Tvrdošín – zwiastun nowej tendencji w monitoringu CCTV

Biblioteka archiwalna.
Informacje w niej zawarte mogą być nieaktualne.
Wieczór, chodnikiem wzdłuż osiedlowej ulicy kobieta wraca do domu. Za nią podążają dwaj młodzi mężczyźni w kapturach. Rozglądają się, sprawdzają teren, podbiegają, wyrywają torebkę... po czym dołączają do trzech innych osób, zidentyfikowanych później jako przestępcy. Identyfikacji sprawców dokonano w ciągu kilku dni pracy systemu monitoringu CCTV w Twardoszynie.
Obraz z kamer ULTICAM w Twardoszynie
Twardoszyn kilkunastotysięczne miasto leżące niedaleko polskiej granicy na trasie z Chyżnego do Rużomberka. W okolicy miasta znajdują się atrakcyjne obiekty turystyczne - termalne kąpielisko w Oravicach, wielkie sztuczne Jezioro Orawskie oraz tereny narciarskie. Władze miasta zdecydowały się na instalację monitoringu, aby zapobiec dewastacjom i chuligańskim wybrykom. Ważna było także zminimalizowanie kosztów obsługi Centrum Monitoringu.
Duży system monitoringu oparty na kamerach obrotowych dla pełnej efektywności wymaga pracochłonnej, 24 – godzinnej obsługi. Dla projektu małego systemu w Twardoszynie koszty, związane z ciągłą obsługą, były nie do przyjęcia.
Kamera IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-852MF-E - WYPRZEDAŻ
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KC
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Propozycja firmy DIPOL Słowacja wyszła naprzeciw tym oczekiwaniom – zaproponowano inwestorowi system oparty na stacjonarnych kamerach megapikselowych. Tego typu system monitoringu jest nowością na rynku zabezpieczeń, która polega na zastosowaniu kamer megapikselowych IP z obiektywami szerokokątnymi zamiast użycia kamer obrotowych.
Obiektyw megapikselowy Tokina 4,5 - 13 mm F1,8 - WYPRZEDAŻ
M2235
Obiektyw megapikselowy Tokina 1,4 mm F1,4 - WYPRZEDAŻ
M2236
Obiektywy megapikselowe
Wykonana instalacja
W mieście zainstalowano osiem kamer megapikselowych IP o rozdzielczości 2.0 Mpix typu ULTICAM. Trzy kamery zainstalowano na murach ratusza miejskiego, a pozostałe pięć umieszczono w mieszkalnej części miasta, zwanej Medvedzie. Dzielnica ta jest oddalona o 680 m od centrum monitoringu, obraz przesyłany jest bezprzewodowo przy użyciu Access Pointa zintegrowanego z anteną – ULTIAIR.
Transfer bezprzewodowy
Sygnał z pięciu kamer przesyłany jest bezprzewodowo z przepływnością 4 Mb/s co pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej jakości obrazu o rozdzielczości 1600 x 1200 przy 12,5 kl/s. W przyszłości system zostanie rozbudowany do szesnastu kamer. Centrum monitoringu umieszczono w ratuszu miejskim, gdzie wszystkie punkty kamerowe integruje oprogramowanie zarządzające ULTISYSTEM. Dzięki wysokiej rozdzielczości możliwe jest wielokrotne powiększanie obrazu bez utraty jakości zarejestrowanego materiału, co umożliwia zidentyfikowanie osób.
