Archiwalne numery Informatora

Informator TV-Sat - historia8
Aktualny numer można znaleźć tutaj

28.02.00

Dzisiaj numer specjalny poświęcony w całości odbywającym się właśnie targom CeBIT 2000 w Hanowerze. (telekomunikacja, multimedia.)

Ogólny kryzys imprez targowych nie dotknął jeszcze CeBITu. Szybki rozwój prezentowanych tam branż zachęca do masowego odwiedzania imprezy, a wystawców do prezentacji osiągnięć przed tak licznym gremium.

Internet w telefonii komórkowej. W tym roku w dziedzinie telekomunikacji obserwuje się dalszy nacisk wiodących producentów na rozwój bezprzewodowych technik przekazu informacji. Największe zainteresowanie, zwiedzających stoiska Motoroli, Ericssona i Nokii, wzbudzały prezentacje sprzętu pozwalającego na bezpośredni dostęp do Internetu przy użyciu telefonu komórkowego (protokół WAP). Jednak pokazywane możliwości skłaniają do refleksji, że trzeba dużo samozaparcia, aby w ten sposób korzystać z Sieci. Póki co, oferta na specjalnych stronach, możliwych do odczytania w technologii WAP, sprowadza się do notowań giełdowych, informacji i prognoz pogody. W trakcie pokazu na stoiskach, wielokrotnie nie udało się uzyskać łączności, transmisja była bardzo wolna, a operacje nawigacji za pomocą telefonu (małe przyciski i ekrany) wymagały pewnej ręki i sokolego wzroku.

GSM trzeciej generacji. Potwierdzono plany uruchomienia w Japonii, na początku przyszłego roku, usługi GSM 3G (m.in. możliwa transmisja ruchomych obrazów). W Europie, ze względu na zwłokę w uzgadnianiu częstotliwości, start tego systemu przesunie się na rok 2002.

Telefonia satelitarna. Mimo marketingowego niepowodzenia programu Iridium, drugi operator telefonii satelitarnej Globastar rozpoczął działalność przedstawiając sprzęt i cenniki na usługę. Dla zainteresowanych: na targach można było kupić telefon Telit Sat 550 (SAT/GSM) za ok. 2000 DM, minuta połączenia do stref najbardziej odległych kosztuje 2,58 Euro, a abonament 15 Euro.

Internet z satelity. Obaj europejscy operatorzy satelitarni: Astra i Eutelsat, mocno akcentowali możliwości wykorzystania satelitarnych technik do transmisji Internetowych. Eutelsat rozpoczął oferowanie usługi dwukierunkowej. Wykorzystując specjalną antenę (100x70cm), konwerter składający się z części nadawczej i odbiorczej, połączony dwoma przewodami z odpowiednimi kartami w komputerze, uzyskuje się: moc nadawczą 400 mW, prędkość transmisji z satelity 4Mb/s, a w kierunku zwrotnym 16 kb/s. Astra jest dalej na etapie testowania podobnego projektu i oferuje jedynie usługę, polegającą na wybieraniu przez abonenta stron za pomocą linii telefonicznej i przesyłaniu ich drogą satelitarną (cena w Niemczech 15 Euro miesięcznie). Astra rozpoczyna również nadawanie panelu internetowego (wkrótce napiszemy więcej o tym). Jego odbiór będzie możliwy za pomocą kart SAT DATA (otrzymaliśmy taką kartę do testu, jej opis i wyniki wkrótce w naszym Informatorze).

Zmierzch set-top-boxów? Mniej niż w ubiegłym roku wystawiono tzw. set-top-boxów, czyli urządzeń pozwalających na korzystanie z Internetu z wykorzystaniem telewizora.

Cyfrowa telewizja naziemna. Ekspansja satelitarnych przekazów telewizyjnych nie zraża nadawców naziemnych do rozwoju technik cyfrowych. W rejonie Hanoweru i Bremy uruchomiono, przy użyciu 25 przekaźników, cyfrowy przekaz 6 programów telewizyjnych. Odbiór następuje za pomocą specjalnych tunerów DVB-T. Perspektywy rozwoju tej techniki, tłumaczono możliwością odbioru mobilnego i emisjami większej liczby programów regionalnych. Do odbioru wystarcza antena ok. 15cm., zbliżona wyglądem do samochodowej. 

Internet i telefonia w sieciach elektrycznych. Bardzo ciekawie zapowiada się inicjatywa największego niemieckiego dostawcy energii elektrycznej RWE i koreańskiej firmy Keyin. Planuje się wykorzystanie sieci elektrycznej do przekazu telefonii i Internetu. Po podpisaniu umów, już w najbliższym czasie rozpocznie się realizacja projektu. Więcej tutaj.

TPSA na Cebicie. Na targach swoje stoisko ma również Telekomunikacja Polska. Trzeba dużo dobrej woli i zrozumienia, żeby prezentowane tam możliwości techniczne uznać za nowoczesne. My to zrozumienie wykazujemy i nie będziemy ich opisywać. Cel marketingowy, czyli przekonanie ewentualnego inwestora, że front robót jest szeroki, powinien zostać osiągnięty.

Multimedia. Różnorodność oferowanego sprzętu świadczy o tym, że w najbliższym czasie diametralnie zmieni się sposób wykorzystania domowego komputera. O ile obecnie w większości domów służy on wyłącznie do gier i edycji dokumentów, to możliwości sprzętowe prezentowane na targach pozwolą uczynić z niego centrum domowej rozrywki. Szeroka oferta tanich multimedialnych zestawów głośnikowych i przenośnych odtwarzaczy MP3, pozwala sądzić, że komputer przejmie rolę domowej płytoteki. Karty telewizyjne i satelitarne, za niewielkie pieniądze, umożliwią odbiór programów telewizyjnych. Używając kart konwertujących, wszystkie sygnały z komputera, można doprowadzić do odbiorników telewizyjnych poprzez instalację antenową, . Używając bezprzewodowych klawiatur, można sterować komputerem na odległość do 50 m. W ten sposób można np. korzystać z Internetu w dowolnym pokoju wyposażonym w telewizor. Karty wideo pozwalają na zapis w postaci cyfrowej sygnału z kamery monitorującej otoczenie domu.

