Monitoring targów jubilerskich

Tu chodzi o duże pieniądze...
Jubilerzy i organizatorzy targów jubilerskich pamiętają kradzież na targach w Gdańsku 2007 roku, kiedy z depozytu zniknęły diamenty o wartości 1,5 miliona dolarów.
Właścicielem drogocennych kamieni był belgijski wystawca. Po odbiór diamentów z depozytu zgłosił się oszust, posługujący się skradzioną wcześniej kartą magnetyczną wystawcy.

Organizatorzy krakowskich targów Jubinale 2009 postanowili szczególnie zadbać o bezpieczeństwo wystawców i ich drogocennych towarów.
Obiekt przy ul. Centralnej 41, gdzie w dniach 5-7 czerwca odbyły się targi jubilerskie ochraniała firma SNS Security, a kompleksowy monitoring wizyjny zapewniła firma DIPOL.
Drogocenne ozdoby pod nadzorem kamer CCTV
Wszyscy zwiedzający byli rejestrowani
przez kamerę zamontowaną przy samym wejściu
Targi w obiektywie kamer
Opis systemu
Na system monitoringu składało się 16 kamer analogowych wysokiej rozdzielczości, 2 kamery obrotowe oraz 4 kamery megapikselowe.
Do rejestracji użyto rejestratora 3Generacji ULTIMAX-716M77160 oraz oprogramowania ULTISYSTEMK3216.

Cechy kamer, które zadecydowały o zastosowaniu w monitoringu wystawy jubilerskiej:
 • Kamery analogowe - sprawowały nadzór nad całą przestrzenią targową. Kamery kolorowe dzień/ noc SN-468C/W M11206 z filtrem podczerwieni odsuwanym mechanicznie i przetwornikiem 1/3” SONY EX-View CCD monitorowały wejścia, korytarze, przestrzeń między stoiskami. Zdecydowano się na te kamery ze względu na konieczność wysokiej jakości nadzoru również w nocy.
 • Kamery obrotowe - możliwość szczegółowej obserwacji detali. Zastosowano kamery szybkoobrotowe IP ACTi CAM-6630 K1216 z funkcją Wide Dynamic Range, co pozwoliło otrzymywać obraz wysokiej jakości nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Zoom optyczny 35 x.
 • Kamery megapikselowe - zastosowano do szczegółowego nadzoru wybranych stanowisk. Kamery IP 2.0 Mpix ULTICAM K1441, których jakość sprawdzono miedzy innymi w monitoringu miejskim Twardoszyna, dzięki odpowiednio dobranym obiektywom nadzorowały całe stoiska. Istniała możliwość podglądu szczegółów podobnie jak w kamerze obrotowej (dzięki użyciu zoomu cyfrowego) przy jednoczesnym zapisie obrazu z całego stoiska.
Jak widać na powyższym schemacie, rejestrator cyfrowy ULTIMAX służył do zapisu obrazu z kamer analogowych. Obraz z kamer obrotowych IP i megapikselowych zapisywany był na serwerze z wykorzystaniem oprogramowania ULTISYSTEM.
Taka konfiguracja pozwalała również na oddzielenie obrazu z kamer statycznych, który wyświetlany był na monitorze poglądowym od obrazu z kamer IP, których obsługą sterował pracownik Centrum Monitoringu i z których obraz wyświetlany był na monitorze głównym.

