Archiwalne numery Informatora

Informator TV-Sat-historia18
Aktualny numer można znaleźć tutaj

9.04.01

Więcej dla UMTS, pozycja satelitarna dla Polski. Na konferencji WRC-2000 zdecydowano przyznać dodatkowe pasma częstotliwości dla systemu UMTS. Dotychczas były dostępne zakresy 1885 - 2025MHz i 2100 - 2200MHz. Obecnie, dla łączności naziemnej zarezerwowano także zakres 1710 - 1885MHz, 2500 - 2690MHz i część zakresu 806 - 960MHz, a dla satelitarnej 1525 - 1559MHz, 1610 - 1645,5MHz, 1646,5 - 1660MHz i 2483,5 - 2500MHz.
Zrewidowano także plan przydziału pozycji satelitarnych, obecnie Polska, wraz z między innymi Mołdawią, Afganistanem, Rumunią współdzieli pozycję 50 stopni E. Przydzielone kanały muszą być wykorzystane w określonym czasie, a jego przekroczenie spowoduje utratę tej pozycji, co zdarzyło się z nasza dotychczasową pozycją którą zajęły Astra i Eutelsat. Radioelektronik 4/2001

Sieci bezprzewodowe. W zeszłym roku zatwierdzono normę IEEE802.11b, definiującą standard sieci bezprzewodowej o prędkości transmisji 11Mb/s. Efekt widać było od razu, pojawiły się urządzenia znanych potentatów, np. Cisco, Intel, Lucent, Nokia, Nortel. Zaczęto także mówić o zmierzchu klasycznego okablowania. Jednak wraz z rosnącą liczbą użytkowników pasma 2,4 GHz okazało się, że budowa szybkich i niezawodnych sieci bezprzewodowych napotyka na trudności technicznie. Obecnie, wszystko wskazuje na odejście od pasma 2,4GHz, w poważnych zastosowaniach, na rzecz 5GHz. Natomiast to pasmo pozostanie wykorzystywane przez użytkowników indywidualnych. Networld - Przegląd produktów sieciowych

Wszystko dla TVN. Rozdzielono częstotliwości zwalniane przez Canal+. KRRiT przyznała telewizji TVN cztery kanały, a TV4 - jeden kanał. Rozpatrywanie przydziału kolejnych 3 kanałów odłożono, gdyż są zlokalizowane w miejscowościach gdzie TVN ma już przyznane kanały (Bielsko Biała - Katowice, Częstochowa - Lubliniec, Lublin - Kazimierz Dolny). W związku z tym TVN wnioskowała o zmianę ich lokalizacji, na co wyraziła zgodę KRRiT. Oznacza to, że TVN ma dużą szansę dostać te kanały. Jedynie telewizja PULS nie uzyskała żadnego kanału, choć możliwe jest, że dostanie go w Częstochowie. Nowe kanały TVN: Białystok 41, Szczecin 36, Suwałki, Wałbrzych 56, dla TV4: Rzeszów 27.

Kłopoty z fonią Telewizji Puls. Mieszkańcy Krakowa odbierający Telewizje Puls narzekają, iż dźwięk tej stacji jest wyraźnie cichszy niż pozostałych stacji telewizyjnych. Przeprowadzone próby odbioru w różnych warunkach wykazały, że winę za problemy z dźwiękiem ponosi nadawca. Przyczyny mogą być dwojakie. W nadajniku ustawiona jest za mała dewiacja fonii, lub zbyt niski jest poziom sygnału fonii przychodzący ze studia emisyjnego. Niestety nie ma żadnej możliwości walki z tym problemem, jedynie posiadacze najnowszych odbiorników posiadający indywidualna pamięć nastaw dla każdego programu mogą pogłośnić tylko ten program. Notabene złe ustawienie poziomu fonii jest najczęstszym błędem jaki spotykamy przy odbiorze programów naziemnych. Jeśli podobne problemy występują w innych miastach prosimy o kontakt.

TV Puls nadaje. Warszawa kanał 41(zasięg 30-40 km), Kraków - 25 (zasięg Kraków), Łódź - 59 (5km od Łodzi), Opole - 47 (10 km od Opola), Skierniewice 52 (10-15 km od Skierniewic), Gorlice - 36 (miasto Gorlice). Wykaz nadajników TV naziemnej w Polsce tutaj.

Możliwości transmisyjne telewizji kablowej. W Polsce przewidziano do wykorzystywania w sieciach kablowych kanały o rastrze 8MHz, w standardzie D/K, z wykorzystaniem kodowania koloru w systemie PAL. Dopuszczono także do rozprowadzania programów z kodowaniem koloru w systemie SECAM, o ile są w nim oryginalnie nadawane. Dźwięk stereofoniczny wykorzystuje standard Nicam, choć w dalszym ciągu wiele sieci kablowych w niektórych programach nadaje fonię stereo w systemie A2. 
W sumie do dyspozycji mieliśmy 99 kanałów, a obecnie po wycofaniu z eksploatacji kanałów 1-5 mamy 94 kanały, mieszczących się w ciągłym przedziale częstotliwości od 110 MHz do 862 MHz. Starsze sieci zazwyczaj wykorzystują tylko część dostępnych kanałów. Więcej o transmisji danych w telewizji kablowej tutaj.

