Archiwalne numery Informatora

Informator TV-Sat-historia43
Aktualny numer można znaleźć tutaj

08.12.03

Blue FM i Radio Wałbrzych. Naczelny Sad Administracyjny uznał z niezgodne z prawem decyzje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w których odmówiła ona wydania nowej koncesji lokalnemu Radiu Wałbrzych i Blue FM z Krakowa (w przypadku Blue FM - głosami: Włodzimierza Czarzastego, Adama Halbera, Danuty Waniek, Jana Sęka, Lecha Jaworskiego)
Przypominamy, że do KRRiTV wpłynęło kilkadziesiąt listów z protestami i wyrazami poparcia dla Radia Blue FM: od prezydenta miasta, komendanta policji, Muzeum Narodowego, aktorów Starego Teatru (m.in. Anny Dymnej i Jerzego Treli, Jana Peszka), teatru Bagatela, piosenkarek (m.in. Ewy Bem, Kayah), zespołów (m.in. Bajm i T.Love).
Stan zatrudnienia w KRRiTv – 154 osoby, roczny budżet 20 mln. zł.

Trwam w Internecie Od 7 grudnia 2003 r TV TRWAM nadaje swój program poprzez Internet. Oto adres>>  Na ten adres można także wejść poprzez stronę www.radiomaryja.pl. Dla przypomnienia od tygodnia TV TRWAM i RM nadaje swój program na nowej częstotliwości. Nowe parametry odbioru w Polsce i Europie: SATELITA ASTRA 2C - 19,2°E, Transponder nr 103 Częstotliwość 10832 MHz, Polaryzacja - H, SR 22000, FEC 5/6, Pid Video 70, Pid Audio 71, Uwaga: Zmieniają się jednocześnie parametry dla odbioru programu Radia Maryja. Wszystkie będą takie same jak nowe parametry dla TV Trwam. Jedyna zmiana to Pid Audio - 73 (dla Radia Maryja).

Słuchając muzyki – opłaty dla ZAiKS. “Od 60 do 450 zł za odtwarzanie muzyki w hotelowej restauracji, od 60 do 300 zł za możliwość słuchania utworów w holu, recepcji, czy windzie. Do tego dodatkowe sumy za każdą imprezę, wśród których bal Sylwestrowy to wydatek nawet 1440 zł. Takie kwoty musi co miesiąc wpłacać właściciel hotelu.” “Świat Hoteli” 11/03
“Autorzy i kompozytorzy od restauracji i sklepów życzą sobie miesięcznie od 50 do 700 zł. ZAIKS nie patrzy na liczbę kas, tylko na liczbę głośników. Podstawowa opłata wynosi 4,20 zł od jednego głośnika. Detal dziś

Domnet – prezentacja w Praktikerze. Firma C&C Partners rozpoczęła cykl szkoleniowo – prezentacyjny związany z nowoczesnym okablowaniem domów jednorodzinnych. Okablowanie według prezentowanych zasad pozwala na nowoczesne wykonanie instalacji antenowych, komputerowych, telefonicznych, domofonowych.
DomNet - nowoczesne okablowanie domów jednorodzinnych.

Powiększ...
Prezentacja w Krakowie.

Podział pasma 5GHz – bezpłatne i komunikacyjne. Pasmo 5GHz wykorzystywane jest nie tylko do sieci WLAN, lecz i innych celów, w tym komercyjnych.

Sieci WLAN

Zakres częstotliwości Moc promieniowania
5.150 - 5.350 MHz < 200 mW EIRP
5.470 - 5.725 MHz < 1 W EIRP

Inne służby komercyjne

Telefonia publiczna dla samolotów (TFTS)

5,65…5,725GHz  
5,725…5,83GHz  
5,83…5,85GHz  

Rola złącz w instalacjach WLAN – cz2. Każde – nawet najlepsze – złącze, powoduje straty sygnału. W związku z tym, należy unikać nadmiaru połączeń w linii zasilającej antenę. Dobry producent złącz podaje dwa istotne parametry, określające straty sygnału. Pierwszy z nich tzw. Współczynnik Fali Stojącej (ang. VSWR) określa, jaka część mocy sygnału jest odbijana z powrotem do nadajnika. Typowa wartość dla 2.4 [GHz] nie powinna przekraczać WFS = 1.5 [-], co odpowiada odbiciom ok. 4% mocy sygnału. Drugi z nich to tzw. straty wtrąceniowe (ang. Insertion Loss), którego wartość nie powinna być większa niż 0.2 [dB], co odpowiada ok.0.5 [%] mocy sygnału.
Złącza do instalacji WLAN.| Kabel H-155.

Reset tunerów cyfrowych w stacjach czołowych. Częstym przypadkiem jest stosowanie zestawu tunerów satelitarnych np. Ferguson 2018 wraz z zewnętrznym modulatorem np. MT-21P czy MS-514, jako cyfrowych odbiorników w stacjach czołowych. Powód jest oczywisty, koszt takiego zestawu jest, co najmniej dwa razy mniejszy niż specjalnego odbiornika do stacji czołowych. Z uwagi na to, że nie są to urządzenia dedykowane do pracy ciągłej, zdarza się zawieszanie któregoś z tunerów, np. gdy na chwilę zaniknie sygnał. W takim przypadku konieczne jest zresetowanie tunera, co wiąże się z koniecznością ciągłego monitorowania i interwencji człowieka. Urządzenie RTC-100 z Telkom-Telmoru rozwiązuje ten problem, gdyż wykrywa stan zawieszenia w tunerze i powoduje chwilowe wyłączenie, a następnie włączenia napięcia zasilania, co powoduje restart tunera. Urządzenie monitoruje sygnał fonii, jeżeli zanik sygnału fonii jest dłuższy niż 60 sekund, urządzenie resetuje odbiornik. Jeżeli sygnał audio w dalszym ciągu jest nieobecny tuner jest resetowany za 15 minut, a później, co 1 godzinę, aż do pojawienia się sygnału.

Powiększ...
RTC-100 Reset tunerów cyfrowych

Jak poprawnie podłączyć multiswitch? Jednym z częściej popełnianych błędów podczas podłączenia multiswitcha jest zamiana połączeń między konwerterem a multiswitchem. Połączenia należy wykonać zgodnie z oznaczeniem na wejściach multiswitcha i wyjściach konwertera, pamiętając, że stosowane są dwa rodzaje oznaczeń.

Oznaczenie 1

Oznaczenie 2

znaczenie

13V/0kHz VL

polaryzacja V (pionowa) pasmo dolne

18V/0kHz HL

polaryzacja H (pozioma) pasmo dolne

13V/22kHz LH

polaryzacja V (pionowa) pasmo górne

18V/22kHz HH

polaryzacja H (pozioma) pasmo górne

Kabel w powłoce PE i PVC. Ogólną zasadą podziału kabli do stosowania na zewnątrz i wewnątrz budynku jest rodzaj stosowanej powłoki zewnętrznej. W zastosowaniach wewnątrz budynku powinno się stosować kable w osłonie polwinitowej PVC, ze względu na jej odporność na ogień. Z kolei na zewnątrz polecana jest osłona polietylenowa PE, która odpowiednio domieszkowana jest odporna na warunki atmosferyczne. W coraz większej ilości zastosowań wymagane są tworzywa bezhalogenowe, nierozprzestrzeniające płomienia (FRHF - ang. Flame Retardant Halogen
Free).
Wykonując prace w budynkach podlegających odbiorowi budowlanemu należy zwrócić uwagę, czy stosowany kabel ma znak “B”
Oznaczanie kabli – według norm polskich, niemieckich, europejskich i amerykańskich – Informator techniczny “Technokabel”

Wymagane średnice kabli domofonowych. Problem spadku napięcia w kablach zasilających powoduje wadliwe działanie instalacji monitoringu, podobne problemy występują w instalacjach domofonowych. Ze względu na dopuszczalne spadki napięcia na rezystancji kabli, wymagane jest by średnica kabli domofonowych nie była mniejsza, niż zgodna z poniższą tabelą.
Kabel żelowany - do układania w gruncie.

