Pomiar temperatury osób i zliczanie klientów w obiektach biurowych i z dużym przepływem osób

Regularny pomiar temperatury jest jednym z najprostszych badań pozwalających wykryć stan gorączki, co może świadczyć o wczesnych objawach infekcji wirusowych, takich jak wywoływana przez SARS-CoV-2. Pojawienie się koronawirusa na terenie jakiegokolwiek zakładu pracy wiąże się z ryzykiem objęcia pracowników kwarantanną, a w skrajnych przypadkach nawet zawieszeniem działalności – poniesione z tego tytułu straty mogą sięgać milionów złotych. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem biznesu, czy też jego pracownikiem na pewno zastanawiasz się jakie rozwiązania mogą okazać się przydatne i skuteczne. W dobie pandemii SARS-COV-2 nawet zwykłe, codzienne czynności stają się niejednokrotnie nie lada wyzwaniem i są obarczone ryzykiem, a co dopiero prowadzenie biznesu w nowych warunkach. Oczywiście ta nowa sytuacja jest źródłem poważnego stresu, ale pomyślmy chwilę jak bardzo obarczone odpowiedzialnością są wszystkie osoby zajmujące się kwestiami bezpieczeństwa w obiektach użyteczności publicznej. Bezpieczeństwo to teraz nasza wspólna sprawa i to sprawa najwyższej wagi. I jak w wielu innych dziedzinach tak i tutaj z pomocą przychodzi zaawansowana technologia.
AI zmierzy temperaturę i sprawdzi, czy nosisz maseczkę
Jednym ze sposobów walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest pomiar temperatury – gorączka jest bowiem jednym z najczęstszych i najszybciej występujących objawów infekcji koronawirusem. Zdarza się jednak, że zainfekowana osoba czuje się całkiem dobrze przez długi czas i nawet nie jest świadoma, że ma podwyższoną temperaturę. Tradycyjną metodą pomiaru, którą ostatnio możemy dość często oglądać w wiadomościach telewizyjnych jest użycie termometru bezdotykowego, zbliżanego do czoła osoby badanej. Procedura taka ma jednak kilka wad. Przede wszystkim dystans – pomiar może się odbywać z odległości zaledwie kilku cm, co już samo w sobie stanowi zagrożenie transferem patogenów. Druga sprawa to wydajność – pomiar trwa zwykle od 2 do 5 sekund, zależnie od modelu termometru. Przy dużej liczbie osób znacznie wydłuża się czas oczekiwania na pomiar i np. wejście do obiektu.
Kolejna sprawa to brak dokumentacji pomiarów i późniejszej identyfikacji mierzonych osób. Tych wad pozbawione są kamery termograficzne, które w Polsce w ostatnich tygodniach zaczęły już się pojawiać np. przy wejściu do szpitalnych SOR-ów. Kamera taka „widzi” promieniowanie cieplne obiektów i przetwarza je na obraz w skali szarości lub kolorów. Dodatkowo urządzenie w czasie rzeczywistym automatycznie mierzy temperaturę obiektów, które znajdują się w jego zasięgu i to nawet z odległości kilku metrów, a w przypadku wykrycia temperatury wyższej niż zadana – generują alarm dla personelu.
Co jednak w przypadku gdy któraś z osób będzie trzymać w ręku np. kubek z gorącą kawą lub gdy w tle jest nagrzana od słońca szyba? Z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja.
Zanim kamera zmierzy temperaturę, algorytmy wyszukują na obrazie twarz (lub twarze) i dopiero wewnątrz tej strefy dokonują pomiaru. Co więcej, taka kamera potrafi wykonać jednoczesny pomiar do 30 osób, automatycznie wyszukując na obrazie twarze i mierząc temperaturę dokładnie w ich obszarze. Wyniki pomiarów są wyświetlane w czasie rzeczywistym na obrazie, indywidualnie dla każdej osoby. A wszystko to z dokładnością rzędu 0,3°C !
Jak bardzo zwiększa to bezpieczeństwo, szybkość i rzetelność wykonywanych pomiarów oraz usprawnia wchodzenie osób do obiektu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Co jednak w sytuacji gdy pojawi się ktoś z podwyższoną temperaturą? U operatora systemu włączy się alarm dźwiękowy i wizualny, a obsługa natychmiast zidentyfikuje właściwą osobę. Detekcja twarzy, wykonanie pomiarów i wygenerowanie alarmu realizuje sama kamera i nie są tu wymagane żadne dodatkowe urządzenia. Daje to pojęcie o tym jak ogromny postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji, mocy obliczeniowej i miniaturyzacji sprzętu dokonał się w ciągu ostatnich lat. Opcjonalnie system można wzbogacić o rejestrator cyfrowy, który zapisze ruchomy obraz wraz z danymi z pomiarów temperatury i da możliwość łatwej weryfikacji kto przebywał w pobliżu osoby z podwyższoną temperaturą.
Pomiar temperatury i kontrola dostępu w jednym
Rozszerzeniem możliwości kamer termowizyjnych są autonomiczne terminale pomiarowe Hikvision MinMoe. Urządzenia te łączą w sobie funkcje kompaktowego monitora LCD, kamery termowizyjnej oraz kontrolera dostępu do pomieszczeń. W zależności od modelu mogą występować w postaci kompaktowej do montażu na ścianie, bądź też jako lekki przenośny stojak, możliwy do ustawienia np. przy wejściu, w ciągach komunikacyjnych. Urządzenie takie wymaga jedynie podłączenia zasilania i opcjonalnie sieci komputerowej. Każda osoba podchodząca do terminala widzi swoją twarz na ekranie, w tym czasie wykonywany jest pomiar temperatury, którego wynikiem jest komunikat głosowy i wizualny potwierdzający możliwość wejścia.