Przywracanie fabrycznych ustawień w tunerze Interstar 8002. Tuner Interstar nie posiada w swym menu żadnych widocznych możliwości skasowania nastaw użytkownika. Okazuje się, że twórcy oprogramowania przemyślnie je ukryli. Przywrócenie fabrycznych nastaw polega na wejściu klawiszem MENU w Menu Główne, następnie wybieramy Informacje o Systemie, i z klawiatury pilota wpisujemy 0000. Na ekranie brak jest specjalnego pola w którym wpisywane są cyfry. Następnie należy wyłączyć odbiornik z sieci, poprzez wyciągnięcie wtyczki z gniazdka, nie korzystając z pilota.

Domowa infrastruktura multimedialna firmy Corning. Podczas targów CeBIT firma zaprezentowała system rozprowadzania telefonii, telewizji, Internetu, sygnałów sterujących, transmisji audio i video za pomocą jednego kabla. Koncepcja opiera się na doprowadzeniu wszystkich sygnałów do specjalnego centralnego dystrybutora i rozprowadzaniu ich do wszystkich pomieszczeń kablem, który w zależności od zapotrzebowania lub standardu może być skrętką połączona z kablem koncentrycznym, światłowodem, czy też przewodami do sterowania automatyką. Do odbierania sygnałów przewidziano gniazdka specjalnej konstrukcji wyposażone w jednej obudowie w złącza do wymienionych transmisji.

Maszty teleskopowe. Angielska firma SMC specjalizuje się w budowie przenośnych masztów stosowanych m.in. w komunikacji mobilnej. Seria masztów Hilomast pozwala przy użyciu pneumatycznego kompresora postawić w krótkim czasie nawet 30 metrowe maszty. A oto parametry masztu: wysokość – 29,8m, średnica elementu bazowego - 152mm, średnica elementu końcowego - 50mm, max obciążenie górnego elementu - 14kg, ciężar całej konstrukcji 120 kg. Więcej tutaj.

Jak wprowadzać monitoring wizyjny - przykład kielecki. W przypadku Kielc na podstawie danych z ostatnich dwóch lat, przeprowadzono analizę miejsc zagrożeń - sporządzając odpowiednią mapę, stanowiącą podstawę do planu rozmieszczenia kamer. Uzgodniono, że stanowisko monitorowania powinno znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie stanowiska dowodzenia Policji, zapewniono odpowiednie środki łączności bezprzewodowej z wozami patrolowymi i przewodowej z komisariatami znajdującymi się w pobliżu planowanego rozmieszczenia kamer. Zadbano o zarezerwowanie odpowiedniego pomieszczenia oraz obsady ludzkiej. Więcej w artykule tutaj.

Atrapy kamer telewizji przemysłowej. Wykorzystanie atrap może w znaczący sposób poprawić bezpieczeństwo dozorowanego obiektu. Typowym przykładem, kiedy warto zastosować atrapę kamery są miejsca, gdzie nie można doprowadzić przewodów sygnałowych i zasilających względnie dostęp jest do tych miejsc jest utrudniony. Wykorzystanie atrap pozwala na stworzenie wrażenia, iż cały teren jest obserwowany. Można je również umieszczać, tak aby odwrócić uwagę od miejsca zamocowania właściwej kamery. Oto porównanie cen kamer i ich atrap.

Nazwa atrapy

cena netto (zł)

Nazwa kamery

cena netto (zł)

Atrapa kamery sufitowej

55-80

Kamera sufitowa B/W

209

Atrapa kamery wewnętrznej kompaktowej

60-80

Kamera wewnętrzna (bez obiektywu)

215

Atrapa wewnętrznej kamery Pin-hole w obudowie czujnika PIR

30

Wewnętrzna kamera Pin-hole w obudowie z czujnikiem PIR

246

Atrapa kamery zewnętrznej (atrapa kamery z obiektywem, uchwyt, obudowa zewnętrzna)

160-200

Kamera zewnętrzna (kamera, obiektyw, uchwyt, obudowa zewnętrzna, grzałka)

300-500

Atrapa kamery zewnętrznej w obudowie kulistej typu Dome (atrapa kamery z obiektywem, uchwyt, obudowa zewnętrzna)

800-900

Kamera zewnętrzna w obudowie kulistej typu Dome (kamera, obiektyw, uchwyt, obudowa zewnętrzna, grzałka)

1100-1400

Komputerowe systemy monitoringu. Zapis cyfrowy powoli zaczyna dominować  w telewizji przemysłowej. Ta targach CeBIT takie rozwiązanie prezentowała firma SeeTec. System obsługuje od 1 do 25 kamer, może współpracować z bazą danych. Podobnie jak inne systemy, wymaga komputera PC z 64 MB RAM wyposażonego w system Windows 98. Także łotewska firma M. Shafro & Co oferuje system MSH-Video bazujący na komputerze PC z procesorem Pentium 500MHz, 128 MB RAM. System pozwala na zmianę prędkości zapisu, rozdzielczości, czułości, stopnia kompresji, pracę z kamerami czarno białymi i kolorowymi. Do przechwytywania obrazu wykorzystywana jest specjalna czterowejściowa karta. Oczywiście możliwe jest przeglądanie zapisów poprzez sieć komputerową zarówno z wykorzystaniem przeglądarki jak i specjalnego klienta. Dodatkową możliwością jest nagrywanie jednego kanału dźwiękowego oraz możliwość rozbudowy o dalsze karty.

