Perspektywiczny system CCTV - Modułowa budowa monitoringu - Twierdza nr 5/2009

W trakcie planowania systemu monitoringu warto od samego początku założyć możliwość rozbudowy instalacji. Zwłaszcza jeśli inwestor chce najpierw sprawdzić skuteczność takiej inwestycji i rozwijać ją, jeśli system okaże się zgodny z jego oczekiwaniami. Na etapie projektowania systemów CCTV określany jest typ: czy jest to instalacja domowa, średnio profesjonalna, czy może rozległa. To decyduje o jakości sprzętu stosowanego w systemie. Jednak co w przypadku, gdy wymogiem jest budowa małego systemu z nieograniczoną możliwością rozbudowy do systemów wieloserwerowych, bez ograniczeń co do liczby stacji dozorowych?

Czytaj więcej

Zaprojektowane do współpracy - rejestratory ULTIMAX-104, ULTIMAX-204 - Systemy Alarmowe nr 5/2009

Rejestratory cyfrowe ULTIMAX-104 i ULTIMAX-204 to nowe modele w rodzinie rejestratorów trzeciej generacji ULTIMAX, operujace kompresja H.264, wyposazone w polskie menu, o niewielkich gabarytach i w przystepnej cenie. Oprócz standardowych funkcji rejestratory maja unikatowe oprogramowanie zarzadzajace, umozliwiajace modułowa budowe systemów CCTV. Modułowa budowa instalacji CCTV polega na mozliwosci łaczenia kilkudziesieciu rejestratorów (dowolnych modeli ULTIMAX), a takze współpracy w jednej instalacji z kamerami IP. Dzieki temu system jest łatwy w rozbudowie i aktualizacji, a kilka rejestratorów pracujacych w sieci zamiast jednego pozwala na elastyczna reakcje w razie awarii.

Czytaj więcej

IFSEC - najdroższe i najlepsze - Systemy Alarmowe nr 4/2009

Targi IFSEC w Birmingham, które w tym roku odbyły się 11 – 14 maja, to najbardziej prestiżowa, światowa impreza w dziedzinie zabezpieczeń, a zwłaszcza CCTV. Są najdroższe, ale zarazem najważniejsze dla producentów. Prestiżem znacznie wyprzedzają imprezy o charakterze kontynentalnym (Security Essen, ISC – West Las Vegas, SecuTech – Tajpej). Nieobecność firmy na targach w Birmingham budzi niepokój rynku o jej kondycję, zaś zaprezentowanie na IFSEC nowych produktów pozwala liczyć na światową promocję. Na tę renomę targi solidnie zapracowały. Pod względem organizacyjnym zdecydowanie wyprzedzają inne imprezy.

Czytaj więcej

Monitoring Szczercowa - Twierdza nr 4/2009

W Szczercowie w województwie łódzkim kilka miesięcy temu uruchomiono system monitoringu miejskiego. Słuszność tej decyzji potwierdziło zdarzenie z 30 kwietnia 2009 r. Na teren prywatnej posesji jednej z mieszkanek Szczercowa wtargnęło czterech napastników. Zaatakowana 79-letnia kobieta handlowała złotą biżuterią. W wyniku obrażeń zmarła w szpitalu. O zdarzeniu poinformowano policję, która rozpoczęła poszukiwania. Najbardziej pomocne okazały się wysokiej jakości nagrania z kamer, monitorujących okolicę, w której doszło do pobicia i kradzieży.

Czytaj więcej

Jak transmitować dane z kamer IP na dużą odległość? - Twierdza nr 2/2009

Oddalone od centrum miasta takie punkty, jak stacja benzynowa, ważne węzły komunikacyjne czy rozproszone hale przemysłowe są obiektami, w których trudno zastosować monitoring z wykorzystaniem transmisji kablowej. W takich miejscach pojawiają się problemy związane z odległością i utrudnieniami terenu. Rozwiązaniem tego problemu może być instalacja bezprzewodowa. Wyróżnia się dwa typy transmisji bezprzewodowej: w pasmie licencjonowanym lub nielicencjonowanym. Mimo wszelkich niedogodności związanych z wykorzystaniem pasma nielicencjonowanego, jest ono rozwiązaniem ekonomicznym i dlatego często wykorzystywanym.

