Intertelecom 2003 - solidne targi branżowe

Intertelecom 2003 - solidne targi branżowe

W dniach 4 - 6 marca 2003 odbyły się w Łodzi XIV Międzynarodowe Targi Łączności. Uczestniczyło w nich ok. 250 firm w tym około 30 zagranicznych. Infrastruktura, do prowadzenia imprez targowych, w Łodzi nie jest najlepsza, więc tylko energii i dobrym pomysłom organizatorów należy zawdzięczać, że impreza nie poddaje się kryzysowi. Dobre zdefiniowanie zakresu targów, patronaty medialne, konferencje i wykłady z dziedziny łączności – to podstawowe atuty tych targów.

W tej edycji szczególną uwagę zwracała szeroka oferta producentów kabli począwszy od lidera rynku – Telefoniki, poprzez Technokabel, producentów zagranicznych, np. Drake, skończywszy na małych producentach - oferujących możliwość produkcji krótkiej serii wg projektu klienta – Bitner, Madex.
Stosunkowo szeroka oferta dotyczyła kabli i osprzętu do sieci światłowodowych, w tej branży wystawiły się: FCA, Telefonika, Lanex, Data Optics, Microsens, Atel, Sotronic, BKT Elekronik.

Transmisje bezprzewodowe również były dobrze reprezentowane: polski oddział znanego producenta anten komunikacyjnych firmy Nera wystawiał produkty między innymi do sieci GSM, DCS, UMTS. Anteny komunikacyjne, kable i złącza dominowały również na stoisku RFS i firmy Comunication and System (Kathrein, Andrew).
Również do tej dziedziny można zaliczyć ofertę firmy RST przedstawiającą zabezpieczenia stacji bazowych, a także inne urządzenia do ochrony odgromowej i przepięciowej w torach antenowych i sygnałowych.

Stosunkowo niewiele przedstawiono urządzeń do bardzo popularnego obecnie pasma 2,4 GHz, być może wobec niejasnych przepisów, ta forma dostępu do Internetu rozwija się gwałtownie, ale trochę obok głównego rynku telekomunikacyjnego.

Dziwiła stosunkowo skąpa oferta urządzeń związanych z technikami DSL, wobec ich burzliwego rozwoju na rynku światowym, być może fakt, że jedynym poważnym ich odbiorcą może być jedynie TP SA, nie pozwala na zbudowanie szerokiego rynku.

Wobec pewnego spowolnienia na rynku inwestycyjnym, coraz większym zainteresowaniem producentów cieszy się rynek klienta indywidualnego, stąd kompleksowe oferty i systemy okablowania domów jednorodzinnych przedstawione przez firmy Draka Multimedia, Eltra, C&C Partners.

Wśród polskich producentów z branży łączności uznanie budzi determinacja i konsekwencja firmy DGT we wprowadzaniu technik sieciowych do urządzeń telefonicznych, z tej właśnie dziedziny przedstawiono serwer telekomunikacyjny DGT Milenium, a także system łączności telefonicznej i dostępu do Internetu w sieciach telewizji kablowej.

Ciekawostką z dziedziny transmisji telewizyjnych był pokaz naziemnej telewizji cyfrowej na stoisku firmy Emitel. Z łódzkiego nadajnika odbierany był pakiet 4 cyfrowych programów. Nadawanie cyfrowe w Łodzi prowadzone jest testowo na kanale 40 z mocą 2 kW, podobna, testowa transmisja prowadzona jest również w Warszawie. Przypominamy, że próbne egzemplarze odbiorników naziemnej telewizji cyfrowej wyprodukowała firma Datcom.

Klikając na każde zdjęcie można je powiększyć

Powiększ...
 Intertelecom – solidne targi branżowe

Powiększ...
Astra – przedstawiła ofertę szerokopasmowego, bezpłatnego dostępu do wybranych pakietów witryn Internetowych Sat@once.

Powiększ...
Urządzenia pomiarowe firmy HAMEG – producenta szerokiej gamy oscyloskopów

Powiększ...
Konwertery światłowodowe firmy MICROSENS. Umożliwiają  konwersje interferjsów elektrycznych (ATM OC3, Ethernet 100Mb/s,10Mb/s) na interfejs optyczny (jedno lub wielomodowy) lub interferjsu optycznego jednomodowego na wielomodowy

Powiększ...
Stoisko firmy RFS przedstawiło przekrój anteny 3-systemowej GSM/DCS/UMTS

Powiększ...
System przełącznic optycznych OMX 600 firmy ADC, dający bardzo dużą elastyczność w zależności od potrzeb

Powiększ...
System sieci dostępowych działających na skrętce przewodów, umożliwiający w zależności od potrzeb włożenie do półki kart: ISDN, HDSL, SDSL, SHDSL, ADSL, VDSL.

Powiększ...
Firma BTK Elektronik przedstawiła ciekawy sposób rozszycia światłowodów. Uwagę zwraca bardzo cienka powłoka ochronna.

Powiększ...
Zbliżenie na złącze ST prezentowane na stoisku BTK Elektronik

Powiększ...
Węgierska firma Elektronika zaprezentowała urządzenie ELQ2 służące do pomiarów we wszystkich odmianach sieci dostępowych xDSL

Powiększ...
Firma Sceptre przedstawiła optyczny bezprzewodowy system transmisyjny oparty na diodach LED. System ten może przysyłać sygnały o przepływności od 2 Mb/s do 155 Mb/s na odległość do 1,5 km.

Powiększ...
PTC Era bardzo skutecznie przyciągała męską część zwiedzających do korzystania z nowej usługi Era Omnix.

Zobacz inne reportaże Dipola