Wyprzedaż akcesoriów GSM w Krakowie.

 

2.04.01

Idzie nowe. Wniosek o upadłość zgłosiła firma Formus Polska. Firma świadczy usługi radiowego szerokopasmowego dostępu do Internetu w ośmiu miastach Polski. Rok temu firma zapowiadała inwestycje w wysokości 120 mln. dolarów w ciągu najbliższych 4 lat. Według Rzeczpospolitej (31.03.01)
Niestety wszystko wskazuje, że podobne informacje będą w najbliższym czasie coraz częstsze. Firmy zajmujące się biznesem związanym z Internetem dotknął problem zakręconego kurka z pieniędzmi inwestorów. W większości nie sprawdziły się prognozy zarabiania na reklamie oraz handlu sieciowym. Wydaje się, że tylko znikoma część firm zdoła się utrzymać prowadząc niezależny biznes, reszta przetrwa jeśli wpasuje się w ramy organizacyjne "starych technologii".

Odbiorniki Cyfry+ na Ukrainie. Kupno odbiornika Cyfry+ na Ukrainie nie jest żadnym problemem. Istnieją firmy, oferujące te tunery w cenie 162 dolarów. Sądząc z formy ogłoszeń, jest to traktowane jak legalna sprzedaż, a zakup tunera jako okazja.

Nokia Media Terminal. Po raz kolejny Nokia zaprezentowała urządzenie, które może zmienić oblicze tunera satelitarnego. Nokia Media Terminal to tuner satelitarny zorientowany multimedialnie. Oznacza to, że poza odbiorem programów satelitarnych umożliwia odbiór programów w MPEG nadawanych poprzez IP, granie w gry sieciowe, wykorzystanie usług VoD (Video on Demand), nagrywanie na wbudowanym 20GB dysku twardym, zgodność ze standardem RealPlayer, co pozwala na korzystanie z darmowych zasobów Interenetu. Oczywiście to nie wszystko. Terminal multimedialny ma wbudowany modem V.90, kartę sieciową, port IR, USB, PCMCIA, IEEE1394 i inne. Więcej tutaj.

Komputer w pracy ciągłej - problem odprowadzania ciepła. Problem termiczny dotyczy w zasadzie każdego obecnie składanego komputera - przy intensywnej i nieprzerwanej pracy zdarza się "zawieszanie" maszyny. Przyczyna to niewydolność chłodzenia podzespołów. Zjawisko to w zasadzie pojawiło się od roku, wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej procesorów, kart graficznych oraz prędkości dysków, niemniej jest dostrzegane przez wiele firm składających komputery. Newralgiczne miejsca to karta grafiki, twardy dysk i obudowa komputera. Praktyczne wskazówki dotyczące funkcjonowania komputerów pracujących w trybie ciągłym zebrane przez twórców cyfrowego systemu zapisu tutaj.

Połączenie tunera analogowego z tunerem Polsatu. Zwracam się do Państwa z prośbą o wyjaśnienie połączeń anteny satelitarnej (konwerterów) z tunerem analogowym i tunerem cyfrowym. Posiadam antenę satelitarną o średnicy 120 cm z dwoma konwerterami typu fullband ustawioną na Hot Birda i Astrę oraz tuner analogowy Pace 280 z dwoma wejściami z konwerterów. Obecnie chciałbym zakupić tuner cyfrowy Polsatu Cyfrowego. Interesuje mnie sposób połączenia tych urządzeń, abym mógł odbierać programy tak analogowe jak i cyfrowe z dwóch ww. satelitów.
Potrzebny jest przełącznik sterowany sygnałem DiSEqC. Konwertery podłączamy do przełącznika, z niego wychodzimy na wejście (LNB IN) tunera Polsatu. Z wyjścia (LNB OUT) tunera Polsatu wchodzimy na jedno z wejść tunera analogowego. Teraz należy tylko zaprogramować oba tunery, aby do przełączania satelitów korzystały z przełącznika. Oczywiście tuner analogowy także musi posiadać możliwość sterowania przełącznikiem DiSEqC, co będzie napisane w instrukcji. Nowe odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania tutaj.

Odbiór kodowanych i niekodowanych programów satelitarnych w instalacjach zbiorczych. Firma Hirschmann produkuje stację czołową CSE 2000, która oprócz relatywnie niskiej ceny, posiada też jedne z najtańszych na rynku moduły cyfrowych odbiorników satelitarnych. Według zapewnień producenta, już w najbliższym czasie będą też dostępne panele odbiorników cyfrowych wyposażone w złącze CI dla modułów dostępu warunkowego Cryptoworks, Nagravision, Viaccess, Conax, Irdeto, Astoncrypt i innych. Stacja składa się z szafki CSE 2000 pozwalającej na zainstalowanie 8 paneli, oraz całego szeregu modułów, począwszy od przemienników naziemnych a skończywszy na modulatorach stereo. Tutaj można pytać o szczegóły związane z tą stacją.

