Biblioteka archiwalna.
Informacje w niej zawarte mogą być nieaktualne.
Nowe funkcjonalności monitoringu CCTV
Przyszłością CCTV są instalacje oparte na sieciach IP, oferują one prostą możliwość monitorowania obiektów rozproszonych oraz o dużej ilości kamer w systemie. Można je łatwo rozbudowywać, zmieniać konfigurację i wspierać oprogramowaniem, przez co koszty ich eksploatacji są niskie. Już obecnie monitoring CCTV IP jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem stosowanym w instalacjach miejskich.
Nowa era w monitoringu - CCTV IP
Przykładem możliwości CCTV IP jest ogólnoświatowa sieć monitoringu firmy Cisco, która integruje w jeden system 296 obiektów monitorowanych, rozproszonych w 60 krajach. W ramach tej instalacji pracuje 2661 kamer.
W takiej formule zbiorczy monitoring np. stacji benzynowych, czy ujęć wody na terenie jednego regionu nie wydaje się niczym skomplikowanym. Architektura budowy sieci instalacji monitorigu IP jest identyczna jak zwykłych sieci informatycznych i oczywiście może je również wykorzystywać.
Technologia CCTV IP jest jeszcze w fazie rozwoju więc każde praktyczne rozwiązanie jest pożyteczne w analizie funkcjonalności.
Monitoring obiektów magazynowych i budynku biurowego.
Na działce o szerokości 100m i długości 800m został zrealizowany budynek biurowy i magazynowy. Inwestor w trakcie budowy zażyczył sobie pełny monitoring placu budowy oraz przyszłościową instalację około 50 kamer, w większości zlokalizowanych w budynku magazynowym, przy czym docelowe Centrum Monitoringu znajdować się powinno w budynku biurowym.
Analizując możliwości techniczne wzięto pod uwagę zalecenia inwestora co do możliwości przemieszczania punktów obserwacyjnych, wsparcia programowego zmniejszającego liczbę osób obsługujących system.
Rozwiązanie hybrydowe oparte na wykorzystaniu kamer analogowych oraz IP.
Teren budowy jest dość trudny do monitoringu, gdyż ze względu na obecność maszyn generowane jest wiele zakłóceń. Dodatkowo, należało tak zaprojektować sieć, by była możliwość jej wykorzystania jako wydajnej sieci transmisji danych, głosu oraz wideo.
Część szkieletową instalacji oparto na światłowodzie, gdyż w stosunku do kabli zapewnia on znakomite możliwości transmisyjne, a ponadto odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, brak generacji zakłóceń elektromagnetycznych, brak prądów błądzących, brak różnic potencjałów, małą tłumienność, dużą trwałość - rzędu 25 lat. Dzięki dużej przepustowości światłowodu można zachować łatwość podłączania dowolnego rodzaju nowych urządzeń.
Etap I - budowa
W pierwszych dniach budowy został położony 250 m odcinek światłowodu typu zewnętrznego 20- włóknowego, w powłoce antygryzoniowej, łączący oba wznoszone budynki.
Na czas budowy uruchomiono rozwiązanie tymczasowe spełniające wszystkie wymagania inwestora. Na wysokim maszcie zainstalowano stałe kamery analogowe oraz kamerę IP typu Speed Dome. Obraz z kamer analogowych zapisywany jest jako dokumentacja budowy, jest również udostępniany w Internecie dla podglądu postępu prac przez inwestora. Kamery stałe, zamocowane na maszcie mają funkcje tymczasowe, przewidywane tylko na okres budowy. Zdecydowano się na stosunkowo tanie rozwiązanie przejściowe - zapis z kilku kamer następuje w oparciu o kartę Adacs AD-10016B.
Natomiast, ze względu na konieczność szczegółowego monitoringu budowy przez służbę ochrony, zastosowano kamerę IP Speed Dome firmy ACTi, typu 6230. O zastosowaniu kamery IP zadecydowała łatwość budowy instalacji sterowania kamerą oraz proste czynności instalacyjne związane ze zmianą miejsca jej instalacji. Praca tej kamery przewidywana jest w kilku miejscach w trakcie postępu prac budowlanych, więc, ze względu na najniższe koszty, została podłączona do sieci bezprzewodowo.
Kamera posiada 27- krotny zoom optyczny i 10- krotny zoom cyfrowy. Zbudowana na najnowszym przetworniku Sony SuperHAD CCD oraz kompresująca obraz w MPEG-4, z rozdzielczością D1 pozwala wykorzystać funkcjonalność zoomu cyfrowego ( rozdzielczość D1 pozwala znacznie powiększać obraz bez utraty szczegółów). Wysokiej jakości i rozdzielczości obraz powiększany cyfrowo jest nadal znakomicie czytelny. Kompresja MPEG-4 typu ASP zastosowana w kamerze ACTi pozwala na przesyłanie czytelnych obrazów przy stosunkowo małym strumieniu danych. Do zapisu obrazu z kamery w czasie budowy użyto oprogramowania ACTi Streaming Activator.
Ponieważ instalator nie miał do tej pory doświadczenia w eksploatacji kamery tego typu z transmisją bezprzewodową zdecydował się zebrać doświadczenia w trakcie budowy. Do transmisji zastosowano dwa Acces Point'y typu Compex WPE54AG pracujące w paśmie 5GHz, które z jednej strony podłączono do kamery IP, a drugiej strony poprzez kabel UTP bezpośrednio do portu RJ-45 switcha. AP pracują w trybie WDS. Trzymiesięczna praca bezprzewodowych urządzeń, w warunkach wyjątkowo niskiej temperatury, okazało się stabilna, więc docelowo ten tryb transmisji został również wykorzystany w instalacji.
