Telekomunikacja w Izraelu

Telekomunikacja to jedna z najważniejszych dziedzin gospodarki w liczącym 7,7 miliona mieszkańców Izraelu. O skali jej nowoczesności świadczy procent gospodarstw domowych posiadających szerokopasmowy dostęp do Internetu - wynosi on około 70%, co stawia ten kraj na 4 miejscu na świecie, za Koreą Południową, Hongkongiem i Islandią.
Również w zakresie telefonii mobilnej Izrael znajduje się w światowej czołówce. W 2006 roku liczba używanych telefonów komórkowych przekroczyła o 7% liczbę mieszkańców.
Dostępność telewizji kablowej wynosi 97%, a jej abonentami jest około 52% gospodarstw.
Izrael należy do nielicznej grupy państw posiadających własne satelity. Pierwszy, AMOS-1, został umieszczony na orbicie w 1996 roku i podobnie jak następny, AMOS-2, służy głównie do transmisji telewizyjnych.
Około 22% gospodarstw domowych subskrybuje program platformy cyfrowej "Yes" nadawany z AMOSA.
Satelity Gurwin-II TechSAT i EROS służą do komunikacji, kartografii i innych celów badawczych.
O dużych możliwościach rozwoju nowych technologii w Izraelu świadczy fakt, że tutaj otworzyły swoje pierwsze zagraniczne centra badawczo-rozwojowe takie firmy jak: IBM, Motorola, Cisco, Deutsche Telekom.
Na amerykańskim rynku firm nowoczesnych technologii NASDAQ, firmy izraelskie stanowią drugą (po amerykańskich) pod względem liczebności grupę firm. Wśród nich znajdują się takie znane firmy jak: Alvarion, Gilat Satellite Networks, Radware, RAD Data, Tadiran, Teledata, Telrad, VocalTec, Verint.
Ludzie
Żydzi stanowią około 76% ludności Izraela, około 20% Arabowie, około 4% Druzowie, chrześcijanie i inne mniejszości. (fot. P. Kulawiński)
Krajobrazy
Jordan prowadzi swoje wody od jeziora Galilejskiego do Morza Martwego.
Legendarne drzewo, na które wdrapał się Zacheusz, chcąc zobaczyć Jezusa (Jerycho - Autonomia).
Masada jedna z najsławniejszych twierdz świata.

Religia
Czy kiedyś religie będą tylko inna formą wyrazu tej samej prawdy? Graffiti na murze oddzielającym Izrael od Autonomii.
Najświętsze miejsca dla islamu (Kopuła na Skale), Żydów - Ściana Płaczu, Chrześcijan - Bazylika Grobu Pańskiego znajdują się w Jerozolimie.
Telekomunikacja
Dachy Jerozolimy wraz z lasem anten satelitarnych, najczęstsza konfiguracja to odbiór z trzech satelitów.
W zakresie technologii bezprzewodowych firmy izraelskie należą do światowej czołówki.
Liczba aparatów komórkowych przekracza o 7% liczbę ludności, Izrael należy do liderów w zakresie upowszechnienia GSM.
W połowie tego roku ma ruszyć w Izraelu nadawanie telewizji cyfrowej naziemnej w standardzie MPEG-4.
Ponad 50% mieszkańców korzysta z ofert telewizji kablowej, z reguły w wysokim standardzie, jednak w starej części Jerozolimy z względu na zabytki i łagodny klimat spotyka się dość ekstrawagancki sposób okablowania.
Ludzie, religia, krajobrazy wyróżniają kraje i regiony - Bliski Wschód i Izrael dla wielu będzie zawsze dodatkowo kojarzył się z wonnymi przyprawami, chałwą, figami i daktylami.