Zapis cyfrowy firmy Bonelli Sistemi. Na rynku zwolna zaczynają się pojawiać tańsze systemy służące do zapisu cyfrowego. Jednym z nich jest Digicorder HDR.25 C za 8000 do 13000 złotych. Digicorder HDR.25 C jest kolorowym 16 wejściowym rejestratorem wizji. Standardowo wyposażony jest w dysk twardy o pojemności 27GB (z możliwością rozbudowy do 120GB). Dostępny jest również rejestrator czarno-biały w znacznie niższej cenie. Urządzenie posiada wszystkie funkcje multipleksera (detekcje ruchu, telemetria, obraz w obrazie, różne inne formy wyświetlania). Rozdzielczość wynosi 720x256 punktów, a producent deklaruje prędkość zapisu wynoszącą 25 klatek/s dla wszystkich kamer. Dzięki kompresji rejestrowanego obrazu czas rejestracji wynosi od 10 do 30 godzin. Do obsługi wykorzystywana jest myszka i system ikon.

Przeciwprzepięciowa ochrona urządzeń telewizji przemysłowej. Separator SEP-2000 służy do ochrony systemów wizyjnych narażonych na uszkodzenia spowodowane przepięciami, zabezpieczając przed wyładowaniami atmosferycznymi lub różnicą potencjałów pomiędzy urządzeniami. Urządzenie produkuje Amart-Logic, posiada ono impedancje wejściową i wyjściową 75 Om, separację galwaniczną do 2,5kV, zabezpieczenie warystorowe, dławice PG7 do przepuszczenia przewodów wizji i zasilania. Koszt wynosi około 270 zł brutto.

Różnice pomiędzy zasilaczami TT-1 i TT-2. Oferujemy dwa rodzaje zasilaczy do obudów TP-601 zintegrowanych z grzałką i termostatem. TT-1 (kod M5610, cena 92,72 brutto) posiada leżący transformator, natomiast TT-2 (kod M5611, cena 97,60 brutto) ma stojący transformator. Obie wersje posiadają stabilizację temperatury z dokładnością 1 stopnia, włączającą się przy 0 C. Zasilacz pozwala na podłączanie kamery o poborze prądu do 300mA. Przeciętna kamera pobiera 150-250 mA. 

Kliknij, aby zobaczyć większe zdjęcie
Zasilacz TT-2 z grzałką - transformator ustawiony pionowo

Przyłącze optyczne dla sprzętu Hi-Fi. Przyłącze światłowodowe wyposażone jest w złącza Toslink (kod E0015, cena w naszym sklepiku promocyjnym wraz z kosztami dostawy 37,00 brutto). Przewód światłowodowy ma długość 1,5m i jest stosowany np. dla łączenia dekodera DVD z amplitunerem lub wzmacniaczem akustycznym.

Kliknij, aby zobaczyć większe zdjęcie

Konwerter Philips SX 1019. Konwertery fullband są tak tanie jak nigdy, a mimo to znów pojawiły się tańsze. Konwerter Philips SX 1019 (kod A9825, cena 55,51brutto) jest o 1 zł tańszy od dotychczas najtańszego Samsunga, a oto jego parametry techniczne.

Kliknij, aby zobaczyć większe zdjęcie

SX 1019

współczynnik szumów

0,7 dB

tłumienie przesłuchu miedzy polaryzacjami

>22 dB, typowo 25 dB

pobór prądu

<90 mA, typowo 70 mA

wzmocnienie

<60 dB, typowo 55 dB

waga

0,195 kg

zakres częstotliwości wejściowych

10,70-11,70 GHz, 11,70-12,75 GHz

zakres częstotliwości wyjściowych

0,95-1,95 GHz, 1,1-2,150 GHz

impedancja wyjściowa

75 omów

złącze

F

temperatura pracy

-40-+60 stopni C

obudowa

IP66

Nowości marca w Interaktywnym Katalogu Nowości.

Wyprzedaż akcesoriów GSM w Krakowie - ponad 200 pozycji w bardzo!!! atrakcyjnych cenach. Lista i ceny tutaj.

 

26.03.01

Dzisiaj wydanie specjalne Informatora poświęcone w całości targom CeBIT 2001 w Hanowerze. Zapraszamy do obejrzenia naszego fotoreportażu z targów.

Trochę statystyki. Ponad 8100 wystawców z 60 krajów pokazuje swoje towary na największych światowych targach telekomunikacji i techniki komputerowej - CeBIT 2001 odbywających się w Hanowerze (22 - 28.03.01). Gdyby przy każdym stoisku zatrzymać się minutę, zwiedzanie targów zajęłoby 135 godzin. Szacuje się, że Targi obejrzy około 800 000 zwiedzających, w tym około 90% to fachowcy, chcący się zapoznać ze stanem najnowszej techniki.

