Profesjonalny monitor CCTV SMT-1922P M3019 przeznaczony jest do pracy ciągłej w cyfrowych
i analogowych systemach monitoringu wizyjnego.
Monitor to urządzenie pozwalające na zamianę sygnału elektrycznego, na sygnał optyczny, odpowiedni dla zmysłów człowieka. Monitory powinny spełniać normy bezpieczeństwa to oznacza konieczność posiadania tzw. znaku CE. Normy bezpieczeństwa określają m.in. maksymalne dopuszczalne poziomy emisji promieniowania elektromagnetycznego, rentgenowskiego, a także stopień zabezpieczenia użytkownika przed porażeniem oraz zabezpieczenie urządzenia przed przepięciami pochodzącymi z sieci elektrycznej.
Wybierając monitor trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego parametry użytkowe: rozdzielczość – zdolność do odtwarzania szczegółów, poprawność odtwarzanych kształtów (np. beczkowatość), stabilność obrazu, rodzaj matrycy i żywotność - czas przewidywanej eksploatacji.
Monitor powinien pracować poprawnie w otoczeniu o wilgotności do 90% i w temperaturze z zakresu 0 do +40°C. Niektórzy producenci podają parametry temp od -10 do 55°C.
Typowo monitory są zasilane z sieci 230V AC, lecz niektóre o przekątnej poniżej 7 mogą być zasilane napięciem 12V lub 15V DC. Pobór mocy monitorów czarno–białych sięga 48 W dla przekątnej 20”, dla monitorów kolorowych o tej samej przekątnej - 80 W.
Przyłącza w monitorze kineskopowym
1. Złącze BNC video in 1Vpp
2. Złącze BNC video out, 1Vp-p
3. Złącze Mini-DIN SVHS - Y/C:
- Luminance 1Vp-p
- Chrominance 0,7Vp-p
4. Przełącznik wejść
5. Złącze RCA Audio in
6. Złącze RCA Audio out
7. Złącze SCART:
- RGB input 0,7V
- Video input 1Vp-p
- Audio input 0,5V
Przyłącza w monitorze LCD
Regulacje

Każdy monitor posiada, poza włącznikiem zasilania, następujące regulatory: H-hold, V-hold, kontrast, jaskrawość, nasycenie kolorów (monitory kolorowe), ostrość (monitory LCD).
Monitory z kolorowym wyświetlaczem LCD

Główną zaletą monitorów LCD są małe wymiary. Przy tej samej przekątnej ekranu ilość miejsca zajmowanego w centrum monitoringu jest znacznie mniejsza niż w przypadku typowego monitora z kineskopem CRT. Na upowszechnienie się paneli LCD w technice CCTV ma również masowa produkcja, która z kolei powoduje znaczny spadek paneli LCD. Szczególnie widoczny jest on w przypadku typowych monitorów komputerowych. Monitory te jednak można podłączyć bezpośrednio tylko do tych urządzeń CCTV, które posiadają wejście VGA.

Kolejną grupą monitorów w z ekranem LCD są profesjonalne monitory z wejściem po niskiej częstotliwości MTC-19A1-3D+VGA kod M3119. Standardowo wyposażone w złącza BNC stosowane w CCTV. Do tych wejść można podłączyć dowolne urządzenie telewizji dozorowej tj. rejestrator, kamerę, dzielnik itd. wysyłające sygnał wideo (PAL).
Jeszcze innym typem monitorów, obecnie najczęściej stosowanym ze względu na najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny są modele monitorów "komputerowych" z wbudowanym tunerem telewizyjnym. Taki monitor oprócz tego, ze posiada tuner telewizyjny posiada również wejście wideo do którego można podłączyć urządzenia CCTV.

W przypadku konieczności stosowania monitorów o większych przekątnych (powyżej 22") stosowane są również odbiorniki telewizyjne LCD.
W przypadku, gdy stosuje się analogowe kamery CCTV należy wybierać monitory LCD o formacie ekranu 4:3. Taki format przetwornika posiada większość kamer CCTV i dlatego obraz z kamer będzie zniekształcony. W przypadku podłączenia takiej kamery do monitorów LCD i odbiorników TV wyświetlających w formacie panoramicznym 16:9 obraz będzie nienaturalnych rozmiarów (rozciągnięty na boki). Monitory 16:9 stosuje się na przykład w systemach CCTV-IP. Wówczas rolę rejestratora pełni komputer i specjalne oprogramowanie, które jest w stanie optymalnie dostosować obraz z kamer do formatu wyświetlanego obrazu na ekranie.

Zmniejszenie wymiarów gabarytowych spowodowało, że monitory znalazły nowy obszar zastosowań. Monitory LCD zabudowane w metalowych obudowach wandaloodpornych montowane są w pojazdach. Większe panele do 21" montowane wewnątrz pojazdu (autobusy - komunikacji miejskiej), gdzie pełnią rolę informacyjno-reklamową. Z kolei, mniejsze panele montowane są w okolicach kierowcy –podgląd pasażerów.

