Archiwalne numery Informatora

Informator TV-Sat-historia56
Aktualny numer można znaleźć tutaj

09.01.06

CCTV IP - monitoring czy telekomunikacja? IIPSEC 2006 Coventry. Instalacje alarmowe i monitoringu jeszcze do niedawna traktowane były jako lokalne systemy, wymagające miejscowego nadzoru.
Wraz ze wzrostem zagrożeń i koniecznością monitorowania coraz większej ilości obiektów, rozrzuconych na dużej przestrzeni, gwałtownego przyśpieszenia nabrało stosowanie technologii CCTV IP (monitoring miast, lotnisk, portów, supermarketów).
CCTV IP wykracza znacznie poza klasyczne możliwości monitoringu. Możliwość budowy dużych instalacji, obejmujących kilkadziesiąt obiektów, duże możliwości analizy obrazu oraz stosunkowa łatwość rozbudowy instalacji wynikają z zastosowania cyfrowych kamer wyposażonych w adresy IP.
Budowa instalacji CCTV IP jest właściwie budową sieci LAN lub WAN, jednak o parametrach wyższych niż  stosowane w ogólnodostępnych sieciach (QoS, wyższa przepływność).
Zagadnieniom technologii CCTV IP poświęcona jest wystawa i konferencja IIPSEC 2006 (24-26.01.2006) w Coventry.
3000 specjalistów, 52 wykładowców, 42 sesje edukacyjne, 100 firm przedstawiających sprzęt z tej dziedziny - to dowód zainteresowania nową - przyszłościową technologią.

Odbiór z czterech satelitów w instalacjach zbiorowych. Często zdarza się, że odbiór z satelitów, najbardziej popularnych w Europie: Astry i Hotbirda,  jest niewystarczający (hotele, apartamentowce dla obcokrajowców). Problem rozwiązują multiswitche przeznaczone do pracy z czterema konwerterami. Można, na przykład, zastosować dwie anteny satelitarne, tak aby przy zastosowaniu układów zezujących uzyskać odbiór z czterech satelitów. Multiswitche reagują na sygnał DiSEqC, wiec należy stosować tunery, które pozwalają na generowanie takich sygnałów.
Oferta multiswitchy


Przykład zastosowania multiswitcha 17/12

Pasma i polaryzacje w konwerterach i multiswitchach. Jednym z częstszych problemów jest problem identyfikacji wyprowadzeń konwertera i wejść multiswitcha. Najważniejsze jest by zachować zgodność pasma i polaryzacji wyjść konwertera i wejść multiswitcha. Typowe oznaczenia są następujące:

Konwerter:

 • pasmo niskie (10 700 MHz - 11 700 MHz):
  - polaryzacja pionowa - V/L
  - polaryzacja pozioma - H/L
 • pasmo wysokie (High 11 700 - 12 750 MHz)
  - polaryzacja pionowa - V/H
  - polaryzacja pozioma - H/H

Multiswitch:

 • pasmo niskie (10 700 MHz - 11 700 MHz):
  - polaryzacja pionowa - V/Lo albo 14V/0 kHz
  - polaryzacja pozioma - H/Lo albo 18V/0 kHz
 • pasmo wysokie (High 11 700 - 12 750 MHz)
  - polaryzacja pionowa - V/Hi albo 14V/22 kHz
  - polaryzacja pozioma - H/Hi albo 18V/22 kHz

Funkcja NightVision w kamerach. W obiektach wymagających wysokiej jakości monitoringu stosowane są kolorowe kamery wysokiej rozdzielczości wyposażone w funkcję NightVision. Monitoring obiektów administracji państwowej, dworców autobusowych i kolejowych, gdzie w ciągu dnia, ze względu na duży ruch, wymagane jest stosowanie kamer kolorowych, wymaga również dobrego zabezpieczenia w nocy.
Kamera SN-468C Dzień/Noc M11202 należy do grupy kamer o wysokiej rozdzielczości. Kamera posiada bardzo przydatną funkcję NightVision – nocne widzenie. Po uaktywnieniu tej funkcji kamera, przy słabym oświetleniu, przełącza się w tryb B/W. Dzięki temu nie jest widoczny efekt śnieżenia przy słabym oświetleniu.
Dodatkowo kamerę można podświetlić reflektorem podczerwieni, np. LED YK-8800 M1654.

Więcej...
Widok  tylnej części kamery wysokiej rozdzielczości SN-468C Dzień/Noc M11202

Video/DC – wybór zastosowanego obiektywu z automatyczną przysłoną.
BLC – kompensacja światła wstecznego
ES – elektroniczna migawka
NightView – nocne widzenie
LL/ INT – wybór synchronizacji (zewnętrzna / wewnętrzna) 
AWT/AWB – automatyczny balans bieli (automatyczny/manualny)

Montaż kamer szybkoobrotowych. Mocowanie kamer szybkoobrotowych wyposażonych w funkcję zoom wymaga sporej staranności i bardzo stabilnych uchwytów. Niejednokrotnie brak uchwytów przejściowych, pozwalających na mocowanie w różnych warunkach, jest sporym utrudnieniem dla instalatorów. Na rysunku poniżej sposoby wykorzystywania uchwytów przejściowych dla kamer obrotowych firmy ACTi.

Powiększ...

Sposoby wykorzystywania uchwytów przejściowych dla kamer obrotowych firmy ACTi (rysunek można powiększyć)

Oprogramowanie w CCTV IP. Jakość i cena oprogramowania oraz dostępność  unowocześnianych wersji decydują o kosztach utrzymania centrum monitoringu w trakcie eksploatacji instalacji CCTV. Produkty firmy ACTi charakteryzują się możliwością ściągnięcia ze strony internetowej ACTi najnowszych wersji oprogramowania. Program Streaming Activator umożliwia rejestrację oraz zdalny dostęp do sterowania i podglądu monitorowanych obiektów. Obsługuje równocześnie 16 kanałów, co przy użyciu czterokanałowych wideo serwerów daje możliwość podglądu nawet z 64 kamer. Przyjazny dla użytkownika interfejs składa się z trzech głównych paneli: Podglądu, Odtwarzania oraz Ustawień. Przy pomocy panelu sterowania PTZ można zdalnie kontrolować położenie kamery w pionie i poziomie oraz regulować zoom i ustawienie ostrości. W panelu ustawień można, między innymi, ustalić strefy detekcji ruchu oraz harmonogram nagrywania.
Sprzęt CCTV IP firmy

Powiększ...
Streaming Activator firmy ACTi

Kamera z webserwerem CS-TX01F Planex. Kamera z webserwerem CS-TX01F M8411. udostępnia obraz z kamery w sieci, pozwalając na zdalny monitoring domu czy biura. Dzięki wbudowanemu webserwerowi, kamera nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń, po prostu należy ją podłączyć do sieci. Kamera wykorzystuje bardzo popularną kompresję JPEG, pozwala na podgląd obrazu poprzez różne przeglądarki bez potrzeby instalacji dodatkowego oprogramowania. Klient FTP pozwala na automatyczne wysyłanie obrazów na serwer FTP zarówno w sposób ciągły jak i zgodnie z kalendarzem.
Dodatkowo, za pomocą aplikacji IPViewSE, istnieje możliwość zdalnego zapisu, zarówno w sposób ciągły jak i z detekcją ruchu. W przypadku, gdy włączona jest funkcja detekcji ruchu, można także włączyć sygnalizację dźwiękową detekcji ruchu (na komputerze gdzie jest zainstalowany IPViewSE), wysyłanie maili oraz ustawić czułość detekcji. Nagrywanie jest możliwe według harmonogramu w cyklu tygodniowym jak i według konkretnej daty.


Zrzut ekranowy panelu sterowania kamery z webserwerem CS-TX01F Planex M8411

 Szyfrowanie w trybie WDS w urządzeniach CA8-4. W urządzeniach CA-8-4 N2505 nie działa szyfrowanie w trybie WDS. Żadne firmware nie posiadają tej opcji, nigdy nie było konieczności użytkowania takiej opcji w założeniu producenta.
Szyfrowanie możemy uzyskać poprzez konfigurację jednego urządzenia jako Acces Point, a drugiego jako Acces Point Client. Pamiętajmy o tym, że aby skonfigurować CA8-4 jako Client należy wgrać odpowiednie oprogramowanie EA, przez co uzyskujemy taką funkcję. Należy też pamiętać o wyłączeniu funkcji sprawdzania wersji firmware poprzez zalogowanie się przez Telnet i wpisanie funkcji "z_debug signature disable". Inaczej nie będziemy mieć możliwości dowolnego przeprogramowania między różnymi wersjami AP i EA.

Raptor - nowe i praktyczne rozwiązanie budowy szybkiego połączenia WiFi w paśmie 5 GHz. Urządzenia pracujące w standardzie 802.11a serii RAPTOR, oznaczone kodami N2530, N2532, N2534, to sprzęt przeznaczony do szybkiej i bezproblemowej instalacji na zewnątrz.
Acces Point zintegrowany z anteną, w obudowie odpornej na warunki atmosferyczne, pozwala nie martwić się o straty sygnału powstałe na kosztownym przewodzie od Acces Pointa do anteny oraz samodzielnym i niekiedy wadliwym zaciśnięciem wtyków. Napięcie do urządzenia jest przesyłane za pomocą przewodu UTP przez załączony do opakowania adapter PoE. Pojawiła się najnowsza wersja oprogramowania do rodziny urządzeń RAPTOR dostępne pod tym linkiem v2.0r1.frm.
Najważniejsze poprawki:

 • Można zdefiniować listę MAC urządzeń, które mogą się podłączać,
 • Rozszerzenie możliwości firewall`a w trybie bridge,
 • Poprawiony serwer http,
 • drobne modyfikacje w skrypcie Java.

Uwaga: Firmware został teraz ujednolicony i można go używać do wszystkich urządzeń serii Raptor.

Pokrycie zasięgiem sieci WLAN budynków. W poprzednim Informatorze podaliśmy typy kabli promieniujących, służących do budowy instalacji bezprzewodowych w budynkach.
Tłumienie łącza oblicza się podobnie jak w zwykłej łączności radiowej, lecz zamiast tłumienia przestrzeni musimy uwzględnić straty w kablach łączących urządzenia z kablem cieknącym, tłumienie w samym kablu i tłumienie sprzężenia kabla. Poza tym należy uwzględnić zysk anteny w stacji klienckiej oraz głębokość zaników sygnału.
Tłumienie kabla wyliczamy tak jak tłumienie zwykłego kabla: tłumienie = tłumienie dB/m* długość kabla w metrach. Tłumienie sprzężenia odczytujemy z karty katalogowej kabla, pamiętając iż podobnie jak zwykłe tłumienie zmienia się wraz z częstotliwością.


Model do obliczania tłumienia łącza w instalacjach z kablem promieniującym

Anteny z Europy Wschodniej. Rynek instalacji WLAN w krajach Europy Wschodniej należy do największych na świecie. Ze względu na stosunkowo słabą infrastrukturę przewodową i dość liberalne przepisy tego typu instalacje szczególnie szybko rozwijają się w Polsce, Czechach i na Węgrzech.
Producent kabla H-155 sprzedaje go kilkakrotnie więcej w Polsce, niż na potencjalnie znacznie większym rynku niemieckim. Podobnie jest z punktami dostępowymi i antenami.
Dzięki dużemu zapotrzebowaniu, producenci anten z Europy Wschodniej oferują wyroby wysokiej jakości po cenach, w wielu przypadkach, nawet niższych niż na rynku chińskim. Zostało to zauważone na amerykańskiej liście dyskusyjnej Broadband reports, gdzie z Polski wymieniono firmę Dipol i Interline.

Anteny komunikacyjne firmy Dipol.

