Wzmacniacze w analogowych instalacjach monitoringu.

Zasięg analogowej transmisji sygnału wideo ogranicza tłumienie. Oto przykładowe odległości, na jakie można przesyłać sygnał bez stosowania wzmocnienia:
  • kabel koncentryczny, maksymalna odległość przy kablach typu np. TRISET-113 - 500 m,
  • kabel telefoniczny, w zależności od rodzaju 50-70m,
  • krętka komputerowa, do 1800m (przy zastosowaniu specjalnych urządzeń),
  • światłowód, kilkadziesiąt kilometrów.
Większe odległości można uzyskać stosując techniki bezprzewodowe, jednak wykorzystanie wzmacniania sygnału jest w nich zasadą wynikającą z samej istoty technologii:
  • transmisja radiowa - kilkadziesiąt km,
  • laser podczerwony - kilka km.
Dla porównania wykorzystując linię telefoniczną (transmisja z wykorzystaniem cyfrowych systemów zapisu) osiągamy odległość kilku tysięcy km.
Wzmacnianie sygnału ma na celu skompensowanie tłumienia w przewodach. Wartość tłumienia zależy od rodzaju kabla i jego długości. Wyższe częstotliwości są bardziej tłumione niż niższe, dlatego przy długich połączeniach można zaobserwować pogorszenie rozdzielczości i jakości kolorów. Chcąc przysyłać sygnał wideo na większe odległości należy go wzmacniać, przy czym ze względu na wspomnianą nierównomierność tłumienia wyższych i niższych częstotliwości należy stosować wzmacniacze z korekcją charakterystyki. Taki wzmacniacz ma odwrotną charakterystykę tłumienia niż kabel.
Ilustracja korekcji tłumienia kabla
W instalacjach monitoringu stosowane są specjalne wzmacniacze wideo służące do zwiększenia odległości, na jaką można przesłać sygnał wideo po skrętce i kablu koncentrycznym. Najczęściej występują wzmacniacze o jednym torze np. wzmacniacz AMP-1/2R M1840, który posiada regulacje wzmocnienia sygnału. Dodatkowo posiada dwa wyjścia i może pełnić rolę rozgałęźnika aktywnego. Bywają także wzmacniacze o 3, 4, 5, 6, a nawet o większej ilości torów. Wzmocnienie wynosi od kilku do kilkunastu dB, a korekcja charakterystyki kilka dB.
Ilustracja zastosowania wzmacniaczy wideo
Wzmacniacze są zasilane albo z sieci 230 V, albo napięciem stałym 12 V.
Podobnie jak pozostałe urządzenia telewizji przemysłowej wykorzystują złącza BNC, czasem spotykane są też złącza F, jak również złącza typu RCA. Impedancja wejściowa i wyjściowa wynosi 75 omów przy amplitudzie sygnału 1Vp-p.
Wzmacniacz sygnału video AMP 1/2R
Wzmacniacz i rozgałęźnik AMP-1/2R M1840
Rozgałęźniki wideo
Pewną odmianą wzmacniaczy są wzmacniacze wyposażone w wiele wyjść, tak zwane rozgałęźniki wideo. W przypadku, kiedy potrzebujemy sygnał z jednej kamery doprowadzić do kilku odbiorników należy zastosować rozgałęźnik. Oczywiście, nie może być to taki, jak stosowany w instalacjach antenowych. Rozgałęźnik w telewizji przemysłowej, tak samo jak każde inne urządzenie do obróbki obrazu musi zapewniać dopasowanie na wejściu i wyjściu oraz prawidłowe poziomy sygnału wizji. Sprowadza się to do tego, że taki rozgałęźnik musi posiadać impedancję wejściową i wyjściową 75 omów oraz wzmocnienie jednostkowe, czyli 0 dB. Takie parametry może mieć tylko rozgałęźnik aktywny, czyli taki, który posiada element wzmacniający. Z racji tego taki rozgałęźnik jest nazywany wzmacniaczem rozdzielczym wizji.
Wzmacniacze rozdzielcze są zasilane albo z sieci 230 V, albo napięciem stałym 12 V. Także i tu stosowane są złącza BNC, a impedancja wejściowa i wyjściowa wynosi 75 omów. Wzmocnienie wynosi 0 dB, jednakże niektórzy producenci produkują rozgałęźniki o wzmocnieniu 1 dB, które w pewnym stopniu kompensuje straty w kablach.
Przykład zastosowania rozgałęźnika
Poniżej najczęściej stosowane rozgałęźniki:
Aktywny rozgałęźnik sygnału video  RV-4/8PR 4 wejścia 8 wyjść
M1704 Aktywny rozgałęźnik sygn. VIDEO RV-4/8 (4we/4x2wy)
Aktywny rozgałęźnik sygnału video  RV-1/2P
M1707 Aktywny rozgałęźnik sygn. VIDEO RV-1/2P (1we/2wy)
Aktywny rozgałęźnik sygnału video  RV-1/4P
M1708 Aktywny rozgałęźnik sygn. VIDEO RV-1/4 1we/4wy
Aktywny rozgałęźnik sygnału video  RV-2/4P
M1709 Aktywny rozgałęźnik sygn. VIDEO RV-2/4 2we/4wy