Instalacje domofonowe do 150 m

przekrój
linki

średnica
drutu

oznaczenie
wg. AWG

zastosowanie

0,5 mm2

0,8 mm

AWG20

połączenia zasilania i do elektrozamka

0,25 mm2

0,6 mm

AWG22

pozostałe połączenia

 

Instalacje wideodomofonowe do 100 m

przekrój
linki

średnica
drutu

oznaczenie
wg. AWG

zastosowanie

1 mm2

1 mm

AWG17

połączenia zasilania i do elektrozamka

0,25 mm2

0,6 mm

AWG22

pozostałe połączenia

Połączenie instalacji alarmowych z kartami Hicap - moduł alarmowy. Najczęściej stosowane elementy instalacji alarmowych to różnego rodzaju czujniki ruchu (PIR), dymu, czujników otwarcia (kontaktrony), czy też urządzenia wykonawcze np. sygnalizatory optyczno-akustyczne. Do podłączenia ich do kart Hicap potrzebny jest specjalny moduł zawierający odpowiednią liczbę złącz, gniazd w formie listwy elektrycznej montowany wewnątrz obudowy komputera np. w ”wolnym śledziu”. Moduł posiada 16 wejść i 4 wyjścia, do którego możemy podłączyć różnego rodzaju urządzenia. Za pomocą tego złącza można również sterować innymi urządzeniami – oświetleniem, mechanizmem otwierania bramy itp. Podłączając jedno z wyjść do centralki alarmowej w prosty sposób zbudować jeden integralny system będący połączeniem systemu alarmowego i systemu telewizji dozorowej. Na każdym z czterech wyjść alarmowych znajduje się przekaźnik za pomocą, którego możemy wysterować urządzenie zewnętrzne. Całością steruje oprogramowanie kart Hicap, gdzie można ustawiać zależności między poszczególnymi zdarzeniami w systemie.
Dalsze informacje

Podłączenie urządzeń SVHS (i nie tylko) do monitora VGA. Rozwiązaniem tego problemu jest konwerter video-VGA CM331, który pozwala na podłączenie kamery telewizji przemysłowej, tunera satelitarnego, odtwarzacza DVD, magnetowidu lub innego źródła sygnału do standardowego monitora VGA. Dodatkowo, tak zwany przelot pozwala na podłączenia komputera. Urządzenie posiada kilka wejść: całkowitego sygnału wizji (wideo), sygnału S-VHS, RGB oraz sygnałów różnicowych chrominancji. Wybór źródła sygnału odbywa się za pomocą przełącznika “input” umieszczonego na panelu przednim urządzenia. Podstawowym zastosowaniem konwertera jest umożliwienie szybkiego podglądu podczas normalnej pracy na komputerze z innych źródeł wideo. Konwerter jest urządzeniem zewnętrznym, działającym samodzielnie, montowanym pomiędzy komputer a monitor. Pozwala to na współpracę z komputerami zaplombowanymi (nie ma żadnej instalacji dodatkowego oprogramowania).

M1683 - Konwerter video - VGA CM331
Konwerter CM331

Przygotowując się do konkursu. Jak co roku, w lecie 2004, planujemy zorganizować konkurs "Ciekawie o antenach". Zdjęcia z okresu zimowego mogą być równie ciekawe, jako kontrast dla tych z lata. Zdjęcia nadesłane na tegoroczny konkurs oraz regulamin tutaj.

 

01.12.03

Zwycięstwo Romana Kluski. Napadli, pobili, zabrali portfel i zegarek. Ten w wojskowej kurtce chciał nawet zabrać buty.
Pobity prosił, przechodzących stróżów prawa, o pomoc. Współczuli, ale mówili skoro biją - to mają powody.
Dopiero Administracyjny stwierdził, że nie powinni bić.
Powiedzieli, że się zastanowią i oddali zegarek.
W końcu zdecydowali, że tutaj i teraz nie będą już bić.
Gapie uznali to za zwycięstwo pobitego.

Dostęp do telewizji publicznej – interwencja rzecznika. Rzecznik praw obywatelskich w rewizji nadzwyczajnej podniósł kwestię, że każdy obywatel powinien mieć dostęp do telewizji publicznej, bez względu na to, kto nadaje. Tymczasem KRRiTV zakazała Polsatowi w 2002r. nadawania sygnału telewizji publicznej na platformie cyfrowej. Według rzecznika taka decyzja nie leży w kompetencjach tego urzędu. Na podst. Rzeczpospolita 22-23.11

Gdzie ta wieża? Na wzgórzu, na którym znajduję się wieża telewizyjna, jest również jeden z najstarszych pomników upamiętniających I Pokojowe Zjednoczenie w Europie, w wyniku, którego powstał, najrozleglejszy obszarowo, wspólny rynek na kontynencie.
Gdzie ta wieża i jaki to pomnik? – odpowiedź na końcu Informatora.

Powiększ...
A panny to ma słodziutkie ten gród, jak sok, czekolada i miód...  - gdzie ta wieża?

Rola złącz w instalacjach WLAN - cz1. Obiektywnych danych dotyczących jakości złącza mogą dostarczyć tylko odpowiednie pomiary wykonane przy pomocy drogich urządzeń. Jednak kupując złącza można dokonać ich wstępnej oceny – jakości gwintu, powłok galwanicznych itp.
Najbardziej widoczną wadą złącz współosiowych jest odchylenie przewodu środkowego (tzw. gorącego) od osi symetrii złącza. Na odchylenie to należy także zwrócić uwagę, już po zamocowaniu złącza na kablu. Zdarza się, że w czasie lutowania dochodzi do przegrzania dielektryka, który powoduje odchylenie przewodu środkowego od osi symetrii.
W czasie eksploatacji złącza posiadającego nakrętkę, należy zwracać uwagę, aby przykręcając wtyk do gniazda, używać w tym celu wyłącznie nakrętki. Kręcenie gniazdem powoduje tarcie przewodu środkowego wtyku o ściany otworu w gnieździe, a co za tym idzie może prowadzić do znacznego pogorszenia parametrów. Można tu dodać, że nawet złącza eksploatowane prawidłowo, spełniają swoje parametry tylko w ograniczonej liczbie cykli (połączeń i rozłączeń) – typowo do 500-800 cykli, natomiast zła eksploatacja znacznie skraca żywotność złącza. Dodatkowo przy montażu złącza na kablu, warto zapoznać się ze szczegółowymi zaleceniami producenta. Zwykle producent podaje, w jakiej odległości od końca żyły gorącej należy przyciąć izolator zewnętrzny, a w jakiej wewnętrzny.

Poznań - zmiana lokalizacji nadajnika Poznańska regionalna telewizja PTV3 (kanał 52) zmienia lokalizację swego nadajnika. Od 15 grudnia ma nadawać z większą mocą ze Śremu. Trzeba liczyć się w tym rejonie z drobnymi modernizacjami instalacji np. wymianą zwrotnic. Przykłady modernizacji można znaleźć tutaj.

Tv Trwam – zmiana na transponderach. TV Trwam i Radio Maryja zmieniło transponder. Nowy transponder zapewnia lepsze pokrycie Europy, co jest istotne dla osób posiadających małe anteny lub będących na granicy zasięgu. Informacje tutaj .

Jeden tuner i dwa satelity oraz cztery tunery z jednego konwertera. Konwertery quad (np. A9817 quad MTI AK54-T2, czy A9831 quad Golden Interstar) dość często zastępują typową instalację zbiorczą wykonaną na multiswitchach. Ich zaletą jest niska cena i prostota montażu, wadą brak możliwości rozbudowy o kolejne gniazda.
Konwerter Monoblock zdecydowanie ułatwia montaż konwertera w układzie tak zwanego “zeza”, gdyż wystarczy tylko ustawić konwerter na jednego satelitę. Wadą tego rozwiązania jest konieczność stosowania anten o średnicy 80-90 cm oraz problem w przypadku uszkodzenia. Więcej w artykule “Konwertery satelitarne

Przełączniki DiSEqC w nietypowych zastosowaniach. Wiele osób, nie bacząc na ryzyko, wgrywa na własną oprogramowanie do tunerów Cyfry+. Do tej pory to oprogramowanie pozwalało tylko na współpracę z przełącznikami Tone Burst, co oznaczało, iż można było podłączyć tylko dwa konwertery. Ostatnio pojawiło się oprogramowanie, które pozwala na sterowanie 4 wejściowymi przełącznikami DiSEqC. Okazuje się, iż przęłączniki DiSEqC 4/1 S.164-D R852504, DiSEqC SPU 41-02 4/1 AXING R852484 oraz DiSEqC 4/1 Golden Interstar R852507 działają z takim oprogramowaniem.
Więcej na http://www.ksw-funcard.civ.pl/.

Wzmacniacze CA-310 oraz CA-311 – stosowane przy niskim poziomie sygnału. Duże wzmocnienie, wynoszące 42 dB, i niski współczynnik szumów, wynoszący 5 dB w CA -310 oraz    3dB (UHF) – 4 (VHF) dB w CA-311, pozwalają na stosowanie tych wzmacniaczy w skrajnie trudnych warunkach odbioru. Z kolei wysoki poziom wyjściowy 110 dBuV na każdym z dwóch wyjść pozwala na budowę dużych instalacji, liczących nawet 50 gniazd.

Magnetowidy cyfrowe - możliwości współpracy z czujkami alarmowymi. Rejestratory cyfrowe np. DVR AVC721 M8501 posiadają złącza alarmowe. Z ich pomocą możemy załączyć nagrywanie, czy też przełączyć urządzenie w tryb alarmowy, co spowoduje wykonanie wcześniej zaprogramowanych operacji (tj. generowanie sygnału akustycznego, zwarcie/rozwarcie odpowiednich styków złącza alarmowego, przełączenie w tryb nagrywania z inną prędkością)


Schemat z wykorzystaniem rejestratora cyfrowego, kamery i czujnika alarmowego (ruchu, otwarcia, dymu itp.).

Rejestrator rozpoczyna zapis dopiero w chwili, gdy zostanie pobudzone jego wejście alarmowe sygnałem z czujnika alarmowego. Obraz z kamery nagrywany jest przez czas zdefiniowany przez instalatora (w menu rejestratora). Po tym czasie, jeżeli czujnik nie jest dalej pobudzany następuje przerwa w nagrywaniu. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej pojemności nośnika, gdyż rejestrowane są sytuacje, w których rzeczywiście coś się dzieje. W prosty i tani sposób można rozbudować system dodając dzielnik quad np. M4010 i podłączając go do rejestratora możemy rejestrować obraz z 4 kamer w podziale 2x2.
Schemat tutaj.

