Biblioteka archiwalna.
Informacje w niej zawarte mogą być nieaktualne.
Instalacja antenowa TV i Sat dla 2 satelitów i 4 gniazd z zastosowaniem multiswitcha 9 wejściowego - odbiór analogowy i cyfrowy - wszystkie platformy cyfrowe w Polsce.
Oto schemat instalacji w domku jednorodzinnym zbudowany na bazie multiswitcha (wieloprzełącznika) 9-wejściowego. Instalacja umożliwia odbiór dowolnego programu naziemnego w każdym gniazdku antenowym, oraz dowolnego programu satelitarnego z tunera satelitarnego dołączonego do danego gniazdka TV-Sat. Anteny i zwrotnica zamontowane na dachu, wzmacniacz, multiswitch, na strychu. Zaletą instalacji jest możliwość oglądania w każdym pokoju innego programu satelitarnego wadą zaś cena ponieważ trzeba kupić tyle tunerów satelitarnych ile odbiorników TV. Instalacja umożliwia rozwój i podłączenie w przyszłości monitoringu jak na tym schemacie. DomNET - nowoczesna instalacja w domu jednorodzinnym. Instalacja przedstawiona na schemacie pozwala na odbiór programów z dwóch satelitów oraz telewizji naziemnej – niezależnie w każdym pokoju – wystarczy podpiąć jedynie tuner. Obraz, z czterech kamer instalacji monitoringu, jest prezentowany na ekranie dowolnego telewizora - po przełączeniu na kanał ustawiony na modulatorze.
Rejestrator daje możliwość zapisu obrazu z kamer na dysku, w cyklu ciągłym lub po wykryciu ruchu oraz oglądania obrazu z kamer z dowolnego miejsca poprzez Internet (jednak radzimy zwrócić uwagę, że wszystkie ogólnodostępne systemy transmisji obrazu z kamer w Internecie mają stosunkowo słabe zabezpieczenia i są mało odporne na włamania, dlatego należy udostępniać tylko takie obrazy, których prezentacja nie ma wpływu na naruszenie prywatności lub zabezpieczeń obiektu).
Na schemacie, rejestrator podłączony jest do rutera USB, w oparciu o który można zbudować sieć LAN oraz podłączywszy Acces Point – sieć WLAN. W takim układzie sieci pozwalają korzystać z Internetu zarówno na komputerach stacjonarnych jak i na laptopach.
Uwaga: warunkiem zbudowania tej i każdej innej nowoczesnej instalacji, jest wykonanie okablowania wg systemu opisanego
tutaj. Regulacja wzmocnienia w instalacjach multiswitchowych. Budowanie większych instalacji multiswitchowych, szczególnie przy długich odcinkach kabli, wymaga stosowania multiswitchy ze wzmocnieniem lub dodatkowych wzmacniaczy. Dla poprawnego działania instalacji ważna jest możliwość regulacji wzmocnienia: osobno dolnego i górnego pasma. Pozwala to na zrównoważenie poziomów pomiędzy pasmami, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie wpływu przesłuchów na jakość sygnału. Przesłuchy powstają w instalacjach, gdy kilka kabli biegnie obok siebie – czyli tak jak to ma miejsce w instalacjach z multiswitchami (uwaga, z tego powodu trzeba zwrócić szczególną uwagę na dobór kabla – polecamy CTF-113 E1239).
Multiswitche MSV-5xx posiadają aktywny (wzmacniany) tor telewizji naziemnej oraz satelitarnej, są przeznaczone do większych instalacji. Posiadają dodatkowo regulacje wzmocnienia w pasmie IF, niezależnie dla pasma górnego i dolnego. Na schemacie poniżej pokazano dwie możliwości wzmacniania i regulacji poziomu sygnału: za pomocą wzmacniacza SA-501 i multiswitcha MSV-508.
