Przykłady instalacji antenowych z zastosowaniem multiswitchy

Biblioteka archiwalna.
Informacje w niej zawarte mogą być nieaktualne.
Polecamy Państwu artykuły o multiswitchach i ich doborze:
Instalacja antenowa TV i Sat dla 2 satelitów i 4 gniazd z zastosowaniem multiswitcha 9 wejściowego - odbiór analogowy i cyfrowy - wszystkie platformy cyfrowe w Polsce.
Gniazdo końcowe Signal RTV-SATBezprzewodowy odbiornik pilota 2079TBezprzewodowy przedłużacz pilota 2079T/RGniazdo końcowe Signal RTV-SAT + kanał zwrotnyE1015Multiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowyZasilacz impulsowy 18V 800mA do multiswitchów Terra MS-952/554 złącze Wzmacniacz HS-013A Terra VHF/UHF 1we/2wyWzmacniacz HS-013 (12V)Terra VHF/UHF 1we/2wyUniwersalny uchwyt drugiego konwerteraKonwerter satelitarny QUATRO Inverto IDLP-40QTL 0,2 dB White TechZwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75Antena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12Antena radiowa Dipol 1RUZ A anodowanaAntena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T
Oto schemat instalacji w domku jednorodzinnym zbudowany na bazie multiswitcha (wieloprzełącznika) 9-wejściowego. Instalacja umożliwia odbiór dowolnego programu naziemnego w każdym gniazdku antenowym, oraz dowolnego programu satelitarnego z tunera satelitarnego dołączonego do danego gniazdka TV-Sat. Anteny i zwrotnica zamontowane na dachu, wzmacniacz, multiswitch, na strychu. Zaletą instalacji jest możliwość oglądania w każdym pokoju innego programu satelitarnego wadą zaś cena ponieważ trzeba kupić tyle tunerów satelitarnych ile odbiorników TV. Instalacja umożliwia rozwój i podłączenie w przyszłości monitoringu jak na tym schemacie.
DomNET - nowoczesna instalacja w domu jednorodzinnym. Instalacja przedstawiona na schemacie pozwala na odbiór programów z dwóch satelitów oraz telewizji naziemnej – niezależnie w każdym pokoju – wystarczy podpiąć jedynie tuner. Obraz, z czterech kamer instalacji monitoringu, jest prezentowany na ekranie dowolnego telewizora - po przełączeniu na kanał ustawiony na modulatorze.
Rejestrator daje możliwość zapisu obrazu z kamer na dysku, w cyklu ciągłym lub po wykryciu ruchu oraz oglądania obrazu z kamer z dowolnego miejsca poprzez Internet (jednak radzimy zwrócić uwagę, że wszystkie ogólnodostępne systemy transmisji obrazu z kamer w Internecie mają stosunkowo słabe zabezpieczenia i są mało odporne na włamania, dlatego należy udostępniać tylko takie obrazy, których prezentacja nie ma wpływu na naruszenie prywatności lub zabezpieczeń obiektu).
Na schemacie, rejestrator podłączony jest do rutera USB, w oparciu o który można zbudować sieć LAN oraz podłączywszy Acces Point – sieć WLAN. W takim układzie sieci pozwalają korzystać z Internetu zarówno na komputerach stacjonarnych jak i na laptopach.
Uwaga: warunkiem zbudowania tej i każdej innej nowoczesnej instalacji, jest wykonanie okablowania wg systemu opisanego tutaj.
Konwerter satelitarny QUATRO 0,2 dB Golden InterstarUniwersalny uchwyt drugiego konwerteraUchwyt antenowy TV-Sat WG-5 malowany 30cmMultiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowyGniazdo abonenckie BS-100 ze złączem F AlcadRamka natynkowa SB-003 do gniazd abonenckich AlcadAntena radiowa Dipol 1RUZ A anodowanaAntena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12Antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-60Zwrotnica antenowa ZA 6A FM/6-69Punkt dostępowy Linksys WAP54G 54 Mbit/s 802.11g
Regulacja wzmocnienia w instalacjach multiswitchowych. Budowanie większych instalacji multiswitchowych, szczególnie przy długich odcinkach kabli, wymaga stosowania multiswitchy ze wzmocnieniem lub dodatkowych wzmacniaczy. Dla poprawnego działania instalacji ważna jest możliwość regulacji wzmocnienia: osobno dolnego i górnego pasma. Pozwala to na zrównoważenie poziomów pomiędzy pasmami, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie wpływu przesłuchów na jakość sygnału. Przesłuchy powstają w instalacjach, gdy kilka kabli biegnie obok siebie – czyli tak jak to ma miejsce w instalacjach z multiswitchami (uwaga, z tego powodu trzeba zwrócić szczególną uwagę na dobór kabla – polecamy CTF-113 E1239).
Multiswitche MSV-5xx posiadają aktywny (wzmacniany) tor telewizji naziemnej oraz satelitarnej, są przeznaczone do większych instalacji. Posiadają dodatkowo regulacje wzmocnienia w pasmie IF, niezależnie dla pasma górnego i dolnego. Na schemacie poniżej pokazano dwie możliwości wzmacniania i regulacji poziomu sygnału: za pomocą wzmacniacza SA-501 i multiswitcha MSV-508.