Rozwiązanie problemu spadku napięcia zasilania na kablach. W instalacjach CCTV często istnieje konieczność prowadzenia długich przewodów sygnału wizji jak i zasilania. Co prawda z przesłaniam obrazu nie ma większego problemu, gdyż nawet ogólnie stosowane przewody 75 omowe np. YAP 75-0,59/3,7 M6504 umożliwiają przesłanie go na znaczne odległości 100-150m. Jeżeli nawet trzeba go wzmocnić, to dostępne są wzmacniacze np. M1840, M1844.
Problemem stanowi jednak zasilanie kamer. Większość dostępnych kamer zasilana jest (ze względu na bezpieczeństwo instalacji) napięciem stałym. Przy krótkich odcinkach można stosować zasilacze 12V. Jednak zasilanie kamery, gdy odcinek jest znacznej długości może nie być możliwe z takiego zasilacza, ze względu na spadek napięcia na rezystancji przewodów. Wówczas na zaciskach kamery mamy znacznie niższe napięcie niż na zaciskach zasilacza (dobór zasilacza o większej wydajności prądowej niż wartość prądu pobieranego przez kamerę nic nie pomoże). Jedynym rozwiązaniem, poza zastosowaniem przewodu zasilającego o większej średnicy, jest montaż zasilacza o większym napięciu wyjściowym (najlepiej wyposażonego w regulację napięcia wyjściowego). Przykładem jest DC12V 2,5A (kod M1828), który posiada możliwość regulacji zakresie 12 – 14V. Dodatkową zaletą jest metalowa obudowa i sześciozaciskowa listwa umożliwiającą łatwe podłączenie zasilanych urządzeń. Na każdym z wyjść umieszczone jest gniazdo bezpiecznika, który należy odpowiednio dobrać.

M1828 - Zasilacz stabilizowany 12-14V/2,5A do kamery
Zasilacz 12-14V

MultiCam – monitoring sieciowy. Oprogramowanie cyfrowego systemu zapisu MultiCam dobrze sprawdza się w monitoringu z wykorzystaniem funkcji sieciowych. Szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem jest możliwość postawienia serwera na dynamicznym IP  (np. Neostradzie), a także opcję postawienia serwera za FireWall-em.
MultiCam .- cyfrowy system zapisu.

Maszt we Lwowie. Na wzgórzu Wysoki Zamek znajduje się, oprócz wieży, kopiec usypany dla uczczenia Unii Lubelskiej - aktu zjednoczenia Polski i Litwy i powstania Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Nie mamy danych dotyczących wieży, możemy się tylko domyślać, że nieco poniżej jego szczytu znajdują się telewizyjne anteny nadawcze zakresu UHF, pod nimi anteny telewizyjne pracujące w paśmie III, a poniżej anteny radiofonii UKF. W dolnej części znajdują się anteny radiolinii oraz wiele innych niezidentyfikowanych.

Nowości grudnia.

 

24.11.03

Ameryka w Szczecinku, Szczecinek w Ameryce. Naszą nieregularną i honorową nagrodę przyznajemy firmom Gawex oraz DGT za wdrożenie sprzętowe i organizacyjne – pierwszej w Polsce, multimedialnej telewizji kablowej, w której abonenci mają dostęp do programów telewizyjnych, telefonii oraz Internetu.
Okazuje się, że działając na skromnym lokalnym rynku obejmującym m.in. Szczecinek, Borne Sulinowo, Czaplinek można z sukcesem wprowadzać najnowsze technologie, które dostępne są w ofercie polskiego producenta.
Telewizja Gawex prowadzi również ciekawą stronę Internetową, można na niej obejrzeć  aktualizowane raz w tygodniu lokalne “Echa Dnia”
Telefonizacja sieci telewizji kablowych w oparciu o technologię VoIP.

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce. W URTiP pracuje zespół przygotowujący podstawy prawne i organizacyjne tej emisji. Zespół przygotował plan częstotliwości umożliwiający uruchomienie dwóch ogólnopolskich sieci naziemnej telewizji cyfrowej o zasięgu ponad 95% ludności oraz dwóch sieci regionalnych. Problemy z potencjalnym zasięgiem istnieją zwłaszcza w strefie płn.- zach.
Ze wstępnych ustaleń międzynarodowych Polska ma prawo uruchomić 8 multipleksów, jednak szczegółowy plan częstotliwościowy dla tej telewizji obejmujący całą Europę zostanie zatwierdzony dopiero w 2006 r.
Obecnie testową emisję cyfrową prowadzi firma Emitel w: Warszawie, Łodzi i Wrocławiu i nie są planowane nowe uruchomienia. Telewizja publiczna, ze względu na mały zasięg programu TV3 w rejonach górskich, rozważa możliwość naziemnego, cyfrowego dosyłu programu do lokalnych telewizji kablowych. Emisja prowadzona byłaby ze Skrzycznego i Suchej Góry.  Na podstawie referatu p. K. Rosłan- Kuhn URTiP wygłoszonego na konferencji telewizji kablowych w Wiśle 20.11.04

Szerokopasmowy dostęp do Internetu. Według informacji PAP, średnio w Unii dostęp do sieci szerokopasmowej ma 4,65 proc. ludności, od 10,44 proc. w Danii do 0,02 proc. w Grecji. W Polsce jest to niecałe 0,1 proc.

Antena Corab 70 cm. Testy instalatorów w Warszawie i Krakowie potwierdziły możliwość stosowania anteny Corab 70 cm kod A9603 do wykonywania instalacji z “zezem”. Warunki są niestety zbliżone do granicznych, dlatego wymagany jest precyzyjny montaż, jednak w przypadku instalowania anten na elewacjach, gdzie wymiar anteny ma istotne znaczenie, może to być atrakcyjne rozwiązanie. Jeśli nie ma ograniczeń przestrzennych polecane są czasze 90 cm np. A9601

Splittery kart problemem Cyfry+? Na wielu włoskich (i nie tylko) stronach można się spotkać z urządzeniami do rozdzielania sygnału z kart kodowych na kilka dekoderów. Producenci proponują dzielenie sygnału na 3 i więcej dekoderów tej samej płatnej platformy. Zakładając, że sygnał z satelity odbierają mieszkańcy domów, a nie bloków (bo tam przeważnie mają kablówkę) system będzie służył jednej rodzinie. Wszyscy, którzy chcieliby móc oglądać jednocześnie więcej niż 1 program (np. dzieci bajkę, a tatuś mecz), chętnie kupiliby to urządzenie. Dziwi więc postawa sycylijskiej Guardii di Finanza, która zrobiła nalot na jednego z włoskich producentów i skonfiskowała kilkaset sztuk splitterów kart, skoro producenci i dystrybutorzy zwykłych rozgałęźników mogących służyć do dzielenia sygnału TV kablowej na 2 telewizory mogą je dostarczać bez problemu.

Dekodowanie bez kart i modułów dostępu. Tunery cyfrowe wyposażane są w coraz lepsze procesory, które przy odpowiednim oprogramowaniu, oprócz obróbki sygnału mogą przejąć funkcje dekodowania (normalnie realizowane w osobnych modułach z odpowiednimi kartami). Możliwe jest napisanie takiego oprogramowania, także bez wiedzy i zgody producenta tunera. Do tej pory takie oprogramowanie powstało np. dla tunerów Pioneer, kart DVB PCI, Datcom 2000/2010/2100. Takie możliwości miał także Ferguson AF4018SE, co stało się powodem do wstrzymania, przez prokuraturę, jego dystrybucji.
Więcej na ten temat i dyskusja na stronach Sat Kuriera tutaj oraz tutaj.

Nowa skala - instalacje z wykorzystanie mutliswitchy. Jeszcze niedawno zalecano budowę instalacji multiswitchowych maksymalnie do 100 abonentów. Obecnie multiswitche pozwalają także na budowę instalacji liczących nawet 400 gniazd, choć trzeba zdawać sobie sprawę z ogromu złożoności takiej instalacji.
W tak dużych instalacjach buduje się magistralę z użyciem rozgałęźników, odgałęźników (np. SS-504, R70515 i SS-510, R70516) i wzmacniaczy (np. SA-501, R70501 i SA-511, R70511).
Na odgałęzieniach można zastosować zarówno typowe MS-553 (R70553) czy MS-554 (R70554) jak i, mające się pojawić w styczniu przyszłego roku multiswitche MSV-504, MSV-508, MSV-512, MSV-516, a także końcowe z zasilaczem MSR-504, MSR-508, MSR-512, MSR-516. Zastosowanie wzmacniaczy pozwala na skompensowanie tłumienia rozgałęźników, odgałęźników i kabli, a co ważniejsze, na skorygowanie nachylenia charakterystyki toru, tak by był maksymalnie płaska.


Instalacja z multiswitchami Terra licząca 144 gniazda

Wzmacniacz WMX z Telkom-Telmoru. Zastosowano bardzo ciekawą odlewaną obudowę, zabezpieczono wejścia i wyjścia za pomocą iskierników. Zamiast typowych regulatorów wzmocnienia i korekcji charakterystyki, zastosowano elementy wkładkowe JXP (takie jak w innych wzmacniaczach Telkom-Telmoru) co pozwala na precyzyjne ustalenie parametrów sygnału. Nową cechą jest pasywny kanał zwrotny, co zabezpiecza ciągłość transmisji w przypadku, gdy sieć kablowa wykorzystywana jest do telefonii. Także pobór mocy jest niski w porównaniu do maksymalnego poziomu wyjściowego. Wzmacniacz występuje w wersji o poziomie 117, 120 i 122 dBuV i wzmocnieniu 31dB (wersja 117dBuV) i 34 dB w pozostałych wersjach.