Rozmieszczenie kamer na osiedlu
Rozmieszczenie kamer w centrum Twardoszyna
Zastosowany sprzęt
Kamera megapikselowa ULTICAM DS-852MF-E [kod towaru: K1441] posiada przetwornik 1/3" CMOS, przesyła obraz w kompresji MPEG-4, posiada możliwość zdefiniowania 15 poziomów użytkowników. Oprócz ustawienia rozdzielczości i liczby klatek na sekundę, istnieje możliwość zmiany takich parametrów jak:
 • jakość obrazu
 • rodzaj ramki
 • rodzaj strumienia
 • rodzaj przepływności
 • występowanie częstości ramki typu "I"
 • maksymalna przepływność - można ustawić na dowolną wartość aż do 8 Mb/s
Oprogramowanie ULTISYSTEMK3216 jest profesjonalnym oprogramowaniem, służącym do integracji systemów monitoringów IP opartych na transmisji strumienia po sieci Ethernetowej. System oparty o to oprogramowanie potrafi zintegrować urządzenia monitoringu IP (kamery IP, serwery wideo, rejestratory DVR), oprogramowanie nie nakłada ograniczeń na rozdzielczość integrowanych w systemie kamer – wyróżnia je obsługa megapikselowych kamer IP. Umożliwia jednoczesne oglądanie obrazu z kamer, monitorowanie stanu wejść alarmowych, szybkie przełączanie pomiędzy wyświetlanymi kamerami, wykonywanie zdjęć, itd.
Elastyczność systemu opartego na oprogramowaniu ULTISYSTEM pozwala na rozbudowę monitoringu poprzez dodanie kolejnych kamer i serwerów rejestracji. Oprogramowanie umożliwia pełną obsługę zdalną dowolnej liczbie użytkowników. System VDRS pozwala opracować harmonogram pracy kamer, nagrywania dźwięku, wejść alarmowych oraz zdarzeń systemowych. Dzięki temu praca może być zróżnicowana, reakcje na alarmy, np. w robocze dni tygodnia, weekendy, czy w godzinach nocnych lub o dowolnej porze. Jest to bardzo silne i wszechstronne narzędzie, dające możliwość szczegółowego dostrojenia systemu do różnych potrzeb.
ULTIAIR to profesjonalne Access Pointy do bezprzewodowej transmisji danych. Charakteryzują się niewielkim opóźnieniem i wysoką przepustowością. Integracja z anteną Technologic w jednej obudowie IP66, odpornej na warunki atmosferyczne, zapewnia szybki i pewny montaż. Tak odporna konstrukcja umożliwia również użytkowanie urządzenia w najbardziej skrajnych warunkach, w tym również w warunkach przemysłowych.
Urządzenie ULTIAIR sprawdza się w tworzeniu rozległych zaawansowanych systemów sieciowych, które są podstawą monitoringu miejskiego IP. Zaletą urządzenia jest jego elastyczność tzn. dzięki zaimplementowanemu w nim oprogramowaniu Linux można tworzyć zarówno rozbudowane systemy transmisji danych, jak i najprostsze połączenia punkt-punkt. Zarządzanie urządzeniem odbywa się za pomocą programu WinBox bądź telnetu. ULTIAIR pracuje w nielicencjonowanych paśmie 5 GHz, dzięki czemu może być używane bez ograniczeń.
Wykorzystane w systemie urządzenia: kamery ULTICAM, oprogramowanie ULTISYSTEM i urządzenia ULTIAIR są markowymi produktami firmy DIPOL.
Przyszłościowe rozwiązanie
Koncepcja instalacji CCTV zrealizowana w Twardoszynie oparta na zastosowaniu stacjonarnych kamer megapikselowych pozwala na wykorzystanie nowoczesnego, inteligentnego oprogramowania do analizy obrazu, a tym samym na zredukowanie kosztów osobowych, związanych z eksploatacją Centrum Monitoringu. W przyszłości oprogramowanie tego typu zastąpi ludzi w szeregu czynności dozorowych. Profesjonalne oprogramowanie umożliwia automatyczne realizowanie takich czynności, jak:
 • detekcja pozostawionych przedmiotów
 • śledzenie poruszających się obiektów
 • rozpoznawanie twarzy
 • rozpoznawanie tablic rejestracyjnych
 • analiza zbyt długiego pozostawanie osoby lub obiektu w polu obserwacji
 • detekcja pożaru
 • liczenie ludzi
 • analiza natężenia ruchu drogowego
 • analiza zachowań (np. bójka)