Uniwersalne schematy instalacji antenowej dla naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T/T2 pokrywa swym zasięgiem całą Europę. Wykonując nową instalację lub modernizując starą warto skorzystać z kilku przykładowych schematów zamieszczonych poniżej. Przedstawione instalacje stanowią wskazówkę dla tych, którzy w zależności od lokalizacji i mocy nadajnika dobrać muszą odpowiednie anteny oraz przedwzmacniacze antenowe.
Niniejszym opracowaniem powinni się zainteresować ci którzy planują:
  • modernizację zestawu antenowego,
  • modernizację okablowania,
  • podział sygnału na dodatkowe odbiorniki,
  • zakup odbiorników naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 spełniających indywidualne wymagania.
Instalacja dla obszarów o silnym poziomie sygnału (nadajniki dużej i średniej mocy oddalone do około 20km)
Podział sygnału na 2 odbiorniki; rozwiązanie "balkonowe".
Instalacja zakłada doprowadzenie sygnału DVB-T/T2 do dwóch telewizorów, z których jeden posiada możliwość odbioru programów cyfrowych (głowica HEVC/H.265), natomiast drugi z nich jest odbiornikiem z głowicą zapewniającą możliwość odbioru wyłącznie programów MPEG-2/MPEG-4. W takim przypadku konieczny jest zakup odbiornika naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2. W przedstawionym powyżej przykładzie proponujemy Państwu wykorzystanie znanego i sprawdzonego na rynku odbiornika DVB-T/T2.
Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 15/5-12/21-60 DVB-T/T2 A1515 jest przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 w paśmie VHF (174-230 MHz) oraz UHF (470-790 MHz). Uniwersalna konstrukcja anteny umożliwia swobodną zmianę polaryzacji odbioru V/H zarówno dla pasma VHF i UHF.
W przypadku montażu anteny z przedwzmacniaczem należy pamiętać o doprowadzeniu do niej zasilania. Zasilacz umieszczany jest zazwyczaj przy jednym z telewizorów/odbiorników. Taka instalacja wymaga zastosowania odpowiedniego typu rozgałęźnika telewizyjnego pozwalającego na przesył napięcia stałego na linii wyjście-wejście. W przedstawionym powyżej przypadku wykorzystano rozgałęźnik indukcyjny E2094 do podziału sygnału na dwa odbiorniki. Możliwy jest podział na większą liczbę odbiorników poprzez skorzystanie z rozgałęźników o większej liczbie wyjść.
Instalacja uniwersalna dla obszarów oddalonych od nadajnika o około 20-40km - podział na 4 odbiorniki
Instalacja zakłada wykorzystanie kierunkowej anteny z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T/T2 A2810 oraz wzmacniacza HS-013 Terra R82010 kompensującego straty powstałe przy podziale sygnału na większą liczbę odbiorników. W przypadku nadajników słabszej mocy i/lub bardziej oddalonych od miejsca odbioru konieczne może okazać się zastosowanie przedwzmacniacza antenowego w miejsce symetryzatora, w puszce antenowej. Należy pamiętać o tym, iż przedwzmacniacz antenowy ma za zadanie delikatnie podbić poziom żądanego sygnału, w związku z czym zalecamy stosowanie przedwzmacniaczy typu LNA o niskim - B4007 oraz średnim - B4008 poziomie wzmocnienia. Stosowanie przedwzmacniacza LNA-177 B4009 zalecamy do odbioru z bardziej oddalonych nadajników (powyżej 40km odległości). Zastosowanie najsilniejszych przedwzmacniaczy oraz wzmacniaczy, może doprowadzić do przesterowania tych drugich, co wpłynie na brak możliwości odbioru jakiegokolwiek sygnału telewizyjnego.
Sygnał DVB-T/T2 dzielony jest na rozgałęźniku Signal R60104 i doprowadzony do czterech gniazd RTV. W przypadku chęci podziału sygnału na większą liczbę gniazd skorzystać można z całej gamy rozgałęźników Signal.
Podłączenie telewizorów różnych typów.
  • Na powyższym schemacie dwa telewizory zostały fabrycznie wyposażone w tuner H.265/HEVC umożliwiający odbiór sygnału DVB-T/T2 można je więc podpiąć bezpośrednio do instalacji antenowej.
  • Dwa inne telewizory są wyposażone w gniazdo HDMI lecz nie posiadają tunera DVB-T/T2 z kodekiem H.265/HEVC. Zostały więc wyposażone w zewnętrzny tuner DVB-T/T2 podpięty za pomocą kabla HDMI.