 

02.01.06

Telekomunikacja - "Technologia 2005". Co nowego w 2006? VoIP - technologia nielubiana przez dużych operatorów telekomunikacyjnych, zmniejszająca zyski "Telekomów", otwierająca rynek dla małych operatorów, pozwalająca w łatwy sposób budować rozległe, firmowe sieci komunikacyjne, zasłużyła na miano lidera 2005 r. Wśród konkretnych przedsięwzięć VoIP docenić należy dalszy, szybki rozwój Skype oraz Voipbuster.
Jakie trendy będą dominujące w 2006 r.? Kilka technologii stoi na progu masowego wykorzystania.
W zakresie infrastruktury telekomunikacyjnej duże zmiany może przynieść technologia WiMAX, która pozwoli zarówno na budowę alternatywnych sieci miejskich jak i dotarcie z szerokopasmowym Internetem do terenów wiejskich. Zatwierdzenie w grudniu 2005 standardu WiMAX - 802.16e przez amerykański Institute of Electrical and Electronics Engineers, pozwala producentom na uruchomienie produkcji kompatybilnego sprzętu. Rozwój WiMAX i opartej na nim telefonii WiFi może zagrozić nawet operatorom telefonii komórkowej, jako alternatywa UMTS.
W zakresie telewizji w poczekalni niecierpliwie czeka IP TV, technologia przekazu telewizji w sieci. Może być ona szansą dla operatorów telekomunikacji przewodowej, jako podstawa usługi "Triple Play". Szczególnie szybko, ta forma przekazu telewizji może upowszechnić się w Azji (Korea, Japonia, a także Chiny).
W Europie natomiast zapowiada się komercyjna inauguracja HDTV - telewizji wysokiej rozdzielczości. Podczas, gdy na rynku amerykańskim dostępnych jest około 40 kanałów w tej technologii, Europa nie może wyjść z fazy testów. Okazją do przyśpieszonego rozwoju mogą być Mistrzostwa Świata w piłce nożnej i zapowiadane transmisje HDTV z tej imprezy.

Monoblock - szybka i prosta instalacja do odbioru z dwóch satelitów. Zintegrowane zestawy konwerterów typu Monoblock A98254, A98255, zastępujące układ konwerterów do odbioru z dwóch satelitów, są łatwe w instalacji - nie trzeba ustawiać odległości pomiędzy konwerterami. Monoblocki z uwagi na stałą odległość pomiędzy konwerterami można stosować tylko z czaszami od 85 do 90 cm A9652, A9601, A9605. Schematy instalacji tutaj.

Słaby sygnał - wzmacniacz czy antena? Często, w przypadku słabej jakości obrazu, instalatorzy  stosują wzmacniacz o dużym wzmocnieniu.  Jednak często okazuje się, że poprawy nie ma. Zwiększanie wzmocnienia nie poprawia jakości sygnału. Trzeba pamiętać, że głównym celem stosowania wzmacniacza powinno być kompensowanie strat w instalacji antenowej.
Praktycznie należy stosować wzmacniacz o wzmocnieniu większym o około 10 dB niż tłumienie instalacji, np. gdy tłumienie wynosi 25 dB, to można zastosować wzmacniacz o wzmocnieniu do 35 dB.
W skrajnych przypadkach, gdy sygnał wejściowy, mierzony na symetryzatorze anteny, jest niższy niż 45 dBuV, można zastosować większe wzmocnienie, tak by poziom sygnału na gniazdkach był nie niższy niż 60 dBuV.
Prawidłowym rozwiązaniem problemu słabego sygnału jest antena o jak największym zysku i kierunkowości np.:

 • Antena telewizyjna DIPOL 44/21-69 Tri-Digital A2680

 • Antena telewizyjna DIPOL 44/21-69eco Tri-Digital A2682

 • Antena telewizyjna POLARIS 60/21-60 56,97 A3385

 • Antena telewizyjna ATX 91/21-60 17dB 58,89 A3710

 
Antena telewizyjna DIPOL 44/21-69 Tri-Digital i jej charakterystyka zysku

Laboratorium Dipola - gniazdka satelitarne Signal. Gniazdka linii Signal pozwalają na elastyczne budowanie instalacji antenowych. Wyróżniają się dobrą charakterystyką dopasowania. Z analizy wykresu widać, że gniazda Signal można stosować w instalacjach domowych oraz dużych instalacjach pracujących w paśmie IF. Charakterystyki uzyskano za pomocą analizatora HP 8753C.

Powiększ...
Charakterystyka dopasowania gniazd

Rejestrator CCTV i odtwarzanie na komputerze PC. Możliwość odtwarzania materiałów zapisanych na rejestratorze cyfrowym, przy użyciu komputera PC, zwiększa funkcjonalność systemu CCTV i pozwala na spokojną analizę zapisu video. Tę funkcję posiada popularny rejestrator YK-9810 M85036. Przeglądanie obrazów z jednej lub kilku kamer równocześnie na komputerze PC jest bardzo proste. Wystarczy zainstalować oprogramowanie z płyty CD dołączonej do rejestratora. Poniżej zrzut ekranowy z programu do odtwarzania materiału zapisanego na komputerze.

Powiększ...
Zrzut ekranu z programu do odtwarzania materiału video zapisanego na komputerze PC. Przedstawiono obraz z kamery typu Dzień/Noc M11202 .

 • Dzienne oświetlenie – lewy górny róg
 • Sztuczne oświetlenia – prawy górny róg
 • Nocne oświetlenie uliczne- dolny lewy róg (bez podświetlenia IRED)
 • Podświetlenie IRED – dolny prawy róg

Profesjonalne wideoserwery ACTi. W celu zapewnienia płynnego przejścia z systemów analogowych, w nowoczesnych sieciach CCTV IP stosowane są wideoserwery.
Firma ACTi wprowadziła na rynek urządzenia SED-2100R K2110. Umożliwiają one kodowanie sygnału analogowego do formatu MPEG-4 ASP w czasie rzeczywistym, jednocześnie zachowując wysoką jakość obrazu (rozdzielczość: 720 x 576, do 30 klatek na sekundę!!!). Wideoserwer wyposażony jest w analogowe wyjście, pozwalające na lokalny podgląd obrazu, czy też nagrywanie na cyfrowym rejestratorze.
Zastosowanie opisywanego urządzenia umożliwia zdalną kontrolę nad monitorowanym obiektem za pomocą komputera. Oprogramowanie, dostarczane przez producenta wraz z serwerem, pozwala ponadto na: detekcję ruchu, ustawienie harmonogramu pracy kamery, informowanie o zdarzeniach poprzez e-mail, sterowanie PTZ (jeśli kamera posiada taką funkcję), obsługę zdalnych alarmów.
Serwer wideo SED-2100R firmy ACTi jest idealnym rozwiązaniem przy rozbudowie systemów monitorujących. Dzięki wysokiej jakości wykonania i prostocie obsługi, potrafi on sprostać wymaganiom najwybredniejszych klientów, a niewielki rozmiar urządzenia powoduje, że można go zainstalować w dowolnym miejscu.


Wideoserwer SED2100R

Separacja galwaniczna kamer CCTV. Jednym z problemów, jakie mogą pojawić się podczas przesyłania sygnału z kamery na odległość kilkuset metrów są wyładowania atmosferyczne. Nawet jeżeli piorun nie trafi w instalację, to napięcie indukowane na długim odcinku kabla może spowodować uszkodzenie np. drogiego rejestratora podłączonego do układu.
Kolejnym problemem jest występowanie różnicy potencjałów miedzy masami dwóch urządzeń. Zjawisko to znane jest np. przy podłączaniu wtyczki do telewizora lub długiego kabla do komputera. Obydwa zjawiska można wyeliminować przy pomocy separatora galwanicznego M1711.

Pokrycie zasięgiem sieci WLAN budynków. Ze względu na tłumienie wnoszone przez ściany i elementy konstrukcji budynku występują problemy z objęciem zasięgiem sieci WLAN większych budynków. Jednym z rozwiązań jest zwiększenie ilości AP, lecz w dużych budynkach jest to bardzo kłopotliwe ze względu na zarządzanie i małą ilość dostępnych kanałów. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kabli promieniujących (cieknących). Kable takie produkuje np. RFS (kable z rodziny ALF, RLK, RLF, RLV, RCF czy RAY) i Andrew (RCT i RXL).
Kable promieniujące są droższe niż zwykłe kable, np. cena metra kabla 7/8'' RXL5-1RNT wynosi 14 Euro. Wlan - instalacje wewnątrz budynków.Kabel promieniujący pozwala na łączność wzdłuż trasy, po której biegnie dzięki szczelinom w ekranie. Zdjęcie z katalogu Andrew.


Zastosowanie kabli promieniujących w instalacji WLAN w budynku

Tsunami QuickBridge 11.a - zestaw punkt-punkt. Proxim Tsunami QuickBridge 11a R N25042 to kompletny zestaw do szybkiego tworzenia radiowego połączenia punkt-punkt. Urządzenie dostarczane jest jako kompletny zestaw, w skład którego wchodzą:

 • stacja bazowa QB-BSU-R
 • stacja kliencka QB-SU-R
 • dwie sztuki zewnętrznego kabla z wodoszczelnymi końcówkami o długości 50 m każdy
 • dwie sztuki zasilacza PoE ( Power over Ethernet)
 • zestawy montażowe

Obydwie stacje są zintegrowanymi hermetycznymi antenami w dualnej polaryzacji o zysku energetycznym 23 dBi. Po zamontowaniu, zestaw jest gotowy do działania dzięki fabrycznej konfiguracji. QuickBridge 11a R jest zgodny z MP.11a R, co oznacza możliwość rozbudowy w przyszłości naszej topologii sieci jako punkt-wielopunkt.


Typowy przykład zastosowania Tsunami QuickBridge 11a R

V Konkurs Dipola - "Ciekawie o antenach" czerwiec 2006. Anteny stanowią fragment naszego krajobrazu. Panorama miast i wsi znacznie zmieniła się, wraz z ich powszechnym zastosowaniem. Zwróćmy uwagę jak odchodzą powoli w przeszłość "lasy" anten telewizyjnych, a wkraczają "talerze" anten satelitarnych i "tuby" anten komunikacyjnych. Jedne anteny drażnią, psując piękne elewacje, inne kreują ciekawe kompozycje widokowe. Zimowe wyjazdy mogą stać się okazją do zrobienia wielu ciekawych zdjęć. Zdjęcia nadesłane na konkurs w 2005 r. tutaj.

"Nowy... totalnie zaawansowany technologicznie" - sklep Internetowy Dipola. Rejestracja dla firm instalatorskich oferująca ceny hurtowe i szereg innych udogodnień, między innymi śledzenie promocji, dostępna ze strony e-Sklepu - tutaj.

 

19.12.05

Boże Narodzenie 2005. Świąt spokojnych i spędzonych w miłej atmosferze rodzinnej, szczęśliwego Nowego Roku życzy redakcja Informatora TV-Sat.


Może warto, oderwawszy się na chwilę od codzienności, wrócić do tradycji wykonywania świątecznych ozdób. Sposób wykonania choinki tutaj.

"Triple Play" – jak to zrobić? Szybkie wprowadzenie usługi Triple Play może być ratunkiem dla operatorów telefonii stacjonarnej. Triple Play zawiera w sobie trzy aplikacje: szerokopasmowy dostęp do Internetu, IP TV i telefonię w technologii VoIP.
Dla wprowadzenia usługi nie wystarczą atuty operatorów w postaci kanałów transmisyjnych oraz licznej grupy abonentów, konieczna jest gruntowna przebudowa infrastruktury telekomunikacyjnej.
Hong Kong Broadband Network Limited (HKBN) jest jednym z operatorów telekomunikacyjnych w 6-milionowym Hong Kongu. Rozpoczął świadczenie usług stacjonarnych w 1999 roku, kiedy triumfy święciły mobilne rozwiązania telekomunikacyjne, a rynek tradycyjnej telefonii był w pełni nasycony.
Po krótkim okresie świadczenia usług z wykorzystaniem sieci dzierżawionych i zebraniu doświadczeń postanowiono zbudować nowoczesną sieć do świadczenia usług stacjonarnych w formule Triple Play.
We współpracy z Cisco System zbudowano sieć światłowodową, w której zastosowano technologię łączącą architekturę sieci LAN i WAN czyli Metro Ethernet IP. Sieć Metro Ethernet IP oparta o 10000 switchy i 600 ruterów Cisco – to obecnie największa światowa sieć tego typu. W pierwszym etapie podłączono 2500 budynków, obecnie w jej zasięgu jest ok. 60 % mieszkańców miasta.
W oparciu o infrastrukturę nowej sieci, abonenci uzyskali dostęp do 70 kanałów telewizyjnych, w tym do 11 interaktywnych, do telewizji VoD, do usług telefonii II generacji (między innymi zawierającej videotelefonię) i do szerokopasmowego Internetu. W zakresie dostępu do Internetu proponowane są następujące usługi:

 • 1 Gb/s symetrycznie (downstream 166 x, a upstream 1950 x szybszy niż ADSL) - za 215 USD miesięcznie,
 • 100 Mb/s symetrycznie - za 34 USD miesięcznie,
 • 10 Mb/s symetrycznie - za 16 USD miesięcznie.