 

21.02.00

Kłopoty Wizji TV, kłopoty z Wizją TV. Wizja ma ciągle problemy z zaopatrzeniem w terminale Philipsa. Powstała druga, nieformalna sieć dystrybucji tzw. Polymus - Dystrybucja. Wystarczy zamówić sprzęt Wizji przez telefon, aby go dostać w ciągu 48 godzin, podczas gdy autoryzowani dystrybutorzy nie dostają terminali. Hurtowi dystrybutorzy prowadzą sprzedaż detaliczną dla znajomych. Na dodatek nie widać aktywności na polu pozyskania innych dostawców odbiorników. W tej sytuacji Wizja TV w dłuższej perspektywie może mieć problemy z utrzymaniem pozycji na rynku. Dopełnieniem jest planowana sprzedać przez Cyfrę + samych kart kodowych. Konkurencyjna Cyfra + przełamała przodownictwo Wizji TV osiągając 327 000 abonentów. Sat Kurier 1/00

Zmiany w certyfikacji i homologacji. Gotowy jest już projekt rządowy wprowadzający zmiany w zasadach homologacji i certyfikacji. Zmiany dotyczyć będą również tzw. znaku B. i mają się sprowadzić, w przypadku towarów pochodzących z UE do potwierdzania przez polskie organa znaków producenta, zamiast wykonywania powtórnych, długotrwałych i drogich badań. Importer składałby dokumenty i w ciągu 21 dni dostawałby odpowiednie świadectwo. W przypadku techniki satelitarnej najbardziej uprości to życie importerom tunerów satelitarnych.

Nasza TV ułożyła się. Warszawski Sąd Gospodarczy zatwierdził ugodę z wierzycielami. Polskie Media - właściciel Naszej TV są winne 65 mln. zł. Wierzytelności powyżej 10 tys. złotych zredukowano o 40 % i rozłożono na 60 rat. Zawarcie układu było warunkiem wejścia do spółki nowego akcjonariusza - Polsatu. Na bazie Naszej TV Polsat planuje utworzenie w kwietniu nowej telewizji TV4.

Poprzedni rok w telekomunikacji. Cisco wkroczyło na rynek modemów kablowych. Konsorcjum Astra dzięki satelicie Astra 1H będzie mogło zaoferować dwukierunkową transmisję danych przez satelitę z prędkością 144 kb/s, 384 kb/s, 2,4 Mb/s od użytkownika i 38 Mb/s do użytkownika, usługa powinna być dostępna w bieżącym roku. Globastar, operator telefonii satelitarnej posiada 45 000 terminali oraz trzech producentów mogących dostarczyć 400 000 terminali miesięcznie, UPC wykorzystało nowe narzędzia pozwalające na zdobycie nowego kapitału co umożliwiło wzrost wartości od 300 mln USD w październiku 1998 do 15 mld w październiku 1999, obecnie chce zostać paneuropejskim dostawcą usług internetowych, telewizji kablowej i telekomunikacji. Cable & Satellite Communications International 12-1/99-00

Ceny urządzeń dla MMDS. Jak już pisaliśmy MMDS (Multichannel Multipoint Distribiution System) pozwala na przesyłanie 24 programów (analogowo, w standardzie D/K) do wielu stacji odbiorczych. Zasada działania polega na transmisji sygnału w paśmie 2,3 - 2,7 GHz pomiędzy stacją, a specjalnym odbiornikiem, a następnie rozprowadzenie go w budynkowej instalacji antenowej w postaci normalnego sygnału telewizyjnego. Zaletami systemu są: umiarkowane ceny urządzeń, szybkość uruchomienia, łatwość rekonfiguracji, możliwość przesyłu danych i programów cyfrowych. Dla przykładu mający największy udział w kosztach systemu nadajnik mikrofalowy firmy Viewsonics kosztuje od 30 000 USD (VSTM 2527-20, o mocy 20 W co pozwala osiągnąć zasięg 3 - 5 km), 40 000 USD (VS 600 M, o mocy 50 W zasięg 5 - 8 km) oraz 50 000 USD (VSTM2527 - 100, o mocy 100 W zasięg 8 - 12 km). Tele Sputnik 2/00

Przestrajamy radioodbiorniki. W najnowszym numerze miesięcznika "Świat Radio" zamieszczono artykuł omawiający praktyczne problemy związane z przestrajaniem odbiorników z dolnego pasma UKF. Cenną pomocą są zamieszczone schematy głowic UKF spotykanych w polskich odbiornikach (Amator, Donata, Safari, Pionier, Śnieżka, RM111, RMS103). Warto przypomnieć, iż opisane przeróbki wymagają minimalnego doświadczenia w zakresie techniki w. cz. Świat Radio 2/00

Nowość - tuner analogowo - cyfrowy Engel ES3000CI z pozycjonerem i dwoma kieszeniami na moduły CI. W lutym wprowadziliśmy do sprzedaży tuner ES3000 hiszpańskiej firmy Nikko. Dzięki dwóm kieszeniom na moduły dostępu warunkowego możliwy jest równoczesny dostęp do dwóch pakietów kodowanych. Odbiornik wyróżnia się jednolitym menu ekranowym dla części analogowej i cyfrowej, dzięki czemu nie odnosi się wrażenia że część analogowa jest tylko dodatkiem. Pozycjoner posiada 32 pozycje dla programów analogowych i 32 dla cyfrowych. Wyposażenie w złącza jest typowe: trzy Eurozłącza, cztery cinch, dwa IEC, RS-232, oraz gniazda do podłączenia konwerterów. Automatyczne programowanie jest dostępne dla programów analogowych i cyfrowych i jest całkiem szybkie. Cena - 1998 złotych.