Instalacja dla obszarów oddalonych od nadajnika ponad 40km podział na 4 odbiorniki
Podobnie jak we wcześniejszym przykładzie sygnał DVB-T/T2 doprowadzony ma zostać do czterech gniazd, przy czym zastosowana została antena z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T/T2 A2850 wyposażona w przedwzmacniacz w paśmie UHF. Parametry jakie oferuje antena dają szansę odbioru sygnału DVB-T/T2 w trudnych warunkach nawet w przypadku odległości od nadajnika przekraczającej 75 km.
Wzmacniacz HS-013 R82010 wykorzystać można zarówno do wyrównania strat powstałych przy podziale sygnału na większą ilość gniazd, jak i do zasilenia przedwzmacniacza w puszce antenowej.
Telewizory nieposiadające HEVC/H.265 proponujemy wyposażyć w odbiorniki DVB-T/T2.
Zestaw antenowy do odbioru DVB-T/T2 z dwóch nadajników
Wybrane nadajniki DVB-T/T2 mogą transmitować wybrane multipleksy z obniżoną mocą w stosunku do mocy docelowej. W związku z tym w wielu rejonach może zaistnieć potrzeba odbioru niektórych paczek programowych z drugiego nadajnika. Rozbudowując zestaw antenowy mieszkańcy terenów przygranicznych mogą również uzyskać możliwość odbioru programów z krajów sąsiednich.
Jeśli odległość kątowa drugiego nadajnika w stosunku do nadajnika pierwszego nie jest duża (nie przekracza 45%) możliwy będzie najprawdopodobniej odbiór z jednej anteny A2670. Jeśli jednak odległość ta jest większa konieczne będzie zastosowanie drugiej anteny kierunkowej oraz sumatora R85315. Na przedstawionym wyżej schemacie wykorzystano zestaw antenowy, w skład którego weszły anteny A1911 oraz A2670. Możliwa jest oczywiście dowolna inna konfiguracja zestawu z anten pracujących w paśmie UHF.
Zwrotnica C0370 umożliwia dodatkowo przesłanie napięcia stałego (zasilanie ewentualnych przedwzmacniaczy) oraz wyposażona jest w pasmowe wejścia FM/DAB dla tradycyjnego radia analogowego oraz mającego wyprzeć je w przyszłości cyfrowego radia DAB.
Zestaw antenowy do odbioru DVB-T/T2 (VHF+UHF)
Multipleks ósmy (MUX-8) to kolejna sieć naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2, która została uruchomiona w Polsce. MUX-8 nadawany jest w paśmie VHF (kanały 5-12, zakres częstotliwości 174-230MHz). Dla części widzów może to oznaczać konieczność regulacji lub modernizacji odbiorczych instalacji antenowych. W przypadku, gdy obecna instalacja antenowa nie umożliwia odbioru zakresu VHF konieczna będzie rozbudowa o nową antenę VHF i sumowanie sygnału ze wszystkich anten. Przed zakupem nowej anteny warto jednak sprawdzić obecną instalację antenową, poprawić wszystkie połączenia, ewentualnie skorygować kierunek ustawienia anteny, gdyż w niedużych odległościach od nadajnika, gdzie sygnał jest najsilniejszy może się okazać, że uzyskamy satysfakcjonujący odbiór bez dodawania nowej anteny. Na przedstawionym wyżej schemacie wykorzystano zestaw antenowy, w skład którego weszły anteny A2670 (UHF), A0140 (VHF, polaryzacja pionowa) oraz zwrotnica C0364. Możliwa jest oczywiście dowolna inna konfiguracja zestawu z anten pracujących w paśmie UHF oraz w paśmie VHF.
Instalacja dystrybuująca sygnał satelitarny i DVB-T/T2 do 4 gniazd
Dzięki zastosowaniu konwertera typu quatro A98257 oraz multiswitcha MRP-504 Signal R68504 możliwe jest doprowadzenie zsumowanego sygnału SAT oraz DVB-T/T2 do każdego z czterech gniazd końcowych RTV/SAT Signal R694100.
W przypadku chęci doprowadzenia sygnału DVB-T/T2+SAT do większej ilości gniazd lub planów eksploatacji odbiorników dwugłowicowych skorzystać można z multiswitchy o większej liczbie wyjść .
Więcej przykładów instalacji znajdą Państwo w dziale Schematy.