Dzielnica pięknych dachów. W kraju, w którym znajduje się to miasto, budynki zawsze projektowano zwracając szczególną uwagę na ich zwieńczenia. Wykorzystanie wieżowców do instalacji anten utrudniło kompozycję, ale wydaje się, że architekci projektujący nowoczesną dzielnicę Pudong potrafili to utrudnienie wykorzystać twórczo, przez co anteny, zwykle szpecące dachy, stały się ich ozdobą. W jakim mieście znajdują się anteny "zdobiące dachy"? - odpowiedź na końcu Informatora.

Powiększ...  Powiększ...  Powiększ...  Powiększ...
W jakim mieście znajdują się anteny “zdobiące dachy”?

Dwa konwertery i telewizja naziemna w jednym kablu. Zastosowanie przełącznika dwóch konwerterów sterowanego sygnałem DiSEqC oraz zwrotnicy TV/SAT pozwala na doprowadzenie sygnału z dwóch satelitów oraz telewizji naziemnej do tunera i odbiornika telewizyjnego za pomocą jednego kabla. Rozdziału sygnałów w pomieszczeniu dokonujemy gniazdem TV/SAT. Jako zwrotnicę TV/SAT polecamy MM-214 R90245 firmy Alcad, jej zaletą jest bardzo dobra stromość charakterystyki oraz doskonałe dopasowanie.

antena konwerter przełącznik zwrotnica zwrotnica antena gniazdo

Odseparowanie galwaniczne domowych odbiorników od sieci kablowej. W zapytaniach często pojawia się problem niepożądanego wpływu sieci kablowej na odbiorniki: zakłócenia obrazu, przydźwięki w odbiornikach radiowych, lub też nagłe wyłączenie zasilania spowodowane zadziałaniem wyłącznika różnicowo-prądowego. Przyczyną tego typu zjawisk jest różnica potencjałów pomiędzy ekranem kabla koncentrycznego, a “0” w gniazdku elektrycznym. Takie zjawisko powstaje w sieciach rozległych. Sposobem rozwiązania problemu jest separacja galwaniczna za pomocą izolatora Signal R48605


Izolator Signal można stosować w zakresie 5- 2400 MHz

Laboratorium Dipola - odgałęźniki i rozgałęźniki Signal. Poddaliśmy testowi elementy dystrybucyjne marki Signal. Pomiary wykonano analizatorem 8753C firmy HP przeprowadzając porównania z parametrami najpopularniejszych marek. Poniżej zamieszczamy zdjęcia pomiarów dopasowania i tłumienia przyłączenia dla odgałęźnika Signal O-1-12 (jednokrotny 12 dB) R602112. Odniesieniem był odpowiednik tego odgałęźnika jednej ze znanych firm. Widać, że charakterystyka tłumienności przyłączenia jest identyczna, natomiast dopasowanie jest nieco korzystniejsze w przypadku Signala (o około 3 dB dla UHF). Odgałęźniki i rozgałęźniki Signal posiadają współczynnik ekranowania powyżej 110 dB, są wykonany w solidnej obudowie i konfekcjonowane wraz z wkrętami montażowymi. Polecamy je do stosowania w instalacjach zbiorczych.

Powiększ...
Porównanie tłumienia przyłączenia
Powiększ...
Porównanie dopasowania
kolor żółty -

Transmisja wizji i audio za pomocą skrętki. Do monitoringu bram wjazdowych i parkingów przydatnym urządzeniem jest transformator TR-1P+1AU/50 M1663, który umożliwia przesłanie, za pomocą skrętki komputerowej, sygnału video, audio i zasilania. W torze video urządzenie dopasowuje impedancję kabla koncentrycznego 75 Om do impedancji przewodu symetrycznego zapewniając przesył sygnału wizyjnego do 400 metrów. W torze audio następuje dopasowanie impedancji mikrofonu 600 Om do impedancji przewodu symetrycznego umożliwiając przesył sygnału audio do 1200 metrów. Sygnał video i audio wykorzystuje dwie pary skrętki, pozostałe dwie pary wykorzystane są do przesyłu napięcia zasilania.


Video + audio + zasilanie do 50 metrów (napięcie stałe 12 V). Schemat instalacji do transmisji powyżej 50 m tutaj.

Kamera do zastosowań zewnętrznych. W wielu zastosowaniach wymagana jest obserwacyjna kamera zewnętrzna, wyposażona w reflektor podczerwieni o małych wymiarach, nie szpecąca elewacji (obserwowanie podjazdu w domach jednorodzinnych, parkingu w hotelach i firmach). Do tych zastosowań znakomicie nadaje się kamera kolorowa C3134+IR M11232. Jest to kamera z wbudowanym obiektywem o ogniskowej 6 mm (kąt widzenia - 44 stopnie). Obudowa aluminiowa wyposażona jest w daszek chroniący obiektyw przed nadmiernym oświetleniem słonecznym oraz przed opadami atmosferycznymi (deszcze, śnieg).
Kamera posiada bardzo dobry przetwornik firmy Sony. Dodatkowo wbudowany reflektor IRED sprawia, że kamera może pracować w każdych warunkach oświetleniowych. Przy słabym oświetleniu automatycznie załączany jest reflektor, którego zasięg wynosi 5-20 m (w zależności od przejrzystości powietrza). Kamera posiada szczelność obudowy klasy IP66.
W domach jednorodzinnych kamera znakomicie sprawdza się w układzie przedstawionym na schemacie tutaj.
W budynkach apartamentowych polecamy do obserwacji parkingów i wejść, w konfiguracji przedstawionej tutaj.


kamera kolorowa C3134+IR
M11232

Koncepcja rozwiązań CCTV IP firmy ACTi. Firma ACTi należy do czołowych producentów urządzeń monitorujących opartych na sieci IP. W ofercie znajdują się kamery IP, szybkoobrotowe kamery IP, serwery wideo, transkodery. Poniżej scharakteryzowano krótko zasadę działania i możliwości wykorzystania urządzeń monitorujących ACTi.
Kamery IP kodują odebrany sygnał wideo do strumienia MPEG-4, który można transmitować i odbierać w całej sieci. Dzięki temu można podglądać i rejestrować obraz z dowolnego miejsca, przy użyciu komputera klasy PC wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie ACTi.
Szybkoobrotowe kamery IP, oprócz wszystkich cech kamer IP, posiadają także funkcje PTZ (Pan, Tilt, Zoom). Oznacza to, że kamerę można zdalnie obracać w pionie i poziomie oraz, że ma możliwość zbliżania obrazu. Za pomocą tego typu kamery otrzymuje się możliwość monitorowania większego obszaru za pomocą tylko jednego urządzenia.
Kolejnym nadajnikiem strumienia wideo jest serwer wideo. Umożliwia on kodowanie sygnału pochodzącego z dowolnego typu kamery analogowej. Umożliwia to budowę systemów IP przy wykorzystaniu wcześniej zamontowanych kamer. Od strony sieci, urządzenie jest obsługiwane tak samo jak kamera IP.
Karty PCI służą do podglądu i zapisu na twardym dysku obrazu z kanałów analogowych, przez co komputer z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem staje się rejestratorem cyfrowym.
Transkoder jest urządzeniem umożliwiającym odbieranie strumienia MPEG-4 i dekodowanie go do sygnału wideo w czasie rzeczywistym. Pozwala to na podgląd obrazu z kamer IP czy wideo serwerów przy użyciu standardowego monitora.
Oferta urządzeń CCTV IP

MPEG-4, MPEG-2 kontra MJPEG. Porównanie różnych rodzajów kompresji jest dość trudne, gdyż poza przepływnością istotna jest także złożoność operacji kodowania i dekodowania, odporność na utratę ramek i jakość obrazu. MPEG-4 w porównaniu do MPEG-2 wymaga średnio o połowę mniejszego pasma. Nowy kodek H.264, będący częścią standardu MPEG-4 część 10, zwany także AVC (Advanced Video Codec), pozwala jeszcze bardziej ograniczyć pasmo - o około 25 % względem MPEG-4. Warto zauważyć, iż w przypadku obrazów o dużej zmienności różnica między np. kodekiem MJPEG a MPEG-4 nie jest aż tak duża jak można by się spodziewać.
Praktyczne porównanie metod kompresji przeprowadziliśmy dla kamery IP SONY SNC-RZ25P, która ma oba tryby pracy.

  MJPEG [Kbit/s] MPEG4 [Kbit/s]
640x480 4280 2000
320x240 3400 1864
160x120 1208 552

640x480

25 fps 4280 2000
15 fps 3920 1824
5 fps 1424 824

Różnica w wymaganej przepływności w zależności od zastosowanej kompresji, rozdzielczości i ilości klatek na sekundę

Kiedy sieć WLAN będzie dobrze działać. Kluczowy warunek to zapewnienie widoczności radiowej między antenami urządzeń. Wszelkie przeszkody typu budynki, drzewa, góry wprowadzają dodatkowe tłumienie. Jego predykcja jest niezwykle złożona, poza tym należy także uwzględnić wpływ propagacji wielodrogowej. Generalnie trzeba przyjąć, iż przeszkody wprowadzają tłumienie od 20 do 40 i więcej dB. Oznacza to, iż zasięg połączenia jest co najmniej 10 razy mniejszy. Na przykład, jeżeli bez przeszkody, przy zapewnieniu widoczności optycznej, mamy zasięg 10 km, to w warunkach jej braku zasięg nie będzie większy niż 1 km.
Dość częstym problemem jest też wpływ szyb. Bardzo często wygodnie jest zamontować antenę za szybą, jednakże tak naprawdę trudno przewidzieć jej wpływ. Tłumienie szyby zależy od kąta pod jakim fale wnikają, od rodzaju domieszek, dodatkowych powłok, i jest nie mniejsze niż 10 dB, co powoduje dość znaczne zmniejszenie zasięgu. Dlatego należy dążyć do zapewnia widoczności radiowej. Więcej o projektowaniu sieci WLAN tutaj.

Słaby sygnał w GPRS. Poprawa jakości odbioru osiągalna jest po zastosowaniu dodatkowej anteny. Bardzo wygodne jest zastosowanie anteny klejonej do szyby o kodzie A7043. Jest to prętowa antena do modemów pracujących w paśmie GSM 900, DCS 1800/1900, posiadająca zysk 5 dBi. Antena składa się z dwóch części, jedna jest klejona od zewnątrz druga od wewnątrz. Część wewnętrzna wyposażona jest w złącze, do którego można podłączyć, wchodzący w skład zestawu, kabel zakończony złączem kompatybilnym z SE 237 (karty GC-75, GC-82 oraz GC-85). Dostępna jest także standardowa antena prętowa, kod A7042, o zysku 3 dB także pracująca w paśmie GSM900/1800 MHz.
Anteny do modemów GPRS i UMTS.

Kod Nazwa
A7041 Antena GPRS/UMTS/WLAN 3dB ze zł.SE237 do GC75,82
A7042 Antena GSM900/1800/1900 3dB ze zł.SE237 do GC82
A7043 Antena GSM/GPRS na szybe 5dB ze zł.SE237 do GC82
A7047 Antena GPRS/GSM/DCS gn TNC+10m RG-174 + zł.SE237


Antena klejona na szybę A7043

Szanghaj. Czternastomilionowy port w Chinach, jedno z najszybciej rozwijających się miast świata. Dzielnica Pudong w Szanghaju to chińska odpowiedź na nowojorski Manhattan i paryską dzielnicę La Defense.

 

12.12.05

Cyfrowa telewizja w Europie – DVB-T na ziemi, HDTV z satelity. Końcówka 2005 r. to okres intensywnego przyspieszenia we wprowadzaniu systemu cyfrowego w telewizji naziemnej, zwłaszcza  we Francji i Niemczech.
Pierwszym krajem europejskim, który zakończy nadawanie sygnału telewizji analogowej będzie Finlandia, która planuje to uczynić do 2007 roku. W roku 2008, analogowe nadawanie zakończą Szwecja, Holandia i Niemcy.
Ułatwieniem, dla szybszego wprowadzania DVB-T, jest decyzja Sony Europe, który od lutego 2006 r. planuje zaprzestanie produkcji tradycyjnych telewizorów analogowych i rozpoczęcie produkcji odbiorników IDTVs (Integrated Digital Televisions) wyposażonych w tunery DVB-T i umożliwiających odbiór w obu systemach, analogowym i cyfrowym.
Ożywienie nastąpiło również w zakresie satelitarnej telewizji HDTV. Niemiecka, płatna platforma Premiere już dwukrotnie (w listopadzie i grudniu) zapowiadała uruchomienie transmisji satelitarnych w najnowszym standardzie MPEG-4/H.264. Problemem był brak odpowiedniego sprzętu do odbioru. Wszystko wskazuje, że na początku przyszłego roku uda się uruchomić to przedsięwzięcie. W ubiegłym tygodniu Premiere zatwierdziło tuner DS810 firmy Pace jako spełniający wymagania nadawcy. Nowy tuner będzie pracował w nowym standardzie modulacji – DVB-S2.