R70708

Multiswitch MSV-508 5wej. 8wyj.

Brak zasilacza, regulacja
w torze TV oraz w torze SAT

R70712

Multiswitch MSV-512 5wej. 12wyj.

Antena radiowa Dipol 1RUZ A anodowanaAntena telewizyjna VHF 11-elementowa Dipol 11/6-12Antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-60Antena telewizyjna UHF ATX-91Zwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75Rozgałęźnik satelitarny 1>8F SignalMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyWzmacniacz SA 501 Terra do multiswitchy 5-wejściowychMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MSV-508 Terra 5-wejściowy 8-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IF
instalacja w budynku 8-klatkowym zbudowana w oparciu o multiswitche Terry MSV-5xx- możliwość regulacji poziomów na wzmacniaczu i dodatkowo na multiswitchu MSV.
Odbiór zbiorczy z 4 satelitów. Możliwe jest zrealizowanie instalacji pozwalającej na odbiór 4 satelitów na większej liczbie tunerów. Podobnie jak w przypadku odbioru 1 czy 2 satelitów, potrzebny jest multiswitch, tyle, że musi posiadać aż 17 wejść. Przykładem jest np. multiswitch 17/8 S 170 CP-8 R75103.
Antena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12Antena radiowa Dipol 1RZ PM BZwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75Wzmacniacz CA-215  szerokopasmowy AlcadRamka natynkowa do gniazd Terra WYPRZEDAŻ
Instalacja pozwalająca na odbiór z 4 satelitów na 8 tunerach
Instalacja hybrydowa - multiswitche i stacja czołowa. Większość obecnie budowanych bloków wyposaża się w instalację opartą na multiswitchach (z jednym lub dwoma konwerterami) tak, aby abonenci mogli zamontować tuner satelitarny, np. platformy cyfrowej, bez konieczności montowania anteny satelitarnej. Stosunkowo tanim kosztem można zwiększyć atrakcyjność budowy takich instalacji, np. poprzez zaoferowanie programów nieosiągalnych naziemnie lub dostępnych tylko dla wspólnot mieszkańców. TVN nie udostępnia kart warunkowego dostępu osobom indywidualnym.
Ponieważ jest możliwość otrzymania karty przez wspólnotę mieszkaniową, to można dołożyć do istniejącej instalacji dwa dodatkowe tunery, np. Ferguson 6018, wraz z modulatorami MT-11P. Sygnał z modulatorów należy podać na wzmacniacz, najlepiej kanałowy serii ZG firmy Alcad. Sygnał pośredniej częstotliwości satelitarnej TVN i TVN-7 można pozyskać przez podział sygnału z konwertera Quatro na rozgałęźniku SVE-2 (wyprowadzenie Lo/V) lub z wyjścia multiswitcha (jeśli dysponujemy wolnym).
Z uwagi na to, że nie są to urządzenia dedykowane do pracy ciągłej, zdarza się zawieszanie któregoś z tunerów, np. gdy na chwilę zaniknie sygnał. W takim przypadku konieczne jest zresetowanie tunera, co wiąże się z koniecznością ciągłego monitorowania i interwencji człowieka. Urządzenie RTC-100 R95150 rozwiązuje ten problem, gdyż wykrywa stan zawieszenia w tunerze i powoduje chwilowe wyłączenie, a następnie włączenia napięcia zasilania, co powoduje restart tunera.
Jak wspólnoty mieszkaniowe mogą pozyskać kartę TVN? - tutaj
Rozgałęźnik satelitarny 1>2F SignalMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowyZasilacz impulsowy 18V 800mA do multiswitchów Terra MS-952/554 złącze Gniazdo abonenckie BS-110 nieprzelotowe AlcadLico EM-202 do gniazd BS-100 AlcadRamka natynkowa SB-003 do gniazd abonenckich Alcad
Rozprowadzanie programów TVN w instalacji zbiorczej
