Targi CeBIT 2007 - piękna katastrofa europejskiej telekomunikacji

Targi CeBIT 2007

Klikając na poszczególne zdjęcia można je powiększyć
 

Na tegorocznych targach CeBIT trudno było znaleźć europejskiego producenta urządzeń telekomunikacyjnych. Aktualna pierwsza liga wytwórców urządzeń telekomunikacyjnych to: Azja, USA i koreański Samsung, o potędze innowacyjności dorównującej całym Stanom Zjednoczonym. W zakresie technik bezprzewodowych liczą się jeszcze producenci izraelscy. Swoją pozycję innowacyjną stracił Philips. W zakresie mobilnych rozwiązań Nokia i Ericsson tracą dystans do Samsunga i Alcatela.
Wynika to przede wszystkim z większego zapotrzebowania na nowe technologie na rynku azjatyckim i amerykańskim. Producenci koreańscy wdrożywszy nowe rozwiązania na swoim rynku, z sukcesem implementują je na rynku europejskim (WiBRO, DMB). Firmy amerykańskie, wykorzystując duży i jednorodny rynek własny, zyskują przewagę w zakresie WiMAX, podczas gdy rządy europejskie, lobbowane przez operatorów telefonii mobilnej, z wyraźną niechęcią wydają koncesje na budowę sieci szkieletowych w tej technologii.
Ponieważ nadawcy programów HDTV w Europie dopiero startują, wszelkie promocje nowego sprzętu z tej dziedziny odbywają się w Azji i w USA (konsole PS3, Xbox 360, odtwarzacze HD DVD, Blu-ray). W Europie brakuje po prostu telewizorów HDTV.
Wcześniejsze państwowe monopole w telekomunikacji, obecna biurokracja, małe rynki państwowe, mnogość koncesji i zezwoleń, podatność na lobbing, mała innowacyjność i i wysokie koszty wytwarzania - to czynniki, które spowodowały upadek europejskiej telekomunikacji.
 

Powiększ...
W tegorocznych targach uczestniczyło 6 153 wystawców z 77 krajów. Poza Niemcami, najwięcej firm przyjechało z Tajwanu - 602 i z Chin - 471. Z Rosji, która była tegorocznym partnerem targów, wystawiło się 170 firm. W ubiegłym roku zanotowano 6 262 wystawców. Targi zwiedziło 480 000 osób.

Powiększ...
Q1Ultra - tak nazywa się urządzenie firmy Samsung okrzyknięte hitem Targów. UMPC (Ultra Mobile Personal Computer) to nowa generacja laptopów. Mniejsze rozmiary i pełna multimedialność to ich podstawowe cechy.  Urządzenie wyposażone jest w dysk 60 GB (1,8-calowy) i ekran 7 cali.
W pełnej funkcjonalności wyposażone jest w webkamerę, aparat fotograficzny, odtwarzacz plików muzycznych i wideo, czytnik biometryczny Finger Print, pakiet nawigacyjny wraz z odbiornikiem GPS.  Komunikacja WLAN 802.11b/g, Bluetooth, HSDPA/Wibro, LAN. Odbiór telewizji mobilnej w standardzie DMB. Wymiary 227,5x123,9x22,9 mm, masa 690 g. Na rynku będzie dostępny w maju, cena wersji podstawowej to około 1000 Euro. Na zdjęciu jedna z funkcji Q1Ultra - tryb czytnika pisma odręcznego.

Powiększ...  Powiększ...
Systemy nawigacyjne przeżywają boom, stając się produktami powszechnego użytku. Cała jedna hala na targach poświęcona była tym technologiom. Q1Ultra również wyposażony jest w system nawigacyjny.

Powiększ...  Powiększ...  Powiększ...
Największy telewizor LCD - 108 cali pokazał Sharp, największy telewizor plazmowy - 103 cale - Panasonic. I to właśnie Panasonic był jednym z liderów grupy producenckiej promującej wyższość telewizorów plazmowych nad LCD - na środkowym zdjęciu plakat promujący telewizory plazmowe.

Powiększ...  Powiększ...
NEC podkreślał zalety telewizji IP - "zero piracy IPTV", ale "strzeżonego Pan Bóg strzeże" - firma Sisvel reklamowała się za pomocą hasła "We protect ideas" i podobno zamieniła słowa w czyn konfiskująć sprzęt firm nieposiadających licencji na MPEG.

Powiększ...  Powiększ...
Samsung zaprezentował na swoim stoisku grupę produktów "World the best" i naprawdę miał się czym pochwalić. Na zdjęciu komunikator WiMAX i telefon do telewizji T-DMB, która w tym roku ostro wystartowała w Niemczech.

Powiększ...  Powiększ...
Maxell przedstawił prototypy dysków holograficznych (Holographic disc) o pojemności 300 GB, firma AData dyski 2,5-calowe typu SSD (Solid State Disk) o pojemności 128 GB.

Powiększ...  Powiększ...
Obsługa konferencji to szybko rozwijająca się dziedzina multimediów. Mini rzutnik Samsunga ucieszy wszystkich podróżujących. System konferencyjny firmy Sony oparty o kamerę HD zadowoli najbardziej wybrednych.

Powiększ...  Powiększ...
Systemy analizy obrazu stwarzają coraz więcej możliwości. Wystarczy powiększyć zdjęcie, aby zobaczyć, ze analizie można już poddawać stany emocjonalne. Czy kamery z takimi analizatorami obrazu to przyszłość w firmach i na ulicach?

Powiększ...
Systemy transmisji po przewodach elektrycznych PLC (Power Line Communication) stają się coraz popularniejsze wraz z rozwojem telewizji IPTV.

Powiększ...  Powiększ...
W zakresie technologii WLAN wszyscy renomowani producenci przedstawiali urządzenia standardu N. Na zdjęciu urządzenie firmy TP-Link. Firma Planex przedstawiła grupę nowych produktów, a wśród nich rozbudowany AP - CQW-BS100 dla dostawców usług internetowych (ISP), integrujący w sobie funkcję AP i kontrolera oraz wykrywający i eliminujący nielegalne podłączenia.

Powiększ...  Powiększ...
Tradycyjnie europejscy designerzy przyznali nagrody dla najładniejszych produktów roku. Jedną z nagród otrzymała kamera internetowa firmy Nova Design z Tajwanu. Jednak naszą nagrodę za wzornictwo przyznalibyśmy... wieszakowi na ubrania.

Powiększ...  Powiększ...
Nie zabrakło Body paintingu - tym razem na stoisku firmy Memory Corp.

Powiększ...
Nie można powiedzieć, że Europa nie była reprezentowana na targach CeBIT...

Powiększ...
...jednak, ogólnie biorąc, stan europejskiej komunikacji nie wygląda najlepiej

Zobacz inne reportaże Dipola