Wzmacniacze budynkowe - zastosowanie. Wzmacniacze budynkowe są stosowane w większych instalacjach w celu skompensowania tłumienia elementów biernych, np. w sytuacji gdy sieć jest niesymetryczna i jedna z gałęzi jest dłuższa od pozostałych. Urządzenia te posiadają także kompensację charakterystyki kabla (tłumienie kabla rośnie wraz z częstotliwością). Ważne jest, aby głównym wzmacniaczem w takiej instalacji był wzmacniacz kanałowy, np. ZG-401 R90517, który pozwala odpowiednio wypoziomować sygnały na poszczególnych kanałach przed dalszą dystrybucją. Niektóre ze wzmacniaczy budynkowych posiadają także kanał zwrotny, co pozwala na dystrybucję Internetu. Poniżej wybrane wzmacniacze budynkowe.
Wzmacniacze antenowe i zasady ich stosowania.

nazwa

HA-126 Terra

HA-203 R65 Terra

CF-716 Alcad

CF-115 Alcad

kod R82303 R82306 R90443 R90446
pasma FM/TV FM/TV FM/TV/IF FM/TV
wzmocnienie

34

34

47/47/40

38

maksymalny poziom wyjściowy

117

120

120

113

kanał zwrotny - 5-65MHz 5-65MHz 5-65MHz


Przykład zastosowania wzmacniacza budynkowego. Do instalacji, oprócz telewizji naziemnej, dołączono odbiór satelitarnych programów TVN. TVN kolportuje dla wspólnot mieszkaniowych bezpłatne karty Conax – sposób pozyskania takiej karty opisaliśmy tutaj.

Gniazdo satelitarne z kanałem zwrotnym Signal. W poprzednim Informatorze opisaliśmy sposób wykorzystania gniazda Signal R694140 do transmisji zmodulowanego sygnału zwrotnego. Instalacje takiego typu, pozwalają na rozprowadzenie jednego programu z tunera na wszystkie telewizory. Schemat takiej instalacji dostępny jest tutaj.
Inny sposób wykorzystania gniazdka Signal obrazują schematy poniżej.
Pierwszy schemat - podłączenie dwóch zwykłych tunerów, drugi - podłączenie podwójnego tunera Golden Interstar A99077. Tuner DSR 9000 posiada wbudowany twardy dysk i posiada wbudowane, w pełni niezależne, dwa tunery. W tym samym czasie można nagrywać dwa programy z jednego transpondera oraz oglądać trzeci program z innego transpondera. Tuner posiada również funkcję bufora, co pozwala na opóźnienie czasowe oglądanego programu.
Obie instalacje wymagają zastosowania konwertera typu Twin.

Sposoby wykorzystania gniazda Signal R694140

Jak długo można nagrywać? Takie pytanie zadawane jest przy zakupie rejestratorów. W poniższej tabelce zawarto informacje o czasie nagrania, przy założeniu, że mamy do dyspozycji dysk 80 GB.
Najwięcej można zaoszczędzić odpowiednio ustawiając liczbę klatek obrazu, który chcemy rejestrować. Liczbę klatek należy dobrać indywidualnie do wymagań projektowanego systemu. Inna (mniejsza liczba klatek) potrzebna jest przy monitorowaniu budowy, inna w ruchliwym sklepie.
Podobnie jakość (czyli stopień skompresowania), należy indywidualnie dobierać pod konkretne zapotrzebowanie klienta. Dane pochodzą z popularnego sieciowego rejestratora DVR VG-2504L M85047.

80GB Tryb zapisu MUX
PAL kl/s 25 12 8 6 4 3 2 1
Jakość zapisu Max 35 h 72 h 110 h 145 h 218 h 291 h 437 h 875 h
Wysoka 46 h 95 h 144 h 190 h 287 h 383 h 575 h 1150 h
Średnia 67 h 139 h 209 h 278 h 418 h 558 h 837 h 1675 h
Niska 98 h 204 h 306 h 408 h 612 h 816 h 1225 h 2450 h

Bezpieczeństwo w sieciach VVD. Sieci, w których przesyłamy obrazy (Video), dźwięki (Voice) oraz dane (Data) określamy jako VVD – Video-Voice-Data.
Zdalny monitoring, poza oczywistymi zaletami, niesie niebezpieczeństwo dla sieci lokalnej, gdyż wymaga dopuszczenia połączeń z Internetu do kamer IP. Typowe rozwiązanie zabezpieczające polega na przekierowaniu portów na kamery IP umieszczone w sieci lokalnej. Jednakże, pozwala to ewentualnemu napastnikowi na  stosunkowo łatwy dostęp do sieci lokalnej.


Kamery IP umieszczone w sieci lokalnej

Drugie, bezpieczniejsze rozwiązanie polega na umieszczeniu kamer w sieci lokalnej, pomiędzy dwoma ruterami. Pierwszy zapewnia dostęp do kamer z Internetu, drugi separuje ruch między siecią lokalną, a podsiecią chronioną, gdzie znajdują się komputery użytkowników i np. serwer plików. W tym rozwiązaniu, z punktu widzenia komputerów w podsieci chronionej, kamery IP widziane są tak jak każdy inny zdalny komputer. Zagadnienie konfiguracji i szczegółów budowy takiej sieci jest bardzo złożone i wymaga bezwzględnie udziału informatyka specjalizującego się w bezpieczeństwie sieciowym.


Kamery IP umieszczone w sieci lokalnej, komputery umieszczone w podsieci chronionej

Rozwiązanie hybrydowe CCTV – CCTV IP. W poprzednim Informatorze pokazaliśmy przykład unowocześnienia instalacji CCTV poprzez zastosowanie urządzeń technologii CCTV IP firmy ACTi. Rozbudowa polegała na wykorzystaniu istniejących kamer analogowych i lokalnego zapisu i dodatkowe zbudowanie systemu transmisji do odległego cyfrowego Centrum Monitoringu.
Często zdarza się, że ze względu na poniesione koszty, należy zachować analogowe Centrum Monitoringu. W tym celu należy skorzystać z transkoderów, które wpięte do sieci LAN lub WAN, dekodują strumień MPEG-4 do analogowego sygnału wideo. W ten sposób można odtworzyć sygnał przy użyciu analogowych monitorów.
Dystrybutorem urządzeń firmy Acti w Polsce jest firma Dipol.

Różnice pomiędzy UMTS TDD oraz FDD. W odróżnieniu od UMTS FDD (W-CDMA), który pracuje na parach kanałów (jeden nadawanie, drugi odbiór), UMTS TDD używa duplexu czasowego, co pozwala nadawać i odbierać na jednym kanale. Jedną z większych zalet TDD jest możliwość obsługi ruchu niesymetrycznego, czyli operator może zadecydować jaką część pojemności sieci przeznaczyć na uplink i downlink, co pozwala na lepsze wykorzystanie widma częstotliwości, a tym samym większą efektywność sieci.

Dla potrzeb telefonii UMTS wykorzystywane są pasma:

 • 1920 – 1980 oraz 2110 – 2170 MHz w wersji UMTS FDD (Frequency Division Duplex, W-CDMA), wykorzystywane są kanały w odstępie 5 MHz i rastrze 200 kHz. Każdy operator potrzebuje 3 – 4 kanały (czyli w sumie pasmo 2x15 MHz lub 2x20 MHz), by móc zbudować szybką oraz o dużej pojemności sieć.
 • 1900 – 1920 oraz 2010 – 2025 MHz w wersji UMTS TDD (Time Division Duplex, TD/CDMA), wykorzystywane są pojedyncze kanały o rastrze 200 kHz. Nadawanie i odbiór są prowadzone tym samym kanale.
 • 1980 – 2010 oraz 2170 – 2200 MHz, satelitarny uplink oraz downlink.
 • Dodatkowo w stosowane są także inne pasma, np. dla UMTS TDD 2500 - 2690 MHz.

Praca kilku sieci Wlan na jednym terenie. Popularność sieci Wlan na pasmo 2,4 GHz powoduje, że coraz trudniej znaleźć wolny kanał. Często jedynym rozwiązaniem jest zbudowanie sieci w standardzie IEEE802.11a w paśmie 5GHz. W tym standardzie dostępnych jest 14 niezależnych kanałów, co daje znacznie większe możliwości pracy kilku sieci na jednym terenie.
W zależności od wymagań, można skorzystać z popularnych lub profesjonalnych urządzeń. Dla celów poglądowych przedstawiamy przykłady urządzeń należących do poszczególnych grup:

 • popularne, używane w instalacjach domowych i biurowych, charakteryzujące się niewygórowaną ceną i sporymi możliwościami CA-8-4 DUAL BAND 8WDS 802.11a 5 GHz N2505 oraz Compex WPE54AG 802.11a/b/g 2,4 i 5 GHz N2520.
 • urządzenia dla operatorów, np. zintegrowane razem z anteną, przeznaczone do montażu na maszcie (rodzina Raptorów N2530, N2532, N2534), które pozwalają w szybki sposób zbudować łącze radiowe.
 • urządzenia zaawansowane, które charakteryzują się swoim unikalnym standardem i bardzo wysoką wydajnością podczas pracy, np. TSUNAMI MP.11a N2501, N2502, N2503, Tsunami MP.11a QuickBridge 5 GHz N2504.

"Nowy ...totalnie zaawansowany technologicznie..." Tak reklamuje nowy Sklep Internetowy firma Dipol. Sklep pozwala na szybkie i proste zakupy detalicznie, a jednocześnie na współpracę z partnerami biznesowymi.
Partnerzy, po zalogowaniu, otrzymują indywidualny cennik i szereg innych udogodnień. Zachęcamy instalatorów i firmy z branży do wcześniejszego zalogowania się, celem zapoznania się z możliwościami nowej formy sprzedaży.

 

05.12.05

Sympatyczny zwyczaj - choinka na dachu. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych, w okresie przedświątecznym, ozdabia swoje ogrody kolorowymi lampkami. Jednak choinki na dachach to nowość. Pierwszą taką choinkę zaobserwowaliśmy w 2003 r. u jednego z operatorów Wlan. W ubiegłym roku było ich więcej. Czy ten sympatyczny zwyczaj przedświątecznego dekorowania dachów i masztów upowszechni się?

Powiększ...   Powiększ...
Choinka na dachu – tak było w 2003 r

Matka wież. Najbardziej rozpoznawalna wieża świata, została zbudowana w 1899 r. Budowa trwała 2 lata 2 miesiące i 5 dni. Obiekt budowało 121 robotników. Dwa i pól miliona nitów połączyło, w jedną stalową konstrukcję, 18038 elementów.
W kraju, w którym przechowywany jest wzorzec 1 metra, dwóch inżynierów wpadło na pomysł postawienia wzorca 1000 stóp (stopa angielska - 30,479 cm). Z pomysłu postanowiono skorzystać z okazji Wystawy Światowej, modyfikując trochę wymiary, powstał obiekt o wysokości 312,27 m., obecnie z antenami ma wysokość 324 m. Gdzie znajduje się ta wieża?

Powiększ...
Tym razem, z szacunku dla Czytelników, na końcu Informatora, nie zamieścimy  odpowiedzi, tylko zdjęcie obiektu.

Gniazdo satelitarne z kanałem zwrotnym Signal. Gniazdko R694140 posiada dwa wejścia: pierwsze obsługuje wyjścia R, TV, SAT2, drugie SAT1. Tor SAT2 przenosi sygnał pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej, tor SAT1 przenosi sygnał satelitarny, ale może być również  wykorzystywany do transmisji zmodulowanego sygnału zwrotnego np. z tunera SAT.

Więcej...

Kompresja MPEG-2. MPEG-2 wykorzystywany jest w filmach DVD oraz w cyfrowej telewizji DVB, poza tym wykorzystywany jest w wielu rejestratorach cyfrowych, gdzie częściowo zastąpił kompresję MJPEG, zapewniając większą kompresję przy obrazach o typowej zmienności. Cechy szczególne tego typu kompresji to:

 • zastosowane mechanizmy powodują usunięcie tych elementów obrazu, które mają najmniejszy wpływ na jakość obrazu,
 • posiada małą wrażliwość na błędy,
 • zastosowanie kompensacji ruchu – przysyłamy informację o różnicy między kolejnymi klatkami,
 • zwykle używana przepływność danych: 6500 kbit/s (720x576),
 • maksymalna przepływność do 15 Mbit/s,
 • bardzo dobra jakość obrazu, duże wymagania sprzętowe.

