Targi SatKrak 2004

Targi Satkrak

Zobacz naszą relację z targów SatKrak 2000 i 1999

Klikając na zdjęcia można je powiększyć

Było bogato – SatKrak 2004. Kilkadziesiąt stoisk firmowych, wykłady, panele dyskusyjne, konkursy dla publiczności, nagrody dla producentów. Potwierdza się zasada, że w dobie Internetu profesjonalne i kameralne targi mogą być atrakcyjne dla środowiska.

Powiększ...
Anteny przed budynkiem targów zapraszały do wnętrza...

Organizatorzy – redakcja czasopisma Satkurier - wykorzystali swoje atuty: opiniotwórczą funkcję gazety i witryny Internetowej oraz ich możliwości informacyjne. Dołożyli zapał i wiedzę, pomogła dobra koniunktura w branży. Pojawili się instalatorzy z całej Polski, nie zabrakło gości z Ukrainy, Czech, Słowacji, Niemiec, Francji, Rumunii…

Więcej...
Naziemna telewizja cyfrowa. Jest sprzęt, czekają dystrybutorzy, są możliwości techniczne i finansowe emisji, czekają abonenci… tylko żadna ze stacji telewizyjnych nie kwapi się do rozsyłania swojego programu w wersji cyfrowej, bo oznacza to podwójne koszty. Może lokalni operatorzy rozpoczną emisję, mobilizując w ten sposób większych – dyskutowali uczestnicy panelu odbywającego się na SatKraku. Obecni byli przedstawiciele URTiP, Emitela,INFO-TV-FM oraz dziennikarze

.
Więcej...
Nagrodę w targów w zakresie tunerów uzyskał tuner Ferguson AF3018S – na zdjęciu cała rodzina tunerów Ferguson.

Więcej...
Laureatem nagrody targowej w zakresie konwerterów był konwerter Golden Interstar GI-201 – na zdjęciu widoczne urządzenia w nietypowej (bieliźnianej) kolorystyce.

Powiększ...
Na stoisku Dipola zaprezentowano stację czołową firmy Alcad  do odbioru cyfrowych programów satelitarnych i naziemnych, multiswitche firm Terra, Satrix i Satmatrix więcej. Dla zwiedzających przygotowano poradnik budowy instalacji na multiswitchach dostępny tutaj.

Więcej...
Oprócz prezentacji sprzętu na stoisku firmowym, Dipol przygotował cykl wykładów poświęconych budowie instalacji w domach jednorodzinnych, instalacjom multiswitchowym, sateliternym oraz odbiorowi naziemnej telewizji cyfrowej.
Nowością w tym cyklu był wykład “Analogowa i cyfrowa transmisji wizji” przygotowany przez studentów III roku Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki AGH. Wykład został przygotowany jako podsumowanie wakacyjnej praktyki odbywanej w firmie Dipol.

Więcej...
Przekaz satelitarny nie ogranicza się do transmisji telewizyjnych. Filmrec z Krakowa zaprezentował system do dwukierunkowej transmisji danych poprzez satelity takie jak: Helios i Atlantic Bird. Maksymalne przepływności możliwe do osiągnięcia to 36Mbit/s downlink i 2Mbit/s uplink. Technologia ta, choć jeszcze droga, znalazła już w Polsce klientów

Więcej...  Więcej...
Mezon pokazał ciekawy miernik DTA500 oraz zgrabnego następcę popularnego DSM-10. DTA500 służy do mierzenia poziomów sygnałów TV naziemnej, kablowej, przemysłowej w paśmie 47- 860 MHz zarówno analogowej jak i cyfrowej. Najważniejsze cechy miernika to:

  • Pomiar poziomu nośnej wizji i fonii, stosunek V/A.
  • Pomiar poziomu nośnej do poziomu szumu – stosunek C/N.
  • Pomiar nachylenia charakterystyki - funkcja TILT.
  • Możliwość odsłuchu fonii  (AUDIO) – wbudowany demodulator AM/FM  

Więcej...
Ciekawie prezentowała się oferta anten satelitarnych z polskich producentów obecny był Corab, który prezentował pierwszą polską antenę satelitarną wykonaną z siatki.
Ciekawą ofertę prezentował Laminas przedstawiając śmiała konstrukcję anteny o średnicy 3m. Prezentowano również czasze satelitarne z Portugalii.