Wykrywanie maseczki
Terminal potrafi też wykryć, czy mierzona osoba nosi maseczkę. Jeśli terminal zostanie zainstalowany przy drzwiach wejściowych, automatycznie może je zablokować jeśli badana osoba ma podwyższoną temperaturę lub nie nosi maseczki. Zestaw funkcji terminala uzupełnia szybkie (poniżej 0,2 sek.) rozpoznawanie twarzy czyli możliwość porównania obrazu z kamery z bazą danych obejmującą do 50 tysięcy osób. Potężne możliwości sztucznej inteligencji ujawniają się w momencie gdy terminal bezbłędnie rozpoznaje osoby z bazy, mimo założonych maseczek na twarzach. Taki system może automatycznie kontrolować np. wejścia pracowników do budynku, sprawdzając czy znajdują się na liście osób uprawnionych do wejścia, czy noszą maseczkę i przede wszystkim – czy mają prawidłową temperaturę ciała. Jest to także doskonałe narzędzie ułatwiające pracę ochrony, czy administracji obiektu. Kolejną możliwością kontroli temperatury, szczególnie na lotniskach i różnych węzłach komunikacyjnych są bramki detekcyjne znane z odprawy bezpieczeństwa na lotnisku. Taka bramka, poza funkcją detekcji metalu, może także automatycznie kontrolować osoby przechodzące pod kątem podwyższonej temperatury i w razie potrzeby zaalarmować personel komunikatem dźwiękowym i wizualnym.Ile osób jest w sklepie?
Do zliczania klientów w sklepie przez cały czas zaangażowany jest pracownik ochrony, co stanowi dodatkowy koszt. Poza tym to tylko człowiek, a błąd liczenia może być bardzo duży spowodowany nieuwagą, czy też zbyt dużym przepływem osób. Pomijając już fakt jak nieprofesjonalnie taka „liczarka” wygląda w oczach klientów. Istnieją wprawdzie automatyczne systemy liczenia oparte na fotokomórkach, najczęściej montowanych przy bramkach antykradzieżowych lub drzwiach. Problem w tym, że i one generują duże błędy, zwykle kilkunastoprocentowe. Z czego to wynika? Fotokomórka działa na zasadzie przecięcia wiązki podczerwieni, więc jeśli do sklepu wchodzi lub wychodzi jednocześnie kilka osób to będą one zliczone jako jedna. Jeśli w tym samym momencie wiązkę przetnie osoba wchodząca i wychodząca to znów zostanie zaliczona tylko jedna z nich. Błąd zliczania na poziomie kilkunastu procent oznacza, że na każdy tysiąc klientów system „przegapi” ponad 100 z nich! W dobie restrykcji sanitarnych i ściśle określonej liczby klientów mogących jednocześnie przebywać w obiekcie taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. I tu znów z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja. Specjalna kamera z dwoma obiektywami, umieszczona bezpośrednio nad wejściem, pozwala na uzyskanie widoku stereoskopowego, który oprogramowanie kamery przekształca na model trójwymiarowy.
Kamera IP sufitowa z funkcją zliczania Hikvision DS-2CD6825G0/C-IS
Kamera IP sufitowa z funkcją zliczania Hikvision DS-2CD6825G0/C-IS
Obiekty, które nie są osobami (np. zwierzęta, koszyki, wózki, itp.) nie będą liczone. Kilka osób wchodzących jednocześnie czy osoby mijające się w polu pomiarowym nie są dla sztucznej inteligencji żadnym problemem – zliczanie jest zawsze dokładne, szybkie i niezawodne. A jak to wygląda od strony klientów? Możliwości jest wiele. W najprostszym przypadku, gdy liczba klientów w sklepie osiągnie maksymalny dozwolony poziom, sama kamera może wygenerować komunikat głosowy i/lub zapalić sygnalizator, np. z napisem „CZEKAJ”. Przy wejściu może też być zlokalizowany monitor, na bieżąco wskazujący ile osób jest aktualnie w obiekcie i ile może jeszcze wejść. Inna możliwość to wykorzystanie systemów informacyjnych (tzw. digital signage), np. totemów reklamowych. Urządzenie takie może jednocześnie wyświetlać np.: informacje dot. ilości zliczonych osób, pomiaru temperatury osób wchodzących, treści reklamowych, instrukcji mycia rąk, itd. itp.
Kamera IP sufitowa z funkcją zliczania Hikvision DS-2CD6825G0/C-IS
W małych sklepach wystarczy jedna kamera licząca ale co jeśli obiekt ma wiele wejść i wyjść (np. galeria handlowa)? Dla systemu to żaden problem. Dedykowany rejestrator cyfrowy lub odpowiednia aplikacja (np. Hik-Central firmy Hikvision) potrafi nie tylko zsumować wyniki zliczania z wielu kamer (wejść/wyjść) ale także automatycznie generować raporty o liczbie zliczonych osób z podziałem na godziny, dni, tygodnie, itd. Dla osób zarządzających obiektem kamery zliczające są więc nie tylko środkiem do spełnienia wymagań co do liczby jednocześnie przebywających klientów, ale także świetnym narzędziem biznesowym, oferującym bardzo dokładne dane o ilości klientów w danym czasie. Sztuczna inteligencja to potężne narzędzie do walki z pandemią, a przedstawione tu kilka rozwiązań to zaledwie niewielka część możliwości jakie oferuje. Kamery potrafią jednak bardzo skutecznie zadbać o bezpieczeństwo nas wszystkich.
Osoby zainteresowane zakupem przedstawionych urządzeń prosimy o wysłanie zapytania technicznego lub telefon do odpowiedniego Działu w firmie.
Warto być Partnerem Hikvision i kupować w Dipolu