Chmury nad Hanowerem. Po kilku latach szybkiego rozwoju i optymistycznych perspektyw, nad reprezentowanymi na targach dziedzinami gospodarki zebrały się czarne chmury. 
Eksperci z The Wall Street Journal Europe (22.03) szacują, że po trwającym przez ostatnie trzy lata stałym wzroście rynku komputerowego i telekomunikacyjnego, w tym roku nastąpi spadek tempa wzrostu w telekomunikacji, który pogłębi się w przyszłym roku, w dziedzinie komputerów nastąpi stagnacja przyrostu. 
Nie spełniły się oczekiwania finansowe związane z Internetem, po okresie boomu związanego z dopływem gotówki od inwestorów, którzy nie chcieli stracić kontaktu z najnowszymi technologiami okazało się, że spodziewanych zysków nie ma. Z targów zniknęły oferty portali Internetowych i właściwie stoisko AOL Europa tylko przypominało, że jeszcze niedawno pokładano olbrzymie nadzieje w tej formie biznesu. 
Bardziej ubogo niż zwykle, prezentowały swoją ofertę firmy telekomunikacyjne. Olbrzymie zadłużenie, związane z wydatkami na licencje GSM 3G (UMTS), przejęciami firm świadczących usługi bezprzewodowe, oraz spadek zysków związany z liberalizacją świadczenia usług telefonicznych, spowodowały nieobecność szeregu ważnych europejskich operatorów (British Telcom, czy holenderskie KPN). Praktycznie tylko Deutsche Telekom i Telekomunikacja Polska wystawiły się na poziomie z lat ubiegłych.

Technologie, produkty.

Telefonia komórkowa. Wszyscy wielcy producenci prezentowali, jako nowości telefony pracujące w systemie GPRS, które pozwalają na znacznie szybszy dostęp do Internetu. Telefony do UMTS nie wyszły jeszcze poza projekty studialne i najczęściej były prezentowane jako drewniane modele. W związku z tym przesunie się, najprawdopodobniej na 2003 rok, start tego systemu w Europie. 
Szereg telefonów wyposażono w odtwarzacze MP3, zainteresowanie budziły prezentowane m.in. na stoisku Motoroli i Ericssona telefony sprzęgnięte z cyfrowymi aparatami cyfrowymi, pozwalające na transmisje wykonanych zdjęć w formacie "jpg" przez sieć telefonii komórkowej. Innym powszechnie prezentowanym rozwiązaniem są urządzenia łączące funkcje telefonu, palmtopa, odtwarzacza MP3, często wyposażone także w system GPS.

Telewizja. W dziedzinie telewizyjnej techniki satelitarnej największe zainteresowanie budził Nokia Media Terminal, urządzenie łączące w jednej obudowie cyfrowy odbiornik satelitarny, cyfrowy system zapisu obrazu i głosu na twardym dysku o pojemności 20 GB, odtwarzacz MP3 oraz przeglądarkę internetową i konsolę do gier. Urządzenie wejdzie na rynek w lecie bieżącego roku, a szacunkowa cena wyniesie 800 USD. Więcej tutaj


Nokia Media Terminal zajęła I miejsce w corocznym konkursie Industrie Design Forum na najlepiej zaprojektowany wyrób roku.

W ostatnich dniach Astra wspólnie z firmą Kokua rozpoczęły na terenie wielkiej Brytanii świadczenie usługi satelitarnego dostępu do Internetu z kanałem zwrotnym. Na razie są to jednak pierwsze kroki i jak nas poinformował przedstawiciel firm liczba abonentów systemu wynosi 35.
Na targach zaprezentowano studialne wersje telewizora cyfrowego i tunera satelitarnego (Philips) pracującego w nowo przyjęty standardzie MHP (Multimedia Home Platform) przyjętym przez największych producentów jako standard cyfrowych urządzeń multimedialnych.

Szybki dostęp do Internetu. Zdecydowanie rozszerza sięoferta modemów pracujących w technologii DSL (Digital Subscriber Line). Modemywykorzystują cyfrowy przekaz, w którym cyfrowe "paczki"transmitowane są równolegle na kilku różnych częstotliwościach za pomocązwykłych linii telefonicznych. Około 10% abonentów w Korei Płd. jest podłączonychza pomocą tej technologii, drugim rynkiem pod względem powszechności tegorozwiązania są USA. Transmisja pliku 7,5 MB za pomocą tradycyjnego modemu(28,8 Kbps) zajmuje ok. 35 minut, wykorzystując te same linie i technikę DSLpotrwa to 10 – 40 s.
Niemiecka firma telekomunikacyjna Arcor rozpoczęła świadczenie usługipozwalającej użytkownikowi zamówić u providera wybrany film i oglądać gona ekranie swojego monitora.
Cena miesięcznego abonamentu na usługę DSL w Deutsche Telekom wynosi 70 DM.
Wzrosła liczba prezentowanych rozwiązań modemów wykorzystujących instalacjęelektryczną do dostarczania Internetu. Pokazywane modemy zapewniają transmisjęz prędkością 768 kbps, cena miesięcznego abonamentu w firmie MVV wynosi 60DM. Inny z niemieckich dostawców energii firma RWW w podobnej cenie przyłączydo końca maja ok. 3000 klientów.

Sieci komputerowe. W dziedzinie komputerowych techniksieciowych producenci oferowali skrętkę kategorii 8 pozwalających natransmisję do 1200 MHz (skrętka kat.5 - 300 MHz). Wśród wystawców amerykańskichdość często prezentowano rozwiązania budowy sieci, również domowych,opartych o światłowody dochodzące do komputera. Coraz bardziej popularnymsystemem jest technika sieci bezprzewodowych, wśród których renomą ciesząsię m.in. produkty firmy Breeze Com. Wprowadziła ona nowy bezprzewodowy modem radiowy SU-R łatwy w montażu (antenywbudowane w modem).