Etap II – docelowy
Rozwiązanie hybrydowe przyjęte zostało ze względu na znacznie niższe koszty kamer analogowych. Ich wykorzystanie jest przewidywane zwłaszcza w budynku biurowym (określone jest ich miejsce, nie będzie ono zmieniane, a kamery nie będą sterowane zewnętrznie). Zostaną one podłączone w tradycyjny sposób do hybrydowej karty zapisu firmy ACTi typu PCI-4100. Hybrydowa karta ACTI umożliwia zapis z kamer analogowych i IP.
Kamery sterowane typu PTZ oraz kamery instalowane już po urządzeniu magazynu będą typu IP, ze względu na łatwość rozbudowy instalacji i sterowania.
Pomiędzy szkieletem sieci (światłowodem) a gniazdami sieciowymi, ze względu na łatwość instalacji zdecydowano się poprowadzić skrętkę kategorii 5, stosując switche zarządzalne z portami światłowodowymi oraz z portami RJ-45, do których będą podłączone gniazda.
Docelowo postanowiono zastosować profesjonalne oprogramowanie Centrum Monitoringu, konfigurowane pod instalację. Profesjonalne oprogramowanie znacząco zredukuje koszt obsługi systemu poprzez automatyzację procedur monitoringu.
CCTV IP a monitoring rozproszony
Klasycznym przykładem monitoringu rozproszonego jest monitoring miejski. Poza dużym rozrzutem terytorialnym punktów kamerowych częstym również wymogiem jest zastosowanie kilku, oddalonych od siebie punktów dozoru (policja, straż miejska, urząd miasta). Przy zastosowaniu technologii CCTV IP tworzenie większej ilości punktów dozoru nie stanowi żadnego problemu.
Wystarczy, że każdy z nich będzie miał szerokopasmowy dostęp do sieci WAN i przy użyciu komputerów i odpowiedniego oprogramowania tworzenie kolejnych punktów dozoru jest nadzwyczaj proste i nie wymaga dodatkowych inwestycji w infrastrukturę kablową. Oczywiście, każdy z punktów dozoru może być także wyposażony w tradycyjne monitory analogowe, ściany świetlne i klawiatury z manipulatorami drążkowymi. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu transkoderów, które strumień sygnału cyfrowego MPEG4 potrafią zamienić ponownie w analogowy sygnał wizji, natomiast sygnały sterujące z klawiatur w strumień cyfrowy MPEG4.
Schemat bezprzewodowego monitoringu miasta Złotów z wykorzystaniem kamer ACTi
CCTV IP w Opatowie. CCTV w sieciach IP to podstawowa technologia nowoczesnego monitoringu miejskiego. Instalacja monitoringu w oparciu o sieci IP daje ogromne możliwości budowania dużych i rozległych instalacji. W tradycyjnym - analogowym monitoringu występowały problemy transmisji sygnału na dalsze odległości.
W Opatowie (województwo Świętokrzyskie) uruchomiono we wrześniu nowoczesny system monitoringu miejskiego w technologii CCTV IP. Zainstalowane zostały dwie kamery ACTI z głowicami szybkoobrotowymi CAM-6110 K1211. Kamery zostały zainstalowane na słupach oświetleniowych, montowanych specjalnie pod potrzeby monitoringu. Użyto również kamerę stałopozycyjną CAM-5120 K1110, skierowanej na Bramę Warszawską, gdzie zdarzają się dość często akty wandalizmu.
Sygnał z kamer jest przesłany drogą radiową . W centrum jest komputer PC z zainstalowanym oprogramowaniem Streaming Activator. Umożliwia ono zapis, podgląd i sterowanie kamerami z głowicami obrotowymi obrazu z kamer. System jest w pełni przygotowany pod rozbudowę.
Monitoring Wizyjny Miast - artykuł poruszający aspekty techniczne, prawne i organizacyjne.
Wideokonferencje z wykorzystaniem kamer CCTV IP
Instalacja do transmisji obrazu z operacji angioplastyki | Instalacja do transmisji wykładów między salami konferencyjnymi |
Urządzenia firmy ACTi wyposażone są w wydajną kompresję wideo i audio, umożliwiającą przeprowadzenie profesjonalnej wideokonferencji. Sprzęt ACTi użyto do przeprowadzenia transmisji wideo z zabiegu w sali operacyjnej, do kilku sal rozproszonych w różnych segmentach szpitala. Dzięki zastosowaniu kamer, serwerów wideo i transkoderów ACTi, widzowie mieli możliwość zobaczenia zabiegu na żywo i zadawania pytań chirurgowi w czasie operacji. Transmisja została zrealizowana na bazie istniejącej infrastruktury sieciowej szpitala, co sprawiło, że instalacja systemu była szybka i tania.
W sali operacyjnej zostały zainstalowane dwa wideoserwery K2110, które przesłały obraz z operacji do trzech sal konferencyjnych. W każdej sali zainstalowano po dwa transkodery K2410, które za pomocą projektorów wyświetlały obraz na ściennych ekranach. Dodatkowo, w jednej z sal konferencyjnych zamontowano wideoserwer K2110, aby umożliwić transmisję interaktywnych wykładów do pozostałych sal.
Wideokonferencja miała miejsce w szpitalu Bonifratrów w Krakowie i została zorganizowana z okazji 100-lecia szpitala, pod patronatem Premiera RP i Prezydenta Miasta Krakowa.
Dipol jest importerem urządzeń firmy ACTi wysokiej jakości kamer firmy Sunell (HiRes, Dzień/noc DPS - Digital Pixel System) oraz rejestratorów mobilnych. Dipol prowadzi Internetowy Sklep B2B - instalatorzy po zarejestrowaniu otrzymują specjalne ceny zaopatrzeniowe oraz dostęp do promocji.