Targi CeBIT 2006 - mobilnie i multimedialnie

Targi CeBIT 2006 - mobilnie i multimedialnie

Klikając na poszczególne zdjęcia można je powiększyć
 

W Hanowerze zakończyły się jubileuszowe, dwudzieste Targi CeBIT. W tegorocznej imprezie wzięło udział 6262 wystawców (w ubiegłym roku 6270).
Stoiska były znacznie skromniejsze niż w innych latach, o 6% spadła liczba zwiedzających (spory wpływ na to miała zła pogoda).
Targi obejrzało 450 000 osób. Jednak organizatorzy uznali je za udane pod względem biznesowym, oceniając, że podpisano o 20%  kontraktów więcej niż w ubiegłym roku.
Wystawiły się firmy z 70 krajów w tym:

  • 3000 z Niemiec
  • 711 z Tajwanu
  • 411 z Chin
  • 229 z Korei Płd
  • 189 z Wielkiej Brytanii
  • 189 z USA

Ku rozpaczy gigantów telekomunikacyjnych, utrwala się ubiegłoroczny trend w telefonii, czyli VoIP. Tym razem jednak powstaje problem dla operatorów sieci komórkowej - pojawiły się telefony pracujące systemie GSM i WiFi. Po wyjściu z zasięgu WiFi przełączają się na GSM. Przełomem marketingowym w tej technologii będzie uruchomienie przez Deutsche Telekom i Avaya, podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej, eksperymentalnej sieci pozwalającej na pracę telefonów komórkowych w sieci IP. Telefony do takich zastosowań pokazała miedzy innymi Nokia i Netgear.
W zakresie elektroniki konsumpcyjnej widoczna była inwazja przenośnych odtwarzaczy MPEG-4,

Powiększ...
Coraz więcej firm oferuje urządzenia MIMO. Na zdjęciu karta MIMO WMP54GX firmy Linksys. Access Pointy pracujące w technologii MIMO o przepływności 240 Mb/s wystawiał Netgear - RangeMax 240

Powiększ...
Samsung bardzo mocno promował swoje telefony komórkowe np. SGH-Z560 pozwalające na szybki przesył danych do abonenta. Zapowiada się ostre wejście na rynek technologii HSDPA, będącej modyfikacją UMTS, stąd też określanej jako GSM 3,5 G. Może się okazać, że w wielu zastosowaniach usługa HSDPA wyprze długo oczekiwane sieci WiMAX-owe. Zapowiadana jest na targach duża oferta telefonów, PDA i kart pracujących w technologii HSDPA.

Powiększ...
W porównaniu do ostatniego CeBITu, wystawiło się znacznie więcej firm z oprogramowaniem antywirusowym, typu firewall, antyszpiegowski, przeciw trojanom. Przykładem była firma Webroot oferująca np. program Spy Sweeper wykrywający programy szpiegowskie i root-kity - żeby stoisko z oprogramowaniem było interesujące dla zwiedzających trzeba się sporo natrudzić, pokazując na przykład zawody robotów.

Powiększ...
Pioneer oraz JVC wdrożyło ciekawe rozwiązanie płyty DVD – płyta składa się z dwóch części, na wewnętrznej można zapisać dane tylko raz (DVD-ROM) a na zewnętrznej dane wielokrotnego zapisu (DVD-RW).

Powiększ...
Korea Network System pokazywał anteny przeznaczone do stosowania na statkach, z pozycjonowaniem 3D, pozwalające utrzymać stabilne położenie samej anteny niezależnie od przechyłów statku, zasilanie i sterowanie kamery prowadzone jest jednym kablem koncentrycznym

Powiększ...
Tyan jako jedna z kilku firm oferował profesjonalne wieloprocesorowe (2, 4 a nawet 8-procesorowe) płyty główne, np. Transport TA26B3892

Powiększ...
Pamięci Flash święcą tryumfy, dostępne są już pamięci CF i SD 8 i 16 GB, producentów i handlowców z kartami i pamięciami Flash USB było bez liku, na zdjęciu pamięci firmy Patriot

Powiększ...
O pechu może mówić Samsung, chyba najbardziej innowacyjna firma tych Targów. W corocznym wyścigu na największy telewizor plazmowy, Samsung przedstawił 102 - calowy odbiornik, zwyciężył Panasonic - 103 cale (261 cm!!!). Mniej wystawiono paneli LCD - ostra konkurencja zrobiła swoje, w zeszłym roku cały pawilon zajmowały firmy z monitorami i telewizorami LCD, obecnie pozostały tylko duże znane firmy.

Powiększ...
Wraz z rozwojem DVB-T i DVB-H potrzeba sprzętu pomiarowego do sprawdzania parametrów transmisji - tutaj liderem jest Rhode&Schwarz

Powiększ...
Wśród kamer CCTV IP nie zabrakło produktów firmy ACTi, które wzbudziły duże zainteresowanie zwiedzających.

Powiększ...
Na stoisku Comarch-u można było skosztować potraw polskiej kuchni oraz wygrać wycieczkę do Krakowa.

Powiększ...
Spełnia się marzenie połowy ludzkości - można plotkować w wannie używając wodoodpornych telefonów. Czyżby zbliżał się koniec cywilizacji?

Zobacz inne reportaże Dipola