R70708 | Multiswitch MSV-508 5wej. 8wyj. | Brak zasilacza, regulacja w torze TV oraz w torze SAT |
R70712 | Multiswitch MSV-512 5wej. 12wyj. |
instalacja w budynku 8-klatkowym zbudowana w oparciu o multiswitche Terry MSV-5xx- możliwość regulacji poziomów na wzmacniaczu i dodatkowo na multiswitchu MSV.
Odbiór zbiorczy z 4 satelitów. Możliwe jest zrealizowanie instalacji pozwalającej na odbiór 4 satelitów na większej liczbie tunerów. Podobnie jak w przypadku odbioru 1 czy 2 satelitów, potrzebny jest multiswitch, tyle, że musi posiadać aż 17 wejść. Przykładem jest np. multiswitch 17/8 S 170 CP-8 R75103.
Instalacja pozwalająca na odbiór z 4 satelitów na 8 tunerach
Instalacja hybrydowa - multiswitche i stacja czołowa. Większość obecnie budowanych bloków wyposaża się w instalację opartą na multiswitchach (z jednym lub dwoma konwerterami) tak, aby abonenci mogli zamontować tuner satelitarny, np. platformy cyfrowej, bez konieczności montowania anteny satelitarnej. Stosunkowo tanim kosztem można zwiększyć atrakcyjność budowy takich instalacji, np. poprzez zaoferowanie programów nieosiągalnych naziemnie lub dostępnych tylko dla wspólnot mieszkańców. TVN nie udostępnia kart warunkowego dostępu osobom indywidualnym.
Ponieważ jest możliwość otrzymania karty przez wspólnotę mieszkaniową, to można dołożyć do istniejącej instalacji dwa dodatkowe tunery, np. Ferguson 6018, wraz z modulatorami MT-11P. Sygnał z modulatorów należy podać na wzmacniacz, najlepiej kanałowy serii ZG firmy Alcad. Sygnał pośredniej częstotliwości satelitarnej TVN i TVN-7 można pozyskać przez podział sygnału z konwertera Quatro na rozgałęźniku SVE-2 (wyprowadzenie Lo/V) lub z wyjścia multiswitcha (jeśli dysponujemy wolnym).
Z uwagi na to, że nie są to urządzenia dedykowane do pracy ciągłej, zdarza się zawieszanie któregoś z tunerów, np. gdy na chwilę zaniknie sygnał. W takim przypadku konieczne jest zresetowanie tunera, co wiąże się z koniecznością ciągłego monitorowania i interwencji człowieka. Urządzenie RTC-100
R95150 rozwiązuje ten problem, gdyż wykrywa stan zawieszenia w tunerze i powoduje chwilowe wyłączenie, a następnie włączenia napięcia zasilania, co powoduje restart tunera.
Jak wspólnoty mieszkaniowe mogą pozyskać kartę TVN? -
tutaj Rozprowadzanie programów TVN w instalacji zbiorczej
Rozległe instalacje multiswitchowe. Firma Terra specjalizując się w produktach multiswitchowych, posiada w swojej ofercie szereg przydatnych urządzeń, pozwalających na elastyczną budowę instalacji. Poniżej przedstawiamy schemat, w którym sygnał w całej instalacji jest wzmacniany we wzmacniaczu SA-901
R70901. Zakładając konieczność przesłania sygnału do dwóch odległych klatek zdecydowano się dodatkowo zainstalować w nich kaskadowo wzmacniacze SA-911
R70911.
Jeden ze wzmacniaczy SA-911 jest zasilany ze wzmacniacza SA-901. Aby nie spowodować przeciążenia, do zasilania drugiego zastosowano zasilacz dodatkowy. Ciekawe możliwości mają odgałęźniki i rozgałęźniki serii SS. Rozgałęźnik SS-504
R70515 posiada przełącznik przejścia stałoprądowego, który ustawiony w pozycję “ON” przepuszcza napięcie stałe przez tory “H” do obydwu gałęzi. Ustawiony w pozycje “OFF” przepuszcza napięcie tylko do jednej gałęzi.
