TARGI SAT KRAK 2000

Targi Satkrak

Panorama stoisk.

A oto co ciekawego można było zobaczyć na stoiskach wystawców.

Arcon - oficjalny przedstawiciel Samsunga przedstawił tunery DSR 9000 FTA, DSR 9000 Viaccess, DSR 9000 Viacces+ 2xCI, w tunerach przewidziano możliwość podłączenia modemu zewnętrznego przez dodatkowy port RS232.  Ciekawą ofertę na stoisku stanowił konwerter Philipsa Universal Single SX1019 o niskim poborze prądu (70mA) na rynku ma się pojawić w cenie niższej niż Samsungi, co może stanowić sporą atrakcję. W ofercie konwerterów Samsunga wkrótce dostępne Twiny i Quatro. 

Datcom - wiodącym produktem była najnowsza wersja pierwszego polskiego tunera cyfrowego. Tuner pracował bez problemu z kartą Polsatu 2C (Nagravision), Cyfry+ (SECA) i WizjiTV (CryptoWorks). W wersji handlowej jak na razie tuner jest dostępny bez modułów CI. Inną nowością firmy z  Żywca jest karta komputerowa do odbioru cyfrowych programów satelitarnych, która ma być dostępna w cenie ok. 600zł  Więcej o produktach Datcomu tutaj


W czasie trwania targów odbywało się szereg wykładów. Tutaj - prezentacja najnowszej wersji pierwszego polskiego odbiornika cyfrowego" - Janusz Michniowski - DATCOM

Dipol - "Wiemy jak to wszystko połączyć" - to przewodnie hasło ekspozycji, której towarzyszyła prezentacja schematów rozprowadzania sygnału telewizyjnego, od najprostszych stosowanych w domach jednorodzinnych, do osiedlowego systemu rozprowadzania cyfrowych sygnałów satelitarnych. Wśród wystawionego sprzętu zainteresowanie budziła nowa wersja, najbardziej chyba popularnych wzmacniaczy dla domów jednorodzinnych CA202 i AI175 firmy Alcad oraz dziewięciowejściowe multiswitche firmy Terra. Ciekawą ideą, jest przedstawiony System prezentacji hotelowej.


Sporym zainteresowaniem odwiedzających stoisko Dipola cieszyła się prezentacja naszej witryny targowej.

Hurtownia GZT - importer multiswitchy  firmy Spaun cenionych za wysoka jakość i niezawodność. Multiswitche te stosowane są przez instalatorów dla wymagających klientów. Znakomicie sprawdzają się w instalacjach kaskadowych powyżej 50 gniazd. 

Kabelkom - w trakcie trzygodzinnego wykładu na temat techniki pomiaru zaprezentowano optymalny miernik dla zamożnego instalatora: PROLINK 3, cena urządzenia w wersji podstawowej to ok. 1500 Euro, umożliwia pomiary w instalacjach TV naziemnej i satelitarnej, mierzy C/N, BER w modulacji QPSK, QAM oraz COFDM (stosowanej w cyfrowej telewizji naziemnej). 

Novisat  przedstawił ofertę konwerterów, z których najciekawszą nowością wydaję się Monoblock TWIN typ MBT - 22 firmy Digistar. Konwerter ten  służy do niezależnego odbioru programów z Astry i HotBirda przez dwa tunery, sterowanie konwerterem odbywa się poprzez sygnał DiSEqC 2.0, współczynnik szumów - typowy dla innych konwerterów o tej złożoności - 0,7 dB. Przedstawiono również całą rodzinę tunerów Humax z charakterystyczną cechą: wbudowanymi modułami dostępu (Cryptoworks, Viaccess, Iredeto) oraz kieszeniami na moduły dostępu CAM. 

Rajsat przedstawił ofertę anten satelitarnych własnej produkcji (m.in. 90 i 115cm). Zainteresowanie wzbudzał odbiornik cyfrowy Triax DVB 65S. Odbiornik ma wbudowany moduł Viaccess oraz 2 porty CI (Common Interface), port USB, modem telefoniczny oraz pełną zgodnością z DiSEqC 1.0.  Najnowsze oprogramowanie można pobrać ze strony producenta. Tuner ma możliwość "przejścia" sygnału z anteny, w celu podłączenia odbiornika analogowego.

Sat Kurier - nakład czasopisma przekroczył już 12 000. Ostatnie modyfikacje strony www, sprawiły, że jest to jedna z najciekawszych  i najchętniej odwiedzanych stron branżowych. Tak więc i na tym polu Redakcja może pochwalić się sukcesem. Być może od przyszłego roku Sat Kurier będzie się ukazywał co miesiąc, a tematyka zostanie rozszerzona m.in. o multimedia. 