Elementy systemu
Kamera BOX Sunell SN-468C/W (dzień/noc, 540 TVL, Sony EX-View CCD, ICR, 0.008 lx) - WYPRZEDAŻ
Kamera SN-468C/W
M11206
Kamera SN-468C/W doskonale się sprostała wyzwaniu, jakim było monitorowanie klejnotów na targach jubilerskich.
Cechy wyróżniające tę kamerę to:
 • przetwornik 1/3” SONY EX-View CCD,
 • czułość B/W 0,008 lx / F1,2 kolor 3 lx / F1,2,
 • filtr podczerwieni odsuwany mechanicznie,
 • liczba linii 540 TVL
Kamera IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-852MF-E - WYPRZEDAŻ
Kamera megapikselowa K1441. Koncepcja instalacji CCTV oparta na zastosowaniu stacjonarnych kamer megapikselowych pozwala na wykorzystanie nowoczesnego, inteligentnego oprogramowania do analizy obrazu, a tym samym na zredukowanie kosztów osobowych, związanych z eksploatacją Centrum Monitoringu.
Kamera megapikselowa ULTICAM DS-852MF-E K1441 posiada przetwornik 1/3" CMOS, przesyła obraz w kompresji MPEG-4, posiada możliwość zdefiniowania 15 poziomów użytkowników.
Oprócz ustawienia rozdzielczości i liczby klatek na sekundę, istnieje możliwość zmiany takich parametrów jak:
 • jakość obrazu
 • rodzaj ramki
 • rodzaj strumienia
 • rodzaj przepływności
 • występowanie częstości ramki typu "I"
 • maksymalna przepływność - można ustawić na dowolną wartość aż do 8 Mb/s
Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6630
Kamery obrotowe K1216 znakomicie sprawdzają się w odpowiedzialnych instalacjach
Szybkoobrotowa kamera IP CAM-6630 K1216 firmy ACTi należy do nowej rodziny kamer, charakteryzujących się bardzo dobrymi parametrami kodującymi oraz transmisyjnymi. Wyposażona jest w przetwornik ¼'' Progressive CCD umożliwiający podgląd nawet przy bardzo słabym oświetleniu. Ponadto model ten jest kamerą typu Wide Dynamic Range, co oznacza że jest idealnym rozwiązaniem w trudnych warunkach oświetleniowych.
Mechanizm P/T pozwala jej na obrót z prędkością 400º/s z dokładnością do 0,225º. W połączeniu z optycznym zoomem umożliwia wysokiej jakości monitoring dużych obszarów. Obudowa urządzenia posiada certyfikat IP66, co pozwala na pracę w nawet bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.
Podobnie jak wszystkie urządzenia firmy ACTi, obraz kompresowany jest do strumienia MPEG-4 ASP umożliwiającego transmisję obrazów wysokiej jakości w stosunku do zajmowanego pasma. Transmisja obrazów o rozdzielczości D1 przy 25 klatkach na sekundę (PAL) lub 30 klatkach na sekundę (NTSC) może się odbywać równocześnie na dwóch portach (LAN i WAN) oraz sygnałem analogowym, a obsługa protokołu PPPoE pozwala na bezpośrednie podłączenie urządzenia do modemu ADSL.

Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
ULTIMAX-716
M77160
ULTIMAX to rodzina najnowocześniejszych rejestratorów CCTV opartych na kompresji H.264.
Cechy wyróżniające ten rejestrator to:
 • kompresja H.264
 • RTOS – własny system operacyjny
 • rejestracja dźwięku na 16 kanałach
 • współpraca z ULTISYSTEMEM
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
ULTISYSTEM
K3216
ULTISYSTEM jest zaawansowanym systemem sieciowym służącym do zarządzania materiałami audio wideo. Współpracuje z wieloma modelami urządzeń pochodzących od czołowych producentów. Oprogramowanie w wersji dla kamer IP jak i w wersji standardowej, opartej na kartach rejestracji, pracuje już w ponad 35000 systemów od prawie 5 lat.
Cechy wyróżniające oprogramowanie ULTISYSTEM to:
 • integracja dużych systemów miejskiego, osiedlowego monitoringu z małymi systemami analogowymi pracującymi w oparciu o kamery analogowe i rejestratory ULTIMAX
 • podgląd na jednym ekranie obrazów z kamer pracujących w różnych systemach i różnych lokalizacjach
 • obsługa wszystkich standardowych kompresji: MJPEG, MPEG-4, H.264
 • współpraca z kamerami IP systemu PAL i kamerami megapikselowymi, obsługa produktów większości renomowanych producentów CCTV
 • dostęp (na żywo) do 512 kamer, wyświetlane jednocześnie 64 kamer na jednym stanowisku
 • odtwarzanie synchronicznie dowolnie wybranych kanałów
 • sterowanie kamer poprzez klawiaturę, mysz, pulpit sterowniczy USB (typu joystick), ekran dotykowy
 • podgląd obrazu na PDA i telefonie komórkowym (JAVA)
 • eksport nagrań do pliku AVI