Odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej Signal HD-527 (cz. I) - TV-Sat Magazyn nr 11/2011

Chociaż każdy sprzedawany obecnie w Polsce, w oficjalnej dystrybucji telewizor powinien odbierać naziemną telewizję cyfrową w obowiązującym u nas standardzie MPEG-4 (H.264), w naszych domach nadal pozostaje wiele starszych odbiorników pozbawionych takiej możliwości. Dlatego dużą popularnością cieszą się tzw. set-top-boxy, czyli odbiorniki DVB-T wykonane jako niezależne urządzenia (przystawki), podobne do tunerów satelitarnych. Oprócz głównego zadania jakim jest odbiór programów naziemnej telewizji cyfrowej, pełnią one także rolę wszechstronnych odtwarzaczy multimedialnych. Jednak ich popularność wynika przede wszystkim z tego, że dzięki nim można niemal każdy telewizor (nie tylko LCD, ale także kineskopowy) przystosować niewielkim kosztem do odbioru DVB-T.

Czytaj więcej

Odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej Signal HD-527 (cz. II) - TV-Sat Magazyn nr 12/2011

Zarówno przy skanowaniu kanałów w trybie automatycznym, jak i ręcznym, odbiornik wykrywa wszystkie dostępne multipleksy i znalezione programy zapisuje na liście. Jeżeli któryś multipleks się powtarza, zostanie zapamiętany tyle razy, ile razy odbiornik go znajdzie. Taki sposób programowania mnie osobiście odpowiada i jestem z tego zadowolony, choć część użytkowników wolałaby może, aby bardziej rygorystycznie korzystać z zaleceń ujętych w KDP (Kodeksie Dobrych Praktyk), opisanych dwa miesiące temu. Ale generalnie nawet dla tych osób nie jest to wielki problem. Przy niewielkiej liczbie kanałów naziemnych, lepiej pozostawić użytkownikowi możliwość wyboru, ponieważ usunięcie z listy kilku, czy kilkunastu zdublowanych kanałów, to zaledwie kilkadziesiąt sekund. Poza tym nie wykonuje się tego codziennie.

Czytaj więcej

Nie tylko kabel koncentryczny - Systemy Alarmowe nr 5/2011

Najpopularniejszym medium transmisyjnym wykorzystywanym w monitoringu analogowym jest kabel koncentryczny. Jednak w wielu przypadkach oparcie transmisji na skrętce czy światłowodach pozwala na wykonanie lepszej jakościowo instalacji przy niższych kosztach. Skrętka nieekranowana kategorii 5. jest coraz częściej stosowana w instalacjach CCTV. Jeśli musimy prowadzić kilka sygnałów równocześnie, a odległość transmisji przekracza 400 m, użycie skrętki wydaje się bezdyskusyjne. Jednak coraz częściej stosuje się ją również na krótkich dystansach, ponieważ ceny transformatorów dopasujących zaczynają się już od kilkunastu złotych, a oszczędności na kablu są znaczne.

Czytaj więcej

Dlaczego warto postawić na światłowody - Twierdza nr 4/2011

Wielu instalatorów uważa, że ponieważ światłowody to rozwiązanie drogie i trudne w instalacji, nie nie mogą konkurować z kablami miedzianymi. Światłowody nie są stosowane nawet, gdy ich zastosowanie jest oczywiste. Długie odcinki kabli, często biegnące równolegle obok siebie, środowisko przemysłowe – z zakłóceniami elektromagnetycznymi, występowanie przepięć w instalacji, możliwość zawilgocenia kabla to najważniejsze czynniki, które powinny skłonić do rozważenia użycia transmisji światłowodowej. Światłowody oferują o wiele lepsze parametry transmisyjne niż kable koncentryczne czy skrętki, ale mit o wysokiej cenie i trudnościach instalacyjnych dalej pokutuje i wstrzymuje rozwój tej technologii.

Czytaj więcej

Zaaawansowane systemy budujemy jak z klocków i to za darmo! - Twierdza nr 3/2011

Wymagania stawiane przed instalacjami CCTV zmuszają do korzystania z szerokiej gamy urządzeń i aplikacji. Często w jednej instalacji jest stosowany sprzęt analogowy i IP. Zarządzanie oraz zapis za pomocą jednego oprogramowania upraszcza obsługę i redukuje koszty. Renomowani producenci oferują takie rozwiązania. Jednym z nich jest firma Hikvision, która oferuje rodzinę urządzeń Hikvision/ Ultimax. Za pomocą darmowego oprogramowania o nazwie NVR Server i iVMS4000 można:

Czytaj więcej

Signal HD-507 - Odbiornik DVB-T HD w pełni zgodny z zaleceniami Ministra Infrastruktury - SatKurier nr 7-8/2011

Redakcja SatKuriera otrzymała do testów odbiornik DVB-T Signal HD-507. Warto zwrócić na niego uwagę z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze – wraz z kwietniową aktualizacją oprogramowania odbiornik jest w pełni zgodny z zaleceniami Ministra Infrastruktury, dotyczącymi wymagań względem sprzętu do odbioru DVB-T w Polsce. Kupując ten produkt, mamy więc pewność, że nie spotkają nas żadne niespodzianki w przyszłości, szczególnie w kwestii odbioru fonii, ponieważ wspierane są zarówno AC3, jak i E-AC3 (Dolby Digital Plus).