Podobnie, jak w każdej dziedzinie monitory różnią się parametrami. Do najważniejszych należy zaliczyć kontrast, jasność, czas reakcji plamki i kąty widzenia w pionie i w poziomie. Dodatkowe różnice, to różnice wynikające z liczby wejść i wyjść wideo i audio, wbudowanych głośników, czy sposobach montażu monitora.
Wybierając monitor warto zwrócić uwagą na warunki gwarancji dotyczące uszkodzeń ekranu (efekt tzw. "wypadania pikseli"). Przy oglądaniu obrazów z kamer na takim monitorze "wypalony piksel" nie jest tak denerwujący, jak w przypadku normalnej pracy na komputerze - jednak jest to uszkodzenie panela.
Monitor LCD w londyńskim autobusie
Monitory komputerowe – konwerter sygnału VIDEO/VGA

Jest to przetwornik sygnału wideo (całkowitego kolorowego sygnału wizji) na sygnał VGA. Urządzenie pozwala na podłączenie kamery telewizji przemysłowej, tunera satelitarnego, odtwarzacza DVD, magnetowidu lub innego źródła sygnału do standardowego monitora VGA.
Konwerter sygn. VIDEO/VGA
Fonia w monitorach telewizji przemysłowej

Monitory mają przeważnie wbudowany wzmacniacz akustyczny wraz z głośnikiem. W takim wypadku jest też możliwy podsłuch, o ile kamera lub jej uchwyt są wyposażone w mikrofon. Stosowane są złącza chinch lub mini - jack 3,5mm. Moduł fonii wymaga by poziom wejściowy zawierał się w granicach 10 - 150mVp-p. Na panelu przednim pojawia się dodatkowy regulator głośności. Większość oferowanych rejestratorów posiada również możliwość rejestracji audio. W przypadku odtwarzania nie musimy martwić się o zakup dodatkowych głośników i wygospodarowywać miejsca na ich ustawienie.
Dobór monitorów

Pod względem przekątnej: spotykane są monitory od 4 do 42 cali. Typowa przekątna, zalecana do współpracy z rejestratorem DVR wynosi 19". Mniejsze monitory stosowane są przy braku miejsca lub jako monitor dodatkowy, zazwyczaj do pełnoekranowego podglądu. Dobierając wielkość monitora należy się kierować wygodą obserwującego konkretne obiekty. Nie należy się oszukiwać – jeżeli można pozwolić sobie na większy monitor, to zawsze warto to zrobić.
Centrum monitoringu
Ściana monitorów
rozwiązanie dla dużych instalacji
Rozmiar obiektu na ekranie monitora

Według normy EN 50132-7 rozmiar obrazu na monitorze powinien pozostawać w związku z zadaniami operatora, jak np. identyfikacja, rozpoznawanie, detekcja lub kontrola. Jeżeli obiekt jest osobą, zaś rozdzielczość graniczna zainstalowanego systemu CCTV przewyższa 400 linii telewizyjnych, zalecane minimalne rozmiary obiektu wynoszą:
  • dla potrzeb identyfikacji - obiekt powinien zajmować przynajmniej 120% wysokości ekranu;
  • dla potrzeb rozpoznania - obiekt powinien zajmować przynajmniej 50% wysokości obrazu;
  • dla potrzeb detekcji intruza - obiekt powinien zajmować przynajmniej 10% wysokości obrazu;
  • dla potrzeb kontroli tłumu - obiekt powinien zajmować przynajmniej 5% wysokości ekranu.
Liczba monitorów i rozmiary ich ekranów

Liczbę monitorów należy wyznaczyć na podstawie:
  • ilości zainstalowanych kamer,
  • względów funkcjonalnych,
  • ilości operatorów pełniących obowiązki w tym samym czasie.
Stosunek ilości kamer do ilości monitorów zwykle nie powinien przekraczać wartości 10:1.
Ilość monitorów powinna być wystarczająca dla wyświetlenia maksymalnej ilości jednoczesnych alarmów, jaką podano w wymaganiach użytkowych.
Rozmiary ekranu monitora należy dobrać uwzględniając odległość obserwacji.
Zalecana odległość obserwacji równa jest ok. 5-krotnej przekątnej wyświetlanego obrazu.
Przykładowe funkcjonalności i parametry monitora
Funkcja DNIeTM (Digital Natural Image engine) umożliwia poprawę jakości obrazu poprzez trójwymiarową redukcję szumów, uwydatnienie szczegółów, poprawę kontrastu i podwyższenie poziomu bieli.
Czas reakcji matrycy 5 ms





PIP i PBT - obraz w obrazie







Szeroki zakres regulacji monitora





Wandoloodporne zabezpieczenie matrycy