Odgałęźnik SS-510
R70516 posiada przełącznik przejścia stałoprądowego, który ustawiony w pozycję “ON” przepuszcza napięcie stałe przez tory “H” zarówno w odgałęzieniu jak i w przelocie. Ustawiony w pozycje “OFF” przepuszcza napięcie stałe tylko do odgałęzienia.
Przełącznik we wzmacniaczu ustawiony na “ON” pozwala na połączenie stałoprądowe na liniach “H” z wejścia na wyjście. Linią pogrubioną zaznaczono linie zasilające.
Powyższy schemat ma charakter poglądowy, w przypadku tak rozbudowanych instalacji zawsze należy wykonać projekt.
Duże instalacje multiswitchowe – jeden pion. Jeżeli z przeprowadzonego projektu wynika, że sygnał satelitarny będzie tłumiony więcej niż 30dB lub sygnał naziemny w gniazdku z któregokolwiek kanału naziemnego byłby niższy niż 62dB, trzeba zastosować wzmacniacze. Kompletny zestaw urządzeń do takich instalacji oferuje firma Terra.
Instalacja do odbioru programu z jednego satelity z kaskadą multiswitchy i wzmacniaczami, proponowana do dużego bloku celem dostarczenia sygnału IF Cyfry+, lub Polsatu
Dom jednorodzinny – sygnał satelitarny w kilku pokojach. Propozycja pozwala na podłączenie w instalacji czterech tunerów satelitarnych oraz odbiór we wszystkich gniazdkach programów naziemnych. Zastosowanie kanału z modulatorem pozwala na przesłanie właśnie odbieranego sygnału z tunera platformy cyfrowej do wszystkich gniazdek w instalacji. W celu zdalnego sterowania tunerem zaproponowano bezprzewodowy przedłużacz pilotów. W instalacji zaproponowano nowe gniazdko satelitarne Alcada ze złączem “F” BS-100
R90762.
Rozbudowa instalacji TV-SAT w budynkach wieloklatkowych. Multiswitche MSV508
R70708, MSV512
R70712 są dobrze przemyślanymi konstrukcjami, umożliwiają łatwą rozbudowę instalacji w budynkach wieloklatkowych. Instalacja pokazana na rysunku ma możliwość rozbudowy poprzez kaskadowanie. Multiswitche kaskadowe MSV-5xx nie mają zasilacza, i są zasilane "od góry" np ze wzmacniacza
R70501. Multiswitche przenoszą także napięcie stałe do zasilania przedwzmacniaczy sygnału naziemnego. Urządzenie automatycznie wykrywa, czy przedwzmacniacz jest podłączony czy nie. Na tej podstawie wystawia bądź nie - napięcie stałe. Uwaga; poniższy schemat jest rozbudową instalacji opisanej w poprzednim Informatorze.
Rozbudowa instalacji w budynku 8-klatkowym o multiswitche Terry MSV-5xx
Długie kable i multiswitche Terry. W rozległych instalacjach multiswitchowych istotny jest wpływ długości kabli na parametry sygnału. Multiswitche MSR-504
R70604, MSR508
R70608, MSR512
R70612, MSR516
R70616 posiadają kompensację nachylenia charakterystyki tłumienia kabla. Takie rozwiązanie ułatwia zapewnienie wyrównania poziomu sygnałów w całym paśmie, co zwalnia nas od stosowanie pre-korekcji np. na wzmacniaczu czy korektorze. Dodatkowo każda czwórka wyjść ma inaczej dobraną korekcję, co rozwiązuje najczęstszy problem, gdy część użytkowników jest bliżej, a część dalej.