Fotografia cyfrowa. Droga fotografii opartej na żelatyniewłaśnie się kończy. Standardem są aparaty o przetworniku obrazu 3megapikseli. Jakość zdjęć jest porównywalna z fotografią małoobrazkową.W Internecie, aż roi się od firm, które z przysłanych plików cyfrowychwykonują papierowe odbitki. W klasie aparatów popularnych i półprofesjonalnychnajlepiej prezentowała się oferta Olympusa, który od kilku lat dziękiaparatom rodziny Camedia wiedzie prym wyprzedzając Nikona i Canona - potentatówfotografii tradycyjnej. Dziś Model E10 z przetwornikiem 4 megapikselowym jestmarzeniem każdego fotoamatora.

Najokazalsza reklama. To wyróżnienie przyznajemy firmieSiemens, za postawienie hali, w której znajdował się specjalnie wyprofilowanybasen. Ogromne pompy tłoczyły wodę tak, że stworzono "oceaniczne"fale pozwalające na surfowanie.

 

19.03.01

Trzymać rękę na Pulsie. Po okresie testów, rozpoczęła normalną emisję telewizja Puls. Korzystając z koncesji przydzielonej dla telewizji Niepokalanów i wsparcia AWS udało się skłonić spółki: KGHM, Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA, PZU Życie SA, PKN Orlen SA. do zainwestowania w to przedsięwzięcie. Oprócz wymienionych firm udziałowcami są: Franciszkanie i Prokom Investment S.A. 
KRRiTV nie wykazała zrozumienia dla wniosku Telewizji Puls o zezwolenie na możliwość emisji reklam w ilości zbliżonej do stacji komercyjnych, co może poważnie odbić się na finansach przedsięwzięcia. Członek KRRiTV W. Czarzasty oświadczył, że NIK i Prokuratura powinny zbadać, czy szefowie firm inwestujących w Telewizję Puls nie działali na szkodę swoich firm. 
Czytelnikom proponujemy zagadkę: przez jaką opcję polityczną jest zdominowana KRRiTV i z czyjej nominacji członkostwo w niej uzyskał W. Czarzasty.

Detekcja ruchu - nowości w Multicamie. Poważną zaletą cyfrowych systemów zapisu obrazu w stosunku do magnetowidu, jest wydłużony czas zapisu. Przykładowo w systemie Multicam, używając dysku 20 GB, można archiwizować obrazy z kamer w okresie 7 dni. Na rynku ukazała się najnowsza wersja oprogramowania do tego systemu. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie detekcji ruchu. Ruch w obszarze zaznaczonym na monitorze powoduje automatyczne włączenie zapisu. Z innych zmian wymienimy tylko ważniejsze:
- możliwość rozpoczęcia i zakończenia nagrywania o określonej porze,
- nagrywanie na dowolnie konfigurowalnych dyskach, w tym również sieciowych,
- dodanie nazw i numerów kamer oraz czasu nagrania do zapisywanego obrazu,
- możliwość zmniejszenia prędkości nagrywania.
Cieszy wielkopolska rzetelność poznańskiego producenta, który udostępnia darmowo nowe wersje oprogramowania przez rok od zakupu systemu. Wszystko o Multicamie tutaj.

Odbiór programów telewizyjnych i radiowych nadawanych w Warszawie. Tutaj zamieściliśmy wykaz programów radiowych i telewizyjnych wraz z miejscem nadawania, oceną jakości sygnału oraz proponowanymi układami anten.

Problemy z odbiorem programu Marco Polo - ciąg dalszy. Po naszej informacji o problemach z odbiorem programu Marco Polo otrzymaliśmy dalsze maile. Jeden z Czytelników skarżył się, że w ogóle nie może odebrać tego programu, a ma pełny pakiet Cyfry +. Kolejny, może odebrać tylko dźwięk, lecz bez obrazu. Postaramy się wyjaśnić ten problem.

Wewnętrzna budowa wzmacniacza CA-210. Wzmacniacz abonencki CA-210 (kod R90460) posiada niezależną regulację wzmocnienia w zakresie VHF i UHF. Niezależna regulacja daje możliwość lepszego dopasowania do charakterystyki częstotliwościowej kabla, a także wyrównania poziomów programów nadawanych w różnych pasmach. Warto zauważyć, że ze względu na obecność filtrów na wejściu i wyjściu wzmacniacza występuje luka uniemożliwiająca wykorzystanie kanałów kablowych S20-S38 (oczywiście wszystkie pozostałe kanały, w tym zwykłe naziemne, są normalnie wzmacniane).


schemat blokowy wzmacniacza abonenckiego
o dzielonym paśmie

Bariera na podczerwień. Barierę HA-30SI (M1660, cena 460,00 brutto) produkuję amerykańska firma Aleph.. Zasięg bariery wynosi 10m, ale występują także wersje 20m i 30 m. Sterowanie np. centralką alarmową lub wejściem alarmowym multipleksera odbywa się poprzez wyjście przekaźnikowe. Tutaj można znaleźć więcej informacji,


zastosowanie bariery na podczerwień

Luneta do doboru obiektywów. Doboru obiektywu można dokonać używając wzorów, kalkulatorów, wykresów oraz specjalnej lunetki zwanej "view finder". View finder jest ustawiany w miejscu, gdzie ma być zainstalowana kamera, po czym dokonuje się regulacji pierścieniami lunetki, aż osiągniemy pożądany zakres obserwacji. Wtedy należy dokonać odczytu wartości szukanej ogniskowej. W naszej ofercie znajduje się lunetka VM-300 (M2500, cena 1150,00 brutto).