Rozległe instalacje multiswitchowe. Firma Terra specjalizując się w produktach multiswitchowych, posiada w swojej ofercie szereg przydatnych urządzeń, pozwalających na elastyczną budowę instalacji. Poniżej przedstawiamy schemat, w którym sygnał w całej instalacji jest wzmacniany we wzmacniaczu SA-901 R70901. Zakładając konieczność przesłania sygnału do dwóch odległych klatek zdecydowano się dodatkowo zainstalować w nich kaskadowo wzmacniacze SA-911 R70911.
Jeden ze wzmacniaczy SA-911 jest zasilany ze wzmacniacza SA-901. Aby nie spowodować przeciążenia, do zasilania drugiego zastosowano zasilacz dodatkowy. Ciekawe możliwości mają odgałęźniki i rozgałęźniki serii SS. Rozgałęźnik SS-504 R70515 posiada przełącznik przejścia stałoprądowego, który ustawiony w pozycję “ON” przepuszcza napięcie stałe przez tory “H” do obydwu gałęzi. Ustawiony w pozycje “OFF” przepuszcza napięcie tylko do jednej gałęzi.
Odgałęźnik SS-510 R70516 posiada przełącznik przejścia stałoprądowego, który ustawiony w pozycję “ON” przepuszcza napięcie stałe przez tory “H” zarówno w odgałęzieniu jak i w przelocie. Ustawiony w pozycje “OFF” przepuszcza napięcie stałe tylko do odgałęzienia.
Przełącznik we wzmacniaczu ustawiony na “ON” pozwala na połączenie stałoprądowe na liniach “H” z wejścia na wyjście. Linią pogrubioną zaznaczono linie zasilające.
Wzmacniacz SA-901 Terra do multiswitchy 9-wejściowychRozgałęźnik TV/Sat SS-504 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraZasilacz impulsowy 18V 800mA do multiswitchów Terra MS-952/554 złącze Wzmacniacz SA-911 Terra do multiswitchy 9-wejściowychMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy
Powyższy schemat ma charakter poglądowy, w przypadku tak rozbudowanych instalacji zawsze należy wykonać projekt.
Duże instalacje multiswitchowe – jeden pion. Jeżeli z przeprowadzonego projektu wynika, że sygnał satelitarny będzie tłumiony więcej niż 30dB lub sygnał naziemny w gniazdku z któregokolwiek kanału naziemnego byłby niższy niż 62dB, trzeba zastosować wzmacniacze. Kompletny zestaw urządzeń do takich instalacji oferuje firma Terra.
Konwerter satelitarny QUATRO 0,2 dB Golden InterstarMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyWzmacniacz SA 501 Terra do multiswitchy 5-wejściowychMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyWzmacniacz SA 511 Terra do multiswitchy 5-wejściowychMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-554 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy
Instalacja do odbioru programu z jednego satelity z kaskadą multiswitchy i wzmacniaczami, proponowana do dużego bloku celem dostarczenia sygnału IF Cyfry+, lub Polsatu
Dom jednorodzinny – sygnał satelitarny w kilku pokojach. Propozycja pozwala na podłączenie w instalacji czterech tunerów satelitarnych oraz odbiór we wszystkich gniazdkach programów naziemnych. Zastosowanie kanału z modulatorem pozwala na przesłanie właśnie odbieranego sygnału z tunera platformy cyfrowej do wszystkich gniazdek w instalacji. W celu zdalnego sterowania tunerem zaproponowano bezprzewodowy przedłużacz pilotów. W instalacji zaproponowano nowe gniazdko satelitarne Alcada ze złączem “F” BS-100 R90762.
Zasilacz impulsowy 18V 800mA do multiswitchów Terra MS-952/554 złącze Gniazdo abonenckie BS-100 ze złączem F AlcadRamka natynkowa SB-003 do gniazd abonenckich AlcadBezprzewodowy przedłużacz pilota 2079T/RMultiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowyWzmacniacz CA-215  szerokopasmowy AlcadSumator telwizyjny ST 1-60Zwrotnica MM-406 UHF-BIII-BI-FM na złączach F AlcadKonwerter satelitarny QUATRO 0,2 dB Golden InterstarUniwersalny uchwyt drugiego konwertera