Optymalne długości kabli miedzy multiswitchem a gniazdami
Wzmacniacz TV naziemnej i multiswitch. Multiswitche MSR-504
R70604, MSR508
R70608, MSR512
R70612, MSR516
R70616 posiadają wbudowany zasilacz. Szczególną, i bardzo wygodną cechą tych multiswitchy jest możliwość wysyłania napięcia zasilania do przedwzmacniaczy przez wejście TV. Załączenie zasilania odbywa się przez włącznik z boku multiswitcha. Łączny pobór prądy z wejścia TV oraz wejścia SAT 14V może wynosić 0,5A. W związku z tym, iż typowo pobór prądu z wejścia 14V wynosi 250 mA, to dla wejścia TV zostaje 250mA, czyli taki właśnie prąd może pobierać przedwzmacniacz czy wzmacniacz, najlepiej masztowy. Do współpracy z multiswitchami MSR-5xx zalecamy wzmacniacz AM-417
R903717. Wzmacniacz posiada wejścia BI, BIII oraz dwa wejścia UHF i wzmocnienie regulowane w zakresie 16-38 dB.
Zasilanie wzmacniaczy z multiswitchy Terry MSR-5xx
Duże instalacje multiswitchowe – elastyczne multiswitche Terry. Instalacje multiswitchowe spełniają wszystkie kryteria związane z doprowadzaniem sygnałów satelitarnych do indywidualnych odbiorców. Są wygodne dla administratorów budynku, a odbiorcom pozwalają na elastyczny dobór oferty programowej. Wprowadzając nową rodzinę multiswitchy radialnych z aktywnym torem naziemnym, firma Terra ułatwiła instalatorom dobór sprzętu w zależności od warunków w budynku. Poniższy schemat z zastosowaniem multiswitchy przelotowych, końcowych, radialnych oraz odpowiednich rozgałęźników daje próbkę możliwości konfiguracyjnych.
Możliwości konfigurowania rozbudowanych instalacji multiswitchowych – odbiór z jednego satelity
Podłączenie sygnału TVN do istniejącej instalacji z multiswitchami. Coraz częściej wykonywane są instalacje multiswitchowe na kilkadziesiąt gniazd. Stosunkowo tanim kosztem można zwiększyć ich atrakcyjność np. poprzez zaoferowanie programów nieosiągalnych naziemnie lub dostępnych tylko dla wspólnot mieszkańców. TVN nie daje możliwości dekodowania sygnału przez indywidualnych użytkowników. Dlatego, gdy w danej lokalizacji nie ma możliwości odbioru sygnału TVN z nadajników naziemnych można wykonać mini stację czołową i wpiąć zdekodowany sygnał do instalacji. Sygnał pośredniej częstotliwości satelitarnej TVN i TVN-7 można pozyskać przez podział sygnału z konwertera Quatro na rozgałęźniku SVE-2 (wyprowadzenie Lo/V), lub z wyjścia multiswitcha (jeśli dysponujemy wolnym)
Jak wspólnoty mieszkaniowe mogą pozyskać kartę TVN? -
tutaj. Odbiór zbiorczy z 4 satelitów – multiswitche modułowe Satrix. Poza odbiorem programów z 4 satelitów z wykorzystaniem multiswitcha 17 wejściowego (instalacja opisana w poprzednim Informatorze), można zastosować multiswitche modułowe Satrix.
Zestaw składa się z multiswitchy SBX-44 4/4 bazowy
R72144, zwrotnic SCX-44 1/4 TV/SAT
R72244, zasilacza SPX-44
R72344, wzmacniacza SAX-44
R72444 oraz rezystorów SLX-44 końcowych 75 om
R72544. Zaletą tego rozwiązania jest pełna możliwość dopasowanie do potrzeb. Można np. wykonać instalację na 8 użytkowników i 2 satelity, a potem dołożyć 2 multiswitche rozszerzając ją o 2 satelity, które będą dostępne np. w 4 gniazdach.
Instalacja pozwalająca na odbiór 2 satelitów na 8 tunerach
Instalacja pozwalająca na odbiór 4 satelitów na 4 tunerach i 2 satelitów na kolejnych 4 tunerach
Odbiór zbiorczy z 4 satelitów. Poza indywidualnym odbiorem programów z 4 satelitów z wykorzystaniem 4-wejściowego przełącznika DiSEqC oraz 4 konwerterów fullband, możliwe jest zrealizowanie instalacji pozwalającej na odbiór 4 satelitów na większej liczbie tunerów. Podobnie jak w przypadku odbioru 1 czy 2 satelitów potrzebny jest multiswitch, tyle, że musi posiadać aż 17 wejść. Przykładem jest np. multiswitch 17/8 S 170 CP-8 R75103.