Kliknij, aby zobaczyć więcej
Lunetka VM-300

Kable głośnikowe. Wzrost zainteresowania kablami głośnikowymi w ostatnim czasie jest wynikiem m.in. coraz powszechniejszego wykonywania instalacji głośnikowych w domach jednorodzinnych . W naszej ofercie mamy kable firmy SIMECH. W ostatnich dniach, obniżyliśmy ceny o co najmniej 10% (za wyjątkiem kabli 4 i 6 mm).

 

12.03.01

Małysz górą. Transmisję z finału w Bischofshofen obejrzało 6,8 mln. osób, skoki z Harrachowa - 7mln., drugi konkurs o mistrzostwo świata 10mln. Transmisję z inauguracji programu Big Brother - 4mln., dwa następne odcinki po 3,5 mln. W tygodniu 26.02 - 04.03 statystyczny Polak oglądał  telewizję 3 godziny 53 minut dziennie. Więcej na witrynie OBOP - tutaj.

Internet w paśmie 2,4 GHz. "Pragnę dowiedzieć się czegoś więcej o pozwoleniach na dostawę Internetu w paśmie 2,4GHz." Odpowiedź na stronie p Gajewskiego - tutaj.

Szerokopasmowy dostęp radiowy dla Szeptela. W wyniku umowy pomiędzy firmą Ericsson oraz Szeptel S.A. zostanie uruchomiony system szerokopasmowego dostępu radiowego INT-LINK BAS. Zapewni on świadczenie zintegrowanych usług multimedialnych, szybki dostęp do Internetu, łączenie sieci LAN/ATM,. System wykorzystuje ATM, wielodostęp TDMA oraz dynamiczny przydział pasma. Świat telekomunikacji 2/2001.

Amatorskie sieci bezprzewodowe. John Miles KE5FX przedstawia na tej stronie projekt eksperymentalnego łącza mikrofalowego dla Ethernetu 10Mb/s. Opisano ograniczenia tego rozwiązania, zagadnienia związane z propagacją fal radiowych w terenie zabudowanym, budową modulatora, demodulatora i anteny. Dodatkowo, znajdziemy schematy i wzory płytek drukowanych.

Jak działa kuchenka mikrofalowa. Kuchenka mikrofalowa jest urządzeniem składającym się z nadajnika mikrofal dużej mocy (500-1500W), falowodu doprowadzającego i wnęki (pojemnika). Pracuje na częstotliwości 2,45 GHz. Ze względu na dużą gęstość mocy promieniowania (zagrożenie zdrowia), wnętrze kuchenki jest ekranowane elektrycznie. Ścianki wewnętrzne wyłożone są metalowymi blachami, drzwiczki zabezpieczone za pomocą metalowej siatki. Dodatkowo na obrzeżach drzwi stosowane są materiały pochłaniające mikrofale. Zalecane jest, aby każda kuchenka mikrofalowa, raz na rok była kontrolowana pod względem wycieku pól elektromagnetycznych. Warto zauważyć, że kuchenki pracują na tej samej częstotliwości, którą wykorzystują sieci bezprzewodowe, a także (w niektórych krajach europejskich) wojsko.

Tajemnicze oznaczenia 4, 5, 5+, 5e i 6. Są to oznaczenia różnych rodzajów skrętki, określające jej zdolności transmisyjne. Skrętka kategorii 4 pozwala na transmisję w paśmie 20MHz, a skrętki wyższych kategorii w paśmie 100MHz i powyżej. Obecnie produkowane kable często przewyższają aktualne wymagania norm dotyczące 5 kategorii. Powoduje to, że producenci oznaczają ją przez dodanie znaku "+" przy symbolu kategorii (np.5+). 5e to nowy rodzaj skrętki spełniającej wymogi amerykańskiej normy ANSI/TIA/EIA-568-A-5, pozwalający na przesyłanie sygnałów w paśmie dochodzącym do 350MHz (przy 100 MHz wg standardu), czyli większym niż skrętka kategorii 5. Oznacza to, że okablowanie kategorii 5e umożliwia funkcjonowanie protokołu 1000 Base-T z większym marginesem bezpieczeństwa niż kategorii 5. Przy czym, cena tej skrętki jest niewiele wyższa niż wymienionych powyżej, a prawie o 40% niższa niż cena skrętki 6 kategorii. Skrętka kat. 6 przeznaczona jest dla sieci o przepływności przekraczającej 1,6GB/s.

