wejściowym przewodzie sygnałowym.
 • Wszystkie przewody biegnące do gniazd końcowych podpięte są, zgodnie z normą, na patch panelach ze złączami F. Każde ze złączy może zostać w tym miejscu oznaczone numerem mieszkania co znacząco ułatwia pomiar sygnału wyjściowego i późniejszą diagnostykę sieci.
Zespoły montażu bocznego ZMB
ZMB-1-800
Zespół montażu bocznego do szafy 800 R77105
Zespół montażu bocznego ZMB-1-800 R77105 służy do pionowego montażu urządzeń. Mocowany jest na przedniej i tylnej szynie RACK (lewej bądź prawej). Przewidziany jest do montażu w stojących szafach RACK o wymiarach 600 x 800 mm ze zdejmowanymi ścianami bocznymi - zapewnia swobodny dostęp do zamontowanych urządzeń. Z oferty firmy DIPOL polecamy szafy: 32U R912013, 42U R912014.
RACK board ZMB-1-800 zespół montażu bocznego do szafy 800
Zespół montażu bocznego ZMB do szafy stojącej 800 x 600 ZMB-1-800 R77105
Panel montażowy stanowi blacha z twardego aluminium PA11 o wymiarach 200 x 530 mm o grubości 1.5 mm. Znajdują się w nim cztery otwory montażowe fi6 (rozstaw 180 x 120 mm) dedykowane do multiswitchy Terra: MV-532L R70732, MV-932L R70882. W komplecie są 4 śruby M5x10 i nakrętki. Jeżeli instalator chce zainstalować inne multiswitche konieczne otwory należy wykonać samodzielnie.
Przy montażu należy zachować odstępy w pionie 70 - 150 mm między panelami ZMB w szafie RACK (czyli moduły należy montować co 6U - 8U) aby zapewnić swobodne doprowadzenie przewodów. Należy pamiętać że do multiswitcha 32 wyjściowego dla dwóch pozycji satelitarnych dochodzi aż 41 przewodów. Minimalny promień gięcia nieruchomych połączeń dla standardowego w takiej instalacji przewodu TRISET-113 E1015_500 wynosi 35 mm.
Sposób montażu ZMB-1-800
Montaż zespołu ZMB-1-800 do szyny RACK w szafie
Zespół montażu bocznego ZMB-1-800 R77105 jest wstępnie zmontowany: do panelu za pomocą śrub z łbem zamkowym przymocowane są kątowniki. Należy poluźnić to połączenie śrubowe, a rozstaw kątowników dobrać w taki sposób aby pasował do rozstawu przedniej i tylnej szyny szafy. Zespół zapewnia regulację rozstawu kątowników w granicy 22 mm. Maksymalny rozstaw to 570 mm. Odpowiada on maksymalnemu rozstawowi przedniej i tylnej szyny RACK w szafie stojącej o głębokości 800 mm. Kątowniki należy przykręcić śrubami do szyny RACK na wybranym poziomie szafy, wykorzystując nakrętki koszyczkowe znajdujące się w komplecie ZMB.
Zespoły montażu czołowego ZMC
pasujące do zespołu montażu bocznego ZMB
Jeżeli w szafie mają być zamontowane panele ZMB to w części frontowej szafy należy użyć paneli ZMC. Szerokość panelu ZMC jest tak dobrana aby była możliwość montażu zespołów ZMB na powierzchniach bocznych szafy.
ZMC-1
Zespół montażu czołowego szyna EURO TH35 380 mm R77210
RACK board ZMC-1 - zespół montażu czołowego szyna EURO TH35 380 mm
Zespół montażu czołowego ZMC-1 system RACK board
Moduł ZMC-1 R77210 to szyna EURO TH35 o długości 380 mm cofnięta o 100 mm względem czoła szafy RACK. Nośnik wykonany jest z twardej blachy aluminiowej PA11 o grubości 2 mm. Maksymalne obciążenie ZMC-1, przy równomiernym rozłożeniu urządzeń, wynosi 12 kg. W komplecie znajdują się cztery śruby z koszyczkami służące do montażu w szafie.
Przykład wypełnienia zespołu montażu czołowego ZMC-1 systemu RACK board
Moduł ZMC-1 R77210 wykorzystywany jest do umieszczenia w szafie RACK urządzeń montowanych na szynę EURO TH35. Przykładem takich urządzeń mogą być: wzmacniacze kanałowe TERRA, transmodulatory, przemienniki, termostaty i inne.