Nowa zwrotnica dla okolic Krakowa i Tarnowa. Zwrotnica AZ 6-69/35/DC (C0482, cena 12,2 brutto) umożliwia połączenie dwóch anten odbierających programy nadawane z dwóch różnych kierunków. Możliwe jest także zastosowanie dodatkowej zwrotnicy do odbioru programów z jednego kierunku w sytuacji, kiedy program na kanale 35 jest słabszy niż pozostałe. Wtedy celowe staje się zastosowanie dodatkowej anteny o dużym zysku (np. Polaris 60/21-60 A3385, cena 47,38 brutto) oraz wzmacniacza. Zwrotnica posiada przejście napięcia zasilania dla obu wejść.

 

przykład zastosowania zwrotnicy AZ 6-69/35/DC

MultiCam - idealne rozwiązanie dla wykonujących sieci komputerowe. Opracowany przez poznańską firmę Delta system pozwala na rozprowadzanie i archiwizowanie sygnałów TV przemysłowej w sieciach komputerowych. W konkretnym przypadku np. banku lub supermarketu umożliwia na: wykorzystanie istniejącego okablowania i wyposażenia w postaci monitorów, konfigurację systemu, tak aby każdy oglądał jedynie potrzebne mu obrazy (kierownik kas - stanowiska kasowe, kierownik magazynu magazyn, a ochrona całość), nagrany obraz jest dostępny do odtwarzania po 30 minutach, bez przerywania nagrywania (przewaga nad magnetowidami). Nie występuje zużycie mechaniczne stanowiące poważny problem przy zapisie z wykorzystaniem magnetowidu. Na dysku 20 GB można dokonać zapisu tygodniowego. Więcej informacji oraz demo programu tutaj. Możliwości systemu zostaną zaprezentowane na kursie telewizji przemysłowej organizowanym przez naszą firmę w Łodzi (23.03.00). Informacje i zapisy tutaj.

Kursy TV przemysłowej. Zapraszamy na bezpłatny kurs: Systemy telewizji użytkowej. Łódź 23.03.00 godz. 11 - 15.30. W programie: Praktyka wykonywania instalacji, omówienie istniejących rozwiązań technicznych - prow. R. Prandota - Mega, Multiplexery - prow. firma Altkom, wykorzystanie sieci komputerowych do budowy sieci TV przemysłowej - prow. A. Matysiak - Delta. Zapisy tutaj.

Zapraszamy na "Warsztaty antenowe". Koncepcja Warsztatów polega na praktycznej nauce instalacji urządzeń. Grupa 4-5 osobowa w czasie ok. 1,5 godziny zapoznaje się z urządzeniem oraz samodzielnie dokonuje jego instalacji i programowania. Najbliższe Warsztaty poświęcone będą instalacji 6- kanałowej stacji czołowej firmy Terra. Stacja cieszy się dużym powodzeniem ze względu na bardzo dobre parametry, niska cenę i możliwość programowania z komputera. Warsztaty odbędą się w Krakowie 23.02.00 i w Warszawie 1.03.00 o godz. 11.00 w siedzibie firmy Dipol. Zapisy tutaj.

Program "Obiektyw". Z tej strony firmy AVAL można pobrać program pozwalający na dobór obiektywu do kamery. Polecamy również zawarte tam poradniki. 

Miernik TC- 58. Miernik firmy Sadelta m.in. do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych. Instrukcja i dane techniczne tutaj.

Nowy numer Sat Kuriera. Można go kupić w sieci naszych hurtowni. Spis treści tutaj

14.02.00

Urzędników poniosło. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Juliusz Braun podpisał koncesję dla Canal Plus Cyfrowy. Mimo sprzeciwu Polsatu zgodził się, by na Polskiej Platformie Cyfrowej rozprowadzany był sygnał tej telewizji. Polsat zapowiedział skierowanie sprawy do prokuratury. Rzeczpospolita 11.02.00. Należy się cieszyć, że KRRiTV zachowała jednak pewien umiar. Strach pomyśleć co by było, gdyby do koncesji Canal Plus wpisała prawo do eksploatacji złóż naftowych na morzu Północnym. Tak przynajmniej podatek od wynagrodzeń adwokatów wróci z powrotem do budżetu.

TV Familijna nie może ruszyć. W 1998 Telewizja Niepokalanów powołała spółkę o nazwie Telewizja Familijna. Władze kościelne rozpoczęły negocjacje z firmami zainteresowanymi inwestycjami w TF. Za pakiet 9,8%, udziałowiec miałby wnieść kapitał w wysokości 52 mln, 51% pozostałoby pod kontrolą Zakonu Franciszkanów. Potencjalni udziałowcy to; PZU, KGHM, PSE, PKN i Prokom. Pojawiły się plotki, że władze kościelne nie chcą współpracować z Prokomem, a Marian Krzaklewski - inicjator pomysłu nie może zdyscyplinować spółek do bardziej energicznych działań. Puls Biznesu 02.02.00.