Praca kabli H-1000 i H-155 na częstotliwości 5-6 GHz. W katalogach firmy Belden tłumienie tych kabli podawane jest tylko do 2,4 GHz. Jest to spowodowane faktem, iż są fabrycznie testowane jedynie do 2,4 GHz (i było projektowane do tego rzędu częstotliwości). Producent nie gwarantuje poprawnej prace na wyższych częstotliwościach. Do pracy w zakresie 5-6 GHz przystosowane są kable CNT-400 E1162 i CNT-600 firmy Andrew oraz RF300, RF400 i najnowszy RF600 firmy Belden. Należy też pamiętać, iż większość powszechnie dostępnych tanich złączy pracuje poprawnie tylko do częstotliwości około 1 GHz lub maksymalnie 2 GHz. Przy większych częstotliwościach wymagane jest zastosowanie specjalnych złączy np. 400-PNM-HC E84726 i 400-PNF E84312 firmy Andrew. Ekstrapolowanie wartości tłumienia kabli z 2,4 GHz do 6 GHz jest ryzykowne, gdyż tłumienie kabli koncentrycznych powyżej pewnej częstotliwości zaczyna rosnąć szybciej niż w zakresie roboczym. Np. dla H-1000 wyliczone teoretycznie tłumienie wyniesie 37 dB/100m, czyli niewiele więcej niż dla CNT-400 czy RF400, lecz naprawdę będzie większe.
Przewody do sieci WLAN | Złącza do sieci WLAN

Kamery w Wieliczce. Instalacja kamer w warunkach zagrożenia wybuchowego wymaga specjalnych obudów. Kopalnie soli należą do najbezpieczniejszych. Jednak również w Wieliczce zdarzały się wybuchy metanu. Dla bezpieczeństwa turystów w kopalni istnieje system monitoringu, zainstalowany w np. w okolicach wind.

Powiększ...  Powiększ...
Kamera w obudowie przeciwwybuchowej w kopalni w Wieliczce. Monitorowana kaplica św. Kingi w kopalni.

Ekstremalna CCTV. Firma Extreme CCTV specjalizuje się w produktach stosowanych w trudnych warunkach, narażonych na ataki wandali, wybuchy itp. Ciekawym produktem jest obudowa przeciwwybuchowa typu EX 50 i EX60. Obudowy wykonane są ze specjalnego stopu aluminium bez dodatku miedzi. Szkło obudowy ma grubość 10mm. Produkty stosowane w monitoringu – w warunkach zagrożenia wybuchem Więcej>> 
Jak dobrać obudowę do kamery.


Obudowa przeciwwybuchowa

Praca w sieciach w systemie Geovision – zdalny stróż. Możliwości pracy w sieciowej są szczególnie ciekawe dla firm ochroniarskich, umożliwiają nadzór nad obiektami, bez konieczności fizycznej obecności pracownika na jego terenie.
Programy wchodzące w skład pakietu GeoVision umożliwiają zdalny podgląd, centralny nadzór nad wieloma systemami oraz zdalne odtwarzanie plików z jednego lub z wielu systemów jednocześnie. Przez sieć LAN oraz Internet można również sterować głowicami obrotowymi PTZ. Dzięki wbudowanemu webserwerowi praktycznie wszystkie możliwości są dostępne już z poziomu najzwyklejszych przeglądarek internetowych Internet Exprorer, czy Netscape Navigator.
Istnieje możliwość zlokalizowania systemu GV w sieci, nawet jeżeli korzysta on z dynamicznie przydzielanego IP (Neostrada). Służy do tego aplikacja DIMP, która wykorzystuje standardowy protokół transmisji plików (FTP) w celu każdorazowego dostarczenia adresu IP systemu GV do serwera posiadającego stały adres IP. Możliwe jest wówczas bezproblemowe logowanie do serwera plików, niezależnie od IP systemu GV – serwer przekieruje przeglądarkę Internetową do systemu GV.
System potrafi również przyjmować sygnały alarmowe i reagować na nie w różny sposób: generując sygnał dźwiękowy, wysyłając powiadomienie E-mail (wysłanie obrazu), SMS czy też aktywując wyjście alarmowe.
Oprogramowanie pozwala również na dwukierunkowe przesyłanie strumieni audio, co stwarza możliwości prowadzenia telekonferencji lub odsłuchu audio po sieci LAN oraz Internet.
Więcej o systemach cyfrowych tutaj

Przekazy wizyjne przez sieć. Wykorzystując typowy komputer, kartę przechwytywania wizji i fonii, a także specjalne oprogramowanie można udostępnić w Internecie np. przekaz z konferencji czy szkolenia. W miejscu gdzie ona się odbywa umieszczamy komputer podłączony do szybkiego i pewnego łącza, którym dosyłamy sygnał do serwera, który korzystając np. z oprogramowania firmy Real Networks wysyła je w sieć. Taką transmisję firma Telbank przeprowadziła z konferencji i wystawy Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Komunikacji Kablowej w Wiśle. Konferencja odbyła się w dniach 18-21.11.2003 roku. Dosył do serwera zrealizowano za pomocą łącza satelitarnego o przepływności 2Mb/s.

Oferta sprzedaży Internetowej tutaj.

 

17.11.03

Lubimy takie wojny - Internet w USA. Koniec roku to tradycyjnie sezon walki o klienta w wielu dziedzinach gospodarki. Na rynku amerykańskim szczególnie interesująco wygląda tegoroczna kampania w zakresie dostępu do Internetu.
Cena szerokopasmowego dostępu do Internetu o parametrach 1.5Mbps/256Kbps spadła po raz pierwszy poniżej 20USD.
Taką cenę za miesięczny dostęp proponuje sieć kablowa Comcast w wybranych stanach (Kalifornia Ilinois, Maryland).
Najtańsza oferta ogólnokrajowa to 26,95 USD. Natomiast oferty poniżej 30 USD są już standardem. Operatorzy pozyskali w ostatnich 3 miesiącach ponad dwa miliony nowych abonentów szerokopasmowego dostępu, co jest rekordem w tym sektorze. Analitycy uważają, że jest to wynikiem wojny cenowej, a przez to zwiększenia grupy potencjalnych klientów.
Ponad 40% użytkowników Internetu w USA korzysta z szerokopasmowego dostępu. Na podst BBC News, US Today
U nas DSL 1Mbps/256 kbps kosztuje 480,43zł co odpowiada ok. 120USD, a więc tylko 6 razy więcej :-(

Gdzie ta wieża? Ludgunum - główne miasto rzymskiej Galii, założone w 43 r. p.n.e. Zbiegała się w nim sieć brukowanych dróg tej rzymskiej prowincji. Miasto stanowiło ważny port żeglugi rzecznej. O natężeniu ruchu na Rodanie, rzece przepływającej przez miasto, świadczy fakt, że przed wprowadzeniem łodzi z napędem parowym (1821r), 6000 koni ciągnęło, codziennie, statki w górę rzeki. Na podst. “Europa” N. Davis

Powiększ...
Jak brzmi obecna nazwa miasta? – odpowiedź na końcu Informatora.

Czy WLAN zastąpi przewodowe sieci LAN? Rozwijająca się technika WLAN prowadzi do zbliżenia szybkości transmisji łącza radiowego do standardu FAST ETHERNET (100Mbit/s). Problem szybkości transmisji jest uzależniony głównie od dwóch czynników: szybkości pracy elektroniki (zarówno po stronie Access Pointa, jaki po stronie urządzeń klienta), oraz procentowej wartości informacji dodatkowych w pakiecie (nagłówek, kody korekcyjne itp.).
W standardzie IEEE802.11b przy prędkości transmisji 11Mb/s, przepływność danych wynosi 6 Mb/s, w standardzie IEEE802.11a i g odpowiednio 54 Mb/s i 18-22 Mb/s. Opracowywana obecnie specyfikacja 802.11n zbliży efektywną prędkość transmisji do 100Mbit/s.
Nowy standard będzie mógł być zaimplementowany, ponieważ obecnie istnieją już chipsety pracujące z taką szybkością. Aby zrealizować łącze pracujące z maksymalną prędkością, na jaką pozwala elektronika, należy odpowiednio dobrać anteny, oraz okablowanie.
"Ostatnia mila" – wybrane metody dostępu do Internetu.
Anteny i złącza do sieci WLAN.