Czytaj więcej

Koniec ze swobodą piratów drogowych na A4 - Twierdza nr 3/2009

Dla zwiększenia bezpieczeństwa zarządca autostrady A4 - Stalexport Autostrada Małopolska SA - zdecydował się na zainstalowanie systemu monitorującego. Realizacji podjęła się firma Signalco Ltd, która wykonała instalację systemu nadzoru wizyjnego punktów poboru opłat Brzęczkowice - Balice, zlokalizowanych w ciągu autostrady A4 Kraków - Katowice. Zainstalowano 60 kamer wysokiej rozdzielczości, z czego 32 to kamery zewnętrzne i 28 kamery wewnętrzne, kopułowe WK-N341R. Kamery zewnętrzne DWC 540F w certyfikowanych obudowach Marathon (IP66), wytrzymałych i odpornych na warunki atmosferyczne, zainstalowano na pasach ruchu.

Czytaj więcej

Twardoszyn – zwiastun nowej tendencji w monitoringu CCTV - Systemy Alarmowe nr 2/2009

W mieście zainstalowano osiem kamer megapikselowych IP o rozdzielczości 2,0 Mpix typu ULTICAM – trzy na murach ratusza miejskiego, pozostałych pięć umieszczono w mieszkalnej części miasta, zwanej Medvedzie. Dzielnica ta jest oddalona o 680 m od centrum monitoringu, obraz z kamer jest przesyłany bezprzewodowo przy użyciu urządzenia Access Point, zintegrowanego z anteną – ULTIAIR. Sygnał z pięciu kamer jest przesyłany z przepływnością 4 Mb/s każda, co gwarantuje uzyskanie obrazu bez zakłóceń. W przyszłości system zostanie rozbudowany do szesnastu kamer. Centrum monitoringu umieszczono w ratuszu miejskim, gdzie wszystkie punkty kamerowe integruje oprogramowanie zarządzające ULTISYSTEM. Dzięki wysokiej rozdzielczości możliwe jest wielokrotne powiększanie obrazu bez utraty jakości zarejestrowanego materiału, co pozwala na zidentyfikowanie osób.

Czytaj więcej

CeBIT - informatyczno-telekomunikacyjny salon - Systemy Alarmowe nr 2/2009

Rynek zabezpieczeń zawsze był kojarzony ze stosunkowo małymi przedsięwzięciami, krótkimi seriami produkcyjnymi oraz autorskimi rozwiązaniami zarówno w zakresie produktów, jak i usług. Sytuacja zmieniła się po wprowadzeniu do zabezpieczeń technik sieciowych (CCTV IP) i biometrii. CCTV IP to przede wszystkim wygodniejsza transmisja, pozwalająca na monitorowanie dużej liczby obiektów rozproszonych z wykorzystaniem jednego centrum monitoringu. Parametry kanału transmisyjnego stały się nie mniej ważne niż dobór samego sprzętu. Jedno centrum monitoringu obejmujące wiele obiektów pozwoliło myśleć nad zmniejszeniem liczby osób zatrudnionych przy ochronie obiektu, a cyfrowa postać sygnału w CCTV IP otworzyła programistom nieograniczone możliwości wspomagania tego procesu. Analiza obrazu stosowana w CCTV i biometrii postawiła kolejne wyzwanie informatyczne – konieczność korzystania z ogromnych baz danych wspierających pracę operatorów (rozpoznawanie twarzy, rozpoznanie tablic rejestracyjnych).

Czytaj więcej

Żeby więcej zobaczyć i usłyszeć - Express, Łódź z 18 marca 2009 r.