Rozbudowa instalacji TV-SAT w budynkach wieloklatkowych. Multiswitche MSV508 R70708, MSV512 R70712 są dobrze przemyślanymi konstrukcjami, umożliwiają łatwą rozbudowę instalacji w budynkach wieloklatkowych. Instalacja pokazana na rysunku ma możliwość rozbudowy poprzez kaskadowanie. Multiswitche kaskadowe MSV-5xx nie mają zasilacza, i są zasilane "od góry" np ze wzmacniacza R70501. Multiswitche przenoszą także napięcie stałe do zasilania przedwzmacniaczy sygnału naziemnego. Urządzenie automatycznie wykrywa, czy przedwzmacniacz jest podłączony czy nie. Na tej podstawie wystawia bądź nie - napięcie stałe. Uwaga; poniższy schemat jest rozbudową instalacji opisanej w poprzednim Informatorze.
Antena radiowa Dipol 1RUZ A anodowanaAntena telewizyjna VHF 11-elementowa Dipol 11/6-12Antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-60Antena telewizyjna UHF ATX-91Zwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75Rozgałęźnik satelitarny 1>8F SignalMultiswitch MSR-516 Terra 5-wejściowy 16-wyjściowy z aktywną naziemnąMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyWzmacniacz SA 501 Terra do multiswitchy 5-wejściowychMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyWzmacniacz SA 501 Terra do multiswitchy 5-wejściowychMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MSR-516 Terra 5-wejściowy 16-wyjściowy z aktywną naziemnąMultiswitch MSR-516 Terra 5-wejściowy 16-wyjściowy z aktywną naziemnąMultiswitch MSR-516 Terra 5-wejściowy 16-wyjściowy z aktywną naziemnąMultiswitch MSR-516 Terra 5-wejściowy 16-wyjściowy z aktywną naziemnąMultiswitch MSR-516 Terra 5-wejściowy 16-wyjściowy z aktywną naziemnąMultiswitch MSR-516 Terra 5-wejściowy 16-wyjściowy z aktywną naziemną
Rozbudowa instalacji w budynku 8-klatkowym o multiswitche Terry MSV-5xx
Długie kable i multiswitche Terry. W rozległych instalacjach multiswitchowych istotny jest wpływ długości kabli na parametry sygnału. Multiswitche MSR-504 R70604, MSR508 R70608, MSR512 R70612, MSR516 R70616 posiadają kompensację nachylenia charakterystyki tłumienia kabla. Takie rozwiązanie ułatwia zapewnienie wyrównania poziomu sygnałów w całym paśmie, co zwalnia nas od stosowanie pre-korekcji np. na wzmacniaczu czy korektorze. Dodatkowo każda czwórka wyjść ma inaczej dobraną korekcję, co rozwiązuje najczęstszy problem, gdy część użytkowników jest bliżej, a część dalej.
Multiswitch MSR-516 Terra 5-wejściowy 16-wyjściowy z aktywną naziemną
Optymalne długości kabli miedzy multiswitchem a gniazdami
Wzmacniacz TV naziemnej i multiswitch. Multiswitche MSR-504 R70604, MSR508 R70608, MSR512 R70612, MSR516 R70616 posiadają wbudowany zasilacz. Szczególną, i bardzo wygodną cechą tych multiswitchy jest możliwość wysyłania napięcia zasilania do przedwzmacniaczy przez wejście TV. Załączenie zasilania odbywa się przez włącznik z boku multiswitcha. Łączny pobór prądy z wejścia TV oraz wejścia SAT 14V może wynosić 0,5A. W związku z tym, iż typowo pobór prądu z wejścia 14V wynosi 250 mA, to dla wejścia TV zostaje 250mA, czyli taki właśnie prąd może pobierać przedwzmacniacz czy wzmacniacz, najlepiej masztowy. Do współpracy z multiswitchami MSR-5xx zalecamy wzmacniacz AM-417 R903717. Wzmacniacz posiada wejścia BI, BIII oraz dwa wejścia UHF i wzmocnienie regulowane w zakresie 16-38 dB.
Antena telewizyjna VHF 11-elementowa Dipol 11/6-12Antena telewizyjna UHF ATX-91Antena radiowa Dipol 1RUZ A anodowanaAntena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-60Wzmacniacz antenowy AM-417 BI/BIII-UHF-UHF na złączach F ALCAD
Zasilanie wzmacniaczy z multiswitchy Terry MSR-5xx
