Reportaż z "wystrzałową" puentą.
Klikając na poszczególne zdjęcia można je powiększyć
Już piętnasty raz odbyła się w Poznaniu Międzynarodowa Wystawa Zabezpieczeń Securex. W dwóch halach zgromadziło się około 80 firm (w tym około 25% firm oferujących systemy monitoringu).
Dlaczego prawdziwego boomu, jaki panuje w instalacjach CCTV nie widać na Securexie?
Wiele wskazuje na to, że winna jest formuła, w której organizator stara się zapewnić jedynie powierzchnię wystawienniczą i "zorganizować" dużą frekwencję zwiedzających. W tym przypadku licznik “nabijali” uczestnicy targów budowlanych, "Budma", które odbywały się równolegle z Securexem. Niestety taka "frekwencja" męczy wystawców, nie przynosząc im korzyści, dlatego sporo firm rezygnuje z tych targów.
Co ciekawego na stoiskach?
W zakresie zapisu prezentowano prawie wyłącznie rejestratory wolno stojące “stand-alone”. Trudno było zauważyć systemy oparte na kartach montowanych w komputerach PC. Jeśli już takie były, to zamknięte w obudowach typu “rack 19””. Czyżby kończył się etap pionierski?
Nie pojawili się nowi producenci, którzy chcieliby wejść na rynek w Polsce. Dominowali obecni na rynku producenci AVT rejestratorów AVC M8509, DynaColorM8530, oraz YOKO. Każda z tych firm zaprezentowała nowy model.
W klasie prostych rejestratorów największe zainteresowanie może wywołać Yoko 9809 - tani 4 kanałowy rejestrator, z wyjmowaną kieszenią i możliwością przeglądania materiałów na PC i kopiowania materiałów na Compact Flash.
Zwiększa się zainteresowanie i oferta na monitory LCD. Zajmują znacznie mniej miejsca, oferują lepszą jakość obrazu, są bardziej “łagodne” dla oka niż popularne monitory CRT. I co najważniejsze znacznie, znacznie tańsze niż w ubiegłym roku. Dodatkowo z wbudowanymi tunerami TV i zaawansowanymi układami audio będą częściej kupowane nie tylko do systemów CCTV. Przykładowa cena 32 calowej “panoramy” LCD – będzie poniżej 6 tys.
Monitory LCD są znacznie wygodniejsze dla operatorów.
Zwiększa się zainteresowanie monitoringiem mobilnym. Specjalnie przystosowane auta do monitoringu imprez plenerowych to tylko jedna z możliwości zastosowań rejestratorów mobilnych, które stosowane są również w autobusach, pociągach... a także przy inspekcji kanałów.
Rejestratory mobilne M85001,M85004 specjalne, antywstrząsowe wykonanie.
Dla zastosowań w służbach ratunkowych i w sytuacjach ekstremalnych niemiecka firma Videotronik zaprezentowała, odporny na każde warunki, mobilny system transmisji wizji.
Wśród systemów do specjalnych zastosowań królowały systemy do rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów.
Coraz popularniejsze stają się systemy pomagające w nadzorowaniu kas. Działanie systemu polega na “wmiksowaniu’ w obraz z kamery, (która obserwuje stanowisko kasowe) danych z paragonu, jednocześnie na ekranie widać zawartość koszyka. System tworzy bazę danych sprzedawanych produktów. Późniejsze wyszukanie transakcji i osób, które kupiły np. “banany” jest niemal błyskawiczne. Jest to kolejny system, który łączy kilka systemów monitoringu z systemem “obsługi klienta” – a wszystko po to, aby chronić naszą własność.
Ciekawostką był system nawigacji MIO168. Za cenę poniżej 4 tys. zł otrzymujemy kompletne urządzenie wraz z montażem, dzięki któremu nie sposób się zgubić. System GPS kontroluje naszą pozycję (pojazdu), a na monitorze wyświetlana jest mapa. Komunikatami głosowymi system informuje nas wcześniej o skrętach i proponuje zajęcie najlepszego pasa. Może wyszukać różne obiekty: stacje benzynowe, szpitale, restauracje itp. Nie sposób wymienić wszystkich tych funkcji w paru zdaniach. System korzysta z oprogramowania “Automapa Polska XP”. Za dodatkową opłatą możemy otrzymać mapę Europy. Osobiście sprawdziliśmy działanie systemu – mapa jest naprawdę dokładna. Dodatkowym plusem są małe wymiary i to, że urządzenie możemy w każdej chwili wyjąć z samochodu. System sprawdza się nie tylko na lądzie – baza zawiera informacje również o polskich akwenach wodnych.
PIAP (Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów) - znany producent robota mobilnego SR-12 Inspektor zaprezentował ciekawy zestaw. Kamerę zamontowaną na wysuwanym ramieniu, monitor z pulpitem sterującym przymocowanym do kamizelki. Z pulpitu można swobodnie sterować ruchem kamery, załączyć oświetlanie.
Dało się zauważyć, że producenci szukają dla nowych konstrukcji bardziej wyszukanych kształtów, mogących przyciągnąć oko zwiedzających, a późniejszym czasie klientów. Liderem w ciekawej stylistyce jest firma Panasonic.
Spore zainteresowanie budziły opancerzone samochody, dla ciekawości grubość szyby takiego auta w porównaniu z długopisem.
...i obiecana puenta. Na Securexie prezentowano również "tradycyjne" metody ochrony, na wypadek gdyby zawiodła elektronika.