Norwegia - w zgodzie z naturą

Telekomunikacja w Norwegii należy do najnowocześniejszych na świecie. Ze względu na ukształtowanie terenu i stosunkowo małe zaludnienie szczególne znaczenie mają techniki bezprzewodowe. W Norwegii jest około 2 mln stacjonarnych linii telefonicznych i aż 5,2 mln telefonów komórkowych.
Pod względem dostępu do Internetu Norwegia należy do światowej czołówki, z zasobów sieci korzysta 86% populacji, podczas gdy na przykład w Niemczech 67%.
Pod względem dostępu do usług szerokopasmowych Norwegia, z penetracją na poziomie 27%, zajmuje 10 miejsce na świecie. W Niemczech dostęp do szerokopasmowego Internetu ma 21% obywateli.(źródło).
W grudniu 2009 roku planowane jest zakończenie nadawania analogowego i przejście na technikę cyfrową.
Obecnie naziemna telewizja cyfrowa nadawana jest w standardzie DVB-T z kompresją H.264/ MPEG-4 AVC, jednak już podjęto decyzję o przejściu na system DVB-T2.
Do największych i najbardziej znanych norweskich firm telekomunikacyjnych należą: Telenor - operator oferujący swoje usługi w Skandynawii, Europie Wschodniej, Rosji a także Pakistanie i Tandberg - firma znana z systemów wideokonferencyjnych i urządzeń nadawczych z zakresu telewizji cyfrowej.

Norwegia to kraj liczący 4,7 miliona mieszkańców. Produkt krajowy brutto wynosi 55 000 USD na obywatela (Czechy - 25 000, Węgry - 19 500, Polska - 17 500 USD).
Siła norweskiej gospodarki oparta jest głównie na energetyce, zarówno na surowcach (trzecie miejsce na świecie w eksporcie gazu i siódme w ropie naftowej), jak i na energii odnawialnej (hydroenergetyka).


(na podstawie: The World Factbook 2009. Washington, DC: Central Intelligence Agency, 2009)
Geirangerfjord - widok z Drogi Orłów
Wodospad nad Sognefjord
Strome zbocza Geirangerfjord
Nad Sognefjord
Lodowiec Briksdal
Nieskażone środowisko to przyszłościowy atut. Surowce energetyczne to nie jedyne bogactwo Norwegii.
Między Oslo a Bergen
Bergen - miasto wpisane na listę UNESCO
Ekologiczny dom
Norwedzy od dawna starali się jak najmniej ingerować w środowisko, lekkie drewniane domy są jednym z elementów tej postawy.
x-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.REKLAMA-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.x
Problemy z sygnałem GSM? Zapraszamy tutaj
x-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.x
Fiordy i góry oraz mała gęstość zaludnienia sprawiły, że telekomunikacja bezprzewodowa rozwija się szybciej niż systemy oparte na kablu.
Przekazy satelitarne to najpopularniejszy sposób transmisji sygnałów telewizyjnych.
Duże opady śniegu i deszczu wymagają ochrony konwerterów.
Ulubionym kolorem elewacji jest biały (droższą farbą dawniej malowano bogatsze domy) i czerwony, anteny w kolorze elewacji.
Domki letniskowe (nor. hytte), a przynajmniej przyczepa umożliwiająca biwakowanie w naturze, ale koniecznie z sygnałem telewizyjnym.
Pokrycie sygnałem cyfrowym sięga obecnie 98% powierzchni, dzięki wieżom telewizyjnym umieszczonym na szczytach gór.
Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo
Płynąc Sognefjord
Olbrzym (Queen Mary II) cumuje na Sognefjord
Dawniejsze łodzie Wikingów, nawigacja i łączność na współczesnych statkach pływających po fiordach.
Powszechnie wiadomo, że złośliwe skrzaty plączą końskie grzywy i sikają do świeżo udojonego mleka, ale trolle - ich skandynawscy bracia poszli dalej, najprawdopodobniej to one są odpowiedzialni za piwną prohibicję po godzinie 20.00 (wszystkie stoiska z piwem muszą być zamknięte).
Reportaże DIPOLA
Monitoring CCTV w Izraelu
 Anteny w Galicji i Lodomerii
Telekomunikacja w Portugalii