Cyfrowe modulatory DVB-T - podział, przykłady zastosowań

Zamiana sygnałów A/V na sygnał wysokiej częstotliwości RF oznaczająca wprowadzenie sygnału z wszelkiego rodzaju źródeł sygnału takich, jak: komputery, odtwarzacze, czy kamery monitoringu do instalacji telewizji naziemnej jest operacją wymagającą zastosowania tzw. modulatora. Urządzenie to, wyposażone w jedno lub zestaw wejść A/V (RCA, HDMI, itd. - w zależności od jego typu) oraz wyjście RF (zwane potocznie wyjściem "antenowym") i umożliwia oglądanie wizji i odsłuch dźwięku na wybranym kanale, na wszystkich podłączonych do instalacji telewizorach. Z punktu widzenia odbiornika wprowadzany do instalacji program widziany jest jako kolejny kanał telewizji naziemnej.
Modulatory podzielić można na kilka grup. Podstawowym kryterium podziału jest rodzaj sygnału na wyjściu RF. Wyróżnić tu możemy modulatory analogowe, które powoli wychodzą z powszechnego użytku oraz cyfrowe DVB-T i DVB-C. Dalsze kryteria podziału dotyczą m.in. liczby źródeł, jakie podłączyć można do jednego urządzenia, zakresu kanałów wyjściowych, ilości i rodzaju wejść oraz obsługi protokołu HDCP.
Protokół HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection - ochrona cyfrowych treści), zainicjowany przez firmę Intel, ma za zadanie chronić prawa autorskie plików multimedialnych zapewniając kodowanie przesyłanego sygnału high-definition, np. HD-DVD, Blu-Ray, a tym samym zabezpieczać treści przed kopiowaniem na każdym etapie transmisji. Producenci biorący udział w programie wnoszą stałą opłatę roczną oraz opłatę zmienną, zależną od ilości wyprodukowanych urządzeń.
Modulator cyfrowy z obsługą HDCP to koszt większy, jednak wiąże się z tym szereg zalet związanych z dystrybucją sygnału w postaci cyfrowej. Możliwe jest więc wprowadzenie do instalacji TV sygnału pochodzącego z dowolnego źródła sygnału HDMI. Źródłem sygnału mogą być między innymi: odtwarzacze multimedialne, rejestratory DVR, odtwarzacze Blu-ray, komputery PC, czy dekodery STB. Nie bez znaczenia jest również jakość obrazu nadawanego w standardzie DVB-T COFDM. Modulatory DVB-T dokonujące konwersji sygnału audio/video podanego na złącza A/V (RCA) na cyfrowy sygnał telewizji naziemnej DVB-T udostępniają obraz w standardowej jakości SD, natomiast dystrybucja sygnałów ze źródeł wyposażonych w złącza HDMI pozwala na obsługę pełnego pakietu rozdzielczości, w tym rozdzielczości Full HD 1920x1080_60p.
Modulatory HDMI doskonale sprawdzą się więc w szpitalach, sklepach i galeriach handlowych, marketach czy sklepach RTV, w których treść z jednego lub dwóch źródeł dostarczana jest do wielu odbiorników TV. Urządzenie znajdzie również zastosowanie w zintegrowanych z sieciami RTV/SAT instalacjach monitoringu – może zostać wykorzystane do transmisji sygnału z rejestratora DVR (nawet kilkanaście obrazów z kamer) do wszystkich gniazd końcowych. Cyfrowe modulatory bez obsługi protokołu HDCP znajdują zastosowanie na przykład w instalacjach monitoringu jako element wprowadzający sygnał z kamery do instalacji RTV.
Stosowanie modulatora nie zawsze oznaczać musi integrację z instalacją telewizji naziemnej. Zdarza się, że dystrybucja sygnału A/V w kablu koncentrycznym (po wcześniejszej zamianie na sygnał RF) jest dużo prostsza i tańsza od innych rozwiązań - szczególnie w sytuacji, gdy sygnał ten dotrzeć ma do wielu odbiorników. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w sklepach RTV, w których modulatory HDMI -> DVB-T stosowane przy wyświetlaniu materiałów HD na kilkudziesięciu odbiornikach są doskonałą alternatywą dla splitterów i dziesiątek kabli HDMI.
W tabeli poniżej przedstawiono różnice pomiędzy modulatorami A/V oraz HDMI na przykładzie modulatorów: Signal-420 R86700, WS-7992 R86702 oraz WS-7990 R86704.
 
