Do czego służy DDNS (Dynamic Domain Name System) i jak go używać?

Co to jest DNS?
Do zamiany publicznych (zewnętrznych) adresów IP z postaci numerycznej na domenową służy usługa DNS (Domain Name System). Oznacza to, że nie ma potrzeby pamiętania adresów w postaci 62.121.128.13, ale wystarczy zapamiętać www.dipol.com.pl. Tłumaczeniem zapisu numerycznego na domenowy zajmuje się odpowiedni serwer DNS, do którego komputer wysyła zapytanie z prośbą o przetłumaczenie adresu. Po uzyskaniu odpowiedzi z adresem numerycznym komputer nawiązuje połączenie z odpowiednim komputerem.
Poglądowy schemat komunikacji pomiędzy klientem i serwerem przedstawia rysunek:
1. Jaki jest adres IP www.dipol.com.pl?
2. www.dipol.com.pl to 62.121.130.38
3. Witaj, 62.121.130.38! Wyślij mi swoją stronę www
4. Proszę, oto moja strona www
Taka komunikacja możliwa jest w przypadku, gdy serwer posiada stały publiczny (zewnętrzny) adres IP, pod którym jest zawsze osiągalny. Raz wpisany rekord w bazie danych serwera DNS określający związek adresu 62.121.128.13 z www.dipol.com.pl jest stale aktualny i niezmienny. W związku z tym klient może komunikować się z serwerem zarówno poprzez adres domenowy (i wykorzystać tłumaczenie DNS) jak i bezpośrednio przy pomocy adresu numerycznego (z pominięciem serwera DNS).
Co to jest DDNS?
Jeżeli chcemy uruchomić serwer np. ze stroną www lub podglądem kamer monitoringu dostępny z każdego miejsca w Internecie, a nie posiadamy stałego adresu IP, tylko otrzymujemy go (publiczny adres) dynamicznie z serwera DHCP (jak np. w przypadku Neostrady) musimy skorzystać z usługi DDNS (Dynamic Domain Name System) czyli usługi dynamicznego serwera nazw.
Jak działa DDNS?
Klienci przyłączeni do sieci za pomocą Neostrady nie posiadają stałego adresu IP, lecz zmienia się on co pewien czas. Jak pokazano powyżej, nie byłoby możliwe uruchomienie na takim łączu serwera, gdyż nie wiadomo by było jaki aktualnie adres posiada. Serwer DNS może wskazywać na konkretny adres IP, a po jego zmianie wskazanie serwera byłoby już nieprawdziwe.
Z pomocą idzie usługa DDNS, która tak jak DNS posiada bazę danych z wpisami zależności adresu domenowego z numerycznym, ale może być aktualizowana w dowolnej chwili przez posiadacza domeny. Dzięki temu serwer może być osiągalny pod jedną, ustaloną nazwą niezależnie od tego, jaki adres IP w danej chwili posiada. Z tego powodu z serwerem można komunikować się tylko za pomocą adresu domenowego przetłumaczonego przez serwer DDNS (chyba, że znamy aktualny adres numeryczny serwera, ale nigdy nie wiemy jak długo będzie on obowiązywał).
Należy pamiętać, że od zmiany adresu IP przez serwer DHCP do wykrycia tego faktu przez program lub router może minąć pewien, przeważnie krótki, czas. Następnie, gdy zostanie wysłana informacja aktualizacyjna do serwera DDNS, nim serwer przepisze te dane do serwera DNS również mija około minuty. Należy uwzględnić ewentualność, że w chwilach zmiany adresu IP serwer może być niedostępny przez okres kilku minut.
Poglądowy schemat komunikacji pomiędzy klientem a serwerem bez stałego adresu IP za pośrednictwem DDNS przedstawia rysunek:
1. Twój adres IP to 83.17.30.134
2. Zmieniłem IP: dipol.no-ip.org to teraz 83.17.30.134
3. Jaki jest aktualny adres IP dla dipol.no-ip.org?
4. dipol.no-ip.org to teraz 83.17.30.134
5. Witaj, 83.17.30.134 wyślij mi swoją stronę www
6. Proszę, oto moja strona www
7. Twój adres IP od tej chwili to 83.17.55.212
8. Zmieniłem IP: dipol.no-ip.org to teraz 83.17.55.212
9. Jaki jest aktualny adres IP dla dipol.no-ip.org?
10. dipol.no-ip.org w tej chwili: 83.17.55.212
11. Witaj, 83.17.55.212. Wyślij mi swoją stronę www
12. Proszę, oto moja strona www

Usługa DDNS świadczona jest przez wiele serwisów. W podstawowej wersji, wystarczającej do konfiguracji opisanej powyżej, jest ona zwykle darmowa. Urządzenia, które współpracują z DDNS zwykle mają wpisane na stałe kilka adresów popularnych serwisów. Najczęściej używane to:
Przykład konfiguracji DDNS na portalu No-IP.com dla Routera ADSL TP-LINK TL-W8950N N2908
W pierwszej kolejności należy założyć konto na portalu http://www.No-IP.com. W tym celu należy na stronie kliknąć Create Account.
Na nowej stronie należy wypełnić pola:

 • First name - imię
 • Last name - nazwisko
 • How did you hear about us - pytanie o sposobie dowiedzenia się o stronie No-IP.com
 • Zip/Postal Code - kod pocztowy
 • Intended Use - wykorzystanie portalu
 • Email - adres email - potrzebny do przeprowadzenia aktywacji konta
 • Password - hasło
 • Confirm Password - potwierdzenie hasła
 • Security Question - pytanie zadane podczas odzyskiwania hasła
 • Your Answer - twoja odpowiedź
 • Birthday - data urodzin
Następnie należy przepisać wyrazy w polu Account Verification, zaakceptować regulamin w polu Terms of Service i na końcu nacisnąć I Accept, Create my Account.
Następnie zostanie wyświetlony ekran potwierdzający stworzenie konta oraz informacja o wysłaniu email-a (na adres podany podczas rejestracji) aktywującego konto.
W odebranej wiadomości należy kliknąć na link aktywacyjny.
Na wyświetlonej stronie należy kliknąć login, aby zalogować się na konto w portalu No-IP.com.
Należy podać Email oraz Password w celu zalogowania się.
Aby stworzyć nowego hosta DDNS należy kliknąć w obrazek pokazany poniżej.
Aby dodać nowy host należy:
 • podać Hostname - subdomena adresu
 • wybrać domenę np. zapto.org
 • wybrać DNS Host (A)
 • nacisnąć Create Host
Po stworzeniu nowego hosta widać jego adres IP. Teraz należy przejść do konfiguracji routera TP-LINK TL-W8950N N2908.
W TP-LINK należy otworzyć stronę konfiguracyjną urządzenia (domyślnie https://192.168.1.1 login: admin, hasło: admin), a następnie przejść do zakładki Advanced Setup/DNS/Dynamic DNS i nacisnąć Add
W odpowiednim polu wybrać providera No-IP, wpisać adres hosta oraz podać login (adres email) oraz hasło. Po wpisaniu należy kliknąć Save/Apply.