Modernizacja systemu monitoringu analogowego - Systemy Alarmowe nr 6/2013

Instalację CCT V trzeba systematycznie odnawiać, aby zachować jej efektywne działanie. Co kilka lat są wprowadzane nowe rozwiązania poprawiające jakość obrazu oraz umożliwiające ekonomiczne archiwizowanie. Przy modernizacji istniejącej lub budowie nowej instalacji należy brać pod uwagę wymianę zarówno rejestratorów, jak i kamer. Nowoczesne kamery i rejestratory mogą pracować w rozdzielczości oznaczonej jako WD1 lub 960H (960 x 576 pikseli). W porównaniu do standardowej rozdzielczości D1 (720 x 576) WD1 daje o 33% więcej informacji przy panoramicznym trybie wyświetlania. Urządzenia pracujące z rozdzielczością WD1 są kompatybilne ze starszymi odpowiednikami, jednak w takim przypadku będzie ona ograniczona technologią starszą i mniej zaawansowaną.

Czytaj więcej

Światłowody da się lubić - Systemy Alarmowe nr 5/2013

Dla wielu instalatorów zmiana medium transmisji sygnałów i przejście z technologii miedzianej na szkło oznacza wyposażenie warsztatu w nowe, nieużywane dotychczas narzędzia. Wraz z nowym sprzętem instalatorzy muszą podnieść swoje umiejętności manualne, ponieważ praca ze światłowodami niewątpliwie wymaga innego, bardziej starannego podejścia. Jednak czy praca z nimi jest aż tak skomplikowana? Z pewnością nie. Pamiętając o kilku prostych zasadach postępowania, z powodzeniem możemy pracować na włóknach i sieciach optycznych. Podobnie jak w przypadku innego rodzaju instalacji, wykonywanie systemów światłowodowych można podzielić na trzy grupy. Pierwsza to problemy związane z układaniem przewodów, drugim etapem jest zarabianie złączy. Ostatni, paradoksalnie najmniej problematyczny, jest związany z instalowaniem i konfigurowaniem sprzętu aktywnego.

Czytaj więcej

Monitoring IP a naziemna telewizja DVB-T. Jak to połączyć? - Systemy Alarmowe nr 4/2013

Instalacja kamer z zapisem obrazu na rejestratorze i podglądem na telewizorze spotyka się z aprobatą mieszkańców i administracji budynków – ułatwia kontrolę nad mieniem, zwiększając poczucie bezpieczeństwa. Coraz częściej inwestorzy decydują się przy tym na zastosowanie systemów monitoringu opartych na technice IP. Oprócz oczywistej wyższości tego rozwiązania nad systemami analogowymi wynikającej z lepszej jakości obrazu ważną kwestią jest umożliwienie wszystkim lub wybranym użytkownikom zdalnego podglądu obrazu z kamer na komputerach oraz coraz częściej na urządzeniach mobilnych, takich jak tablety i smartfony. Mając na względzie fakt, iż nie każdy z potencjalnie zainteresowanych podglądem odbiorców jest posiadaczem jednego z ww. urządzeń (np. osoby starsze) oraz to, że w dobie wielkoformatowych telewizorów zasadne jest wykorzystanie ich potencjału przy wyświetlaniu obrazu z kamer lub rejestratorów, inwestorzy szukają rozwiązań uzupełniających.

Czytaj więcej

Analogowa CCTV ma się całkiem dobrze! - Systemy Alarmowe nr 3/2013

Systemy analogowe od wielu lat stanowią zdecydowaną większość wśród montowanych instalacji CCT V. Nic dziwnego, dobrze zaplanowany układ kamer i odpowiednio dobrany rejestrator umożliwiają identyfikację osób, twarzy, zachowań, a także takich istotnych informacji, jak numery tablic rejestracyjnych, marki pojazdów, przedmiotów itp. Jest jednocześnie tańszy niż monitoring IP. Ostatnia, „większa rewolucja” w monitoringu analogowym odbyła się przed kilkoma laty, gdy na rynku pojawiły się kamery o zwiększonej liczbie linii telewizyjnych (pierwsze kamery z DSP Effio – procesory sygnałowe z przetwornikami 960H). W rzeczywistości poprawa jakości obrazu na standardowych rejestratorach nagrywających w rozdzielczości 4CIF była jednak zauważalna w niewielkim stopniu. Kamery stały się technologicznie urządzeniami bardziej zaawansowanymi i taki stan utrzymał się przez pewien czas.