Więcej...
Przyszłościową grupę urządzeń stanowią tunery polskiej firmy ADB. Urządzenia dla cyfrowej TV zaprojektowane przez inżynierów ADB zdobyły uznanie klientów z 15 krajów świata oraz liczne nagrody m. in. tytuł Produktu Roku 2003 i 2004 (za i-CAN 3100TW – dekoder naziemnej telewizji cyfrowej z systemem MHP i protokołem internetowym) na targach Mediacast w Londynie. W sumie ADB sprzedała ponad 3 miliony dekoderów do 15 krajów świata, takich jak: Australia, Szwajcaria Finlandia, Hiszpania, Tajlandia i USA.
Wszystkie tunery są wyposażone w implementację MHP (Multimedia Home Platform) – platformy programistycznej pozwalającej na tworzenie aplikacji, które mogą być uruchamiane na przystosowanych tunerach.
MHP pozwala na tworzenie aplikacji umożliwiających obsługę bankowości elektronicznej czy odbiór poczty elektronicznej za pomocą tunera. Jednak największa siła MHP tkwi w jej otwartości, gdyż aplikacje działające na każdym tunerze z MHP może tworzyć praktycznie każdy, można sobie wyobrazić, po odpowiednim spopularyzowaniu systemu, grupy fanów i hobbystów rozwijające oprogramowanie tych tunerów.


Tunery do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej (podobnie jak to stało się w telewizji satelitarnej) zaczynają się standaryzować, i ich możliwości są takie same jak typowego tunera satelitarnego. Najprostszy tuner posiada pamięć 2000 kanałów, wyjście i wejście RF - antenowe, OSD w 256 kolorach, eurozłącze oraz port RS-232.
Na targach SatKrak tunery OFDM zaprezentowały prawie wszystkie firmy, które wcześniej miały w ofercie tunery satelitarne. Wśród nich Dipol pokazał tuner combo DVB-T/SAT DVB-X2005FA A99389 - gdzie wykorzystano fakt, iż w tunerze DVB-S i DVB-T jest większość identycznych podzespołów wiec można zbudować tuner do odbioru DVB-S i DVB-T – jest to pożyteczne rozwiązanie, gdyż możemy oglądać programy satelitarne, a gdy rozpowszechni się DTT będziemy mieli dostęp także do programów naziemnej telewizji cyfrowej.

Więcej...
Zaobserwowaliśmy silny wzrost w branży odbioru przekazów satelitarnych - miejmy nadzieję, że się to wszystko nie wywróci.

27-29 września 2004. w Krakowie w trakcie trwania Targów Satkrak odbywały się kursy Dipola dla instalatorów. Osoby, które dokonały zapisu przed kursami otrzymały materiały szkoleniowe na wybrany kurs. Kursy odbywały się na terenie hali wystawowej przy ulicy Klimeckiego 14 (Chemobudowa) - sala konferencyjna Nr 2 (antresola):

27 września (poniedziałek) Kraków
1. Nowoczesne okablowanie domów jednorodzinnych – Paweł Król (1 godz.) godz. 9:00
2. Instalacje z wykorzystaniem multiswitchów – Michał Owca (1 godz.) godz. 10:00
3. Odbiór i rozprowadzanie sygnałów cyfrowej telewizji naziemnej - Paweł Król (1 godz.) godz. 11:00
4. Zbiorczy odbiór sygnałów satelitarnych – Michał Owca (1 godz.) godz. 12:00

28 września (wtorek) Kraków
1. Instalacje z wykorzystaniem multiswitchów – Michał Owca (1 godz.) godz. 10:00
2. Telewizja przyszłości DVB-T – podstawy naziemnej telewizji cyfrowej - firma Infotvfm – operator cyfrowego nadajnika w Leżajsku.11:00
3. Transmisja wizji – (między innymi: modulatory, udostępnianie wizji w sieciach LAN, bezprzewodowa transmisja obrazu z kamer) M. Dzioch – 12:00

29 września (środa) Kraków
1. Zbiorczy odbiór sygnałów satelitarnych – Michał Owca (1 godz.) godz. 10:00
2. Nowoczesne okablowanie domów jednorodzinnych – Paweł Król (1 godz.) godz. 11:00

Strona organizatora targów

Zobacz inne reportaże Dipola