Satpol - importer kabli włoskiej firmy Cavel przedstawił ofertę kabli koncentrycznych o wysokiej skuteczności ekranowania >90 dB. Szczególne znaczenie skuteczności ekranowania przy budowie instalacji  do rozprowadzania sygnałów cyfrowych, a zwłaszcza tych pracujących z kanałem zwrotnym podkreślono na wykładzie przygotowanym dla instalatorów. Parametry i ceny kabli tutaj   

Racja panie Januszu, ale... Na Internetowej Stronie SAT Kuriera ukazało się podsumowanie Wystawy.
"II Wystawa SAT KRAK zgromadziła zaledwie 13 wystawców z Polski, którym dziękujemy za wysiłek i ich interesującą ofertę. Wystawa wyglądała skromnie, żeby nie powiedzieć, że nędznie...(ukraińskie firmy są prawdę powiedziawszy lepiej zorganizowane!)
Sporo zainteresowanych pojawiło się na stoiskach i prelekcjach, więc nie było tak całkiem źle.....
Wystawa SAT KRAK prawdopodobnie nie będzie kontynuowana w roku 2001 - lepszą formułą będą spotkania przedstawicieli firm TV-SAT, na wzór "kablarzy" w Mikołajkach."

Z faktami trudno dyskutować, ale prosimy Organizatora o wzięcie pod uwagę, że na tegorocznych targach Infosystem w Poznaniu (do tej pory traktowanych jako jedyna możliwość prezentacji targowej) wystawiła się tylko jedna(!) firma z branży.  
Natomiast do sukcesów krakowskiej Wystawy dodatkowo należy zaliczyć, że na spotkanie instalatorów zjechało się ok. 30 firm z całej Polski, a w trakcie targów przewinęły się przez stoiska wszystkie liczące się firmy instalatorskie z Warszawy, Łodzi, Krakowa, a także sporo z Trójmiasta, Wrocławia. Specjalnie na wystawę przyjechało 3 przedstawicieli hiszpańskich firm, a także kilku ukraińskich. Frekwencja osób zwiedzających również należała do wyjątkowych. Być może warto rozszerzyć wystawę o tematy związane z Internetem i DVB i jednak kontynuować, zwłaszcza z ciekawą formułą wykładową i konferencyjną?
Prosimy instalatorów obecnych na Wystawie o ewentualne uwagi na adres Redakcji Sat Kuriera.

PROGRAM WYKŁADÓW NA TARGACH SATKRAK '2000   

Zapraszamy wystawców, instalatorów i przedstawicieli firm TV-SAT na seminaria, prezentacje i wykłady: 

Środa 15.11.00

godz.11.00 – 14.00 - "Mierniki PROMAX"- 3-godzinny wykład i pokaz firmy KABELKOM
godz.14.00 –15.00 - "Odbiór TV-SAT w instalacjach zbiorczych" - Paweł Król-DIPOL

Czwartek 16.11.00

godz.10.00 –11.00 - "Praktyka instalacji zestawów polskich pakietów cyfrowych" – Krzysztof Łucki - FERTIG
godz.11.00 –12.00 - "Przełączniki" - Paweł Król-DIPOL
godz.13.00 –14.30 - "DATCOM 2000 - prezentacja najnowszej wersji pierwszego polskiego odbiornika cyfrowego" - Janusz Michniowski-DATCOM
godz.14.30 –15.30 - "Kable do telewizji cyfrowej" - Zygmunt Zalewski - SAT-POL

Piątek 17.11.00

godz.10.00 –11.00 - "Piractwo w Polsce i kanały FTA" -  prowadzący dyskusję:
Maciej Rutkowski z  www.mediaglob.com.pl
godz.12.00 –13.00 - "Polski rynek telewizji cyfrowej" - Janusz SULISZ - SAT KURIER

 

TARGI SAT KRAK 1999 

Panorama stoisk.

Sat Kurier. Obecna na Targach cała Redakcja rozmawiała zarówno z czytelnikami, którzy mogli za darmo dostać archiwalne numery czasopisma, jak i nowymi dystrybutorami, zainteresowanymi sprzedażą Sat Kuriera w swoich firmach. Przeprowadzano rozmowy o dystrybucji czasopisma m.in. na Ukrainie.