Monitoring małego sklepu. Coraz większa liczba włamań i kradzieży towarów zmusza właścicieli sklepów do podjęcia działań mających na celu wyeliminowanie lub przynajmniej ograniczenie tego procederu. Propozycja sprzętu do wykonania takiej instalacji tutaj.

Zasilacz buforowy do CCTV. Każdy system monitoringu powinien być odpowiednio zabezpieczony przed chwilowym zanikiem napięcia. Stosowane są UPS-y, ale również - znacznie tańsze - zasilacze buforowe. Zasilacz buforowy ZBP-13,8V/3A AWS 300 M18287 w obudowie metalowej przeznaczony jest do nieprzerwanego zasilania urządzeń wymagających stabilizowanego napięcia. Urządzenie wyposażone jest w optyczną sygnalizację obecności napięcia na wyjściu oraz stanu zasilania. W przypadku zaniku napięcia sieciowego następuje natychmiastowe przełączenie na zasilanie akumulatorowe. Takie rozwiązanie pozwala na stabilną i nieprzerwaną pracę systemu CCTV. Szczególnie ważne jest to w systemach cyfrowych – opartych na rejestratorach typu Stand Alone i systemach opartych na komputerach PC, które obecnie królują na rynku telewizji przemysłowej.

Więcej...
Zasilacz buforowy ZBP-13,8V/3A AWS 300

Monitoring IP i tradycyjne instalacje CCTV. Monitoring w sieciach IP jest nowoczesnym i wygodnym rozwiązaniem w przypadku nowych obiektów. Jednak duża ilość tradycyjnych instalacji wymaga rozbudowy i unowocześniania - dotyczy to zwłaszcza dużych instalacji, w których zainwestowano spore środki (monitoring miast, supermarkety, dworce). Dzięki szerokiej ofercie firmy ACTi, możliwa jest budowa struktury, w której można łączyć analogowe urządzenia ze sprzętem o charakterze sieciowym.


Rozbudowa instalacji analogowej z cyfrowym zapisem o funkcje CCTV IP

Tryby pracy Compexa. Punkt dostępowy Compex WPE54AG N2520 wyróżnia się pośród innych dużą ilością trybów pracy.

 • Access Point Bridge – to zwykły AP,
 • Access Point Client – to zwykły AP klient, który maskuje adresy MAC komputerów podłączonych od strony LAN,
 • Gateway – AP z funkcja rutera od strony interface przewodowego,
 • Wireless Routing Client – AP z funkcja rutera od strony interface bezprzewodowego,
 • Wireless Ethernet Adapter - AP klient, który nie maskuje adresów MAC komputerów podłączonych od strony LAN,
 • Wireless Bridge Link – klasyczny link do łączenia dwóch sieci,
 • Poza tym Compex obsługuje także WDS.

Najciekawszą funkcją jest Wireless Routing Client. W tym trybie, interfejsem WAN jest port bezprzewodowy, oznacza to, iż mając przydzielony przez operatora jeden adres IP, możemy go łatwo współdzielić między wieloma komputerami (funkcje rutera, NAT, DHCP, firewall). Jest to chyba jedyny na rynku AP z taką – bardzo poszukiwaną – funkcją.

 
Praca AP Compex WPE54AG w trybie Wireless Routing Client

Nowe karty PCMCIA Orinoco Gold. Karty PCMCIA Orinoco Gold 8740-WD N2688 pracujące w standardzie 802.11b/g, to urządzenia godnie zastępujące bardzo popularne rynku Orinoco Gold 8420-WD.
Nowa karta pracuje z prędkością do 54 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Oprogramowanie Orinoco Client Manager pozwala w łatwy sposób wykryć wszystkie będące w zasięgu punkty dostępowe. Karta automatycznie dostraja się do Acces Pointa, bądź innego urządzenia nadawczego, które zostało wykryte. Za pomocą oprogramowania możemy dokonywać pomiarów sygnału. Karta kliencka Orinoco Gold 8740-WD jest doskonałym rozwiązaniem w warunkach biurowych, w notebookach, jak i również dzięki złączu MCCARD nadaje się do podłączenia zewnętrznej anteny, za pomocą konektora E83240 oraz E83255. Dzięki temu znajduje zastosowanie do testów sieci WLAN na większych odległościach.
Warto również zapoznać się z nową kartą Orinoco Gold COMBO N2697 obsługującą wszystkie 3 standardy radiowe: 802.11b, 802.11a oraz najnowszy 802.11g.

Matka wież.

Powiększ...
Z wieży Eiffla nadawanych jest 30 programów radiowych, 6 telewizyjnych analogowych i 5 cyfrowych. W 1915 r., dzięki antenom, z wieży dokonano pierwszego transatlantyckiego połączenia z Arlington w USA.
 Więcej o antenach na wieży Eiffla>>

 

28.11.05

Anteny "siatkowe" ze wzmacniaczem – produkcja dobiega końca. Firma AMS, czołowy polski producent wzmacniaczy, wstrzymała produkcję wzmacniaczy płytkowych (B4010 oraz B4020) używanych w antenach synfazowych. Konsekwencją tego jest wstrzymanie produkcji anten synfazowych ze wzmacniaczem przez firmę Dipol.
Wzmacniacze płytkowe (nawet wzmacniacze płytkowe firmy AMS, które są uznawane za najlepsze produkty w tej klasie, nie są w stanie spełnić najnowszych norm na CE. Należy się spodziewać podobnej reakcji pozostałych producentów i wycofania anten ze wzmacniaczami płytkowymi z rynku.

Miasto wieżowców - gdzie ten budynek? Najwyższe budynki świata często wykorzystywane są do instalacji anten. Jednak anteny rzadko stanowią tak symboliczne zwieńczenie budynku, jak w przypadku widocznego na zdjęciu Bank of China Tower. Anteny znakomicie wkomponowane w architekturę budynku kojarzone są z symbolem Chin, czyli pałeczkami do jedzenia.
Miasto, w którym znajduje się budynek, zajmuje pierwsze miejsce w ilości drapaczy chmur, ma około 8000 budynków powyżej 12 pięter, drugi - Nowy Jork ma ich około 5500.
W jakim mieście znajduje się ten budynek? Odpowiedź na końcu Informatora.

Powiększ...  Powiększ...  Powiększ...
Bank of China Tower oraz wieńczące go maszty antenowe symbolizujące pałeczki do potraw

Kablujemy domek jednorodzinny – telefon i Ethernet 10BasteT na jednym kablu. Prowadząc kable należy pamiętać, by do każdego pokoju doprowadzić kabel telefoniczny oraz skrętkę 5 kategorii. Można jednak zmniejszyć ilość kabli lub wykorzystać istniejące. Ze względu na to, iż w sieci Ethernet 10baseT i 100baseT wykorzystywane są tylko dwie pary, pozostałe można wykorzystać do przesyłania zasilania (choć trzeba pamiętać, że o niskim napięciu) albo do podłączenia telefonu. Do wykorzystania są pary ze styków 4 i 5 oraz 7 i 8. W przypadku zintegrowanego gniazda Signal RTV-SAT + RJ-45 R694043 żyłami 1,2,3 i 6 wchodzimy na zacisk złącza Ethernetowego RJ-45, a np. 7 i 8 na zacisk złącza telefonicznego.


złącze RJ-45 – wykorzystanie par w Ethernet 10baseT oraz 100baseT

Więcej...
Możliwość podłączenia sieci komputerowej oraz telefonu w gnieździe końcowym Signal RTV-SAT + RJ-45

Dobre i tanie wzmacniacze satelitarne WDM. W instalacjach, w których stosowane są kaskady multiswitchy, zachodzi konieczność stosowania wzmacniaczy. Trzeba je stosować, jeżeli z przeprowadzonego projektu wynika, że sygnał satelitarny będzie tłumiony więcej niż 30 dB, lub sygnał naziemny w gniazdku z któregokolwiek kanału naziemnego, byłby niższy niż 62 dBuV. Wzmacniacze WDM do multiswitchy 5- wejściowych R694490, oraz 9- wejściowych R694491 nadają się do stosowania w małych instalacjach do 32 gniazd. Wzmacniacze maja możliwość zasilania po linii, jak i lokalnie. Urządzenia posiadają możliwość regulacji wzmocnienia torów RTV i SAT. Dodatkowo model dla układów 9- wejściowych posiada możliwość regulowania nachylenia charakterystyki (8 dB), oraz umożliwia indywidualną regulację każdego toru SAT.
Więcej na temat projektowania instalacji multiswitchowych tutaj.

Zabezpieczenie przepięciowe RTV-Sat. Zabezpieczenie Signal R48602 można stosować zarówno w przypadku instalacji satelitarnej jak i naziemnej. Urządzenie zabezpiecza przed wpływem dużych napięć powstałych np. na skutek wyładowania atmosferycznego. Warto go stosować zwłaszcza dla zabezpieczenia tunerów satelitarnych i drogich telewizorów.
Uwaga: w poniższym schemacie zastosowano sumator przepuszczający napięcie stałe do wzmacniacza AM-316. Większość tunerów, nawet w stanie standby, wysyła napięcie stałe, które na wyjściu TV sumatora R85312 jest stabilizowane do 12 V.


Przykład instalacji zabezpieczonej urządzeniami RTV-Sat Signal R48602

Kamera kopułkowa – inna funkcja. Najczęściej kamery kopułkowe są montowane na suficie. Jednak bardzo dobrze kamery te sprawdzają się nad różnego rodzaju wejściami lub wjazdami. Ze względu na kształt, są trudne do zniszczenia i nie szpecą elewacji.

Powiększ...
Kamera kopułkowa przy wjeździe do garażu

CCTV - MPEG4 kontra MJPEG. Motion JPEG (MJPEG, M-JPEG) był jednym z pierwszych typów kompresji stosowanych w urządzeniach cyfrowej rejestracji obrazu. Każdy obraz jest kompresowany osobno algorytmem JPEG, wartość kompresji wynosi około 20:1, czyli około 5 razy mniej niż w przypadku kompresji MPEG. Ten rodzaj kompresji doskonale nadaje się do rejestracji poklatkowej, gdzie są duże różnice pomiędzy poszczególnymi obrazami.
MPEG4 jest zdecydowanie wydajniejszy, a różnica uwidacznia się szczególnie przy wolnych zmianach na obrazie.

Raptor - nowe i praktyczne rozwiązanie budowy szybkiego połączenia WiFi w paśmie 5 GHz. Urządzenia pracujące w standardzie 802.11a serii RAPTOR, oznaczone kodami N2530, N2532, N2534, to sprzęt przeznaczony do szybkiej i bezproblemowej instalacji na zewnątrz. Acces Point zintegrowany z anteną, w obudowie odpornej na warunki atmosferyczne, pozwala nie martwić się o straty sygnału powstałe na kosztownym przewodzie od Acces Pointa do anteny oraz samodzielnym i niekiedy wadliwym zaciśnięciem wtyków. Napięcie do urządzenia jest przesyłane za pomocą przewodu UTP przez załączony do opakowania adapter PoE. Wszystkie urządzenia wyposażone są w 32 MB pamięć oraz wysoce wydajny procesor Power PC firmy AMCC. Oprogramowanie oparte jest na systemie Linux, do którego możliwy jest bezpośredni dostęp w trybie tekstowym (telnet, ssh), a dla mniej zaawansowanych użytkowników mamy opcję szybkiego i łatwego konfigurowania poprzez interfejs www. Urządzenia RPT-23XR N2530 oraz RPT 19 APN N2532 posiadają tryby pracy AP, APC, bridge, router, natomiast RPT-19NM N2534 jest przeznaczony do montażu jako klient. Maksymalna moc wypromieniowywana to 1 W (30 dBm). Dzięki dużemu wzmocnieniu, sprzęt ten z powodzeniem możemy stosować na dużych odległościach jako np. most o dużych wymaganiach przepustowości. Urządzenia znakomicie sprawdzają się w rozległych sieciach WLAN. Jest to wysokiej jakości sprzęt za niewygórowaną cenę.