Bezprzewodowa pętla lokalna w Europie. Najbliższe czasy, szczególnie na końcowym odcinku (do abonenta) mogą być okresem burzliwego rozwoju bezprzewodowej pętli lokalnej, której atrakcyjność wiąże się z brakiem konieczności prowadzenia kabli. Dla nowopowstających operatorów umożliwia to szybkie rozpoczęcie działalności. Także operatorzy przewodowi są zainteresowani WLL (Wireless Local Loop), gdyż jest to prosty sposób na rozszerzenie obszaru działania. W bieżącym roku kilka krajów (m. in. Austria, Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Hiszpania) rozpocznie lub będzie kontynuować proces przydziału pasm częstotliwości. Kilka innych już dokonało przydziału (Niemcy, Wielka Brytania) Euromedia 4/00.

Radio przez telefon komórkowy. Trwają prace nad wykorzystaniem nowego standardu telefonii komórkowej UMTS (Universal Mobile Telecommunications Systems) do rozprowadzania programów radiowych. Prace takie prowadzą Ericsson i grupa Giner Media, która jest właścicielem Radia Virgin. W systemie UMTS, będzie także możliwe korzystanie z Internetu, wysyłanie i odbieranie nagrań wideo, oglądanie Internetowej telewizji, prowadzanie wideokonferencji. Radioelektronik 2/00.

Koder stereofoniczny SAT 2000 KS. Firma "JSP"  specjalizuje się m.in. w produkcji stacji czołowych. Produkowany jako jeden z elementów stacji, koder stereofoniczny SAT 2000 KS. umożliwia retransmisję satelitarnych programów telewizyjnych w wersji stereofonicznej lub dwujęzycznej. Dźwięk stereofoniczny kodowany jest w standardzie A2. Jego odbiór możliwy jest na odbiornikach z systemem A2 oraz w większości odbiorników z systemem NICAM (wynika to z tego, że prawie zawsze odbiornik z systemem Nicam umożliwiają odbiór w systemie A2). Koder SAT 2000 KS współpracuje z modulatorem jednowstęgowym MDJ 1300 i odbiornikiem satelitarnym SAT1300.

Problem z instalacjami zbiorczymi. Ustawa z dnia 2 lipca 1994 roku (Dz. U. Z 1998, nr 120, poz. 787) nakłada na wynajmującego lokal mieszkalny obowiązek sprawnego działania urządzeń technicznych, w tym antenowej instalacji zbiorczej. Likwidacja radiowego pasma OIRT wywołała problem modernizacji starszych sieci AIZ, aby można było rozprowadzać w sieci programy radiowe z pasma CCIR. W wielu wypadkach następuje rezygnacja z utrzymywania AIZ. Pewnym rozwiązaniem jest umowa z operatorem sieci kablowej, osoby nie zainteresowane ponoszeniem dodatkowych opłat, otrzymują pakiet programów telewizyjnych i radiowych dostępnych w danym rejonie z nadajników naziemnych, a opłata jest pobierana przez wynajmującego lokal. Dokonywana jest fizyczna likwidacja instalacji, choć w sensie prawnym instalacja pozostaje. TV–Sat Magazyn 2/00.

Sumatory dla modulatora MT–11. Coraz popularniejsze stają się rozwiązania wykorzystujące instalację antenową do monitorowania otoczenia. Dzięki zasilaniu "po linii" można łatwo zasilić kilka oddalonych kamer i przesłać sygnał kablem koncentrycznym od każdej z nich do wzmacniacza. Stosując sumator z wbudowanym separatorem zasilania, jest możliwe zasilanie kilku kamer z jednego zasilacza. Takimi sumatorami są dwuwejściowy AC–002 (R88002, cena 20,13 brutto) oraz czterowejściowy AC–003 (R88003, cena 21,59 brutto).

sumator AC–003

sumator AC–002

Program YAGIMAX. "Postanowiłem sprawdzić charakterystykę anteny AK7 (1780 - 1860 MHz), jak i inne jej parametry, wpisując jej wymiary do programu symulacji anten YAGIMAX. Zapewniam Państwa, że nie trzeba wydawać 10 000 $ na porządny program do symulacji anten. Wystarczy kliknąć TUTAJ i pobrać z naszej strony program YAGIMAX. Jest to program typu shareware napisany 10 lat temu !! Dlatego wystarczy nam np. PC386. Trzeba przyznać, że niewiele programów funkcjonuje przez taki okres. Jest to spowodowane także tym, że w dziedzinie budowy anten telewizyjnych przez ten okres, nic się nie zmieniło. Tak naprawdę, to obecne anteny YAGI niewiele się różnią od tej, jaką pewien Japończyk skonstruował kilkadziesiąt lat temu. Dlaczego? Bo produkt jest doskonały." Zapraszamy do zapoznania się tutaj z artykułem p. A. Matysiaka z firmy Delta prezentującym możliwości programu.

Jaka przysłona: AI czy EAI - skróty w TV przemysłowej. Przesłona pozwala na regulację ilości światła docierającego do przetwornika. EAI to elektroniczna przesłona, czyli najprościej mówiąc automatyczne dopasowywanie czułości przetwornika do warunków oświetlenia. Kamera z AI posiada wyjście sterujące obiektywem wyposażonym w regulowaną przesłonę, umożliwiającą poprawną pracę przetwornika przy dużych zmianach oświetlenia. Kamery z EAI najczęściej są montowane w pomieszczeniach, tam gdzie zmiany oświetlenia są niezbyt duże. Natomiast kamery z AI używa się na zewnątrz, zwłaszcza wtedy, gdy mają zapewniać podgląd w dzień, w pełnym słońcu, i w nocy, przy bardzo słabym oświetleniu. Przykładem kamery z elektroniczną przesłona (EAI) jest TC 3132-08C (M1088, cena 319,64 brutto) a z przesłoną AI - TC 3102-08A (M1076, cena 261,08 brutto).

kamera TC 3132–08C     kamera TC 3102–08A

8 schematów, 8 idei. Zastanawiając się nad projektem instalacji antenowej w domu jednorodzinnym lub bloku warto skorzystać z zawartych tutaj gotowych schematów.

