Instalacje światłowodowe - poradnik - Twierdza nr 3/2012

Rozwój techniki światłowodowej spowodował, że instalacje światłowodowe stają się rozwiązaniem tańszym i prostszym w wykonaniu niż systemy oparte na kablu miedzianym. Przypominając jedną z procedur instalacyjnych, opartą na wykorzystaniu spawów mechanicznych, zwracamy uwagę na nowe techniki w instalacjach teletechnicznych.

Czytaj więcej

Zbiorcze instalacje antenowe - poradnik - TV-Sat Magazyn nr 2/2012

Zestaw wzmacniaczy kanałowych w połączeniu z magistralną instalacją multiswitchową to najbardziej nowoczesny, uniwersalny i zapewniający wysoką jakość sposób na rozprowadzanie sygnałów telewizyjnych. Sygnał naziemny (DVB-T i analogowy) ze wzmacniaczy kanałowych kierowany jest do instalacji multiswitchowej, w której łączy się z sygnałem satelitarnym. Magistralna instalacja multiswitchowa posiada tor główny, z którego sygnał, za pomocą odgałęźników, dzielony jest na poszczególne multiswitche. Taki układ zapobiega przenoszeniu się awarii jednego urządzenia na resztę sieci. Instalacje magistralne pozwalają budować sieci nawet na ponad 1000 gniazd, a co najważniejsze w dowolnym momencie łatwo je rozbudować, np. w celu podłączenia tunerów PVR.

Czytaj więcej

CCTV w blokach - Twierdza nr 2/2012

W najbliższym czasie wiele zbiorczych instalacji antenowych musi zostać zmodernizowanych. Jest to związane ze zmianą sposobu nadawania sygnału TV z analogowego na cyfrowy (DVB-T). Przy tych zmianach warto wykorzystać wszystkie możliwości, jakie oferuje okablowanie telewizyjne. Jedną z najbardziej popularnych usług, możliwych do zastosowania, jest monitoring CCTV. Instalacja kamer z zapisem obrazu na rejestratorze i podglądem na telewizorze spotyka się z dużą aprobatą mieszkańców i administracji budynków – ułatwia kontrolę nad mieniem, a więc zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Według wytycznych Ministerstwa Infrastruktury najlepszym systemem antenowym jest instalacja multiswitchowa. Najbardziej zaawansowana jej forma – magistralna instalacja multiswitchowa – oznacza odbiór telewizji naziemnej, dostarczanie sygnału satelitarnego, podłączenie telewizji kablowej, a także kamer CCTV.

Czytaj więcej

ULTIMODE i ULTIAIR - rozwiązują problemy transmisyjne - Systemy Alarmowe nr 2/2012

W monitoringu obiektów rozproszonych znakomicie sprawdzają się transmisje za pomocą światłowodów i bezprzewodowe. Transmisja światłowodowa jest odporna na zakłócenia elektromagnetyczne, występowanie przepięć w instalacji, możliwość zawilgocenia, a przede wszystkim pozwala na przesyłanie sygnału na odległość do kilkudziesięciu kilometrów. Atutem transmisji bezprzewodowej jest przede wszystkim szybkość instalacji i ekonomia – na odcinku kilku kilometrów jest to zdecydowanie najtańsze medium transmisyjne. Poniżej prezentujemy praktyczne przykłady ilustrujące sposoby wykorzystania technologii światłowodowych i bezprzewodowych w monitoringu miejskim.

Czytaj więcej

Ekonomiczny monitoring osiedla - Twierdza nr 6/2011

Jedna z krakowskich spółdzielni mieszkaniowych zdecydowała się na monitoring wizyjny. Wybrano hybrydową jego wersję: - obraz z 7 zewnętrznych kamer IP 2 MPix K1443 firmy Hikvision jest rejestrowany na dysku twardym komputera za pomocą dodawanego bezpłatnie do kamer tej firmy programu NVR Server, - obraz z kamer analogowych VCAM 540 M10752 jest archiwizowany na 8-kanałowym rejestratorze Hikvision M76080 i dodatkowo zapisywany na serwerze, - kamery i rejestratory połączono z serwerem za pomocą switchy TP-Link TL-SL5428E wyposażonych w wejścia RJ-45 oraz dwa złącza SFP, switche są połączone światłowodami, zapewniając wyską prędkość transmisji danych, a połączenie typu ring zabezpieczają przed awarią jednego z nich.

Czytaj więcej

Megapikselowy monitoring rozproszony - Twierdza nr 5/2011

Coraz powszechniejszy staje się monitoring obiektów rozproszonych. Pozwala on dozorować kilka obiektów z jednego centrum monitoringu. Ekonomicznym i niezawodnym sposobem na realizację takiej instalacji są rejestratory NUUO i kamery Sunell. Schemat przedstawia różne zestawy kamer Sunell spiętych w oddzielne sieci LAN z dostępem do internetu. W każdej z sieci obraz jest nagrywany na rejestratorach NVRmini lub na serwerze z oprogramowaniem. Podgląd obrazu na żywo z kamer, jak i nagrań archiwalnych jest możliwy za pomocą przeglądarki Internet Explorer, oprogramowania klienckiego lub telefonu komórkowego.

Czytaj więcej