Duże instalacje multiswitchowe – elastyczne multiswitche Terry. Instalacje multiswitchowe spełniają wszystkie kryteria związane z doprowadzaniem sygnałów satelitarnych do indywidualnych odbiorców. Są wygodne dla administratorów budynku, a odbiorcom pozwalają na elastyczny dobór oferty programowej. Wprowadzając nową rodzinę multiswitchy radialnych z aktywnym torem naziemnym, firma Terra ułatwiła instalatorom dobór sprzętu w zależności od warunków w budynku. Poniższy schemat z zastosowaniem multiswitchy przelotowych, końcowych, radialnych oraz odpowiednich rozgałęźników daje próbkę możliwości konfiguracyjnych.
Multiswitch MS-554 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowyMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyWzmacniacz SA 511 Terra do multiswitchy 5-wejściowychWzmacniacz SA 511 Terra do multiswitchy 5-wejściowychOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraMultiswitch MSR-516 Terra 5-wejściowy 16-wyjściowy z aktywną naziemnąMultiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-554 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowyOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraMultiswitch MS-554 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowyOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraRozgałęźnik TV/Sat SS-504 TerraWzmacniacz SA 501 Terra do multiswitchy 5-wejściowychLico EM-202 do gniazd BS-100 AlcadGniazdo abonenckie BS-110 nieprzelotowe Alcad
Możliwości konfigurowania rozbudowanych instalacji multiswitchowych – odbiór z jednego satelity
Podłączenie sygnału TVN do istniejącej instalacji z multiswitchami. Coraz częściej wykonywane są instalacje multiswitchowe na kilkadziesiąt gniazd. Stosunkowo tanim kosztem można zwiększyć ich atrakcyjność np. poprzez zaoferowanie programów nieosiągalnych naziemnie lub dostępnych tylko dla wspólnot mieszkańców. TVN nie daje możliwości dekodowania sygnału przez indywidualnych użytkowników. Dlatego, gdy w danej lokalizacji nie ma możliwości odbioru sygnału TVN z nadajników naziemnych można wykonać mini stację czołową i wpiąć zdekodowany sygnał do instalacji. Sygnał pośredniej częstotliwości satelitarnej TVN i TVN-7 można pozyskać przez podział sygnału z konwertera Quatro na rozgałęźniku SVE-2 (wyprowadzenie Lo/V), lub z wyjścia multiswitcha (jeśli dysponujemy wolnym)
Jak wspólnoty mieszkaniowe mogą pozyskać kartę TVN? - tutaj.
Odbiór zbiorczy z 4 satelitów – multiswitche modułowe Satrix. Poza odbiorem programów z 4 satelitów z wykorzystaniem multiswitcha 17 wejściowego (instalacja opisana w poprzednim Informatorze), można zastosować multiswitche modułowe Satrix.
Zestaw składa się z multiswitchy SBX-44 4/4 bazowy R72144, zwrotnic SCX-44 1/4 TV/SAT R72244, zasilacza SPX-44 R72344, wzmacniacza SAX-44 R72444 oraz rezystorów SLX-44 końcowych 75 om R72544. Zaletą tego rozwiązania jest pełna możliwość dopasowanie do potrzeb. Można np. wykonać instalację na 8 użytkowników i 2 satelity, a potem dołożyć 2 multiswitche rozszerzając ją o 2 satelity, które będą dostępne np. w 4 gniazdach.
Antena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12Antena radiowa Dipol 1RZ PM BZwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75Wzmacniacz CA-215  szerokopasmowy AlcadZasilacz SPX-44 Satrix WYPRZEDAŻZwrotnica SCX-44 1/4 TV-Sat Satrix WYPRZEDAŻRamka natynkowa do gniazd Terra WYPRZEDAŻ
Instalacja pozwalająca na odbiór 2 satelitów na 8 tunerach
Antena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12Antena radiowa Dipol 1RZ PM BZwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75Wzmacniacz CA-215  szerokopasmowy AlcadZasilacz SPX-44 Satrix WYPRZEDAŻZwrotnica SCX-44 1/4 TV-Sat Satrix WYPRZEDAŻMultiswitch SBX-44 4/4 bazowy Satrix WYPRZEDAŻRamka natynkowa do gniazd Terra WYPRZEDAŻ