Kursy dla instalatorów – więcej informacji tutaj.

Problemy z naszą stroną. Kłopoty z dostępem do naszej strony w ubiegłym tygodniu związane były z włamaniem do siedziby naszego providera. Przypominamy, że nasze strony dostępne są także pod tym adresem

07.02.00

Ma być młody, bogaty i z miasta - widz TV4. Gotowa jest już ramówka nowej stacji telewizyjnej, która od kwietnia miałaby zastąpić Naszą TV i Polsat 2. Szacuje się, że połączenie sił Naszej i Polsatu pozwoli na dotarcie z programem do ok. 60% Polaków. Nowy kanał miałby zawierać sporo publicystyki, dobry film - np. Ally Mc Beal w prime time i dużo sportu. Generalnie - programy, na które Polsat nie mógłby sobie pozwolić, chcąc prowadzić w rankingu stacji komercyjnych. Program miałby odpowiadać na zapotrzebowanie reklamodawców szukających zbytu na towary z tzw. górnej półki. Fachowcy od reklamy sceptycznie oceniają tą koncepcję - “ To bardzo ryzykowna strategia, bo ludzie młodzi i bogaci nie oglądają telewizji, tylko cały czas pracują, by mieć pieniądze”. Rzeczpospolita 01.02.00

“Dopiero co wróciłem z nart...” - Nasza TV. Przed tygodniem Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że nowy zarząd, powołany z inicjatywy Trans-Media Group (wg nieoficjalnych informacji powiązana z Solorzem) oraz Pro-cable (spółka koncernu ITI powiązana z TVN), został wpisany do rejestru handlowego niezgodnie z prawem. Jedynym ważnym zarządem jest zarząd H. Chodysza, związany z założycielami stacji (L. Praśniewski, J. Gościmski, H. Chodysz) H. Chodysz nie chciał komentować planów powołania nowej stacji telewizyjnej (TV4) na bazie Naszej - “Dopiero co wróciłem z nart i robię rozeznanie w całej sytuacji”. Rzeczpospolita 01.02.00

Odbiór programów niekodowanych Astry na tunerze Wizji TV bez ważnej karty. Jeśli skończyła się ważność karty Wizji TV, i tuner już nie działa, da się go uruchomić w następujący sposób: pożyczamy ważną kartę, programujemy tuner z tą kartą kodową, a następnie przełączamy tuner w tryb czuwania. Kolejnym krokiem jest zamiana karty kodowej na posiadaną, choć nieważną. Teraz można oglądać programy niekodowane. Niestety, tuner musi być cały czas podłączony do sieci, choć może być w stanie czuwania. Każdorazowo po zaniku napięcia zasilania trzeba te procedurą powtórzyć.

Wizja TV i Cyfra + w jednej instalacji z multiswitchami. Jak pisaliśmy niezbędne jest zastosowanie generatora Tone Burst’a MSAT-122, albo przy tunerach Wizji TV, albo Cyfry +. Praktyka wykazała, że najlepiej jest, by tunery Wizji TV pracowały bez generatora. Zastosowanie generatora powoduje, iż sygnał z właściwego satelity pojawia się z pewnym opóźnieniem, co czasem uniemożliwia pracę tunera Wizji. Tuner Cyfry + jest pod tym względem bezkonfliktowy i może współpracować z generatorem Tone Burst’a.

Tego jeszcze nie było - modulator zasilany po linii. Modulator MT 11 (R871631, cena 153,781 brutto) może być zasilany po linii, lub lokalnie. Wyposażony jest także w wyprowadzenie napięcia zasilania do kamery i grzałki. Pracuje na kanałach 21-69 i posiada regulację poziomu fonii. Dostępne są także sumatory dwukrotne (AC002) i czterokrotne (AC003), pozwalające na podanie zasilania po kablu koncentrycznym do 2 i 4 kamer. Więcej o parametrach technicznych i możliwościach wykorzystania tutaj

schemat czterokamerowej instalacji telewizji przemysłowej połączonej z instalacją zbiorczą

Monitor 6” ze zmieniaczem. Monitor 15-MB06SC (M3041, cena 344,04 brutto) posiada wbudowany dwukanałowy zmieniacz zarówno dal wizji jak i fonii. Istnieje możliwość zasilania kamer z tego samego zasilacza co monitor poprzez wyjścia zasilania do kamer. Dodatkowo monitor posiada wyjście wideo, umożliwiającego równoczesny podgląd na kilku monitorach i podłączenie magnetowidu. Zasilanie 15V/1,2A w wypadku równoczesnego zasilania dwóch kamer.


wygląd 15-MB06SC 

 

31.01.00

Cyfra prowadzi. Z danych ujawnionych przez Cyfrę+ wynika, że ma ona ponad 300 000 abonentów, a Wizja TV 250 000. Głównym atutem Cyfry, obok kanałów tematycznych, są programy wszystkich ogólnopolskich stacji telewizyjnych oprócz TVN. Od kilku miesięcy Cyfra stara się namówić tę stację, by przyłączyła się do spółki oferując część z częstotliwości naziemnych posiadanych w 16 miastach przez współudziałowca - Canal Plus. Ta transakcja wymagałaby jednak aprobaty KRRiTV. Cyfra zapowiada w tym roku uruchomienie interaktywnej prognozy pogody (dane o pogodzie w miejscowości, która nas interesuje), poczty elektronicznej (listy będzie się pisać za pomocą pilota) oraz homebankingu (możliwość korzystania z usług bankowych za pomocą dekodera). Rzeczpospolita 28.01.00.