Instalacja pozwalająca na odbiór 4 satelitów na 8 tunerów
Wzmacniacz na trudne warunki – 4 - 30 gniazd. Wykonanie instalacji przy ekstremalnie niskich poziomach sygnału (poniżej 40 dB) jest bardzo trudne, zwłaszcza, gdy poza słabymi sygnałami są też sygnały o wyższym poziomie. Dodatkowym utrudnieniem jest instalacja z multiswitchami. Można zastosować multiswitche z aktywnym torem telewizji naziemnej, lecz wiele tanich multiswichy, z takim torem, ma bardzo niski poziom wyjściowy i jest wrażliwa na przesterowanie. Rozwiązaniem jest zastosowanie multiswitchy z pasywnym torem naziemnym, dzięki czemu mamy pełną swobodę w obróbce sygnału telewizji naziemnej.
Jednym ze wzmacniaczy, które są specjalne pomyślane do takich zastosowań jest CA-310
R904014. Wzmacniacz posiada duże wzmocnienie powyżej 42dB i duży (jak na wzmacniacz tej klasy) poziom wyjściowy 111dBuV. Dodatkową zaleta są dwa wyjścia, oraz możliwość zasilania przedwzmacniaczy. Wzmacniacz jest zalecany do stosowania w instalacjach liczących 4-30 gniazd.
Schemat instalacji dla 8 abonentów z wykorzystaniem wzmacniacza CA-310.
Instalacja z multiswitchami i stacją czołową. W hotelach i większych pensjonatach warto zastanowić się nad wykonaniem instalacji hybrydowej opartej na multiswitchach i małej stacji czołowej. W tym rozwiązaniu stacja czołowa zapewnia dostęp do kilku najpopularniejszych programów satelitarnych dla wszystkich użytkowników. Dodatkowo, w każdym gniazdku jest sygnał umożliwiający podłączenie tunera. Dla użytkowników zainteresowanych programami spoza oferty podstawowej, możliwe jest wypożyczenie tunera.
Stację czołową jak i multiswitche można podłączyć do tej samej anteny satelitarnej z dwoma konwerterami, dzieląc sygnał z konwerterów na rozgałęźniku SS-504
R70515 (w tym przypadku konieczne są dwa rozgałęźniki). W celu maksymalnego rozszerzenia oferty programowej warto jednak w takiej instalacji zamontować dwie niezależne anteny satelitarne z dwoma konwerterami, można wtedy pomyśleć o odbiorze z różnych satelitów.
Odbiór programów Cyfry+ za pośrednictwem multiswitchy. W przypadku rozprowadzania wyłącznie sygnałów z platformy Cyfry+ należy stosować multiswitche 5-wejściowe, umożliwiające odbiór wszystkich programów z jednego satelity. W innych wariantach pomocna będzie poniższa tabela.
Rodzaj sterowania LNB | Multiswitch 5 we – 1 satelita | Multiswitch 9 we – 2 satelity |
Tunery FTA (poza najpopularniejszy wyjątkiem tunerami Cyfry+) | Pełny odbiór | Pełny odbiór z obu satelitów, dowolny multiswitch |
Tunery Cyfry+ z oryg. oprog. | Pełny odbiór | Pełny odbiór z satelity A (Hot Bird) |
Tunery Cyfry+ z oryg. oprog. i generatorem Tone Burst MSAT-122 lub MSAT-222 | Pełny odbiór | Pełny odbiór z obu satelitów, multiswitch musi reagować na Tone Burst, np. MS-951, MS-952, inne często nie reagują |
Tunery Cyfry+ z nieoryg. oprog. generującym Tone Burst | Pełny odbiór | Pełny odbiór z obu satelitów, multiswitch musi reagować na Tone Burst, np. MS-951, MS-952, inne często nie reagują |
Tunery Cyfry+ z nieoryg. oprog. generującym DiSEqC | Pełny odbiór | Pełny odbiór z obu satelitów, dowolny multiswitch |
Schemat instalacji umożliwiającej odbiór na abonenckich tunerach dowolnych programów z 2 satelitów.