N2532 - Punkt dostępowy / klient RPT-19APN RAPTOR 802.11a 5GHz zewnętrzny
Raptor - Acces Point zintegrowany z anteną

Nowe oprogramowanie do urządzeń WPE54AG Compex. Ukazała się najnowsza wersja oprogramowania do cieszących się coraz większym zainteresowaniem oraz zaufaniem klientów urządzeń WPE54AG Compex N2520. Zalecamy aktualizację softu w celu zwiększenia wydajności urządzeń oraz poprawy parametrów. Oprogramowanie znajduje się na stronie producenta.
2.06 Build 1019

VoiP nowa usługa dla niezależnych operatorów. Coraz większa grupa niezależnych operatorów, w tym wielu dostawców Internetu w technologii WLAN, wyposaża klientów w bramki VoIP korzystając z usług providerów VoIP. Łatwą do podłączenia, nawet przez indywidualnego użytkownika, jest bramka Linksys PAP2-Eu N8050 skonfigurowana pod usługi firmy Ipfon.
Bramka VoIP pozwala na podłączenie 2 analogowych aparatów telefonicznych do sieci internetowej i realizowanie rozmów za pośrednictwem protokołu IP. Bramka może być również wykorzystywana do współpracy z innymi operatorami działającymi w oparciu o protokół SIP.
Więcej na temat bramki wraz z opinią użytkownika i opisem podłączania tutaj.

Nowa formuła kursów Dipola. W przyszłym roku planujemy cykl kursów specjalistycznych opartych na bazie, jaką były kursy ogólne prowadzone w bieżącym roku. Na przyszłorocznych kursach planujemy przeprowadzenie szkoleń z zakresu: CCTV IP, instalacji stacji czołowych, dużych instalacji multiswitchowych. Kursy będą prowadzone dla klientów firmy i związane z udzielaniem autoryzacji na poszczególne systemy.

Sprostowanie. W artykule sprzed tygodnia “Kable koncentryczne RG-6 – czym się różnią” popełniliśmy błąd w zdaniu: “Kabel RG-6 Cu E1230 posiada wewnętrzny dielektryk miedziany... “ - powinno być “wewnętrzny przewodnik”.
Warto także nadmienić, iż kluczowy dla parametrów kabla przy dużych częstotliwościach jest rodzaj dielektryka (materiał oraz technologia spieniania – gazowa lub chemiczna). Ze względu na zjawisko "naskórkowści" mniejsze znaczenie ma, czy żyła wewnętrzna jest wykonana z miedzi, czy też miedziowana.

Dlaczego używamy "Om" zamiast pięknej greckiej omegi?  Nie wynika to z naszej niedbałości, ale z niedoskonałości lub raczej niejednoznaczności traktowania różnych znaków specjalnych przez programy, przede wszystkim przeglądarki. Taki sposób podania jednostki, niewątpliwie umowny, chroni ją od "pójścia w krzaczki". Problem ten jest podobnie rozwiązywany w krajach anglosaskich, gdzie powszechnie przyjęto oznaczenie "ohm", często pisane też "Ohm". Analogicznie postępujemy np. z podawaniem "dBuV", gdzie "u" zastępuje grecką literę czytaną mikro - bowiem zdarza się, że symbol oryginalny zostaje zamieniony na "m", co każdego technika czy inżyniera musiałoby wprawić w osłupienie. Oznaczenie "Om" w języku polskim jest prawidłowe i jest stosowane np. w Encyklopedii PWN.

Hong Kong. Budynek Bank of China Tower zaprojektowany przez I.M. Pei, o wysokości 367 m i 72 piętrach, został oddany do użytku w 1990 r. Obecnie jest trzecim, co do wysokości, budynkiem Hong Kongu i jedenastym na świecie. Budynek, w idei przypominający pęd bambusa, budzi zachwyt i potępienie. Znawcy feng shui – sztuki budowania w harmonii z naturą, zarzucają mu naruszenie zasad tej sztuki (ostre krawędzie).
Widok z satelity na Bank of China Tower.

 

21.11.05

Telewizja IPTV jaka przyszłość? Telewizja IP polega na dostarczaniu sygnału telewizyjnego poprzez sieć. Do jej funkcjonowania nie wystarcza obecna infrastruktura Internetu. Ze względu na wymaganie dużej przepływności (ok. 2,5 – 4 Mbit/s), IPTV może być stosowana w sieciach lokalnych i telewizjach kablowych. Obecnie najczęściej wykorzystywanym sposobem transmisji sygnału są techniki DSL. Zadowalające parametry oferuje np. ADSL2+ - 5Mbit/s na dystansie ok. 3 km. Dzięki zastosowaniu u abonentów set-top boxów (STB) posiadających własny adres IP, można przesyłać sygnał w postaci strumienia, na przykład w formacie MPEG-2, MPEG-4 (H.264). Rozwój szerokopasmowych sieci transmisyjnych pozwala na świadczenie usługi “triple play” (transmisja danych, głosu i wideo), w tym również wideo na żądanie (video on demand).
Szacuje się, że w Europie, do końca 2005 r., z tej formy odbioru sygnału telewizyjnego będzie korzystało ok. 1,5 mln osób. Liderem na europejskim rynku IPTV jest włoska firma Fastweb, która posiada ok. 500 000 abonentów.

Rozbudowa instalacji z multiswitchami o programy TVN i TVN-7. Jeżeli instalacja na multiswitchach jest wykonana w miejscu, gdzie nie ma możliwości odbioru TVN z nadajników naziemnych warto dołączyć te programy do instalacji zbiorczej. Do tego celu stosujemy tunery Ferguson 6018 Connax wraz z kartami TVN. Kartę może otrzymać wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia, pensjonat lub hotel (więcej o sposobie pozyskania karty i schemat instalacji tutaj).
W zależności od wymagań, proponujemy zastosowanie w schemacie jednego z modulatorów Terry. Terra produkuje modulatory w szerokim zakresie, zarówno dla użytkownika indywidualnego, jak i małych i średnich instalacji zbiorczych.

nazwa

kod

kanały

poziom wyj.

mono/stereo

zasilacz

modulacja

MT-17

R871632

21-69

70

mono

-

dwuwstęgowa

MT-11P

R871711

21-69

75

mono

+

dwuwstęgowa

MT-12P

R871712

6-12,
S9-S16

75

mono

+

dwuwstęgowa

MT-21P

R871721

21-69

70-85(reg.)

mono

+

dwuwstęgowa

MT-22P

R871722

6-12,
S9-S16

70-85(reg.)

mono

+

dwuwstęgowa

MT-27P

R871727

1-69
i S9-S17

70-85(reg.)

mono

+

dwuwstęgowa

MT-30A

R871731

1-69

77 – 92dBuV(reg.)

mono

+

jednowstęgowa

MT-30B

R871732

1-69

77 – 92dBuV(reg.)

mono

+

jednowstęgowa

MT-30C

R871733

1-69

77 – 92dBuV (reg.)

stereo A2

+

jednowstęgowa

Filtr GSM. Telefonia GSM wykorzystuje pasmo 876-915 MHz (uplink – od telefonu do BS) oraz 921-960 MHz (downlink – od BS do telefonu). Typowe wzmacniacze antenowe mają dość duże wzmocnienie  również powyżej końca pasma telewizyjnego (862 MHz). Stacje bazowe nadają w paśmie 921-960 MHz z dużą mocą promieniowaną, często 2 kW ERP i ich anteny nadawcze są montowane na dachach budynków. Na tych samych dachach są anteny telewizyjne. Dlatego zdarza się, iż wzmacniacz telewizji naziemnej jest przesterowany bardzo silnym sygnałem stacji bazowej telefonii komórkowej. Rozwiązaniem jest stosowanie na wejściu wzmacniacza filtru GSM, np. TZU 198-62 (5-862 MHz) R49602. Filtr przy częstotliwości 921 MHz posiada tłumienie 25 dB, a przy 950 MHz - 50 dB, co pozwala stłumić sygnał stacji bazowej dochodzący na wejście wzmacniacza.


Wygląd filtru GSM

Kable koncentryczne RG-6 – czym się różnią? Tak oznaczane są kable spełniające wymagania wojskowej normy amerykańskiej MIL-C-17. Jednak coraz częściej, przez producentów azjatyckich, oznaczenie traktowane jest handlowo i niewiele ma wspólnego z wymaganiami normy. Wielu klientów ma problem z rozróżnieniem jakości tak oznaczonych kabli. Kabel RG-6 Cu E1230 posiada wewnętrzny dielektryk miedziany (stąd jego wyższa cena), zapewniający mniejszą rezystancję przewodnika wewnętrznego – 2,7 Om/100m. Kable RG-6U CABLETECH E1231 (15 Om/100 m – przewodnik wewnętrzny i przewodnik zewnętrzny 6,1 Om/100m) oraz RG-6U E1232 (14 Om/100 m - przewodnik wewnętrzny i 7,4 Om/100m zewnętrzny) mają przewodnik wewnętrzny stalowy - miedziowany. Jednakże rezystancja przewodu ma drugorzędna znaczenie przy transmisji w. cz. – tu zasadnicze znaczenie ma tłumienie, pod tym względem kable E1230 oraz E1232 są porównywalne, natomiast kabel RG-6U E1231 nie jest przebadany przy częstotliwości wyższej niż 860 MHz, dlatego nie podajemy jego tłumienia. Kabel DG-113 E1246 jest również kablem klasy RG-6, lecz o najlepszych parametrach w tej grupie, gdyż posiada niższe tłumienie oraz lepszy współczynnik ekranowania – powyżej 80 dB.

Kod Nazwa przewodu satelitarnego R wewn./km R zewn./km

Tłum. 2150 MHz [dB/100m]

E1230 RG-6 Cu 1,00/4,8/O+F/ 2,7 Om 7,4 Om

35,1

E1231 RG-6 CABLETECH 1,0/4,8/O+F/ 15 Om 6,1 Om

-

E1232 RG-6 1,00/4,8/O+F/ 14 Om 7,4 Om

30,3

E1246 DG-113 1,13/4,80 2,1 Om 3,4 Om

28

Prawa dostępu w CCTV. W profesjonalnych instalacjach CCTV istnieje konieczność stosowania wielu poziomów dostępu do systemu. Większość rejestratorów typu Stand-alone nie ma nawet tak ważnych funkcji, jak zablokowanie podglądu z niektórych kamer czy przeglądanie archiwum.
Najlepsze możliwości konfiguracji systemu i indywidualnych ustawień w dalszym ciągu mają systemy oparte na kartach. W czołówce takich systemów jest GeoVision. Poniżej zrzut ekranowy pokazujący możliwości nadawania praw dostępu do systemu.

Powiększ...

Można dobierać prawa dostępu według 16 kryteriów, w tym osobno dla sygnału wideo i dźwięku. Ciekawą funkcja najnowszej wersji oprogramowania (oznaczonym nr 7.xx) jest funkcja zliczania obiektów.

   Powiększ...
Funkcja zliczania obiektów w oprogramowaniu kart GV

Idea monitoringu w sieci IP. Wymagana przepływność dla sygnału nieskompresowanego wynosi co najmniej 99 Mbit/s. Do transmisji w ogólnodostępnych sieciach należy zmniejszyć strumień informacji. Proces zamiany i obróbki informacji analogowej na cyfrową składa się z następujących etapów:

 • próbkowanie: zamiana z postaci analogowej na cyfrową

 • zmiana rozdzielczości

 • kompresja

Na każdym z tych etapów możemy wpłynąć na ilość generowanego strumienia danych. Zmiana rozdzielczości redukuje ilość informacji lecz zmniejsza drastycznie rozróżnialność szczegółów. Poniżaj widać jak zmiana rozdzielczości zmniejsza możliwość identyfikacji.

Powiększ... Powiększ...
Oryginał Rozdzielczość 2x mniejsza

Transmisja obrazu z kamery CCTV przez skrętkę. Często zdarza się, że ze względu na brak miejsca w korytkach nie możemy wykonać instalacji przewodem koncentrycznym. Jeśli chcielibyśmy również zasilić kamery z jednego miejsca (np. centrum monitoringu), musimy zastosować dodatkowe przewody, co w znacznym stopniu zwiększa przekrój prowadzonej wiązki.
Rozwiązaniem może być zastosowanie aktywnych transformatorów wideo po skrętce, które oprócz wizji doprowadzą do kamer również zasilanie. Stosując zestaw czterech nadajników TRN-1/400 M1668 i odbiornika TRO-4/400 M1670 w prosty sposób możemy doprowadzić sygnał wideo z 4 kamer do rejestratora oddalonego nawet o 1500 m - w przypadku kamer bez termostatu i 420 m – dla kamer z termostatem.