Nowe możliwości wykorzystania sieci GSM. Firma Ericsson zaproponowała rozwiązanie pod nazwą GSM Pro pozwalające na budowę sieci dyspozytorskich na bazie sieci GSM. Taka sieć jest bardzo atrakcyjna dla firm potrzebujących sprawnej łączności na terenie miasta, czy nawet kraju, których nie stać na budowę własnej sieci. Pozwala ono na tworzenie połączeń grupowych, połączenia alarmowe, przesyłanie SMS nie tylko do jednego terminala, ale i do całej grupy. W ten sposób sieć GSM otrzymuje nowe możliwości charakterystyczne do tej pory jedynie dla sieci trunkingowych. Świat Radio 1/00

Dziwne zachowanie nieprzestrojonych odbiorników radiowych. Po zaprzestaniu nadawania programów radiowych w dolnym zakresie fal ultrakrótkich w głośnikach nieprzestrojonych odbiorników miało być słychać tylko szum. Jednak na niektórych starych odbiornikach można w dolnym zakresie słuchać nadal niektórych stacji z wyższego pasma. I tak np. w Krakowie dotyczy to: Radia Bis, Radia Wanda i RMF FM. Jest to wynikiem słabej filtracji tzw. częstotliwości lustrzanych w odbiornikach z jednoobwodowym filtrem strojonym. Każdy radioodbiornik odbiera nie tylko tę częstotliwość na jaką jest nastrojony, ale też między innymi częstotliwość wyższą lub niższą o 21,4 MHz. Radio ustawione na 71,1 MHz odbiera także, choć słabiej 92,5 MHz, a nastawione na 74,6 MHz odbiera także 96,00 MHz. Tak więc naprawdę słuchamy tylko stacji nadających w górnym paśmie.

Automatyczne przełączanie tunera Cyfry +. W poprzednim numerze Informatora opisywaliśmy przełącznik XV - 1 (kod R85240, cena 35,72 zł), wykorzystujący sygnał napięciowy pojawiający się na 8 nóżce eurozłącza do przełączania na odbiór z drugiego satelity. Możliwość tą posiada również tuner Cyfry. Niedogodnością jest jednak, że sygnał 12V zmienia się również w trakcie operowania przyciskami numerycznymi, co powoduje, że po wybraniu numeru kanału na drugim satelicie, należy jeszcze raz dokonać zmiany poprzez ponowne naciśnięcie przycisku TV SAT. Nasza prośba do instalatorów o podawanie tunerów posiadających tą funkcję nie znalazła odzewu, dlatego podajemy tylko kilka licząc na rozszerzenie listy przez czytelników.

Lista tunerów generujących sygnał na 8 nóżce eurozłącza.

Nazwa

rodzaj

Comsat Mini

analogowy

Comsat Music

analogowy

Comsat Classic

analogowy

Comsat 2502

analogowy

Comsat Prima

analogowy

Interstar DSR 9002

analogowo–cyfrowy

Duże instalacje z wykorzystaniem multiswitchów. Instalacja zbudowana na multiswitchach na 8-12 gniazd jest łatwa do uruchomienia. Jednakże kiedy buduje się instalacje na 20-40 lub więcej gniazd, skala trudności gwałtownie rośnie. Zalecane jest wtedy podzielenie instalacji na podsieci za pomocą rozgałęźników satelitarnych, pasywnych lub aktywnych np. czterowyjściowych SS-002 (R85002C, cena 38,99 brutto) lub sześciowyjściowych SS-003S. Na rysunku zamieszczono schemat instalacji składającej się z 6 podsieci, każda po 8 gniazd i dwa multiswitch’e. Dzięki podziałowi sprowadzono problem do kilku małych instalacji po 8 gniazd.

przykład instalacji satelitarnej na 48 gniazd

Modulator na zakres VHF. Często jedyną możliwością jest umieszczenie sygnału, który chcemy wprowadzić do sieci, w zakresie VHF. Z pomocą przychodzi nam modulator MT-10 (R87163, cena 244,00 brutto) firmy Terra. Modulator pracuje na kanałach 6-12 oraz S9-S18 w standardzie D/K posiada poziom wyjściowy 85 dBuV z regulacją -15 dB. Jest to odmiana doskonale znanego modulatora MT-09 na zakres UHF.

Obudowy zewnętrzne. Obudowy zewnętrzne TH-847 o wymiarach 410x120x105 (M5405, cena z grzałką 203,74 brutto) i TP-601 o wymiarach 383x100x110 (M5420, cena 112,24 brutto) rozwiązują problem ochrony kamery przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo w miejsce typowej grzałki do obudowy TP-601 można zastosować grzałkę z termostatem TT-1 (M5610, cena 91,5 brutto). Układ grzałki jest zasilany napięciem 220V i dodatkowo pozwala na zasilanie kamery napięciem 12V. Obudowa i grzałka tworzą jedną funkcjonalną całość zasilaną lokalnie z sieci elektrycznej.

 
obudowa zewnętrzna TH-847

Nowe FAQ. Posiadam telewizor Trilux ( 2 eurozłącza ) i magnetowid Thomson (2 eurozłącza ). Chciałbym podłączyć dekodery Wizji TV i Polsatu cyfrowego ( już je posiadam). Jak wykonać instalację antenową? Jak podłączyć dekodery, aby nie przekładać kabli? Czy jest możliwość podłączenia obu dekoderów przez jedno wejście euro ? Odpowiedź tutaj.

Badania Kompatybilności Elektromagnetycznej. Artykuł poruszający teoretyczne problemy związane z oddziaływaniem elektromagnetycznym urządzeń tutaj.