Instalacja pozwalająca na odbiór 4 satelitów na 4 tunerach i 2 satelitów na kolejnych 4 tunerach
Odbiór zbiorczy z 4 satelitów. Poza indywidualnym odbiorem programów z 4 satelitów z wykorzystaniem 4-wejściowego przełącznika DiSEqC oraz 4 konwerterów fullband, możliwe jest zrealizowanie instalacji pozwalającej na odbiór 4 satelitów na większej liczbie tunerów. Podobnie jak w przypadku odbioru 1 czy 2 satelitów potrzebny jest multiswitch, tyle, że musi posiadać aż 17 wejść. Przykładem jest np. multiswitch 17/8 S 170 CP-8 R75103.
Antena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12Antena radiowa Dipol 1RZ PM BZwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75Wzmacniacz CA-215  szerokopasmowy AlcadRamka natynkowa do gniazd Terra WYPRZEDAŻ
Instalacja pozwalająca na odbiór 4 satelitów na 8 tunerów
Wzmacniacz na trudne warunki – 4 - 30 gniazd. Wykonanie instalacji przy ekstremalnie niskich poziomach sygnału (poniżej 40 dB) jest bardzo trudne, zwłaszcza, gdy poza słabymi sygnałami są też sygnały o wyższym poziomie. Dodatkowym utrudnieniem jest instalacja z multiswitchami. Można zastosować multiswitche z aktywnym torem telewizji naziemnej, lecz wiele tanich multiswichy, z takim torem, ma bardzo niski poziom wyjściowy i jest wrażliwa na przesterowanie. Rozwiązaniem jest zastosowanie multiswitchy z pasywnym torem naziemnym, dzięki czemu mamy pełną swobodę w obróbce sygnału telewizji naziemnej.
Jednym ze wzmacniaczy, które są specjalne pomyślane do takich zastosowań jest CA-310 R904014. Wzmacniacz posiada duże wzmocnienie powyżej 42dB i duży (jak na wzmacniacz tej klasy) poziom wyjściowy 111dBuV. Dodatkową zaleta są dwa wyjścia, oraz możliwość zasilania przedwzmacniaczy. Wzmacniacz jest zalecany do stosowania w instalacjach liczących 4-30 gniazd.
Antena radiowa Dipol 1/RZ BZwrotnica antenowa ZA 6A FM/6-69Antena telewizyjna VHF 11-elementowa Dipol 11/6-12Antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-60Antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-60Gniazdo GAR-BG-DK-SAT natynkowe końcoweMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowyWzmacniacz CA-310  wielowejściowy Alcad
Schemat instalacji dla 8 abonentów z wykorzystaniem wzmacniacza CA-310.
Instalacja z multiswitchami i stacją czołową. W hotelach i większych pensjonatach warto zastanowić się nad wykonaniem instalacji hybrydowej opartej na multiswitchach i małej stacji czołowej. W tym rozwiązaniu stacja czołowa zapewnia dostęp do kilku najpopularniejszych programów satelitarnych dla wszystkich użytkowników. Dodatkowo, w każdym gniazdku jest sygnał umożliwiający podłączenie tunera. Dla użytkowników zainteresowanych programami spoza oferty podstawowej, możliwe jest wypożyczenie tunera.
Stację czołową jak i multiswitche można podłączyć do tej samej anteny satelitarnej z dwoma konwerterami, dzieląc sygnał z konwerterów na rozgałęźniku SS-504 R70515 (w tym przypadku konieczne są dwa rozgałęźniki). W celu maksymalnego rozszerzenia oferty programowej warto jednak w takiej instalacji zamontować dwie niezależne anteny satelitarne z dwoma konwerterami, można wtedy pomyśleć o odbiorze z różnych satelitów.
Rozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy
Odbiór programów Cyfry+ za pośrednictwem multiswitchy. W przypadku rozprowadzania wyłącznie sygnałów z platformy Cyfry+ należy stosować multiswitche 5-wejściowe, umożliwiające odbiór wszystkich programów z jednego satelity. W innych wariantach pomocna będzie poniższa tabela.

