Aplikacja SADP - narzędzie do organizacji systemów CCTV opartych na urządzeniach HIKVISION - Systemy Alarmowe nr 5/2015

Szybka i łatwa konfiguracja to, oprócz jakości obrazu, kluczowe parametry dobrego systemu CCTV IP. Hikvision udostępnia bezpłatne i proste w obsłudze oprogramowanie SADP (Search Active Device Protocol) przeznaczone do wyszukiwania w sieci lokalnej kamer i rejestratorów. Za jego pomocą można zmodyfikować podstawowe parametry sieciowe rejestratorów i kamer IP oraz zmienić lub przywrócić hasło w razie jego utraty. Najczęściej okazuje się, że w przypadku podłączenia do sieci nowych urządzeń tego samego producenta ich adresy IP się powtarzają. Program SADP umożliwia ich zmianę bez względu na to, czy należą one do tych samych klas sieciowych. Oprogramowanie jest dostępne na platformy Microsoft Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows 2008 - 32-/64-bit, Windows XP, Windows 2003 - 32-bit. Do poprawnej pracy aplikacji wymagane jest zainstalowanie WinPcap. Jest to zestaw bibliotek dla systemu Windows umożliwiający uzyskanie dostępu do pakietów sieciowych znajdujących się w stosie, z pominięciem wyższych warstw sieciowych.

Czytaj więcej

Kable koncentryczne RTV/SAT - Świat Radio nr 10/2015

W sieciach telewizyjnych zarówno w budynkach zbiorowego zamieszkania, jak i w domach jednorodzinnych, bardzo ważny jest odpowiedni dobór kabli instalacyjnych. Prezentujemy kable koncentryczne zalecane do instalacji antenowych RTV/SAT. Sieci telewizyjne należą do instalacji wielokablowych, tzn. takich, w których obok siebie prowadzonych jest niejednokrotnie kilkadziesiąt przewodów. Ponieważ okablowanie obejmuje cały budynek, długości przewodów sięgają nawet 100 metrów. W takich sytuacjach bardzo ważne jest zastosowanie kabli koncentrycznych o wysokiej klasie ekranowania A, A+ lub A++. Skuteczne ekranowanie niweluje prawdopodobieństwo powstania tzw. przesłuchów kablowych. Polegają one na indukowaniu się niepożądanych sygnałów w sąsiednich kablach.

Czytaj więcej

Obraz w rozdzielczości HD bez sieci IP - Systemy Alarmowe nr 4/2015

Nowe sposoby kodowania i przesyłania obrazu w wysokiej rozdzielczości zaczynają być obecne w coraz większej części rynku urządzeń do monitoringu wizyjnego, oferujących obraz w rozdzielczości 720p lub 1080p w cenie niewiele wyższej od kamer analogowych CVBS (ang. Composite Video Baseband Signal). Kluczem do ich sukcesu okazało się połączenie zalet analogowego systemu CCTV (łatwość instalacji i konfiguracji, duża zgodność urządzeń różnych producentów) oraz systemów IP (wysoka rozdzielczość, odporność na zakłócenia). W przyszłości planuje się sukcesywne zwiększanie rozdzielczości, już teraz mówi się o 2K oraz 4K.

Czytaj więcej

Światłowody wchodzą pod strzechy. Kilka słów o ich łączeniu. - Systemy Alarmowe nr 3/2015

Instalacje bazujące na światłowodach już od kilku lat zyskują coraz większą popularność. Dostępność urządzeń pozwalających na konwersję sygnałów elektrycznych na optyczne oraz ich cena w połączeniu z zaletami transmisji za pomocą włókien światłowodowych, wśród których można wymienić galwaniczną separację urządzeń oraz możliwy do osiągnięcia dystans transmisji, powodują, że kable światłowodowe można spotkać w sieciach LAN, instalacjach monitoringu analogowego i IP, a ostatnio coraz częściej w zbiorczych instalacjach telewizji naziemnej, a nawet systemach alarmowych. Obowiązująca od ponad dwóch lat nowelizacja rozporządzenia Ministerstwa Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie, w myśl której każdy nowy budynek zamieszkania zbiorowego oraz każdy budynek użyteczności publicznej przeznaczony na potrzeby oświaty powinien być wyposażony w instalację światłowodową, z pewnością również przyczyni się do znacznego wzrostu wykorzystania technik dostępowych bazujących na światłowodach, np. sieci xPON.

Czytaj więcej

Nowy etap rozwoju systemów monitoringu analogowego - Systemy Alarmowe nr 2/2015

Rynek urządzeń do systemów monitoringu CCTV w ostatnich latach cechował się dynamicznym rozwojem. Rok do roku pojawiały się nowe układy przetwarzające i konwertujące obraz z kamer, dodawano nowe funkcje, rozwijało się oprogramowanie do zarządzania i analizy obrazu, urządzenia pochodzące z różnych źródeł stawały się kompatybilne. Nie były to jednak kroki milowe w technice monitoringu. Ten przyszedł w roku ubiegłym. Wtedy to nastąpił rozwój urządzeń telewizji dozorowej w rozdzielczości HD, które przesyłają sygnał modulowany analogowo.

Czytaj więcej

Od zwykłej automatyki do inteligentnego systemu bezprzewodowego sterowania w budynkach - Twierdza nr 1/2015

Dlaczego sprawdzonego, ekonomicznego i komfortowego systemu sterowania domową instalacją elektryczną nie uczynić w pełni inteligentnym? Odpowiedzią jest jednostka centralna Exta Free Controller.

Czytaj więcej

Rok 2015 będzie rokiem klienta - Twierdza nr 1/2015

2014 rok wprowadził do monitoringu kolejne nowe technologie. Wraz z udoskonalaniem protokołu ONVIF znacznie zwiększyła się grupa producentów kamer i rejestratorów IP, a co za tym idzie spadły ich ceny. Rynek monitoringu analogowego odpowiedział jeszcze większymi obniżkami cen i nowymi standardami. Rozwijane są nowe cyfrowe sposoby przesyłania obrazu po kablu koncentrycznym.

Czytaj więcej

Więcej niż alarm. Systemy inteligentnego domu. - Systemy Alarmowe nr 6/2014

Systemy inteligentnego budynku to rozwiązania, którymi coraz częściej interesują się zarówno instalatorzy, jak i użytkownicy końcowi. Możliwość sterowania wybranymi instalacjami oraz urządzeniami domowymi z poziomu urządzenia mobilnego staje się bardzo atrakcyjna. Funkcji takich inteligentnych instalacji jest jednak znacznie więcej. Ich integracja z systemami alarmowymi i monitoringu wizyjnego pozwala na znaczne podniesienie ich domyślnych możliwości. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań są systemy przewodowe i bezprzewodowe. Te drugie z założenia powinny być stosowane w obiektach, w których ułożenie nowego okablowania będzie kłopotliwe. Zaawansowane techniki radiowe,systemy kodowania sygnału oraz fakt potwierdzania każdej wykonanej operacji (wybrane systemy) sprawiają, że dzisiejsze instalacje bezprzewodowe.są bezawaryjne i praktycznie bezproblemowe.

Czytaj więcej