Philips – bądź "podłączony". Spośród dużych, markowych producentów Philips- dwa lata temu, jako pierwszy zdecydował się na produkcje odtwarzaczy MP3 (grupa produktów Expanium), przełamując bojkot tej technologii.
Obecnie, rozwijając grupę produktów o nazwie Streamium zdecydowano o akceptacji równie kontrowersyjnego systemu Divix.
Nowy produkt Streamium MXi-6000 oprócz popularnych funkcji kina domowego pozwala na pobieranie poprzez sieć (przewodową i bezprzewodową) i odtwarzanie, plików video. W praktyce domowej będzie można korzystać np. z zasobów filmowych zgromadzonych na komputerze. Urządzenie ma funkcje podobne do popularnego na polskim rynku odtwarzacza Kiss.
O popularności i przyjęciu się na polskim rynku poszczególnych urządzeń będzie decydowało w najbliższym czasie oprogramowanie, pozwalające na odtwarzanie polskich napisów, a tutaj programiści z Kissa oraz polscy zapaleńcy starają się nadążać za potrzebami rynku.
Odtwarzacz DVD KISS DP-500 10/100

Telewizja satelitarna w samochodzie.
Opracowany przez KVH Industries Inc. System do odbioru telewizji satelitarnej w samochodach zdobywa rynek amerykański. Odbiór programów satelitarnych w środkach transportu był już wcześniej możliwy, lecz wymagał montażu sporej anteny. TrackVision A5 wykorzystuje płaską antenę panelową, zmiana azymutu i elewacji uzyskiwana jest w sposób elektroniczny, bez zmiany mechanicznej położenia anteny. Odbiornik można podłączyć do dowolnego telewizora, czy monitora ciekłokrystalicznego. Zestaw TrackVision kosztuje około 3500$.

Instalacje z wykorzystaniem multiswitchy. Idea instalacji wykorzystującej multiswitche polega na możliwości podłączenia kilku, do kilkudziesięciu tunerów do jednej instalacji satelitarnej. Użytkownicy mają oczywiście możliwość wybrania dowolnego programu, z jednego lub dwóch satelitów – zależy to od typu instalacji.
Na rynku istnieje duża różnorodność multiswitchy, różnią się one pomiędzy sobą ilością wejść i wyjść. Najbardziej popularne multiswitche to 5/4, 5/8, 9/4, 9/8 (pierwsza liczba to ilość wejść, druga ilość wyjść). Są dostępne również multiswitche: 5/12, 5/16, 9/12, 9/16.
W popularnych systemach telewizji satelitarnych występują dwie polaryzacje: pozioma i pionowa, oraz dwa pasma górne i dolne. Zatem, aby była możliwość niezależnego odbioru dowolnej polaryzacji i pasma, zamiast konwertera fullband, który umożliwia odbiór w danym momencie tylko jednej kombinacji polaryzacja-pasmo, w instalacjach z multiswitchami, stosuje się konwertery quatro. Konwertery te posiadają cztery wyjścia pozwalające na niezależny odbiór czterech kombinacji polaryzacja-pasmo.
Zadaniem multiswitcha jest przyłączenie danego wyjścia abonenckiego do jednego z wyprowadzeń konwertera. Żądanie przełączania jest sygnalizowane za pomocą sygnałów sterujących 22kHz, oraz 14V/18V. W przypadku multiswitchy dziewięciowejściowych, do których podpina się dwa konwertery (odbiór z dwóch satelitów), dodatkowym sygnałem przełączającym pomiędzy konwerterami jest DiSEqC, lub Tone Burst.
Oprócz sygnału telewizji satelitarnej do multiswitcha podłącza się także sygnał telewizji naziemnej, który jest dostępny na każdym wyjściu abonenckim.
Metody rozprowadzania sygnałów satelitarnych w instalacjach.

Coś zamiast tradycyjnego wzmacniacza masztowego. Wzmacniacz AWS-114 B1156 może być stosowany do indywidualnych instalacji zbiorczych (maks. kilka odbiorników) lub jako przedwzmacniacz zasilany z innych wzmacniaczy np. AWS-33, AWS-141, CA-215, AM-417 itp. Zbudowany jest na tranzystorach o bardzo małych szumach, dzięki czemu zapewnia lepszy odbiór niż wzmacniacze płytkowe. Posiada dwa wejścia VHF i UHF. Przez wejście UHF istnieje możliwość zasilania dodatkowego przedwzmacniacza płytkowego o niewielkim wzmocnieniu np.APS-03UHF B4032.


przykład zastosowania AWS-114 i odgałęźników regulowanych ORS-01

Skąd uzyskać oprogramowanie do tunerów Ferguson. Na stronie dystrybutora, firmy Telstar, znajduje się oprogramowanie do tunerów AF-1018SE, AF-2018SE, AF-5018CI i AF-8018UCI, jak również do modeli AF-2000SE i AF-5000CI. Poza tym można znaleźć listy kanałów z Astry i HotBirda w postaci plików do załadowania. Dodatkowo zamieszczono też opis procedury wgrywania oprogramowania i listy kanałów.

Już czas – magnetowidy cyfrowe w monitoringu. Problemy z wymianą głowic i części mechanicznych, drogą eksploatacją - związaną z zapisem na kasetach, użytkownicy tradycyjnych magnetowidów kompensowali dotąd niższą ceną zakupu sprzętu.
Jednak ostatnio wprowadzane na rynek rejestratory cyfrowe zastępujące funkcjonalnie magnetowidy przełamują tą barierę.
Poniżej 2000 zł kosztują już "cyfrowe magnetowidy"  - w prostocie obsługi i instalacji zbliżone do swoich analogowych odpowiedników.
Zapis cyfrowy na dysku twardym charakteryzuje, w porównaniu do rejestracji analogowej na taśmie wideo, zawsze ta sama, dobra jakość, niezależnie od liczby kolejnych zapisów. Ponadto na jego korzyść przemawia dodatkowo: możliwość szybkiego wyszukiwania materiałów archiwalnych wg różnych kryteriów (czasu, zdarzeń alarmowych itp.), odtwarzania z różnymi prędkościami (zarówno w przód jak i w tył), możliwość znacznego wydłużenia czasu zapisu poprzez zastosowania dysku o dużej pojemności. Urządzenia te poprawnie współpracują zarówno z multiplekserami jak i prostymi urządzeniami typu dzielniki czy zmieniacze.
Oznacza to, iż w przypadku, gdy aktualnie wykorzystywany magnetowid poklatkowy powinien już być wymieniony, należy decydować się na zakup rejestratora cyfrowego.

M8501 - Cyfrowy rejestrator 1-wejściowy kolorowy DVR AVC721
Magnetowid cyfrowy M8501.

Lyon. Stalowa wieża o konstrukcji nitowanej i wysokości 85,9m. Wieża została wzniesiona w latach 1892-1894 jako atrakcja wystawy organizowanej w Lyonie w 1894 roku. Otwarta dla publiczności 3 maja 1894 roku. Winda hydrauliczna zabierająca 22 osoby dojeżdżała do restauracji na najwyższej platformie podstawy lub do platformy obserwacyjnej w najwyższej części wieży, skąd roztaczała się wspaniała panorama. Zamknięta w czasie okupacji. Potem ponownie otwarta dla publiczności, aż do 1.11.1953 roku. Obecnie przejęta przez Telewizję Francuską.

 

10.11.03

Więcej wnoszą, więcej wyniosą – publikacje w Internecie. Ilość publikacji w Internecie świadczy o aktywności naukowej, handlowej i kulturalnej społeczeństw. W przyszłości przełoży się to na pozycję gospodarczą.
Zbadaliśmy aktywność poszczególnych państw w zakresie techniki satelitarnej.
Metoda polegała na skorzystaniu z przeglądarki Google i wyszukaniu ilości haseł w danym języku dla pojęć: mpeg, qpsk, diseqc, dvb-t.
Liczba znalezionych haseł została następnie zsumowana i podzielona przez liczbę mieszkańców danych państw.
Dla Niemiec dodano liczbę mieszkańców Austrii i połowę ludności Szwajcarii (razem 94 mln).
Zdecydowaliśmy nie uwzględniać Francji, Hiszpanii i Anglii – ze względu na trudną do określenia liczbę ludzi posługujących się tymi językami.
Ponieważ wyniki przeszukiwań różnią się w czasie, zrobiono dwie próby w odstępie godziny, uśredniając wyniki.
Wskaźnik wyliczono ze wzoru: (liczba znalezionych haseł/ liczba ludności) x 10000

 • Niemcy - 54
 • Czechy - 37
 • Finlandia - 30
 • Estonia - 23
 • Włochy - 17
 • Polska - 15

Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 2 czerwca 2003 r. Rozporządzenie “W sprawie określenia kategorii urządzeń i nośników służących do utrwalania utworów oraz opłat od tych urządzeń i nośników z tytułu ich sprzedaży przez producentów i importerów” określa obowiązek producentów i importerów takich urządzeń, jak między innymi magnetofony, twarde dyski, karty pamięci, czyste płyty CD, a także papier ksero do ponoszenia opłat na rzecz twórców.
I tak np. importerzy twardych dysków powinni zapłacić 1% od obrotu.
Tabela stawek i wykaz urządzeń tutaj.