Rodzaj sterowania LNB

Multiswitch 5 we – 1 satelita

Multiswitch 9 we – 2 satelity

Tunery FTA  (poza najpopularniejszy wyjątkiem tunerami Cyfry+)

Pełny odbiór

Pełny odbiór z obu satelitów, dowolny multiswitch

Tunery Cyfry+ z oryg. oprog.

Pełny odbiór

Pełny odbiór z satelity A (Hot Bird)

Tunery Cyfry+ z oryg. oprog. i generatorem Tone Burst MSAT-122 lub MSAT-222

Pełny odbiór

Pełny odbiór z obu satelitów, multiswitch musi reagować na Tone Burst, np. MS-951, MS-952, inne często nie reagują

Tunery Cyfry+ z nieoryg.
oprog. generującym Tone Burst

Pełny odbiór

Pełny odbiór z obu satelitów, multiswitch musi reagować na Tone Burst, np. MS-951, MS-952, inne często nie reagują

Tunery Cyfry+ z nieoryg.
oprog. generującym DiSEqC

Pełny odbiór

Pełny odbiór z obu satelitów, dowolny multiswitch

Konwerter satelitarny QUATRO 0,2 dB Golden InterstarMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowyZasilacz impulsowy 18V 800mA do multiswitchów Terra MS-952/554 złącze Gniazdo GAR-BG-DK-SAT natynkowe końcoweWzmacniacz CA-215  szerokopasmowy AlcadZwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75Antena radiowa Dipol 1RUZ PM BAntena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-60Antena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12
Schemat instalacji umożliwiającej odbiór na abonenckich tunerach dowolnych programów z 2 satelitów.
Najczęstsze pytania - po co się stosuje multiswitche. Multiswitch to elektroniczne urządzenie pozwalające na niezależne dołączanie dowolnego wyjścia do dowolnego wejścia. Inaczej, jest to przełącznik działający w zakresie od 950 do 2150 MHz (a nawet 2400 MHz). Dodatkowo możliwe jest także podłączenie zwykłej instalacji antenowej (46 do 862 MHz) lub sygnału z sieci kablowej. Rozdział obu sygnałów jest dokonywany w gnieździe u abonenta. Dla tunera multiswitch jest widziany jak konwerter satelitarny. Multiswitch zapewnia dostęp abonentom do sygnału z dowolnej polaryzacji, pasma. W przypadku rozprowadzania sygnałów z platformy Cyfry+ należy stosować multiswitche 5-wejściowe, umożliwiające odbiór wszystkich programów z jednego satelity.
instalacja z multiswitchem 9–wejściowym (16 wyjściowym)