Modulator Signal-400 HDMI - COFDM (DVB-T)

Modulator Signal-400 HDMI - COFDM (DVB-T) 

Nazwa Signal-420 WS-7992 WS-7990
Kod R86700  R86702 R86704 
Standard DVB-T COFDM DVB-T COFDM DVB-T COFDM 
Ilość kanałów 1 2 4
Wejścia RF,
1xHDMI,
RF,
2xA/V (RCA)
2xHDMI
RF,
4xA/V (RCA),
4xHDMI 
Rozdzielczość 1080_60p,1080_50p,
1080_60i, 1080_50i,
720_60p, 720_50p
720x576_50i  PAL), 720x480_60i (NTSC),
1080p
720x576_50i (PAL), 720x480_60i (NTSC),
1080p
SD/HD HD SD/HD SD/HD 
Sposób montażu indywidualny indywidualny  indywidualny
Częstotliwość RF 50-860 MHz 50-860 MHz  50-860 MHz
Maks. poziom wyjściowy [dBμV] 100 100  100
Signal-420 R86700 jest urządzeniem, które stanowi doskonałą alternatywę dla instalacji bazujących na rozgałęźnikach i przewodach HDMI. Posiada wejście HDMI oraz RF, które służyć może do sumowania sygnału wyjściowego z innym sygnałem telewizyjnym.

Wielokanałowe modulatory WS-7992 R86702 oraz WS-7990 R86704 są urządzeniami wielofunkcyjnymi, które wejściowy sygnał podany na złącze HDMI modulują w standardzie DVB-T. Posiadają wejścia: HDMI, A/V (RCA) oraz RF, które służyć może do sumowania sygnału wyjściowego z innym sygnałem telewizyjnym.
Sygnał z kamer IP w instalacji RTV/SAT
Wprowadzenie sygnału z kamer CCTV IP do instalacji telewizyjnej wymaga zastosowania urządzeń pośrednich - cyfrowych modulatorów HDMI - DVB-T (Full HD 1080P/60Hz) Umożliwiają one zmodulowanie sygnału HDMI pochodzącego z wyjścia monitorowego rejestratora CCTV do sygnału w standardzie DVB-T/C. Instalatorzy najczęściej wykorzystują modulatory jednokanałowe i wielokanałowe (max 4).
W przypadku bezpośredniego wprowadzenia sygnału z kamer IP do instalacji RTV/SAT można wykorzystać modulator IP MI520P R81609. Urządzenie MI520P R81609 odbiera strumień IP o maksymalnej przepływności do 80 Mbit/s (np. z kilkunastu kamer IP) oraz tworzy 2 dowolne, sąsiednie multipleksy o maksymalnej przepustowości charakterystycznej dla specyfikacji danego standardu. Administrator systemu wybiera interesujące go kanały z danego strumienia IP, po czym tworzy dwie dowolne paczki (MUX-y) w wybranym standardzie: DVB-T, DVB-C, J.83B, ISDB-T.
Sygnał z kamer w instalacji DVB-T - modulator TERRA MI520
Film pokazujący podłączenie i możliwości modulatora Terra MI520P R81609
Sygnał z kamer analogowych HD TVI w instalacji RTV/SAT
W przypadku kiedy chcemy wprowadzić do instalacji RTV/SAT sygnał z kamer AHD lub IP, możemy wykorzystać najtańszy na rynku cyfrowy modulator HDMI - DVB-T (Full HD 1080P/60Hz) R86111. Urządzenie znajduje zastosowanie w zintegrowanych z sieciami RTV/SAT instalacjach monitoringu CCTV - może zostać wykorzystane do transmisji sygnału z rejestratora DVR lub NVR do wielu odbiorników TV przy pomocy kabla koncentrycznego. Cyfrowy modulator R86111 umożliwia konwersję wejściowego sygnału o rozdzielczości Full HD (1920x1080-60p) podanego na złącze HDMI do standardu DVB-T COFDM. Stanowi więc doskonałą alternatywę dla instalacji bazujących na rozgałęźnikach i przewodach HDMI
Cyfrowy modulator R86111, który znajduje zastosowanie w zintegrowanych z sieciami RTV/SAT instalacjach monitoringu CCTV, może zostać wykorzystany do transmisji sygnału z rejestratora DVR lub NVR do wielu odbiorników TV przy pomocy kabla koncentrycznego. Cyfrowy modulator R86111 umożliwia konwersję wejściowego sygnału o maksymalnej rozdzielczości Full HD (1920x1080-60p) podanego na złącze HDMI do standardu DVB-T COFDM. Stanowi więc doskonałą alternatywę dla instalacji bazujących na rozgałęźnikach i przewodach HDMI.
Streamer IPTV DVB-S/S2-IP sdi480 z wbudowanym gniazdem USB TERRA
Modulator HDMI-DVB-T R86111.
Widoczne wyjście RF i przełączniki ustawiania kanału.