DIPOL na targach Intertelecom. Sporo uwagi na targach poświęcono sprawom bezpieczeństwa. Na stoisku Dipol zaprezentowano monitoring miejski działający w Twardoszynie na Słowacji. Osiem kamer megapikselowych przekazuje obraz z miasta do ratusza. Dzięki wysokiej rozdzielczości można go wielokrotnie powiększyć bez utraty jakości, co umożliwia zdefiniowanie każdej osoby.

Czytaj więcej

Profesjonalny monitoring obiektów rozproszonych - Systemy Alarmowe nr 1/2009

Najczęstszym problemem monitoringu małych obiektów jest brak profesjonalnego Centrum Monitorowania, które mogłoby podjąć natychmiastową interwencję w razie zagrożenia. Dlatego coraz częściej występuje potrzeba podłączenia lokalnych instalacji CCTV do dużych profesjonalnych systemów. Najbardziej oczywistym przykładem jest integracja monitoringu szkół i obiektów sportowych z monitoringiem miejskim. Podobny problem występuje również w bankach, gdzie istotą jest podłączenie małych oddziałów banków do systemu nadzoru w centrali. Innym przykładem jest podłączanie osiedlowych systemów CCTV do centrali firm ochroniarskich. W artykule są omówione dwie metody wykonywania takich instalacji na przykładzie szkół.

Czytaj więcej

Podział łącza internetowego w domu, biurze przy użyciu urządzeń firmy TP-LINK - Radioelektronik Audio-HiFi-Video nr 2/2009

Firma TP-LINK jest jednym z największych producentów urządzeń sieciowych do użytku domowego i biurowego. Wyróżniającą cechą urządzeń firmy TP-LINK jest zastosowanie techniki „EXtended Range”, umożliwiającej 2-3 krotne zwiększenie zasięgu sieci w standardzie IEEE 802.11b i 4-9 krotne w standardzie IEEE 802.11g w porównaniu ze zwykłymi kartami. Urządzenia aktywne firmy TP-LINK mają wiele możliwości zabezpieczania sieci WLAN: wyłączenie rozgłaszania SSID; szyfrowanie 64/128/152-bitowe WEP, WPA/WPA2 oraz WPA-PSK/WPA2-PSK i TKIP/AES; kontrola dostępu na bazie adresów MAC; filtrację adresów IP, nazw domenowych, oraz adresów MAC; zaawansowana kontrola dostępu; NAT; filtr ICMP-FLOOD, UDP-FLOOD, TCP-SYN-FLOOD; blokowanie zapytań ping dla interfejsów WAN i LAN.

Czytaj więcej

ULTISYSTEM - Integracja kamer analogowych i urządzeń IP w jeden system - Twierdza nr 5/2008

Oprogramowanie Ultisystem to rozwiązanie unikatowe na skalę światową, pozwalające zintegrować lokalne systemy analogowe z miejskim monitoringiem działającym w oparciu o sieć bezprzewodowa, przewodową lub światłowodową. Daje możliwość podglądu i rejestracji obrazów, dźwięku z kamer miejskiej i lokalnych instalacji przez profesjonalne centrum monitoringu. Umożliwia prostą konfigurację centrum monitoringu kryzysowego, co jest szczególnie ważne przy obsłudze imprez masowych. System pozwala obniżyć koszty instalacji oraz eksploatacji CCTV. Do Ultisystemu dedykowany jest najwyższej jakości sprzęt: cyfrowe rejestratory DVR Ultimax (rejestrujące i udostępniające obraz i dźwięk w sieci IP), serwery wideo Ultinet, kamery IP w rozdzielczości D1 i kamery megapikselowe Ulticam. Rejestratory Ultimax zostały wyprodukowane przez Hikvision – światowego lidera sprzętu CCTV. Oprogramowanie umożliwia integrację kamer IP renomowanych producentów CCTV IP i rejestratorów DVR Ultimax kamer analogowych.

Czytaj więcej