Nowa skala - instalacje z wykorzystaniem mutliswitchy. Jeszcze niedawno zalecano budowę instalacji multiswitchowych maksymalnie do 100 abonentów. Obecnie multiswitche pozwalają także na budowę instalacji liczących nawet 400 gniazd, choć trzeba zdawać sobie sprawę z ogromu złożoności takiej instalacji.
W tak dużych instalacjach buduje się magistralę z użyciem rozgałęźników, odgałęźników (np. SS-504, R70515 i SS-510, R70516) i wzmacniaczy (np. SA-501, R70501 i SA-511, R70511).
Na odgałęzieniach można zastosować zarówno typowe MS-553 (R70553) czy MS-554 (R70554) jak i, mające się pojawić w styczniu przyszłego roku multiswitche MSV-504, MSV-508, MSV-512, MSV-516, a także końcowe z zasilaczem MSR-504, MSR-508, MSR-512, MSR-516. Zastosowanie wzmacniaczy pozwala na skompensowanie tłumienia rozgałęźników, odgałęźników i kabli, a co ważniejsze, na skorygowanie nachylenia charakterystyki toru, tak by był maksymalnie płaska.
Instalacja z multiswitchami Terra licząca 144 gniazda
Instalacja antenowa w domu jednorodzinnym – polecamy ten schemat. Prezentowana, na schemacie poniżej, instalacja pozwala na odbiór w każdym pomieszczeniu telewizji naziemnej oraz dowolnego programu z dwu satelitów (wystarczy podłączyć do gniazdka tuner lub kartę tunera z komputera). Ponadto pozwala na oglądanie na innych domowych odbiornikach programów z płatnej platformy cyfrowej (niestety na wszystkich odbiornikach będzie to ten sam program).
Z dowolnego pokoju możliwe jest sterowanie tunerem płatnej platformy za pomocą Power Linka.
Sumator telwizyjny ST 1-60Wzmacniacz CA-215  szerokopasmowy AlcadGniazdo GAR-BG-DK-SAT natynkowe końcoweDodatkowy odbiornik pilotów  do Signal-LinkDodatkowy odbiornik pilotów  do Signal-LinkMultiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowySignal-Link - Przedłużacz pilota wykorzystujący istniejącą instalację antenową
Multiswitche serii CP. Coraz szersze stosowanie multiswitchy mobilizuje producentów i importerów do wzbogacania oferty. Rodzina multiswitchy serii CP pozwala na dobór odpowiedniego urządzenia w zależności od liczby abonentów. Oprócz popularnych 5/4, 5/8, 9/4, 9/ dostępne są multiswitche 5/12 S 146 CP (R75083, 551,44 brutto), 5/16 S 147 CP (R75085, 639,28 bruttto), 9/12 S 150 CP-12 (R75100, 1002,84 brutto) oraz 9/16 S 150 CP-16 (R75102, 1176,08 brutto).
instalacja z multiswitchem 9–wejściowym (16 wyjściowym)