Złącza w instalacjach monitoringu

W procesie zestawiania toru kablowego bardzo ważną rolę pełnią złącza. To od ich konstrukcji i jakości zależy pewność połączenia, jego tłumienie, dopasowanie, wytrzymałość mechaniczna. Firma Dipol oferuje złącza nowej generacji - zaciskane kompresyjne - spełniające najsurowsze wymagania i normy.
Złącza kompresyjne
Jeżeli najważniejszymi wymogami dotyczącymi montowanego złącza są takie parametry jak:
  • możliwość wielokrotnego odłączania złącza od urządzenia bez utraty jakości połączenia,
  • wodoszczelność połączenia złącza z kablem,
  • bardzo prosty i szybki montaż,
  • bardzo duża odporność na zerwanie
wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie złączy kompresyjnych których jakość wykonania i sposób montażu gwarantuje długoterminową i bezawaryjną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach.
Profesjonalny wtyk kompresyjny BNC PCT-BNC-6 przewód RG-6
Złącze kompresyjne BNC (Bayonet Neill-Concelman) produkcji firmy PCT
wykonane jest w całości ze metali kolorowych i najwyższej jakości dielektryka
Złącza E80320, E8282, E8283, E8293, E8294,E8295 posiadają dwa pełne (360°) pierścienie, które w wyniku procesu kompresji złącza (ściśnięcia wzdłużnego, poosiowego) uwypuklają się do wewnątrz. Wymiary tych pierścieni są tak dobrane, że po kompresji złącza zaciskają się na oponie kabla z siłą na tyle dużą, że zerwanie złącza z przewodu jest niemożliwe i na tyle małą, że nie uszkadzają struktury kabla.
Zaciskanie kompresyjnego złącza F firmy PCT na kablu Triset-113
Kompresyjne złącza F
Złącze F kompresyjne do kabli RG-59 (CAMSET) PCT-TRS-59
Kompresyjne złącze F do kabli RG-59 (CAMSET) PCT-TRS-59
Ze względu na to, że nie zawsze mamy dostęp do wtyków BNC pasujących na dany kabel lub nie mamy odpowiedniej zagniatarki, rozwiązaniem pośrednim jest zakończenie przewodu złączem typu F i zastosowanie przejściówki gniazdo F - wtyk BNC. Złącza tego typu pozwalają na szybką ich wymianę bez potrzeby obcinania kabla i jego ponownego zarabiania.
Przekrój złącza PCT - F (z lewej nie zarobiony, z prawej zarobiony wtyk)

Profesjonalny wtyk kompresyjny F E80320 spełnia wszystkie zalecenia stowarzyszenia SCTE (The Society of Cable Telecommunications Engineers) dla złącz tego typu. Kompresyjne wtyki mogą być łączone z E8284 oraz E8285.

Przejście gniazdo F - wtyk BNC
Przejście gniazdo F - wtyk BNC E8284 w wykonaniu HQ
Wszystkie kable z prezentowanymi złączami BNC można przedłużać za pomocą przejścia BNC - BNC E8297 oraz podłączać je do monitora z wejściem AV dzięki redukcji wtyku BNC na RCA E5110.
Złącze BNC Platinum i szybkozłącze S-55 na przewodzie CCTV CAMSET - Montaż
Przejście gniazdo BNC - gniazdo BNC
Przejście gniazdo BNC - gniazdo BNC
Redukcja wtyk RCA - gniazdo BNC
Redukcja wtyk RCA - gniazdo BNC
Wtyk RJ-45
W monitoringu IP podstawowym złączem transmisji obrazu jest RJ-45. Zarobiony według określonego schematu wtyk służy do komunikacji między kamerą, switchem, rejestratorem NVR lub komputerem PC.

Wtyk modularny RJ-45  8PIN, kat. 5e na drut
Złącze RJ-45 J2008 do skrętki UTP kategorii 5e
Poniżej przedstawiono poprawne zarabianie skrętki oraz zaciskanie złącza RJ-45. Nieprawidłowe podłączenie przewodów powoduje brak komunikacji między urządzeniami lub ograniczenie maksymalnej odległości transmisji danych wynikające z nakładania się fal elektromagnetycznych generowanych w skrętce.
Montaż złącza RJ-45 na skrętce UTP
Zasilanie kamer
Jeżeli kilka kamer podłączonych jest do jednego zasilacza należy do każdej pary przewodów podłączyć wtyk DC 2.1/5.5 mm. Można to zrobić za pomocą szybkozłącza S-55 E3511 lub E3510.
Szybkozłącze S-55 wtyk zasilania DC 2,1/5,5
Szybkozłącze S-55 wtyk zasilania DC 2,1/5,5
W przypadku konieczności przedłużenia kabla zasilającego należy użyć gniazda zasilania DC 2,1/5,5 E3512 lub E3517 oraz męskiego wtyku DC.
Szybkozłącze G-55 gniazdo zasilania DC 2,1/5,5
Szybkozłącze G-55 gniazdo zasilania DC 2,1/5,5
Zasilanie PoE
Adaptery Power over Ethernet (PoE) N9206 umożliwiają zasilanie urządzeń pracujących w sieciach LAN za pomocą skrętki 4-parowej (np. UTP). Dioda LED sygnalizuje podłączenie zasilacza do adaptera PoE. N9206 można stosować do kamer spełniających standard 802.3af (PoE), są to między innymi kamery IP firmy ACTi, Pixord, Hikvision, Sunell.
Na wejście adaptera podawane jest napięcie DC 48V oraz dane np. ze switcha. N9206 umożliwia transmisję zarówno danych jak i zasilania kamery po jednym przewodzie. Takie rozwiązanie ogranicza koszty związane z ilością okablowania oraz ułatwia ich kładzenie.
Możliwe jest też wykorzystania oryginalnego zasilacza od urządzenia i przesłania zasilania skrętką komputerową do urządzenia z wykorzystaniem adaptera N9205.
Adapter PoE dla sieci LAN z przyłączamiAdapter PoE dla sieci LAN z przyłączami
Przesłanie napięcia DC 12V i danych skrętką komputerową

Należy zwrócić uwagę że aby na skrętkę podawać prąd o napięciu wymaganym przez urządzenie końcowe. Pomyłka może doprowadzić do zniszczenia urządzenia lub zasilacza.