Telekomunikacja w Portugalii

Portugalia liczy 10,6 miliona mieszkańców.
Telefonia stacjonarna jest dostępna dla 4,2 miliona abonentów. Używanych jest 12,2 miliona telefonów komórkowych.
Liczba użytkowników Internetu jest szacowana na 3,2 miliona (2006 r.). Liczba hostów (komputery ze stałym adresem IP) wynosi około 836 000 (2007 r.).
Według European Competitive Telecommunications Association około 12,3% społeczeństwa portugalskiego miało na początku 2006 r. dostęp do szerokopasmowego Internetu.
W tym samym czasie liderem europejskim była Dania, gdzie odsetek ten wynosił 29%, w Czechach szacowano dostępność do szerokopasmowego Internetu na poziomie 4,4%, w Polsce 3,3%, w USA zaś 75%.
Liderem rynku telewizji kablowej w zakresie ilości abonentów i nowoczesnej technologii w Portugalii jest TV Cabo. W 1999 r. TV Cabo była wraz z Motorolą pionierem wprowadzania szerokopasmowego Internetu w telewizjach kablowych. Była również pierwszą telewizją na świecie, która w oparciu o Microsoft TV Platform uruchomiła interaktywną telewizję (VoD, home banking, zakupy).
Portugalia należy do grupy kilku krajów europejskich, w których nie uruchomiono naziemnych przekazów cyfrowych. Start DVB-T planowany jest na 2013 r., również na ten rok planowane jest uruchomienie naziemnych transmisji HD.
Dostępność usług telekomunikacyjnych (2006 r.) w Portugalii w porównaniu z podobnymi pod względem liczby ludności krajami "starej Unii" (Belgia) i nowoprzyjętymi członkami Unii (Czechy)
Portugalia
Czechy
Belgia
Ludność (mln)
10,6
10,2
10,4
Ilość linii telef. (mln)
4,2
2,9
4,7
Telef. komórkowe (mln)
12,3
12,4
9,7
Ilość hostów (mln)
0,8
1,7
3,2
Użytkownicy Internetu (mln)
3,2
3,5
4,8
Ilość wyszukań Google (mln)
88,6
315,0
177,0
Przy podobnych parametrach dotyczących telefonii widać sporą różnicę na niekorzyść Portugalii w zakresie sieci internetowej (liczba hostów).
Ostania rubryka (ilość wyszukań Google) jest miernikiem aktywności użytkowników w Internecie. W tej kategorii Portugalia również znacznie odstaje. Google wyszukał 315 milionów wyników z domeny ".cz", a tylko 88 milionów z domeny ".pt".
Dla domeny ".pl" rezultat wynosi 601 milionów przy 3,8 raza większej liczbie ludności.

(rezultat z wyszukiwarki Google, sierpień 2008 r.,
pozostałe dane na podstawie CIA Factbook)
Wieża telewizyjna w Lizbonie
Wieża telewizyjna w Porto
Anteny telewizyjne na portugalskich dachach
Coimbra - miasto najstarszego portugalskiego uniwersytetu. Nawet anarchizująca młodzież nie odcina się od telewizyjnej indoktrynacji. Anteny na budynku komuny w Coimbrze i oddające klimat "malunki" na ścianach.
WLAN jest stosunkowo małopopularny w Portugalii, jako medium do dostarczania Internetu. Widok anten Wi-Fi, taki jak ten na dachach w Coimbrze, jest rzadki.
Jednak transmisja bezprzewodowa jest wygodna w przypadku rozproszonych budynków, jak tych w kompleksie wzniesionym na potrzeby wystawy Expo pod Lizboną. Anteny radiolinii na zdjęciu po lewej. Po prawej wieża Vasco da Gama.
Anteny satelitarne platformy Cabo na kamienicy w Lizbonie. Fasada kamienicy wyłożona charakterystycznymi dla Portugalii płytkami ceramicznymi (port. azulejos).
Piękna fasada kościoła Karmelitów w Porto, tym razem bez antenowych upiększeń
Strzeżonego Pan Bóg strzeże - antena satelitarna w Lizbonie monitorowana przez kamerę CCTV - sposób na złodzieja
Anteny satelitarne platformy Cabo na kamienicach w Porto
Ogródek miłośnika telewizji satelitarnej w Porto
Porto, leżące na obu brzegach rzeki Douro, lepiej wygląda z dalszej perspektywy
Telewizja satelitarna w "kamperze". Po dniu spędzonym nad morzem w Nazare, warto obejrzeć telewizyjny przekaz w samochodzie.
Jak to na południu: ciepło i sucho, więc instalacje telewizji kablowej często wykonywane są dość niefrasobliwie
Głos dzwonu przekazywał, na dalekie odległości, informacje o uroczystościach, nawoływał na mszę. Dziś do transmisji sygnałów służą radiolinie. Antena radiolinii na budynku policji i dzwon na kościele w Barcelos.
Do wzmacniania słabych sygnałów potrzebne są wzmacniacze. Na słynnym targu w Barcelos sprzedawane są "wzmacniacze do destylatu", który tłumi podatność na sygnały zewnętrzne.
Na targu w Barcelos można kupić słynne koguciki - symbol Portugalii. Legenda mówi, że pielgrzym idący do Santiago de Compostela, oskarżony o kradzież sreber, stanął przed sędzią zajadającym ugotowanego koguta. Ptak z talerza ożył dla potwierdzenia niewinności pielgrzyma.
Sintra - pałac królów portugalskich niedaleko Lizbony. Jesteśmy w bajkowym świecie, ale...
... maszt telefonii GSM przywraca kontakt z realnym światem.

Fatima - anteny do transmisji bezprzewodowej na jednym z budynków , na zdjęciu po prawej widok głównego kościoła sanktuarium
Migawki z Portugalii
Rua Augusta - główny deptak Lizbony
Żółte tramwaje, charakterystyczne dla Lizbony, pokonują karkołomne zakręty na wąskich uliczkach miasta
Żaden turysta nie ominie pięknych klasztorów Hieronimitów w Lizbonie, cystersów w Alcobaca, czy widocznego na zdjeciu klasztoru w Batalha
Portugalia bez Ronaldo? - Niemożliwe.
Portugalki: z lewej wizerunek anioła na azulejos, po prawej współczesna reklama
Kieliszek portugalskiej wiśniówki i znakomita kawa - nie wiadomo co lepsze