24.01.00

Siedem plag na Deutsche Telekom? Spadek zysku w 1999 r. o 45%, redukcja zatrudnienia, przegrana w rywalizacji o zakup Telecom Italia, fiasko koncepcji strategicznej współpracy z France Telecom, konieczność sprzedaży sieci telewizji kablowych, zatarg z Elektrimem, dotyczący przejęcia kontroli nad PTC (Era GSM). To na razie sześć, czy w tej sytuacji DT zdecyduje się na złożenie oferty na zakup strategicznego pakietu TP S.A.? Skala inwestycji, wobec niedawnego zakupu za 20 mld. USD sieci telefonii komórkowych - nie największa, bo powinna się zamknąć w 2 - 3 mld. USD. Jednak, w razie odrzucenia oferty przez nasze władze np. ze względów politycznych, dyshonor duży. Może do nas też się kiedyś los uśmiechnie i nasza TP S.A też będzie mogła mieć takie problemy.

Popieramy Eterowy Piknik. W ubiegłym roku radioamatorzy z Poznania zorganizowali ciekawą, otwartą dla wszystkich i bezpłatną imprezę o nazwie Eterowy Piknik. W ciągu jednego dnia na terenie ośrodka wczasowego w Kiekrzu, można było wziąć udział w kilkunastu imprezach począwszy od giełdy sprzętu, poprzez wykłady i kursy (także dla instalatorów antenowych) na zawodach dla radioamatorów skończywszy. Prezentowano również ofertę firm z branży. W tym roku impreza odbędzie się 17 czerwca, więcej informacji tutaj

DirecPC. Jest to system dostępu do Internetu wykorzystujący jednostronny przekaz satelitarny w kierunku do abonenta. Informacje od abonenta dotyczące np. adresu wybieranych stron kierowane są łączami tradycyjnymi (modem, telefon) do stacji nadawczej (Regional Uplink Facility), która dla Europy znajduje się w Griesheim w Niemczech. W stacji strony są pobierane z sieci i transmitowane za pomocą satelity. Do korzystania z usługi konieczne jest posiadanie tradycyjnej anteny satelitarnej, konwertera satelitarnego do odbioru przekazów cyfrowych, specjalnej karty DirecPC do komputera, oprogramowanie DirecPC, standardowego modemu i łącza telefonicznego.

Modemy kablowe. W modemach kablowych zazwyczaj stosowana jest modulacja QPSK, co odróżnia je od modemów telefonicznych, gdzie by osiągnąć jak największą prędkość w wąskim paśmie 3,1 kHz, stosowane są skomplikowane rodzaje modulacji, pozwalające na osiągnięcie prędkości 33,6 kb/s (na granicy maksymalnej teoretycznej prędkości w kanale telefonicznym). Charakterystyczną cechą modemów kablowych jest z reguły asymetria prędkości. W kierunku od stacji czołowej sięga 30 Mb/s, a od abonenta 10 Mb/s. Najczęściej modem używa jednego kanału o szerokości 6MHz. Przykładem takiego modemu jest Two way kosztujący ok. 400 USD. Może on obsłużyć do 16 niezależnych adresów IP, ma przepływność 38 Mb/s do użytkowników (downstream) i 10 Mb/s do stacji czołowej (upstream). Inny modem kablowy to SpeedDemon firmy Phasecom zapewnia on asymetryczną transmisję o szybkości 30 Mb/s w stronę do sieci lokalnej i 2,56 Mb/s w stronę stacji czołowej.

Nasze FAQ. Na naszych stronach prowadzimy rubrykę FAQ, w której staramy się odpowiadać na najczęściej zadawane pytania. W ubiegłym tygodniu kilka osób pytało o sposoby odbioru Cyfry i Wizji na kilku telewizorach w domu jednorodzinnym. Przypominamy, że posiadając jeden tuner do odbioru wybranego pakietu da się zbudować instalację, pozwalającą na odbiór dowolnych programów naziemnych, ale tylko jednego (wspólnego dla wszystkich telewizorów) programu z pakietu cyfrowego. Praktyczne schematy wraz z opisem możliwości tutaj. Jeden z naszych Czytelników prosił o praktyczne spostrzeżenia instalatorów dotyczące ewentualnych zakłóceń powodowanych przez instalowanie we wspólnych kanałach: telewizji, telefonii, sieci alarmowych i komputerowych – czekamy na listy z opisem stosowanych kabli i urządzeń.

Sygnały sterujące konwerterem satelitarnym. Zmiana polaryzacji jest realizowana przez przyłączanie do mieszacza, jednego z dwóch zestawów wzmacniaczy wielkiej częstotliwości, z których każdy odbiera inną polaryzację. Pasmo jest zmieniane przez przełączanie heterodyn. Wybór polaryzacji następuje poprzez zmianę napięcia zasilania, i tak 11- 14 V jest skojarzone z polaryzacją V, a 16 - 18 V z polaryzacją H. Brak sygnału 22 kHz jest identyfikowany jako wymuszenie odbioru pasma 10,7 - 11,7 GHz, natomiast jego obecność wymusza przejście w pasmo 11,7 - 12,7 GHz. Sygnał 22 kHz powinien posiadać amplitudę 0,6 V ± 0,2 V.

Wybór satelity za pomocą automatycznego przełącznika. Naciśnięcie klawisza TV SAT na pilocie tunera satelitarnego powoduje pojawienie się lub zanik napięcia na 8 nóżce euro - złącza. Umożliwia to przełączanie konwerterów np. z Astry na Hot Birda. Stosuje się do tego specjalne przełączniki sterowane napięciem 12V. W naszej ofercie jest to przełącznik XV - 1 (kod R85240, cena 35,72 zł). Ponieważ nie wszystkie tunery mają tą funkcję prosimy instalatorów i posiadaczy tunerów o informację dotyczące poszczególnych modeli, po zrobieniu listy zamieścimy ją w naszej Bibliotece, tak aby wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z tej pożytecznej funkcji.

Kursy - instalacje antenowe w nowoczesnym budynku.