Najczęstsze pytania - po co się stosuje multiswitche. Multiswitch to elektroniczne urządzenie pozwalające na niezależne dołączanie dowolnego wyjścia do dowolnego wejścia. Inaczej, jest to przełącznik działający w zakresie od 950 do 2150 MHz (a nawet 2400 MHz). Dodatkowo możliwe jest także podłączenie zwykłej instalacji antenowej (46 do 862 MHz) lub sygnału z sieci kablowej. Rozdział obu sygnałów jest dokonywany w gnieździe u abonenta. Dla tunera multiswitch jest widziany jak konwerter satelitarny. Multiswitch zapewnia dostęp abonentom do sygnału z dowolnej polaryzacji, pasma. W przypadku rozprowadzania sygnałów z platformy Cyfry+ należy stosować multiswitche 5-wejściowe, umożliwiające odbiór wszystkich programów z jednego satelity.
instalacja z multiswitchem 9–wejściowym (16 wyjściowym)
Nowa skala - instalacje z wykorzystaniem mutliswitchy. Jeszcze niedawno zalecano budowę instalacji multiswitchowych maksymalnie do 100 abonentów. Obecnie multiswitche pozwalają także na budowę instalacji liczących nawet 400 gniazd, choć trzeba zdawać sobie sprawę z ogromu złożoności takiej instalacji.
W tak dużych instalacjach buduje się magistralę z użyciem rozgałęźników, odgałęźników (np. SS-504,
R70515 i SS-510,
R70516) i wzmacniaczy (np. SA-501,
R70501 i SA-511,
R70511).
Na odgałęzieniach można zastosować zarówno typowe MS-553 (
R70553) czy MS-554 (
R70554) jak i, mające się pojawić w styczniu przyszłego roku multiswitche MSV-504, MSV-508, MSV-512, MSV-516, a także końcowe z zasilaczem MSR-504, MSR-508, MSR-512, MSR-516. Zastosowanie wzmacniaczy pozwala na skompensowanie tłumienia rozgałęźników, odgałęźników i kabli, a co ważniejsze, na skorygowanie nachylenia charakterystyki toru, tak by był maksymalnie płaska.
Instalacja z multiswitchami Terra licząca 144 gniazda
Instalacja antenowa w domu jednorodzinnym – polecamy ten schemat. Prezentowana, na schemacie poniżej, instalacja pozwala na odbiór w każdym pomieszczeniu telewizji naziemnej oraz dowolnego programu z dwu satelitów (wystarczy podłączyć do gniazdka tuner lub kartę tunera z komputera). Ponadto pozwala na oglądanie na innych domowych odbiornikach programów z płatnej platformy cyfrowej (niestety na wszystkich odbiornikach będzie to ten sam program).
Z dowolnego pokoju możliwe jest sterowanie tunerem płatnej platformy za pomocą Power Linka.
Multiswitche serii CP. Coraz szersze stosowanie multiswitchy mobilizuje producentów i importerów do wzbogacania oferty. Rodzina multiswitchy serii CP pozwala na dobór odpowiedniego urządzenia w zależności od liczby abonentów. Oprócz popularnych 5/4, 5/8, 9/4, 9/ dostępne są multiswitche 5/12 S 146 CP (
R75083, 551,44 brutto), 5/16 S 147 CP (
R75085, 639,28 bruttto), 9/12 S 150 CP-12 (
R75100, 1002,84 brutto) oraz 9/16 S 150 CP-16 (
R75102, 1176,08 brutto).
instalacja z multiswitchem 9–wejściowym (16 wyjściowym)