Schemat podłączenia urządzenia dla 4 kamer bez grzałek

Punkt dostępowy CA8-4 802.11 a/b/g dual-band 2,4 GHz i 5 GHz. CA8-4 N2505 - popularny punkt dostępowy posiadający złącze do anteny zewnętrznej typu RP-SMA. Urządzeniem możemy zarządzać zarówno poprzez interfejs WWW jak i Telnet. Może ono pracować nie tylko jak Access Point, lecz również w trybie Client. Urządzenie posiada odrębne firmware dla trybów AP i APC, ale tylko w trybie AP umożliwia nam regulację parametru ACK, niezbędnego do uzyskiwania połączeń na większych odległościach. Zdarza się, że urządzenia mają standardowo ustawiony region pracy (Regulatory Domain) inny niż Polska. Aby wprowadzić poprawne ustawienia musimy zalogować się na urządzeniu poprzez Telnet i wydać następujące komendy:

z_debug wlanrd write 616
save config
logout

Zabezpieczenia anten nadawczych. Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe (np. odgromnik gazowy AL-NMNFB-9 N6010) należy zamontować na kablu jak najbliżej urządzeń radiowych, przy czym odgromnik musi być podłączony do instalacji odgromowej za pomocą kabla Cu o przekroju minimum 16 mm2. Podobny sposób zabezpieczenia należy stosować w stacjach klienckich.

 

14.11.05

Czy wspomagać DVB-T? Opinia Komisji Europejskiej. Przejście w telewizji naziemnej z transmisji analogowej na cyfrową jest związane z poniesieniem dodatkowych kosztów przez nadawców i odbiorców. Dlatego, mimo dobrze opracowanej technologii, proces digitalizacji następuje stosunkowo wolno.
Zakończenie transmisji analogowych spowoduje uwolnienie części użytkowanych częstotliwości. Na obecnym jednym kanale analogowym można będzie przesyłać kilka programów cyfrowych. Możliwość rozdysponowania częstotliwości wzbudza spore zainteresowanie rządów, które czerpią z tego korzyści za opłaty koncesyjne.
Jest to jednym z powodów pomysłów na subwencje dla nadawców i dopłaty do naziemnych tunerów cyfrowych.
Taką politykę, w związku z rozpoczęciem emisji DVB-T w Berlinie, zaskarżył w 2002 r. do Komisji Europejskiej związek niemieckich operatorów telewizji kablowej ANGA uważając, że poprzez wspomaganie nadawców została naruszona zasada neutralności technologii i nastąpiło preferowanie jednej z nich.
Po przeprowadzeniu badań Komisja Europejska 10 listopada 2005 r. (wolno mielą młyny europejskiej sprawiedliwości) uznała zasadność skargi stwierdzając, że praktyka subwencji jest niedopuszczalną formą pomocy w świetle Art. 87 umowy EU.

DVB-T na Węgrzech. Testowe transmisje DVB-T rozpoczęto w 2002 r. Stałą emisję dwóch bezpłatnych multiplexów dla Budapesztu na kanałach 43 i 51 rozpoczęto w maju 2004 r.. W tym samym roku rozpoczęto nadawanie jednego multipleksu dla regionu położonego nad Balatonem na kanale 64. W multipleksach dostępne są programy państwowej telewizji węgierskiej MTV1, M2, DUNA TV. Pod koniec przyszłego roku ma zostać uruchomionych 20 nadajników, które mają pokryć zasięgiem całe terytorium Węgier.
Mapa zasięgu DVB-T na Węgrzech.

Która najładniejsza? Wybieramy okładkę katalogu Dipol 2006
. Jedna z czterech okładek, podoba się Państwu zdecydowanie  najbardziej. Która? - po oddaniu głosu można sprawdzić. Plebiscyt okładkowy.

Gdzie ta wieża? Początek miastu dała wyprawa 60 Hiszpanów w 1769 r. Obozowisko nad rzeką, którą zakonnik Juan Crespi nazwał poetycko “Rzeka Naszej Pani Królowej Aniołów z Porciuncula”, dało początek Misji Świętego Gabriela. Wokół Misji w 1881 r. zamieszkało 12 rodzin. tworząc zaczątki miasta o nazwie: “Osada nad Rzeką Naszej Pani Królowej Aniołów z Porciuncula”. Piękne nazewnictwo zepsuli Amerykanie, którzy w wyniku wojny przejęli miasto, nonszalancko skracając nazwę. W 1850 r. osada otrzymała prawa miejskie, liczyła wtedy 1600 osób. Jaką obecnie nazwę nosi osada, w której znajduje się ta wieża? Odpowiedź na końcu Informatora.

Powiększ...
Jedna z najładniejszych wież telekomunikacyjnych świata w “Osadzie nad Rzeką Naszej Pani Królowej Aniołów z Porciuncula”

Gniazdo Signal RTV-SAT z telefonem i siecią LAN. Gniazdko R694043 należy do serii produktów Signal (rozgałęźniki, odgałęźniki, transmitery, przedłużacze pilotów). Gniazdo RJ-45 może być wykorzystane do Ethernetu i Fast Ethernetu. Szczególnie przydatne, gdy elektryk sprowadził kabel koncentryczny i skrętkę do jednej puszki podtynkowej. Należy pamiętać, że w RJ-45 wykorzystujemy piny (patrząc od strony pinów – z góry) 1, 2, 3 i 6. Pozostałe nie są wykorzystywane.

 
Widok gniazda Signal RTV-SAT+RJ45 i przykład jego wykorzystania

Kabel spieniony fizycznie a spieniony chemicznie. Kabel z dielektrykiem spienionym fizycznie, w odróżnieniu od spienionego chemicznie, ma w swej strukturze zamknięte komory wytworzone przez pęcherzyki gazu, które nie stykają się ze sobą. Kable spienione chemicznie posiadają strukturę kapilarną, a puste przestrzenie, powstałe w wyniku działania środka chemicznego, są połączone ze sobą. Taka budowa przypomina gąbkę i podobnie jak ona łatwo nasiąka wodą, nie tylko w miejscu mikropęknięć, lecz i w głębi kabla. Nasiąkanie wodą i parą wodną z powietrza powoduje znaczny wzrost tłumienia kabla. Dodatkowo, w tak spienionych kablach, dielektryk słabiej stabilizuje żyłę środkową, co przy zginaniu kabla powoduje zbliżanie się żyły do ekranu, a tym samym pogorszenie dopasowania, czyli powstawanie odbić. Sposób testowania wpływu nasiąkania wodą definiuje norma IEC 68-2 część 3.
Przykładem kabla 75 Om spienionego fizycznie może być DG113 E1246, natomiast wśród kabli 50 Om – kable Beldena H155 E1170, H1000 E1192 dla 2,4GHz i RF240 E1181 dla częstotliwości 5 GHz.

W jaki sposób wykorzystać istniejące okablowanie LAN do przesyłania sygnałów wideo? Przesyłanie sygnału komputerowego za pomocą skrętki UTP wykorzystuje tylko dwie pary (cztery żyły) przewodów, pozostałe dwie pary są wolne. Można, więc, przy pomocy wolnych par przesłać różnicowo dwa sygnały z kamer - nie wpływając na połączenie wewnątrz sieci komputerowej.
Można to dokonać za pomocą łączówki LTR-2 – M1703 łączącej sieć komputerową z transformatorem TR4/4 – M1667.


Wykorzystanie istniejącej sieci komputerowej do przesyłania sygnałów wizyjnych

Telewizja użytkowa w sieciach IP. Historycznie można wyznaczyć trzy etapy rozwoju CCTV:

 • CCTV analogowa,
 • CCTV z cyfrowym zapisem na HDD,
 • CCTV w sieciach IP.

Instalacje analogowe nie są już budowane, jednak występują jeszcze w wielu obiektach.
Instalacje z cyfrowym zapisem na HDD są sposobem na stosunkowo tanią modernizację istniejących instalacji analogowych i jednocześnie najpopularniejszymi budowanymi obecnie systemami. Sygnał wizyjny podlega digitalizacji w rejestratorze, w tej formie jest zapisywany na dyskach komputerowych.
CCTV w sieciach IP to technologia dla nowobudowanych instalacji. O ile w małych, lokalnych systemach monitoringu jeszcze przez długi okres będą budowane systemy oparte na cyfrowym zapisie na HDD, o tyle w dużych systemach, w obiektach rozproszonych, w budynkach o nowoczesnej strukturze instalacji teletechnicznych należy budować instalacje monitoringu w technologii CCTV IP. Instalacja monitoringu w oparciu o sieci IP daje ogromne możliwości budowania dużych i rozległych instalacji. Przykładem możliwości jest ogólnoświatowa sieć monitoringu firmy Cisco, która integruje 296 obiektów monitorowanych, rozproszonych w 60 krajach.
Nowa era w monitoringu - CCTV IP – pdf 400 kB.

Cyfrowy rejestrator KOLOR DVR VG-2504L – dla domu, sklepu i małej firmy. Rejestrator VG-2504L M85047 jest rejestratorem, który może pracować w sieci LAN. Do obudowy można zamontować dwa dyski o pojemności od 40 GB do 400 GB (zalecane są dyski firmy Maxtor). Rejestrator posiada większość funkcji, które powinien posiadać dobry rejestrator, t.j. możliwość zdefiniowania różnych prędkości rejestracji w trybie alarmowym i trybie normalnej pracy. Możliwa jest zmiana prędkości zapisu (liczby klatek) i jakości nagrywania. Posiada sygnalizację utraty sygnału wideo, listę zdarzeń alarmowych. Rejestrator wyposażony jest w 4 wejścia i 1 wyjście alarmowe.
Materiały z rejestratora można zgrać w trybie AVI i JPEG. Można również zdefiniować wielkość pliku. Rejestrator pozwala na pracę ze stałym adresem IP oraz przydzielanym przez serwer DHCP. Istnieje możliwość pracy z wykorzystaniem połączeń PPPoE. Ciekawą cechą jest wysyłanie powiadomień przez e-mail oraz kontrola dostępu. Można dodawać użytkowników, którzy będą posiadali uprawnienia do zdalnego dostępu do rejestratora, każdy z nich może należeć do grupy administratora lub gościa. Poza tym rejestrator potrafi uploadować obrazy z kamer na serwer FTP.


Przykład zastosowania rejestratora VG-2504L

Anteny Yagi-Uda, czy panelowe w paśmie 5 GHz. Wiele osób przyzwyczajonych do anten Yagi-Uda na pasmo 2,4 GHz pyta o takie anteny na pasmo 5 GHz.
Anteny Yagi-Uda, popularne w paśmie 2,4 GHz, nie nadają się do pracy w pasmach wyższych. Z reguły, ze względów konstrukcyjnych, anteny Yagi-Uda były projektowane i budowane do częstotliwości 1 GHz. Jednakże jeszcze w paśmie 2,4 GHz da się zaprojektować antenę Yagi (np. ATK-16/2,4GHz A7124).
W pasmach powyżej 1 GHz najczęściej stosuje się anteny paraboliczne, tubowe oraz mikropaskowe.
Przykładem anteny mikropaskowej może być ATK-P8/5,5 GHz A73902 o zysku 22 dB, którą wyróżnia duże tłumienie niepożądanej polaryzacji ortogonalnej, co zwiększa jej odporność na zakłócenia oraz wysokie tłumienie listków bocznych i duży stosunek tłumienia promieniowania przód-tył. Antena jest zoptymalizowana, by była jak najmniej wrażliwa na sygnały dochodzące spoza głównej wiązki anteny.

Zabezpieczenia anten nadawczych. Wiele anten może pełnić rolę zabezpieczenia przed wyładowaniami atmosferycznymi urządzeń nadawczych, np. punktów dostępowych. Są to anteny, których elementy promieniujące są zwarte dla innych częstotliwości niż częstotliwość pracy (np. ATK-16/2,4GHz, A7124). Jednakże nie jest to idealne zabezpieczenie, gdyż nie chroni przed bezpośrednim wyładowaniem.
Jednym z lepszych rozwiązań jest montaż anteny na maszcie, którego podstawę podłączamy do instalacji odgromowej i dodatkowo przedłużamy maszt, tak by przewyższał on zamontowaną na nim antenę. To przedłużenie łączymy przewodem z instalacją odgromową. Zaleca się stosowanie kabla Cu o przekroju minimum 16 mm2. W razie wyładowania, jest ono odprowadzane poprzez maszt do instalacji odgromowej. Dodatkowo na kablu zasilającym antenę należy zamontować odgromnik gazowy AL-NMNFB-9 N6010 pracujący w paśmie od DC do 3 GHz. AL-NMNFB-9 jest to szerokopasmowy odgromnik gazowy o napięciu zadziałania 90 V, złącza wtyk N oraz gniazdo N pozwalają na łatwy montaż w instalacji antenowej. Odgromnik posiada przejście, dlatego pozwala na zasilanie urządzeń typu wzmacniacz lub konwerter. Oba wejścia odgromnika są zabezpieczone identycznie.