Promieniowanie Słońca. Słońce jest źródłem promieniowania: elektromagnetycznego, korpuskularnego (wiatr słoneczny) i emituje również strumień neutrin związany z rekcjami termojądrowymi zachodzącymi w gwieździe.
Emisja promieniowania odbywa się we wszystkich zakresach fal elektromagnetycznych. Jednak podstawowa emisja zachodzi w zakresie promieniowanie widzialnego i podczerwieni.
W ostatnich kilkudziesięciu latach obserwowany jest wzrost aktywności elektromagnetycznej Słońca, jest on obecnie największy w okresie ostatniego tysiąca lat. Nasilenie aktywności miało miejsce w ostatnich tygodniach, stając się zagrożeniem łączności, szczególnie satelitarnej.
Słońce emituje również promieniowanie w zakresie fal radiowych, które pod względem energii, jaką ze sobą niesie, nie stanowi znaczącej pozycji w widmie.
Badaniem ciał niebieskich, na podstawie emitowanego przez nie promieniowania radiowego, zajmuje się astronomia radiowa.
W Polsce badaniami radioastronomicznymi zajmują się głownie dwa ośrodki uniwersyteckie w Toruniu i Krakowie. W Piwnicach pod Toruniem znajduje się największy w Polsce – 32 m. radioteleskop.
Na stronach UJ można znaleźć codzienny wykres aktywności Słońca w zakresie fal 275 – 1775 MHz. Wykres dostępny tutaj. O promieniowaniu Słońca artykuł tutaj

Powiększ...   Powiększ...
Radioteleskop o średnicy 15m - Obserwatorium Astronomiczne UJ, biologiczny radioteleskop czuły na pełne spektrum promieniowania słonecznego.

Wybrane metody dostępu do Internetu - "Ostatnia mila". Metody dostępu do Internetu możemy podzielić ze względu na wykorzystywane medium na następujące grupy:
Techniki oparte na kablach miedzianych:

 • xDSL
 • PLC
 • HFC
 • Ethernet

Techniki oparte na kablach światłowodowych:

 • FITL

Techniki bezprzewodowe:

 • WLAN
 • transmisja optyczna
 • LMDS
 • MMDS

Więcej o poszczególnych metodach w artykule dostępnym tutaj

Jakie kable powyżej 2,4 GHz? Przy wysokich częstotliwościach szczególnego znaczenia nabiera dobór kabla i złącz. Wszystkie kryteria w zakresie do 6 GHz spełnia kabel CNT-400 E1162, firmy Andrew. Może być używany także w profesjonalnych systemach antenowych jako kabel zasilający w urządzeniach mniejszej mocy, czy łącznik w systemach większej mocy (przy mocach rzędu 0,2 kW przy 6 GHz, aż do 2 kW przy 100 MHz).
Jego najważniejsze zalety to mniejsza tłumienność w paśmie 2,4 GHz, niż H-1000, praca w paśmie 5 GHz oraz dostępne złącza specjalnie zaprojektowane do tego kabla. Złącza pracują w całym zakresie częstotliwości pracy kabla. Kabel przeznaczony jest do używania na zewnątrz. Warto przypomnieć, że w pełni może zastąpić kable z rodziny H-1000, kabel LMR-400, czy nawet Aircom + oraz Ecoflex 10.

Naprawdę wielkie częstotliwości. Powyżej 4 GHz stosowanie kabli staje się problematyczne. Ich tłumienie jest bardzo duże, trudno utrzymać zadowalające dopasowanie w całym torze wraz ze złączami, a na dodatek zarabianie złączy na kablach o dużej średnicy jest nieco kłopotliwe. Jedyne rozwiązanie to zastosowanie falowodów. Ich podstawowa zaleta to małe tłumienie, natomiast wadą jest mała elastyczność spowodowana dużymi wymiarami. Na przykład, przy częstotliwości 6GHz kabel LDF4-50A o średnicy 16 mm ma tłumienie 20 dB/100m, podczas gdy falowód EW52 o średnicy 32x56mm, ma tłumienie 4 dB/100m.

  
złącze falowodowe 252SE i falowód EW 52

Tendencje w multiswitchach. Poza małymi instalacjami, na 4-8 gniazd, coraz częściej wykonywane są duże instalacje liczące nawet 40 gniazd. Typowa sytuacja to budynek mający 2-4 klatki po 5 kondygnacji. Wtedy zastosowanie znajdują specjalne 5-drożne rozgałęźniki TV/SAT SS-504 R70515 oraz odgałęźniki SS-510 R70516. Rozgałęźnik i odgałęźniki TV/SAT wyposażone są w 5 torów, i zastępują 5 pojedynczych rozgałęźników TV/SAT, posiadają wyłączalne przejście stałoprądowe. Na schemacie poniżej wbudowany zasilacz wzmacniacza SA-501 poprzez SS-504 zasila konwerter quatro oraz wzmacniacz SA-511 (wersja SA-501 bez zasilacza) w pierwszej klatce.


Instalacja z wykorzystaniem rozgałęźników SS-504

Pozorne uszkodzenie tunerów FTA. Pisze nasz Czytelnik. Mam mały problem. Do multiswitcha SatMatrix 9/8 podłączony jest tuner FTA, a przez jego wyjście, tak zwany przelot antenowy - podłączony tuner Cyfry +. Po załączeniu i wyłączeniu tunera FTA tuner Cyfry + już nie działa (chodzi tylko parę kanałów). Gdy wykręcę kabel od multiswitcha z tuenra FTA i go ponownie przykręcę, to Cyfra+ działa i już jest w porządku, do momentu włączenia i wyłączenia tunera FTA. Wtedy znów nie mogę odbierać programów Cyfry+. Sam tuner FTA chodzi dobrze. W czym jest problem?
Jakkolwiek możliwe jest uszkodzeni tunera FTA, to bardziej prawdopodobny jest inny wariant.
Zazwyczaj, w takim układzie, tuner FTA jest wykorzystywany do odbioru programów z Astry i ten tuner generuje sygnał DiSEqC, aby przełączyć na Astrę. Kiedy tuner FTA, odbierający programy z Astry, jest wyłączany, to dalej multiswitch udostępnia sygnał z Astry. Tuner Cyfry+ dostaje sygnał z Astry i oczywiście nie działa poprawnie. Tuner Cyfry+ nie potrafi przełączyć multiswitcha z powrotem na HotBirda. Dlatego, jedyne rozwiązanie, to wyłączanie tunera FTA po przełączaniu na program z Hot Birda. W chwili gdy wykręca się kabel od multiswitcha z tunera FTA i wkręca z powrotem, to następuje resetowanie multiswitcha i powrót na HotBirda, co tłumaczy dlaczego wtedy tuner Cyfry+ zaczyna znów działać.
Tunery satelitarne - oferta.

Konferencja i Wystawa Monitoringu Wizyjnego ALARM, 5-6 XI 2003. Mała grupa wystawców, jeszcze mniejsza ilość sprzętu (kamer) i materiałów reklamowych. Wygląda na to, ze formuła targów już się wyczerpała – nie jest to wina organizatorów, ale tendencji marketingowych.
Prezentowane były systemy oparte na kartach montowanych w standardowych komputerach PC m.in. HICAP, GeoVision, jak również systemy oparte na "specjalizowanych komputerach", bazujące na własnych systemach operacyjnych np. M3S (firma Polixel). Oprócz rejestratorów jedynymi urządzeniami, jakie można było zobaczyć były zintegrowane kamery szybkoobrotowe głównie znanych firm PELCO, DynaColor, Bosch Philips.
Ciekawe produkty pokazane na targach to:
Wideolinia AVI pracująca w "bezpłatnym" paśmie radiowym ISM 5,725GHz – 5,875GHz. Urządzenie przeznaczone do transmisji bezprzewodowej wizji, fonii oraz danych telemetrycznych na odległość do 5000m.
Wśród rejestratorów cyfrowych wyróżniały się produkty firmy DynaColor serii MUXDVR. Profesjonalne urządzenia do rejestracji obrazów z kamer wyposażone we własny system operacyjny. Dostępne w kilku wersjach: od najprostszych wyposażonych w jedną kieszeń na dysk twardy MUXDVR D7963 M8516, poprzez urządzenia posiadające dodatkowo nagrywarkę CD-RW, a kończąc na modelu najbardziej rozbudowanym wyposażonym ponadto w moduł sieciowy MUXDVR D7963CL M8514.
Ciekawym produktem zgłoszonym do konkursu był rejestrator DX-NT400E firmy Mitsubishi Electric posiadający funkcję równoczesnego rejestrowania i odtwarzania. Urządzenie również pracuje w sieci, wyposażone w wyjmowaną kieszeń mieszczącą dwa dyski o pojemności 300GB.
Dobrze prezentował się DLS24S1 - 24 wejściowy rejestrator znanej firmy Dallmeier Electronic oparty na systemie Linux.
Monitoring wizyjny miast - artykuł uzupełniony o materiały z ostatniej Konferencji.

Wybieramy okładkę katalogu Dipol 2004. Krakowski plastyk p. Łukasz Kozak zaprojektował cztery, zdecydowanie różniące się stylistycznie, okładki.
Która najbardziej się Państwu podoba?
Projekty można zobaczyć tutaj.