Czytaj więcej

Oczy dookoła głowy - Twierdza nr 2/2011

Dwumegapikselowa kamera IP Pixord PD636E o kącie widzenia 360O wprowadza nową jakość do instalacji CCTV. W dyskretnej obudowie, łatwa do zamontowania na suficie lub ścianie, stanowi o skuteczności monitoringu. Znajduje zastosowanie w takich miejscach, jak biura, sklepy, bary, restauracje, hotele i wiele innych. Pixord PD 636E jest wyposażony w obiektyw typu „rybie oko”, który zapewnia podgląd całego pomieszczenia bez konieczności montowania dodatkowych kamer. Tym samym może zastąpić 2-3 kamery tradycyjne, jednocześnie pozostając mało widoczny. W przeciwieństwie do wielu urządzeń tego typu, obraz jest „prostowany” sprzętowo, a nie za pomocą zewnętrznego oprogramowania, Oczy dookoła głowy dzięki czemu serwery systemu dozoru nie są dodatkowo obciążane.

Czytaj więcej

Minirejestratory do zadań specjalnych - Systemy Alarmowe nr 2/2011

Rejestratory mobilne PROTECT są urządzeniami do zastosowań wewnętrznych. Umożliwiają nagrywanie materiału wideo i audio w wysokiej jakości 720p z wykorzystaniem kompresji H.264 lub MPEG-4. Dostępne są dwa modele: Protect 501 oraz Protect 701, który ma wbudowane diody IR oraz monitor regulowany w dwóch płaszczyznach. Montaż rejestratora w samochodzie: taxi, policja, firmy transportowe. Parametry obu modeli rejestratorów mobilnych sprawiają, że mają one wszechstronne zastosowanie: monitoring punktów sprzedaży, monitoring wnętrz pojazdów, nagrywanie zdarzeń drogowych przez przednią lub tylną szybę oraz wiele innych. Rejestrację szerokiego pola widzenia zapewnia zamontowany na stałe obiektyw 120°, dający bardzo małe zniekształcenia – zamontowana przy lusterku wstecznym kamera widzi cały pas drogowy i pobocze.

Czytaj więcej

NVR i rejestratory hybrydowe AverMedia - Systemy Alarmowe nr 6/2010

Choć monitoring IP jest obecny na rynku od kilku lat, jego praktyczna implementacja dotyczy tylko niewielkiej części instalacji CCTV. Niekompatybilność urządzeń ograniczała instalatora, a skomplikowana obsługa wymagała solidnego przeszkolenia operatora. Te czynniki znacznie ograniczały rozwój technologii IP. Ogromnym postępem jest pojawienie się rejestratorów sieciowych NVR, a w szczególności – AverMedia. Rejestratory hybrydowe AverMedia – elastyczna rozbudowa instalacji CCTV Użytkownicy monitoringu analogowego, którzy chcą rozbudować swój system CCTV o kamery IP o wyższej rozdzielczości, nie muszą już tworzyć osobnej instalacji. Nowe rejestratory hybrydowe AverMedia serii EH łączą funkcje rejestratorów DVR oraz NVR.

Czytaj więcej

Bezprzewodowa transmisja w CCTV - Twierdza 1/2011

Transmisje bezprzewodowe są coraz ważniejsze w telekomunikacji, dotyczy to również transmisji sygnałów wideo w instalacjach CCTV. Szczególne znaczenie ma wykorzystanie Wi-Fi w monitoringu obiektów rozproszonych (placów budowy, składów budowlanych, parkingów itp). Poniżej prezentujemy kilka praktycznych schematów ilustrujących sposoby wykorzystania technologii bezprzewodowych w monitoringu. Właściciel składu budowlanego zlecił wykonanie instalacji monitoringu wizyjnego na obiekcie oddalonym o 2 km od biura znajdującego się w domu. Na obiekcie zostały zainstalowane kamery analogowe n-cam 690 oraz u-cam 595 BOX. Obraz z nich jest transmitowany kablem koncentrycznym do 8-kanałowego rejestratora Trend. Rejestrator jest połączony skrętką przez wejście RJ-45 z punktem dostępowym Ultiair 423KC. Ten z kolei łączy się bezprzewodowo w technologii punkt-punkt z takim samym punktem dostępowym w oddalonym o 2 km miejscu nadzoru.

Czytaj więcej

Obraz na komórce - rejestratory Trend - Twierdza nr 6/2010

Właściciel składu budowlanego zwraca się z prośbą o wykonanie instalacji telewizji przemysłowej, składającej się z rejestratora i czterech kamer zewnętrznych, pozwalających na monitoring w nocy. Wymagane jest zapewnienie możliwości oglądania obrazów na telefonie komórkowym. Inwestor chciał, by pojawienie się osób lub obiektów w wyznaczonych strefach skutkowało przekazaniem informacji na jego telefon komórkowy, by następnie mógł dzięki niemu sprawdzić charakter naruszenia strefy. Powiadomienie na telefon komórkowy zostało zrealizowane przez wysłanie maila na skrzynkę założoną specjalnie w tym celu u operatora GSM. Informacja o wpłynięciu maila jest przekazywana na telefon komórkowy właściciela, który może, po zalogowaniu na rejestrator, na bieżąco oglądać obraz z naruszonej strefy.

Czytaj więcej