ZMC-2
Zespół montażu czołowego szyna EURO TH35 / panel 2x keystone R77220
RACK board ZMC-2 - zespół montażu czołowego szyna EURO TH35 / panel 2x keystone
Zespół montażu czołowego ZMC-2 system RACK board
Moduł ZMC-2 R77220 jest wykorzystywany w sytuacji gdy obok niewielu urządzeń (długość szyny TH35 wynosi 190 mm) montowanych na szynę EURO można umieścić urządzenia przeznaczone do montażu pionowego. Panel ma szerokość 180 mm i wysokość 170 mm. Wykonany jest z twardej blachy aluminiowej PA11 o grubości 1,5 mm. Dzięki temu posiada wystarczającą sztywność a jednocześnie aluminium pozwala na łatwe wywiercenie potrzebnych otworów montażowych. Panel pionowy zespołu ZMC-2 posiada dwa otwory pasujące do modułów keystone. ZMC-2 można obciążyć urządzeniami o masie łącznej do 12 kg, przy równomiernym rozłożeniu. W komplecie znajdują się cztery śruby z koszyczkami służące do montażu w szafie.
Przykład wypełnienia zespołu montażu czołowego ZMC-2 systemu RACK board.
Przykładem wykorzystania ZMC-2 jest instalacja multiswitcha dSCR/Unicable SRM-522 R80522, transmodulatora tdx480 R81621 i zasilacza UP413 R82533.
Przykład wypełnienia zespołu montażu czołowego ZMC-2 systemu RACK board.
Przykładem wykorzystania ZMC-2 jest instalacja wzmacniaczy at440 R82511, ma400 R82520 TERRA i zasilacza UP413 R82533 na szynie EURO TH35. Na panelu pionowym zamontowano dwa odbiorniki optyczne TERRA OR501W QUATRO A9877 połączone patchcordami światłowodowymi z gniazdami keystone.
ZMC-3
Zespół montażu czołowego szyna EURO TH35 / panel 12x keystone R77230
RACK board ZMC-3 - zespół montażu czołowego szyna EURO TH35 / panel 12x keystone
Zespół montażu czołowego ZMC-3 system RACK board
W module ZMC-3 R77230 obok krótkiej (190 mm) szyny EURO umieszczono panel z 12 otworami pod moduły keystone. Taki układ daje możliwość lepszego zagospodarowania przestrzeni w szafie RACK kiedy urządzeń na szynę EURO jest niewiele a jest konieczność zamontowania do 12 modułów keystone np. różnego rodzaju.
Przykład wypełnienia zespołu montażu czołowego ZMC-3 systemu RACK board
Przykładem wykorzystania ZMC-3 jest instalacja transmitera optycznego mo418 4D31 R82522, streamera IPTV DVB-T/T2/C-IP sti440 R81606 i zasilacza UP413 R82533 na szynie EURO TH35.
ZMC-4
Zespół montażu czołowego duży panel R77240
RACK board ZMC-4 - zespół montażu czołowego duży panel
Zespół montażu czołowego ZMC-4 system RACK board
W module ZMC-4 R77240 instalator ma do dyspozycji panel o wymiarach 380 x 170 mm cofnięty o 100 mm względem czoła szafy RACK. Panel wykonany jest z twardej blachy aluminiowej PA11 o grubości 1,5 mm. Dzięki temu posiada on wystarczającą sztywność a jednocześnie aluminium pozwala na łatwe wywiercenie potrzebnych otworów montażowych. W komplecie znajdują się cztery śruby z koszyczkami służące do montażu w szafie.
Przykład wypełnienia zespołu montażu czołowego ZMC-4 systemu RACK board
Przykładem wykorzystania ZMC-4 jest instalacja wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-305 A6765.
Zespoły montażu czołowego ZMD
Zespoły ZMD nie mogą być montowane jednocześnie z zespołami ZMB.
Z modułami ZMB należy montować zespoły ZMC.
ZMD-1
Zespół montażu czołowego R77311 do MR-xxx Terra
RACK board ZMD-1 - zespół montażu czołowego do MR-xxx, MV-xxx Terra
ZMD-1 - zespół montażu czołowego RACK board
Zespół montażu czołowego RACK board ZMD-1 R77311 to zestaw dwóch nośników przeznaczonych do montażu w szafie RACK. Posiada on otwory dedykowane do montażu multiswitchy TERRA serii MR-xxx (rozstaw otworów: wysokość 120 mm, szerokość 100 / 140 / 180 mm). W komplecie znajdują się potrzebne do montażu wkręty M5x10 z nakrętkami. Rozstaw pionowy nośników jest tak dobrany że przewody podłączone na złącza wejściowe multiswitcha mają wystarczająco dużo miejsca, aby zachować minimalne promienie gięcia. Możliwym jest nawet zainstalowanie w tym miejscu zabezpieczeń przeciwprzepięciowych Signal R48602. W komplecie znajduje się osiem śrub z koszyczkami, służących do montażu zespołu w szafie.