Nowości listopada w ofercie Dipola

 

03.11.03

Koza do woza, wół do karety – ministerstwo do WLAN. “Na sierotę” - to stara jak świat metoda na uruchomienie przepływu gotówki. Polega ona na znalezieniu zbożnego celu i deklaracji rozwiązania problemu, oczywiście za pieniądze wzruszonego darczyńcy. Dzięki “sierocie”, którym może być rolnik, bezrobotny, czy też biblioteki na Podlasiu, pieniądz odpływa od jednego podmiotu, a przepływa do drugiego.
"Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji Wojciech Szewko, który wczoraj odwiedził Białystok, zapowiedział, że każda podlaska gmina do końca roku dostanie minipracownię komputerową z bezprzewodowym dostępem do Internetu. Mają one zostać umieszczone w gminnych bibliotekach, a korzystać z nich będzie mógł każdy chętny.
- W grudniu ubiegłego roku otworzyliśmy na próbę Polską Bibliotekę Internetową. Mimo iż w jej zasobach jest tylko 250 książek, to do tej pory odwiedziło ją już 7 mln ludzi - mówił minister. - Trwa już skanowanie następnych książek i mam nadzieję, że do końca roku będzie ich w bazie około 7 tys. Widać duże zainteresowanie i potraktowaliśmy to jako duże wyzwanie, bo przecież dostęp do tych zasobów powinien mieć każdy chętny. Tak powstał projekt "Ikonka", dzięki któremu każda gmina ma dostać minipracownię komputerową ze stałym dostępem do internetu.
Jak zapowiada Szewko, komputery mają stanąć w gminnych bibliotekach, "żeby przywrócić im to oblicze, które ostatnio tracą".
- Już w najbliższych dniach będziemy rozsyłać informacje o programie do gmin - mówi minister. - Nie wszyscy będą pewnie zainteresowani, choć powinni, ale chcemy samorządom dać przysłowiową wędkę z nałożoną nań pierwszą rybą. Ministerstwo będzie też szkolić osoby, które będą się takimi punktami opiekować.
Komputery powinny się znaleźć na Podlasiu jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Mimo, że gmina będzie musiała jedynie znaleźć miejsce na pracownię i płacić miesięczne koszty dostępu do Internetu (ok. 150 zł), to pomysł nie wszystkich zachwycił.
- U nas w ogóle nie ma komputerów i nie ma na nie miejsca. Myślę, że ten pomysł nie wypali - usłyszeliśmy w bibliotece gminnej w Zabłudowie." Cały artykuł tutaj
Mieszkańcy Zabłudowa, Tykocina i okolic – bądźcie pewni, że pomysł gdzieś “wypali” i ktoś na nim zarobi, nie zrażajcie się tym, że koordynator projektu PBI – krakowska AGH wycofał się w lipcu z prac nad Biblioteką, w proteście przeciwko "metodom" praktykowanym przez Ministerstwo.

Gdzie ta wieża? Miasto, w którym znajduje się wieża telewizyjna - nazwana Wieżą Europejską, pretenduje do roli finansowej stolicy zjednoczonej Europy.
Miasto, podobnie do swojego amerykańskiego odpowiednika – Nowego Jorku, ma dzielnicę potężnych wieżowców, europejski Manhattan. Zła kondycja rodzimych banków nie pozwala jednak miastu z wieżą widoczną na zdjęciu prześcignąć finansistów z Londynu. Gdzie ta wieża? - odpowiedź na końcu Informatora.

Powiększ...    Powiększ...
Widok wieży i szczegóły mocowania anten

Nowości w telefonii komórkowej – CDMA, EDGE. Wobec protestów operatorów telefonii komórkowej, głośno stało się o używanej od dłuższego czasu przez warszawską firmę Polpager usłudze Sferia. Usługa telefonii świadczona jest w komórkowym standardzie CDMA popularnym w Ameryce i Azji. Ten standard kodowania efektywniej wykorzystuje pasmo radiowe, pozwalając na podłączenie większej liczby abonentów niż w GSM. Zastrzeżenia operatorów budzi fakt, że bez koncesji komórkowej budowana jest sieć telefonii stacjonarnej łatwa do przekształcenia w mobilną. Natomiast Plus GSM rozpoczął testy szybkiej transmisji danych w standardzie EDGE (Enchanced Data rates for GSM Evolution). Umożliwi on użytkownikom sieci komórkowych transmisję danych z szybkością 300kb/s. Prędkość ta jest zbliżona do zapowiadanej realnej prędkości transmisji danych w sieciach UMTS (choć docelowo UMTS ma być szybszy). Taka prędkość pozwala już np. na realizację przekazów wizyjnych.
CDMA - więcej
EDGE - więcej

Nowe piloty Elmaka. Nowy pilot MAK FOCUS A9952* firmy Elmak pozwala na zaprogramowanie zarówno poprzez wpisanie kodu z bazy urządzeń, jak i poprzez przekopiowanie funkcji dowolnego pilota. Posiada rozszerzoną bazę obsługiwanych urządzeń, nowe kody obejmują m.in. tunery satelitarne Comsat Polonia i Ferguson AF-2018 SE.
Nowością są również piloty produkowane na specjalne zamówienie dla hoteli, szpitali wyposażone w nadruk logo klienta i specjalnie dobrany zestaw funkcji.
Elmak wprowadza także na rynek nowy produkt z grupy akcesoriów komputerowych - zestaw do zdalnego sterowania komputerem PC kod A9990 - Pilot Mak PC do komputera. Zestaw umożliwia sterowanie programami multimedialnymi (słuchanie muzyki, oglądanie filmów, przeglądanie zdjęć), zamieniając komputer w multimedialne centrum rozrywki. Znajduje również zastosowania biznesowe, nadając nową jakość prezentacjom PowerPoint.

Więcej...
Nowy pilot do komputera

Dwa tunery i zez. Do niedawna taka instalacja wymagała zastosowania dwóch przełączników DiSEqC, co nieco komplikowało okablowanie, i wymagało prowadzenia osobnych kabli do telewizji naziemnej. Radykalnie taką instalację upraszcza kompleksowy przełącznik dla dwóch twinów i instalacji naziemnej S.166-A R852505. Urządzenie jest swego rodzaju multiswitchem przeznaczonym do podłączenia dwóch gniazdek sygnału telewizji satelitarnej. Jednakże, zamiast konwerterów quatro, stosuje się konwertery twin.


dwa twiny i dwa tunery – najprostsza instalacja zbiorcza

Ferguson i problemy z UCAS-em. Obecne oprogramowanie pozwala posiadaczom kart Cyfry+ na bezproblemowy odbiór programów tej platformy. Jednakże aktywacji karty należy dokonać w oryginalnym tunerze Cyfry+. Jeśli upłynie okres, na który karta była pierwotnie uaktywniona, np. 6 miesięcy, a użytkownik opłaci dalszą subskrypcję, okazuje się, iż odbiór jest niemożliwy. Wynika to z faktu, że moduł UCAS w tunerze (podobnie jak inne moduły tej klasy) nie przekazuje do karty uprawnień, do odbioru programów. Cyfra + próbuje w ten sposób walczyć z piractwem, choć skazuje równocześnie abonentów na tunery, które sama rozprowadza.

Tuner satelitarny o dwu wejściach – nowy numer Sat Kuriera. Dwa wejścia posiadały tunery analogowe, natomiast od początku swego powstania, tunery cyfrowe miały jedno wejście. Wyłom czyni tuner Skymax 777. Dwa wejścia pozwalają na bezpośrednie podłączeniu dwóch konwerterów, bez potrzeby stosowania przełącznika, choć z drugiej strony trzeba do tunera doprowadzić dwa kable. Opis tunera w najnowszym Sat Kurierze, tam także o płatnej telewizji, dwustrumieniowych modulach Aston i Viaccess, kącik hakera oraz opisy tunerów satelitarnych. Czasopismo dostępne w sieci naszych hurtowni.

Dobry odbiór DTT. Można odnieść wrażenie, iż odbiór naziemnej telewizji cyfrowej będzie możliwy wszędzie, nawet bez anteny (w ostateczności na kawałku drutu). Jednakże DTT, podobnie jak telewizja analogowa, również stawia pewne minimalne wymagania odnośnie jakości sygnału.

Typ transmisji Modulacja Poziom w gnieździe
antenowym [dB]
Zalecany
C/N [dB]
BER
DVB-T OFDM 8k
64QAM
40-80* >23* 9x10-5

* minimalny C/N wynosi 14dB

Zapewnienie dobrego odbioru wymaga spełnienia kilku warunków:

 • - zalecane są anteny na odbierany kanał, o ile z innych względów antena szerokopasmowa nie jest konieczna,
 • - minimalny poziom sygnału wynosi, co najmniej 40 dBuV, nie ma sensu wzmacniać słabszych sygnałów,
 • - dla zapewnienia stabilnego odbioru i marginesu bezpieczeństwa warto, by minimalny poziom wynosił 43 dBuV,
 • - należy pamiętać, by wzmacniając sygnały cyfrowe, równocześnie nie przesterować urządzeń sygnałami analogowymi, maksymalny poziom sygnału nie może przekroczyć 80 dBuV,
 • - w instalacjach indywidualnych C/N powinien wynosić >23 dB,
 • - w instalacjach zbiorczych C/N powinien wynosić około 30 dB,
 • - w dużych sieciach C/N powinien być większy niż 30 dB.

Konferencja w Wiśle. Od 18 do 21 listopada w Wiśle odbędzie się 23 Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Komunikacji Kablowej więcej>>.

Wieża we Franfurcie nad Menem. Zbudowana w 1979r. wieża Europaturm znajduje się prawie w centrum miasta. Ma wysokość 331m i należy do najwyższych wież telewizyjnych na świecie.

 

27.10.03

Kto da funt kłaków za kulturę europejską? W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt tzw. małej nowelizacji ustawy o RTV. Zgodnie z nim, nadawcy są zobowiązani do przeznaczenia, co najmniej połowy czasu programu na audycje europejskie i co najmniej 30 proc. na audycje wytworzone pierwotnie w języku polskim.
W jednym projekcie udało się zawrzeć diagnozę kultury europejskiej - bez urzędniczej pomocy może nie przetrwać (?) i jednocześnie pokazać jej wyższość nad innymi, które w podobnej sytuacji wprowadziłyby przepis o konieczności, nie tylko nadawania, ale również oglądania przynajmniej 80% audycji europejsko – polskich. Niestety zurzędniczenie europejskiej kultury, powoduje, że jest coraz mniej autentyczna, atrakcyjna, a dostęp do niej jest coraz droższy.