Dipol. Szczególnie widoczne na stoisku były przygotowane przez firmę, w postaci schematów, koncepcje rozprowadzania sygnału w dużych budynkach i domach indywidualnych (wkrótce dostępne w Internecie). Wśród wystawionego sprzętu uwagę zwracały: 6-kanałowa stacja czołowa firmy Terra do odbioru satelitarnych programów analogowych, tuner cyfrowy firmy RF - Toute do umieszczania w instalacjach antenowych programów cyfrowych, tuner do odbioru indywidualnego programów cyfrowych i analogowych, wyposażony w pozycjoner i kieszenie CI firmy Engel. Prezentowano również system rozprowadzania programów satelitarnych oparty na przemianie IF/IF firmy Alcad i przyrządy pomiarowe firmy Sadelta. 

Datcom. Furorę robił tuner cyfrowy Datcom 2000 wyposażony w pozycjoner i gniazda modułu CI, z możliwością wbudowania modemu telefonicznego i posiadający opcje pozwalające wykorzystywać go do sterowania domową automatyką (żaluzje itp.). Jeśli uda się sfinalizować prace nad oprogramowaniem może być to ciekawy wyrób. Uwagę zwiedzających zwracały również systemy automatycznego otwierania bram.

Progress. Wystawił rodzinę odbiorników Nexus.

GZT. Firma z Katowic importer multiswitchy Spauna przedstawiła kompleksową ofertę z tego zakresu, pokazując również tańsze modele urządzeń tej renomowanej firmy. Prezentowano również kabel koncentryczny włoskiej firmy Cavel.

Polwit. Importer tunerów satelitarnych firmy Huth przedstawił najnowsze modele odbiorników tej firmy.

Telstar. Wystawiono analogowe odbiorniki marki Fergusson oraz portugalskie czasze satelitarne. Ciekawa cenowo była oferta odbiorników cyfrowych. Zaprezentowano również system podnoszonych szlabanów typu parkingowego.

Rajsat. Producent czasz satelitarnych i uchwytów prezentował również ofertę odbiorników satelitarnych Rajsat opisanych szczegółowo w ostatnim Sat Kurierze.

Multitrans. Warszawska firma przedstawiła całą rodzinę urządzeń wykorzystujących sygnały radiowe do sterowania i monitoringu. Były wśród nich: Multitrans - bezprzewodowe przedłużacze pilotów, SMS - 4 - system monitoringu sąsiedzkiego, przekazujący sygnał o włączonym alarmie do sąsiadów, SML - system monitoringu lokalnego przeznaczony do ochrony obiektów przez pracowników ochrony, ZEG - system monitorowania obecności pracowników ochrony. Nowością był system przedłużacza pilotów oparty na transmisji po instalacji antenowej.

Betacom. Węgierska firma przedstawiła ofertę sprzętu do małych instalacji antenowych i odbioru indywidualnego.

Canal+. Na męskim - w większości gronie wystawców i zwiedzających największe wrażenie robiły obecne na stoisku hostessy.

PROGRAM WYKŁADÓW NA TARGACH SATKRAK '99 

 ŚRODA 17.11.99

10.00 Rozpoczęcie

CZWARTEK 18.11.99

10.30-11.30 "Nowe zastosowania cyfrowych tunerów satelitarnych" Organizator: DATCOM Prowadzenie: Janusz Michniowski`
11.45-12.30 "Rozprowadzanie sygnałów satelitarnych w zbiorczych instalacjach antenowych" Organizator: DIPOL Prowadzenie: Paweł Król
13.00-13.45 "Praktyczne problemy związane z instalacjami zestawów cyfrowych" Organizator: DATCOM Prowadzenie: Eugeniusz Trzepacz
14.00-14.45 "Rozwój sytuacji na rynku TV-SAT i kablowym" Organizator: HOLLEX Prowadzenie: Janusz Sulisz
Prezentacja DOLBY DIGITAL 5.1 w odbiorze satelitarnym DVB

PIĄTEK 19.11.99

10.30-11.30 "Nowe zastosowania cyfrowych tunerów satelitarnych" Organizator: DATCOM Prowadzenie: Janusz Michniowski
11.45-12.30 "Projektowanie instalacji antenowych" Organizator: DIPOL Prowadzenie: Paweł Król
13.00-13.45 "Praktyczne problemy związane z instalacjami zestawów cyfrowych" Organizator: DIPOL
Prowadzenie: Eugeniusz Trzepacz 
Prezentacja DOLBY DIGITAL 5.1 w odbiorze satelitarnym DVB

SOBOTA 20.11.99

15.00 Zakończenie targów
Strona organizatora targów

 

Zobacz inne reportaże Dipola