Kategoria

5

5e

6

Częstotliwość (MHz)

1-100

1-100

1-250

Tłumienie 100 MHz (dB)

24

24

21,7

NEXT (dB)

27,1

30,1

39,9

Return loss (dB)

8

10

12

O parametrach skrętki więcej tutaj

Problemy z odbiorem programu Marco Polo. Otrzymaliśmy sygnały od abonentów Cyfry+, że występują problemy z odbiorem programu Marco Polo. Polegają one na chwilowych przerwach w odbiorze, trwających około 8 sekund. W tym czasie nie ma obrazu ani dźwięku, lecz po przerwie, bez ingerencji użytkownika, pojawia się on od nowa. Problem występuje tylko na tym programie i prawdopodobnie jest związany z nadawaniem w dwóch systemach kodowania jednocześnie: SECA i IrDETO. Jest możliwe, że podobne kłopoty występują podczas odbioru programu Eurosport nadawanego w SECA i Viaccess. Jeśli ktoś z Państwa posiada jakieś spostrzeżenia i uwagi to prosimy o mail.

Jeszcze o nowym oprogramowaniu (v1.07) do terminali Samsung DSR-7000. W nowej wersji oprogramowania zapewniono wreszcie sterowanie konwerterami Monoblock oraz przełącznikami DiSEqC 1.0. Do tej pory możliwe było bezproblemowe sterowanie przełącznikami DiSEqC 1.1. Żeby jednak użytkownicy nie byli zbyt szczęśliwi, usunięto sterowanie konwerterami Tone Burst'em (mini DiSEqC). W ten sposób posiadacze takich przełączników zostali zmuszeni do ich wymiany lub pozostaniu przy starszej wersji oprogramowania. Sat Kurier1/2001.

Wykonujemy przełącznik konwerterów. Wielu użytkowników tunerów cyfrowych posiada dwie anteny satelitarne bądź jedną z dwoma konwerterami, zazwyczaj ustawione na pozycję Astra 19.2°E oraz Hot Bird 13.0°E. Właściciele odbiorników przystosowanych do sterowania przełącznikami konwerterów (np. sygnałem 0/12 V dostępnym na specjalnym złączu z tyłu odbiornika, czy sygnałem DiSEqC) są w najlepszej sytuacji, bowiem mogą z gotowych elementów zbudować zestaw antenowy łatwy w obsłudze. Jednak nawet dla nich może się przydać opis prostego przełącznika konwerterów wykorzystujący istniejący sygnał 0/12 V do sterowania przekaźnikiem załączającym wybrany konwerter. Natomiast dla posiadaczy odbiorników Wizji TV i Cyfry +, taki przełącznik to jedyna możliwość przełączania konwerterów. Opisane tutaj konstrukcje są proste do wykonania nawet dla początkującego elektronika amatora.

Odbiór programów telewizyjnych i radiowych nadawanych w Krakowie. Tutaj przygotowaliśmy coś, co pomoże wszystkim początkującym w doborze anten w Krakowie i okolicach. Zamieściliśmy wykaz programów radiowych oraz telewizyjnych, wraz z miejscem nadawania oraz proponowanymi układami anten.

Uchwyt zaczepowy do sufitów podwieszanych. W naszej ofercie znalazł się nowy uchwyt TB-103/C (M5133, cena 17,08brutto) do kamer przeznaczony do zastosowania w pomieszczeniach. Ze względu na dodanie specjalnego zaczepu stało się możliwe mocowanie go do sufitów podwieszanych bez wiercenia i uszkadzania sufitu, na dodatek z możliwością szybkiego demontażu i przełożenia w inne miejsce. Ideą tego uchwytu jest wykorzystanie jako mocowania listew maskująco - łączących panele sufitu podwieszanego. Oczywiście poza zaczepem, uchwyt posiada standardową podstawę do przykręcania.

Kliknij, aby zobaczyć więcej

Karta przechwytywania Aver. Jest to karta (M8204, cena 2239,92 brutto) przechwytywania z wbudowaną funkcją multipleksera 4 wejściowego. Zapis dokonywany jest na dysku twardym komputera a program pozwala na detekcję ruchu. Ciekawą funkcją jest sygnalizowane wykrycia ruchu poprzez odtworzenie dźwięku z pliku. Rejestracja nagrywanego obrazu może odbywać się z automatycznym kasowaniem najstarszych nagrań, co pozwala na praktycznie nieograniczony czas rejestracji. Podobnie jak w innych systemach komputerowych jest możliwość podglądu zapisu przez sieć i modem. Tutaj więcej danych.

Spotkanie instalatorów anten w Szczawnicy 16-18 marca. Redakcja Czasopisma Satkurier organizuje spotkanie założycielskie Izby Gospodarczej Systemów Antenowych. Głównym punktem spotkania będzie dyskusja na temat powstania Izby i statutu, która odbędzie się 14.00-16.00 w sobotę 17 marca. Więcej informacji tutaj.

Galeria Dipola. Autorska strona naszego webmastera, gdzie sztuka przeplata się z konstrukcjami antenowymi - możliwość obejrzenia reprodukcji rzeźby jego autorstwa. Polecamy.

Zapraszamy na kurs Telewizji Dozorowej - Kraków 15.03. Więcej informacji tutaj, zapisy tutaj. W programie dodatkowo wstęp do transmisji światłowodowej.

Nowość w Promocyjnym Sklepiku Dipola. Przełącznik DiSEqC 1.0 SW 2/1 MEZON

Dawniejsze numery Informatora można znaleźć tutaj