Czytaj więcej

Nastała era światłowodów - Systemy Alarmowe nr 2/2013

Z czasem wszyscy instalatorzy będą musieli poznać tę technologię bez względu na to, czy montują sieci, monitoring czy telewizję użytkową. Przed inwestycją w szkolenia bądź sprzęt warto sprawdzić rynek pod kątem możliwości, jakie daje współczesna technika prac z włóknami optycznymi. Dla instalatora pracującego dotychczas przy instalowaniu okablowania miedzianego światłowód może się wydawać niezwykle skomplikowany i trudny w montażu. Faktycznie wykonanie zakończenia włókien światłowodowych wymaga większej sterylności środowiska pracy i przede wszystkim większej precyzji przeprowadzanych operacji, jednak nie są to operacje wymagające warunków laboratoryjnych. Przedstawiamy informacje przybliżające instalatorowi rozpoczęcie przygody z sieciami fotonicznymi.

Czytaj więcej

Ultimode do systemów monitoringu - Systemy Alarmowe nr 1/2013

Monitoring nie jest już luksusem dla wybranych. Zarówno użytkownicy prywatni, jak i instytucje, firmy, a także straż miejska i policja często z niego korzystają. Instalacje są bardziej rozległe, a ilość danych przesyłanych pomiędzy urządzeniami coraz bardziej złożona. Światłowody w instalacjach monitoringu stanowią nowość i są odpowiedzią na ograniczenia wynikające z okablowania miedzianego. A przede wszystkim są tanie! Kiedy stosować światłowody w CCTV? Można wymienić wiele zalet światłowodów. Wśród czynników, które powinny skłonić instalatora do rozważenia użycia w monitoringu wizyjnym transmisji światłowodowej, należy wskazać przede wszystkim długie odcinki kabli. Światłowody mogą przesyłać obraz na wiele kilometrów. Ma to olbrzymie znaczenie w przypadku monitoringu miast.

Czytaj więcej

Czy analogowa CCTV ma jeszcze coś do powiedzenia? - Twierdza nr 2/2013

Systemy analogowe od wielu lat stanowią ogromną większość wśród montowanych instalacji CCTV. Nic dziwnego – dobrze zaplanowany układ kamer iodpowiednio dobrany rejestrator zapewniają możliwość identyfikacji osób, twarzy, zachowań, a także takich istotnych informacji, jak numery rejestracyjne, marki pojazdów, przedmiotów itp. Przy okazji jest o wiele tańszy niż monitoring IP. Ostatnia rewolucja w monitoringu analogowym miała miejsce kilka lat temu, gdy na rynku pojawiły się kamery o zwiększonej liczbie linii (pierwsze kamery z DSP Effio – procesory sygnałowe z przetwornikami 960H). W rzeczywistości polepszenie jakości obrazu na standardowych rejestratorach nagrywających wideo w rozdzielczości 4CIF było zauważalne w niewielkim stopniu. Kamery stały się technicznie bardziej zaawansowane i taki stan utrzymał się przez pewien czas.

Czytaj więcej

Światłowody - najszybsza transmisja - Twierdza nr 4/2012

Światłowody w ostatnich latach na dobre zagościły w ofercie providerów. Łącza o prędkości kilkudziesięciu Mbps są już standardem w lokalach prywatnych. Firmy i instytucje mogą dysponować przepustowościami nawet 10 razy większymi, przy czym w sieciach lokalnych wymaganiem często jest prędkość gigabitowa. Naturalne jest więc przejście z dotychczasowego kabla, jakim jest skrętka, na nowoczesne, szybkie i niezawodne włókna światłowodowe. Światłowody wciąż wydają się wielu instalatorom instalacją drogą, skomplikowaną w konfiguracji i wrażliwą na uszkodzenia. Nic bardziej mylnego. Prawidłowo zaprojektowana i położona instalacja oraz dobrze dobrane urządzenia końcowe są równie proste w obsłudze i niezawodne, co konwencjonalne sieci oparte na medium miedzianym.

Czytaj więcej