N6010 - Odgromnik gazowy AL-NMNFB-9
odgromnik gazowy AL-NMNFB-9 N6010


sposób dodatkowego zabezpieczenia anten

Los Angeles czyli El Pueblo de Nuestra Senora la Reyna de Los Angeles de Porciuncula. Wieża PacBell Tower o wysokości 137 m znajduje się w grupie budynków Madison Complex – jednej z największych central telefonicznych w USA. Wieża powstała, jako jedna z wielu, w 1961r. w ramach projektu AT&T bezprzewodowego systemu łączności telefonicznej. Wykorzystywano ją również do transmisji danych i programów telewizyjnych, a także do celów militarnych. Jej znaczenie spadło wraz z położeniem linii światłowodowych i działalność w ramach projektu została zakończona w 1990 r. Wiele wież pracujących w projekcie AT&T zostało sprzedanych, by w krótkim czasie odrodzić się użytkowo do pracy w systemach telefonii mobilnej i WLAN.

 

07.11.05

Mobilna telewizja – DVB-H. Na początku listopada Nokia zaprezentowała pierwszy model telefonu komórkowego (Nokia N92) z wbudowanym odbiornikiem telewizyjnym standardu DVB-H.
Stanowi to silne wsparcie dla opracowanego w Europie i opublikowanego w 2004 r. standardu mobilnej telewizji DVB-H (Digital Video Broadcasting – Handheld).
Podstawą DVB-H jest europejski standard cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Najprawdopodobniej standard DVB-H zostanie przyjęty w USA.
Główną konkurencje dla tego standardu stanowią systemy telewizji mobilnej opracowywane w Korei i Japonii.
Korea Południowa proponuje standard Digital Media Broadcasting (DMB). Telefony zgodne z DMB produkuje już LG i Samsung, a pokaz nadawania w tym standardzie przeprowadzono podczas ostatnich  targów CeBIT w Niemczech. Ciekawostką były zapowiedzi Deutsche Telekom o przeprowadzeniu transmisji z przyszłorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej właśnie w DMB.
W Japonii rozwija się standard ISDB (Integrated Services Digital Broadcasting), propagowany przy wsparciu Sanyo oraz NEC i traktowany również jako rozwojowy, ponieważ przygotowany przez Texas Instruments nowy układ do odbiorników mobilnych pozwala na pracę w tym standardzie i DVB-H.
Sygnał w standardzie DVB-H nadawany jest już testowo w kilku krajach europejskich (Włochy, Wielka Brytania, Finlandia, Niemcy, Holandia).

Wybieramy okładkę katalogu Dipol 2006. Jaka będzie okładka naszego katalogu papierowego w roku 2006? Od artysty plastyka, pana Łukasza Kozaka z Krakowa, z którego usług korzystamy przy tego rodzaju okazjach, otrzymaliśmy cztery projekty, z których wybierzemy jeden. Jak co roku urządzamy internetowy plebiscyt.

Paryż Wschodu, Królowa Orientu – gdzie ta wieża? Nieprzypadkowo miasto, w którym znajduje się wieża telewizyjna widoczna na zdjęciach, nosi takie przydomki. Spore piętno na jego architekturze odcisnęli Francuzi, Anglicy i Amerykanie, którzy mieli w nim swoje dzielnice, tzw. Koncesje. Wielkość miasta (12 mln. mieszkańców) i szybki wzrost gospodarczy (od dłuższego czasu coroczny przyrost PKB wynosi ponad 10 %) pozwala nazwać je królową Orientu. Miasto jest, po Rotterdamie i Singapurze, trzecim portem świata. Z nadmorskiego położenia wzięła się nazwa miasta, która dosłownie znaczy “Nad morzem”.
W jakim mieście znajduje się wieża telewizyjna widoczna na zdjęciach? – odpowiedź na końcu Informatora.

Powiększ...  Powiększ...  Powiększ...  Powiększ...  Powiększ...
Perła Orientu – trzecia, co do wielkości wieża telewizyjna świata

Instalacja multiswitchowa w domu jednorodzinnym. Instalacja multiswitchowa staje się standardem w domach jednorodzinnych. Umożliwia niezależne oglądanie programów satelitarnych na kilku tunerach, korzystając z jednej anteny satelitarnej. Jej zaletą, docenianą przez użytkowników, jest łatwość modyfikacji, co pozwala na budowę rozwiązań dla wymagających klientów. Na poniższym rysunku widoczny jest schemat instalacji na 8 gniazd (na 4 gniazda wystarczy zastosować tylko MS-952). Stosunkowo łatwa jest rozbudowa do bardziej zaawansowanej instalacji widocznej na schemacie tutaj (sygnał z tunera platformy cyfrowej we wszystkich telewizorach w domu). Dla najbardziej wymagających proponujemy rozwiązanie połączone z monitoringiem CCTV dostępne tutaj.


Sygnał satelitarny w małych pensjonatach. W małych pensjonatach nie jest opłacalne stosowanie stacji czołowych. Nie jest zalecana również instalacja multiswitchowa, ze względu na możliwość częstych uszkodzeń tunerów. Kompromisem może być instalacja widoczna na schemacie poniżej. Staraliśmy się dobrać urządzenia najlepiej sprawdzające się w takiej pracy. Dotyczy to zarówno tunera Lemon-01P A99387 jak i modulatora MT-29 R871729 firmy Terra. Modulator posiada bardzo wysoki poziom wyjściowy (100 dBuV), co sprawia, że można go stosować w tego typu układach. Można z powodzeniem łączyć kilka takich modulatorów (np. 8 na rozgałęźniku FV-8 R60108). Poniżej przedstawiamy przykład zastosowania  instalacji w pensjonacie do 30 gniazd.

Monitoring egzaminów na prawo jazdy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, które wchodzi w życie 10 stycznia 2006 r., wszystkie praktyczne egzaminy na prawo jazdy będą nagrywane. Rejestracji będzie podlegał zarówno obraz jak i dźwięk. Niemożliwe będzie przeprowadzenie egzaminu bez rejestracji, w razie awarii zapisu egzamin powinien być przerwany.
Rozporządzenie zawarte w Dzienniku Ustaw nr 217 poz. 1834 w punkcie 21.1 nakłada wymogi na sprzęt używany do zapisu. Kryteria zawarte w Rozporządzeniu spełnia rejestrator 1 kanałowy MDVR1001 M85001. Pozwala na zapis 1 toru wideo i 1 toru audio. Istnieje możliwość podłączenia dwóch monitorów: głównego, umieszczonego np. w osłonie przeciwsłonecznej oraz monitora dodatkowego, który może być umieszczony w innym miejscu w samochodzie. Największą zaletą rejestratora są: niewielkie rozmiary, prosta obsługa i możliwość przenoszenia materiałów zarejestrowanych (gniazdo USB). Jest możliwość wyjęcia urządzenia z kieszeni, co jest bardzo ważne w warunkach zimowej eksploatacji.
Do współpracy z rejestratorem można użyć kamerę kolorową wysokiej rozdzielczości VACC-1520H M11180, wyposażoną w obiektyw 3,5-8 mm RICOM M2144 oraz uchwyt Topica TP-201 M5120.  Zestaw ten pracuje już w kilku Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego.
Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury - “Szkolenie, egzaminowanie i uzyskiwanie uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów.”

Nowa era w monitoringu – CCTV IP. Coraz częściej instalacje monitoringu wizyjnego wykonywane są w oparciu o transmisję w sieciach IP. Jednym z liderów w zakresie produkcji sprzętu w tej technologii jest firma ACTi. Właśnie sprzęt tej firmy umożliwił lotnisku Prestwick w Glasgow przejście z systemów analogowych do monitoringu bazującego na transmisji IP.
Serwer video SED-2100R i transkoder SED-3200 firmy ACTi pozwoliły na zmianę analogowych systemów CCTV na oparte o transmisję IP. Współpracując z systemami zarządzania Titan Vision, nowy system umożliwia centralną kontrolę dostępu, zarządzanie bezpieczeństwem oraz systemem przeciwpożarowym.
Lotnisko w Glasgow ma zainstalowane 40 serwerów video, 6 transkoderów oraz szybkoobrotową kamerę IP. Wszystko to uruchomiono w końcu czerwca, aby przygotować warunki do przylotu liderów G8 na szczyt zorganizowany w Gleneagles.
Zastosowano sprzęt IP wykorzystujący kodowanie MPEG-4 z rozdzielczością D1 (720x576) przy 25 ramkach na sekundę, wykorzystując przy tym wąskie pasmo i mało miejsca na przechowywanie archiwum.

Transmisja po skrętce na duże odległości -VRX-1/1200. Na rynku pojawił się aktywny odbiornik sygnału video VRX-1/1200 M1664. Urządzenie przeznaczone jest do wzmocnienia sygnału video przesyłanego skrętką komputerową, umożliwiając przesył  doskonałej jakości wizji na odległość od 400 do 1200 metrów. Dodatkowo urządzenie posiada wbudowany ogranicznik przepięć (OPV-1), który zabezpiecza wzmacniacz video oraz urządzenie podłączone do wyjścia niesymetrycznego BNC (np. monitor, rejestrator cyfrowy) przed skutkami wyładowania atmosferycznego.
Odbiornik przeznaczony jest do pracy z transformatorami wideo TR-1 M1665. Zestaw ten doskonale nadaje się do instalacji, w których centrum monitoringu znajduje się w jednym budynku, natomiast kamery w drugim. Wówczas do przesyłu sygnału wideo z powodzeniem możemy wykorzystać istniejącą już sieć LAN.

Następca bardzo popularnego Access Pointa – GW-AP54SP. GW-AP54SP N2626 jest następcą bardzo popularnego, ze względu na jakość i cenę, Access Pointa GW-AP11SP. W GW-AP54SP został zastosowany procesor RTL8181 firmy Realtek oraz nowy moduł radiowy umożliwiający pracę w standardzie IEEE 802.11b/g. Dużą jego zaletą są dwa porty LAN. Access Point GW-AP54SP pozwala regulować moc w czterech poziomach i daje możliwość filtrowania adresów MAC. Testy wykazały większą stabilność i przepływność niż w GW-AP11SP ze standardowo wgranym oprogramowaniem. Można w nim wyłączyć tryb 802.11g dzięki czemu wzrasta wydajność sieci w trybie IEEE 802.11b. Posiada przydatną funkcję WDS oraz zapewnia przezroczystość dla protokołu DHCP. Zasilany jest napięciem 12V, przez co możemy wykorzystać do tego celu kabel sieciowy LAN.

Anteny mikropaskowe - 2,4 i 5 GHz. W przypadku sieci WLAN, poza dobrymi parametrami anteny wymagane są małe wymiary i zwarta konstrukcja – ze względu na częsty montaż na elewacjach budynków.
Anteny mikropaskowe spełniają te wymogi, a na dodatek przy zachowaniu reżimu technologicznego (m.in. kontrola parametrów laminatu stosowanego w produkcji) zapewniają wysoką powtarzalność parametrów (łatwiejsze projektowanie sieci) i dużą odporność anten na warunki atmosferyczne. Anteny mikropaskowe cechuje możliwość wykonania w wersjach pracujących na częstotliwościach kilku i więcej GHz, i o różnych charakterystykach promieniowania, np. sektorowej.
Te zalety i przystępna cena zdecydowały o powodzeniu jakim cieszą się anteny mikropaskowe serii ATK-P – około 50% produkcji jest eksportowana do Niemiec, Czech i Anglii.
ATK-P1/2.4GHz – 8dBi - A7130,
ATK-P4/2.4GHz – 15dBi - A7127
i antena na pasmo 5 GHz ATK-P8/5,5GHz - 22dB - A73902
 

Szanghaj. Wieża telewizyjna Perła Orientu, o wysokości 468 m., została zbudowana w 1994 r.  Jest trzecią najwyższa wieżą świata po CN Tower w Toronto i moskiewskiej wieży Ostankino. Dwie duże kule o średnicy 50 i 45 m są połączone słupami o średnicy 9 m. Na wysokości 267 m znajduje się obrotowa platforma z restauracją. Najwyższy punkt widokowy znajduje się na wysokości 350 m. Pomiędzy dwiema dużymi kulami znajduje się 20 – pokojowy Space Hotel. W 1995 r. rozpoczęto z niej transmisję 9 programów telewizyjnych i 10 radiowych.
Zdjęcia wykonane z tarasu widokowego na 88 piętrze najwyższego budynku Chin Jinmao Dasha (421 m).

 

Dawniejsze numery Informatora można znaleźć tutaj