Nie ma takiej rury...? Zaroiło się od postów na grupach dyskusyjnych dotyczących telewizji cyfrowej, po tym jak przed kilkoma dniami pojawiły się anonsy o "Dreamcard Seca2" czyli klonowej karcie mającej rozkodowywać płatne pakiety Seca MediaGuard. Czy po półtora roku od wprowadzenia nowego systemu kodowania udało się hackerom odetkać to, co wydawało się zatkane przekonamy się już niebawem.

ATV – amatorska telewizja. W Polsce dla amatorskiej emisji telewizyjnej przeznaczono pasmo 70cm. Częstotliwość nośna wizji to 434,25 MHz, a podnośna fonii to 439,75 MHz, oznacza to, że częstotliwość różnicowa fonii wynosi 5,5 MHz (czyli tak jak w standardzie B/G, a nie jak w polskim D/K). Jest to spowodowane zbyt małą szerokością przydzielonego pasma, która zawiera się w przedziale 433-440 MHz (nie jest żaden ze standardowych kanałów telewizyjnych, aczkolwiek może być odbierany przez każdy odbiornik z kanałami kablowymi). Poza emisją analogową (można wykorzystać modulatory jednowstęgowe np. MT-072P), grupa krótkofalowców polskich pracuje nad nadawaniem cyfrowym, co pozwoli na poprawienie jakości (w tym samym paśmie pracuje bardzo dużo innych urządzeń) i zwiększenie liczby programów. Doświadczalne cyfrowe stacje amatorskie pracują w Niemczech, Holandii, Francji, Słowenii i Austrii. Więcej w 10 numerze Świata Radio i na stronie www.datv.de.

Odtwarzacz DVD, DivX KISS DP-500. Założona w listopadzie 1994 roku firma KiSS Technology A/S w ciągu mniej niż 8 lat zdołała wypracować wiodącą pozycją wśród dostawców dekoderów DVB oraz szerokopasmowego Internetu. Na polskim rynku znana jest przede wszystkim z odtwarzaczy DivX. KISS to jedyny stacjonarny odtwarzacz DivX, który wyświetla poprawnie napisy z polskimi znakami. Na stronie producenta, co kilka tygodni pojawia się nowy, darmowy firmware, który można w kilka minut zainstalować w urządzeniu
Więcej o urządzeniu, które obecnie jest hitem wśród hobbystów, ale niedługo może wkroczyć na rynek masowy tutaj.

A99390 - Odtwarzacz DVD, DivX KISS DP-500
Odtwarzacz KISS DP-500

Zasięg użyteczny i zakłóceniowy - sieci WLAN. Atrakcyjność pasma 2,4 GHz polega na jego dostępności (przy pewnych ograniczeniach możliwa praca urządzeń bez żadnych zezwoleń i formalności).
Równocześnie jest to jego podstawowa wada, ilość użytkowników ciągle rośnie, a szerokość pasma jest wciąż ta sama. Oznacza to, iż zwiększa się prawdopodobieństwo powstawania zakłóceń wywołanych pracą wielu urządzeń na tym samym kanale. Należy rozróżnić dwa zasięgi.
Zasięg użyteczny to taki, jaki pozwala na uzyskanie stabilnego połączenia, natomiast zasięg zakłóceniowy – to odległość, na jaką nasze urządzenie może utrudniać łączność innym.
Anteny do sieci WLAN


Wzajemne zakłócanie się stacji bazowych. Stacja B zakłóca A i C, stacje E i D zakłócają się nawzajem.

Wpływ kabla na zasięg sieci WLAN. Zmiana kabla na inny, o mniejszym tłumieniu, pozwala zwiększyć moc doprowadzoną do anteny, a tym samym zwiększyć moc promieniowaną, co wpływa na zasięg. Np. zamiana 10m kabla H155 na 10m kabla H1000 zwiększa moc promieniowaną dwukrotnie, co przekłada się na zwiększenie zasięgu o 20-40%. W przykładzie i tabelce założono, że tłumienie jest tłumieniem w wolnej przestrzeni i jest wolna pierwsza strefa Fresnela.
Przewody do sieci WLAN.

Długość
[m]

Tłumienie [dB]

wzrost mocy
[dB]

wzrost zasięgu
[%]

H-155

H-1000

5

2,5

1,15

1,35

16

10

5

2,3

2,7

36

15

7,5

3,45

4,05

68

20

10

4,6

5,4

86

25

12,5

5,75

6,75

110

Tuner cyfrowy Humax CI 8100 PVR A9938 z dyskiem twardym 80GB.  Tuner jest wyposażony w dysk twardy 80GB, co pozwala na nagrywanie programów satelitarnych oraz buforowanie czyli oglądanie programu z opóźnieniem czasowym. Zamontowany dysk pozwala na zapis około 44 godzin programu. Urządzenie jest wyposażone w dwa złącza CI, co pozwala na zamontowanie dwóch modułów dostępu warunkowego. Oczywiście, jak przystało na tuner z wyższej półki posiada on wyjście cyfrowe dźwięku S/PDIF. Zmiana oprogramowania tunera jest możliwa zarówno poprzez złącze RS-232C (z wykorzystaniem komputera), jak również z satelity.
Tunery satelitarne w ofercie Dipola

Nagrywamy sygnał z tunera satelitarnego na magnetowidzie. Sporo kłopotów sprawia podłączenie tunera, magnetowidu oraz telewizora, tak aby na magnetowidzie można było nagrywać programy i z tunera satelitarnego i nadawane naziemne. Najczęściej wykorzystywany bywa przelot modulatorów tunera i magnetowidu, jednakże jest to możliwe tylko gdy tuner posiada modulator. Przy jego braku należy wykonać połączenia pomiędzy eurozłączami, tak jak na zamieszczonym schemacie. Telewizor jest dołączony przez eurozłącze do tunera, (co pozwala na oglądanie programów satelitarnych) oraz przez przelot w magnetowidzie do instalacji antenowej (odbiór programów naziemnych). Magnetowid dołączono do specjalnego eurozłącza w tunerze satelitarnym oznaczonego VCR. Takie połączenie posiada następujące cechy:

 • można oglądać na telewizorze programy z tunera,

 • po włączenie magnetowidu, jego sygnał jest przekazywany przez tuner do telewizora,

 • ze względu na to, iż gniazdo euro VCR jest dwukierunkowe można nagrywać programy satelitarne z tunera,

 • nagrywanie programów naziemnych odbywa się dzięki bezpośredniemu podłączeniu kabla od anten naziemnych czy instalacji zbiorczej,

 • wysoka jakość sygnału, gdyż przesyłamy sygnał audio/video.


Schemat połączeń pozwalających na odbiór i nagrywanie programów satelitarnych i naziemnych przy pomocy magnetowidu w sytuacji, gdy tuner nie ma modulatora.

Webkamery – coraz lepsze. Firma Indigovision – specjalizująca się w monitoringu z wykorzystaniem sieci IP, przedstawiła webkamerę VideoBridge IVC100. Jest to kolorowa kamera DSP wyposażona w interfarce sieciowy Ethernet. BLC, korekcja gamma i inne parametry kamery mogą być zmieniane zdalnie za pomocą oprogramowania sieciowego. Kamera posiada port RS-232/422 przeznaczony do sterowania obrotnicami, jak również posiada wejścia i wyjścia alarmowe. Istnieje możliwość dwustronnej komunikacji głosowej. Dzięki zastosowaniu techniki Multicast dowolna liczba użytkowników wykorzystuje takie samo pasmo, jak gdyby był podłączony jeden użytkownik. Małe wymiary: 182x65x88mm pozwalają na montaż w standardowych obudowach. W przypadku, gdy w jednej lokalizacji zamierzamy podłączyć kilka kamer, można zastosować wideoserwer 6000 Rack posiadający 10 wejść analogowych. Zarówno webkamera jak i wedeoserwer korzystają z jednolitego oprogramowania, co pozwala na łączenie w jeden system zarówno pojedynczych kamer jak i ich grup.
Karty zapisu cyfrowego, webserwery, webkamery.

Separator video SV-1000 M1711 - do instalacji monitoringu. Jednym z problemów jakie mogą pojawić się podczas przesyłania sygnału z kamery na odległość kilkuset metrów są wyładowania atmosferyczne. Nawet, jeżeli piorun nie trafi w instalację, tylko obok w budynek, to napięcie indukowane na długim odcinku kabla może spowodować uszkodzenie np. drogiego magnetowidu podłączonego do układu. Kolejny problem to występowanie różnicy potencjałów miedzy masami dwóch urządzeń. Obydwa zjawiska można wyeliminować przy pomocy separatora galwanicznego. Urządzenie eliminuje zakłócenia przy przesyłaniu sygnału na odległość kilkuset metrów. Separator posiada także regulację wzmocnienia w zakresie + 5 dB - -5 dB.

Symbole w instalacjach antenowych - czyli to, bez czego instalator i projektant obejść się nie może.

 

Dawniejsze numery Informatora można znaleźć tutaj