FTTH - przykład realizacji przełącznicy

Realizacja instalacji FTTH na bazie światłowodowych kabli abonenckich układanych w topologii gwiazdy to obecnie najpopularniejszy sposób okablowania budynków wielorodzinnych. Do największych zalet tego rozwiązania zaliczyć można jego względnie niski koszt oraz prostotę realizacji. Niski koszt to konsekwencja:
  • zastosowania tanich kabli abonenckich – najpopularniejsze kable Ultimode L7102 są blisko dwukrotnie tańsze od dobrej jakości skrętki komputerowej kategorii 5
  • braku konieczności wykonywania dodatkowych czynności instalacyjnych takich, jak:
  • dodatkowe spawanie w przełącznicach piętrowych (kable breakout), wycinanie okien, zaciąganie włókien, montaż osłon (kabel łatwego dostępu)
Do minusów tego rozwiązania zaliczyć można z pewnością potencjalne problemy przy realizacji przełącznic w pomieszczeniu teletechnicznym – zwłaszcza w przypadku dużej liczby kabli. Mowa tu o ich odpowiednim upięciu i wprowadzeniu do przełącznicy tak, aby wszystkie włókna były odpowiednio zabezpieczone. W skrajnych przypadkach rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie większej liczby przełącznic, niż wynikałoby to wprost z liczby koniecznych do zakończenia włókien.
Szuflada z tacką 19” ULTIMODE MT-524 (1U, wymienny panel przedni, 1 tacka x 24 spawy)Szuflada z tacką 19” ULTIMODE MT-524 (1U, wymienny panel przedni, 1 tacka x 24 spawy)Kabel światłowodowy wewnętrzny płaski z ograniczonym promieniem gięcia (2 włókna G.657A1)
Światłowodowa instalacja FTTH w topologii gwiazdy

Kabel Ultimode ILB-2SM-A L7102 jest najczęściej wybieranym kablem dla tego typu sieci. Jego płaska konstrukcja oraz dodatkowe wzmocnienia z prętów aramidowych powodują, że jest on kablem niezwykle wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto jednomodowe włókna w standardzie G.657.A posiadają zmniejszony promień gięcia, dzięki czemu prowadzenie kabli jest znacznie prostsze, a parametry transmisyjne zostaną zachowane nawet w przypadku łuków o małym promieniu (minimalny promień gięcia włókien wynosi 7,5 mm).
Ze względu na rosnącą popularność szaf RACK w instalacjach teletechnicznych w budynkach wielorodzinnych, dobierając przełącznicę światłowodową, instalatorzy decydują się na te montowane właśnie w ten sposób. Poniżej przedstawiono przykład realizacji przełącznicy Ultimode MT-524 L5124 z założeniem wprowadzenia do niej opisywanych wcześniej kabli L7102 oraz wykonania zakończeń na bazie najpopularniejszych w ofercie firmy Dipol pigtaili jednomodowych PG-52S2 L35522.
Widok przełącznicy z góry. W panelu przednim zamontowano adaptery typu duplex Ultimode A-522D L4322 (jeden adapter stanowi zakończenie jednego kabla (dwóch włókien) prowadzonego do jednego mieszkania).
Instalację rozpocząć należy od wpięcia pigtaili w odpowiednie adaptery. Pamiętać należy o tym, aby przy pomocy narzędzia L5916 wyczyścić czoła ferrul pigtaili. Należy również zadbać o odpowiednie oznaczenie pigtaili, tak, aby uniknąć problemów po spawaniu włókien. W przypadku braku wykonania oznaczeń i spawania bez zachowania konkretnej kolejności, jedyną szansą na identyfikację włókien jest zastosowanie wizualnego lokalizatora uszkodzeń L5935, przy czym jeśli kable zostały doprowadzone już do mieszkań będzie to bardzo czasochłonne.
Pigtaile ułożyć należy na przełącznicy wykorzystując uchwyty znajdujące się na zewnątrz kasety spawów. Upięcie opaskami zaciskowymi zapewni komfort pracy oraz porządek.
Przygotowane wcześniej kable L7102 wprowadzić należy do przełącznicy, wykonując zapas włókien na kasecie spawów. Należy pozostawić taką rezerwę, aby umożliwiała one swobodne spawanie włókien z pigtailami na zewnątrz przełącznicy.
Proces spawania pigtaili z włóknami kabli zrealizowano za pomocą spawarki EasySplicer L5810. Warty odnotowania jest fakt, że wykorzystane pigtaile L35522 posiadają konstrukcję tzw. luźnej tuby. W takim przypadku polecane jest zdjęcie powłoki 900μm na nieco większej długości i wykorzystanie w procesie spawania uchwytów dedykowanych do włókien 250μm. Gwarantuje to brak problemów z przesuwaniem się włókna w trakcie układania w spawarce, a tym samym większy komfort pracy. Uchwyty 900μm przeznaczone są do łączenia włókien o konstrukcji ścisłej tuby.
W przedstawionym przykładzie do przełącznicy wprowadzono 4 kable L7102 (w sumie 8 włókien). Wykorzystana przełącznica umożliwi swobodne wprowadzenie nawet 16 kabli (32 włókna) przy wykorzystaniu jednej kasety spawów. Istnieje możliwość kaskadowego dołożenia drugiej kasety L5506. Wówczas możliwe będzie zakończenie maksymalnie 48 włókien (możliwości przełącznicy przy montażu 24 adapterów typu duplex).
Wprowadzając kable do przełącznicy pamiętać należy o tym, aby ich zapas umożliwiał swobodne wysuwanie i wsuwanie szuflady.