Multiswich MR-932 Terra zamontowany w szafie RACK za pomocą zespołu ZMD-1 RACK board
ZMD-2
Zespół montażu czołowego uniwersalny R77322
RACK board ZMD-2 - zespół montażu czołowego uniwersalny
ZMD-2 - zespół montażu czołowego RACK board
Zespół montażu czołowego RACK board ZMD-2 R77322 to zestaw dwóch nośników przeznaczonych do montażu w szafie RACK. Służy on do zamontowania urządzeń w pionie 100 mm za przednimi szynami RACK 19". Jest to model uniwersalny. Otwory potrzebne do montażu urządzenia należy wywiercić we własnym zakresie. W komplecie znajduje się osiem śrub z koszyczkami służących do montażu zespołu w szafie.
Węzeł optyczny OD-005P R81760 Terra zamontowany w szafie RACK za pomocą zespołu ZMD-2 RACK board
ZMD-35
Zespół montażu czołowego szyna EURO TH35 430 mm R77335
RACK board ZMD-35 - zespół montażu czołowego szyna EURO TH35 430 mm
ZMD-35 - zespół montażu czołowego szyna EURO TH35 430 mm
Moduł ZMD-35 R77335 to szyna EURO TH35 o długości 430 mm cofnięta o 100 mm względem czoła szafy RACK. Nośnik wykonany jest z twardej blachy aluminiowej PA11 o grubości 2 mm. Maksymalne obciążenie ZMD-35, przy równomiernym rozłożeniu urządzeń, wynosi 12 kg. W komplecie znajdują się cztery śruby z koszyczkami służące do montażu w szafie.
Przykład wypełnienia zespołu montażu czołowego ZMD-35 systemu RACK board
Organizacja przyłącza sygnału wejściowego z anten
Przewody doprowadzające sygnał z anten (zarówno satelitarnej jak i naziemnej DVB-T) podpięte są od tyłu, poprzez zabezpieczenie przeciwprzepięciowe R48602, do złączy F patch panelu 19''. Każde złącze frontowe F połączone jest za pomocą mostka R82540 z odpowiadającym mu złączem F kolejnego patch panelu z którego sygnał podawany jest na wewnętrzną instalację szafy (na pierwszy rozgałęźnik lub wzmacniacz). Zastosowanie mostka bardzo ułatwia pomiar sygnału wejściowego. Wystarczy ściągnąć mostek aby uzyskać dostęp do złącza F z sygnałem wejściowym.
Organizacja przyłącza sygnału wejściowego z anten
Aby była możliwość przykręcenia zabezpieczenia przeciwprzepięciowego do złącza F patch panelu należy fabrycznie zamontowane tam przejście F/F zamienić na dłuższe sprzedawane na pozycji E80380. To profesjonalne przejście, prócz gwarantowanych parametrów tłumienia i dopasowania ma gwint o długości 14 mm co zapewnia przejście przez patch panel i skuteczne przykręcenie zabezpieczenia przeciwprzepięciowego.
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe R48602 zainstalowane na patchpanelu R9120312
po wymianie przejścia F/F na dłuższe E80380.
Organizacja przyłącza sygnału wyjściowego
do gniazd abonenckich
Każde wyjście z multiswitcha jest połączone z przydzielonym konkretnemu lokatorowi miejscem na patchpanelu F. Zapewnia to, tak jak w przypadku kabli sygnałowych z anten, oddzielenie instalacji stałej budynku od urządzeń w szafie i okablowania wewnętrznego szafy. Takie postępowanie wymusza norma EN50173 mówiąca o stworzeniu interfejsu okablowania strukturalnego służącego do testowania instalacji.
Wszystkie sygnały wyjściowe do abonentów dostępne są na patch panelu szafy 19''
Aby zachować minimalny promień gięcia kabli doprowadzonych do patchpanelu od frontu szafy, zastosowano organizery kabli R912024. Patchpanele F i organizery pogrupowano trójkami - zapewnia to optymalny wygięcie kabla.