17.01.00

Międzynarodowe połączenia Ery po raz trzeci. Powszechnie uważa się, że przyszłość telekomunikacji to rozwój technik sieciowych. Uruchomienie przez PTC - operatora Era GSM, telefonicznych połączeń międzynarodowych, realizowanych w oparciu o przekaz pakietów cyfrowych, pozwoliło na niemal dwukrotne obniżenie ich kosztów. Pokazało to z jednej strony perspektywy nowej techniki, a z drugiej unaoczniło nadmierne obciążenia konsumentów poprzez utrzymywanie monopolu TP S.A. 
Zakończona w ubiegłym tygodniu kontrola PITiP stwierdziła, że “nowy rodzaj działalności nie narusza ustawowego monopolu TP S.A.”. Jednocześnie wskazała na naruszenie warunków koncesji mówiących, że PTC ma współpracować w dziedzinie połączeń międzynarodowych wyłącznie z Telekomunikacją Polską. Ministerstwo zażądało zaprzestania wykonywania usługi. Należy się spodziewać, że telefonia sieciowa to technologia przyszłości. Co wobec tego powinno zrobić Ministerstwo? 
Być może warto skorzystać z doświadczeń Amsterdamu, gdzie na Ratuszu, po łacinie wypisano sentencję: “Człowieku myślący, nie szczaj pod wiatr” (cytat podajemy za tygodnikiem “Wprost” i A. Zaorskim). Wszystkich zbulwersowanych najmocniej przepraszamy, że po raz trzeci poruszamy ten problem.

MMDS (Multichannel Multipoint Distribiution System). To system rozprowadzania programów w paśmie 2500 - 2686 MHz. Stosowany jest tam, gdzie ze względu na rozproszoną zabudowę nieopłacalne jest budowanie instalacji telewizji kablowej. Sygnał odbierany jest przez specjalne konwertery, których generator lokalny pracuje na częstotliwości 1838 - 2451,5MHz, co pozwala przesunąć sygnał wejściowy w zakres kanałów telewizji naziemnej 48,5 - 848MHz. Takie rozwiązanie pozwala na przesłanie do 31 kanałów. Niskie szumy fazowe nie stawiają przeszkód przed wprowadzeniem transmisji cyfrowych.


Konwertery MMDS w wykonaniu ze złączem F i anteną dipolową (materiały firmy Hyton)

Nowoczesne sieci telewizji kablowej. Duże sieci są obecnie budowane w strukturze hybrydowej HFC (Hybrid Fiber to Coax - hybrydowa sieć światłowodowo - koncentryczna). W paśmie 65 - 862 MHz - czyli w kierunku do abonenta, dane cyfrowe i analogowe sygnały telewizyjne przesyłane są ze stacji czołowej, poprzez światłowód obiegający dookoła dany obszar, do rozmieszczonych na jego obwodzie koncentratorów sieci. Pierścień światłowodowy stanowi magistralę łączącą wszystkie koncentratory, zapewnia pewną transmisję nawet w przypadku awarii kabla. W koncentratorach następuje rozdział sygnału w celu jego dalszego rozprowadzania do węzłów optycznych. W węzłach optycznych następuje zmiana sygnału z postaci optycznej na elektryczną. Każdy węzeł optyczny może obsłużyć do 2000 abonentów. W kierunku zwrotnym (w paśmie 5 - 65 MHz) sygnał cyfrowy z wyjścia modemu użytkownika przesyłany jest kablem koncentrycznym do węzła optycznego.

Połączenie dekodera D2MAC z tunerem satelitarnym i telewizorem (w przypadku gdy telewizor mat tylko jedno złącze SCART. Sat Kurier 6/99

Kursy "Instalacje antenowe w nowoczesnym budynku". Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w bezpłatnych kursach poruszających problemy projektowania i wykonywania nowoczesnych instalacji antenowych. Najbliższe terminy to: 17 luty - Kraków, 16 marzec - Kędzierzyn Koźle, 6 kwiecień - Warszawa. Wstępne materiały na kurs można znaleźć w naszej Bibliotece. Dalsze informacje w rubryce Kursy. Zapisy i informacje tutaj.

Zakłócenia Polsatu w pakiecie Cyfra+. Z informacji instalatorów wynika, że w niektórych rejonach Warszawy występują zakłócenia w odbiorze programów Polsatu, nadawanego z transpondera 10,719 GHz. Prawdopodobnie są one wynikiem nakładania się sygnałów z radiolinii eksploatowanych w tym paśmie przez TP S.A.

Lepsze baterie dla MAKa. Pilot MAK 2000 zbiera szereg bardzo dobrych opinii za funkcjonalność, umożliwia sterowanie niemalże całym sprzętem z zakresu audio - video obecnym na naszym rynku. Obsługuje również tunery Cyfry i Wizji. Korzystając tylko z jednego pilota można sterować radiem, telewizorem, magnetowidem i dowolnym zestawem satelitarnym. Należy jednak pamiętać o jego większym poborze prądu, dlatego należy wyposażyć go w baterie alkaliczne renomowanych producentów.

Wyniki Konkursu. Laureatami naszego Konkursu Świątecznego zostali Artur Pawłowski - Pilot Mak 2000, Bohdan Twardowski - Konwerter Full Band, Gabriel Owczarek - Antyzegar, Wojciech Bajer - Antyzegar, Tomasz Idzior - Antyzegar oraz Leszek Cyran - za najbardziej wartościowe opracowanie akumulator do telefonu GSM (Ni - MH) - dowolny wybrany z naszej oferty. Gratulujemy. Nagrody wyślemy pocztą. Jednocześnie zapraszamy do obejrzenia efektów konkursu.

Dawniejsze numery Informatora można znaleźć tutaj