Okablowanie w domach jednorodzinnych

SignalNET - Jak okablować dom?
Często zdarza się, że kable kładzione w pośpiechu, bez konsultacji ze specjalistami od poszczególnych instalacji powodują ograniczenia funkcji poszczególnych systemów. Zastosowanie wymienionych poniżej kabli pozwoli uniknąć kłopotów. Polecamy również artykuł: SignalNET - nowoczesne okablowanie domów
Jaki kabel w domowej instalacji antenowej? Szczególnie polecanym kablem do instalacji domowych jest przewód TRISET-113 E1015_100. Jest to kabel do rozprowadzania sygnałów telewizji naziemnej i satelitarnej. Ma największą, na polskim rynku, skuteczność ekranowania w grupie kabli abonenckich. Dzięki temu zakłócenia zewnętrzne nie wpływają na jakość sygnału. Kabel ma również bardzo niskie tłumienie.
Kabel TRISET-113 E1015_100
Telefonia i sieć komputerowa w domu jednorodzinnym. Planując okablowanie wewnętrznej sieci telefonicznej w domu jednorodzinnym warto zastanowić się nad użyciem jako kabla skrętki 5 kategorii. Takie okablowanie pozwoli w przyszłości dodatkowo rozbudować instalacje o sieć komputerową (dwie pary wykorzysta sieć Ethernet 10BasteT, a jedną łącze telefoniczne) i telefoniczną, unikamy wtedy prowadzenia dodatkowych przewodów.
Jednak dla osób budujących domy, a planujących szersze wykorzystanie komputerów polecamy położenie dwóch skrętek (gdy wymagamy by sieć komputerowa pracowała z prędkością 100Mb/s lub większą to należy założyć, że wszystkie pary skrętki będą wykorzystane na potrzeby transmisji danych, dlatego niezbędne jest położenie albo dodatkowego kabla telefonicznego, albo drugiej skrętki).
Jako skrętkę kładzioną na stałe wystarczy użyć wersji z kablem w postaci drutu na przykład UTP E1508_305. Więcej o skrętce "Skrętka kategorii 5 - własności transmisyjne"
Budowa typowych skrętek 5 kategorii
Videodomofon. Do połączenia potrzebny jest przewód koncentryczny (do przesyłania wizji) oraz dwie pary (do przesyłania zasilanie i fonii). Ze względu na to, iż zazwyczaj będzie on zakopany w ziemi, musi być to przewód zabezpieczony przed wnikaniem wilgotności przez mikropęknięcia w powłoce, najlepiej żelowany.
Ze względu na to, iż nie jest to przewód żelowany należy umieścić go w szczelnej rurce z tworzywa sztucznego, pamiętając o uszczelnieniu złączy. Należy także, zwrócić uwagę, żeby spadek napięcia na żyłach zasilających nie był za duży. Typowo nie powinien przekroczyć 1V. Dlatego warto zrobić tak, iż do przesyłania wizji wykorzystujemy kabel koncentryczny, fonię przesyłamy przez jedną z par, masę zasilania dołączamy do ekranu kabla koncentrycznego, a plus zasilania przesyłamy dwoma zwartymi równolegle żyłami drugiej pary. Typowo zasięg wynosi do 100 m.
Przewód TV przemysłowej YAP 75-0.59/3.7+4x0,5 z czterema przewodami  zasilającymi [100m]
kabel koncentryczny z 4 żyłami zasilającymi
Kable audio - video. Według informacji podawanych przez niektóre firmy oferujące wysokiej klasy sprzęt audio wynika, że całkowita rezystancja połączenia wzmacniacza mocy z głośnikiem nie powinna być większa niż w przybliżeniu 1/100 impedancji znamionowej głośnika, czyli w przypadku 4 omów będzie to nie więcej niż 40 miliomów.
Można również zauważyć, że dla określonej długości przewodu - głośnik o większej impedancji pozwala na zastosowanie cieńszego przekroju przewodu. Dodatkowo należy zwracać uwagę na to, aby przewody głośnikowe były podobnej długości, co jest warunkiem jednakowego brzmienia obu głośników, gdyż zapewnimy im jednakowe stosunki tłumienia. Nie należy zwijać nadmiaru przewodu w pętlę, gdyż znacznie wzrasta indukcyjność, co z kolei doprowadza do sytuacji zachwiania równowagi pomiędzy lewym i prawym kanałem.
Przewody głośnikowe - najgrubsze najlepsze ale i najdroższe jak znaleźć kompromis?
Najczęściej stosowane są przewody głośnikowe typu TLgYp, TLgYp. Przewód taki składa się z dwóch żył skręconych z miękkich drutów miedzianych. Żyły umieszczone są w przeźroczystej (powłoce) izolacji wykonanej z polwinitu (PVC). Dostępna na rynku jest szeroka gama przekrojów od bardzo cienkich 2x0,35 mm do 2x6,00 mm.