Rejestratory NVR - rejestracja i zarządzanie kamerami IP

Biblioteka archiwalna.
Informacje w niej zawarte mogą być nieaktualne.
Wstęp
W systemach opartych na kamerach analogowych zarządzanie i rejestrację można prowadzić na dwa sposoby:
  • rejestrator jako oddzielne urządzenie realizujący wszystkie funkcje związane z monitoringiem
  • karta przechwytująca PCI, która podłączona do komputera PC zastępuje rejestrator.
W przypadku monitoringu opartego na sieciach IP najpopularniejszym sposobem rejestracji jest oprogramowanie zainstalowane na komputerze PC. I tu mamy do czynienia z dwoma rodzajami. Pierwszym jest aplikacja dodawana do urządzeń. Zawiera podstawowe funkcje i współpracuje jedynie z urządzeniami jednego producenta. W drugim przypadku jest to oprogramowanie profesjonalne i uniwersalne, charakteryzujące się większymi możliwościami zastosowań i dłuższą listą obsługiwanych urządzeń różnych producentów. Dlatego oprogramowanie takie znajduje zastosowanie w większości istniejących systemów.
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Oprogramowanie firmowe
ACTi
Wymagania użytkowe dla systemów CCTV
Oprogramowanie profesjonalne NUUO
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Oprogramowanie profesjonalne ULTISYSTEM
Rejestrator sieciowy NVR
Odpowiednikiem rejestratora DVR w systemach IP jest rejestrator sieciowy NVR (Network Video Recorder). Jest on niezależnym urządzeniem służącym do zarządzania kamerami IP. Po podłączeniu kamer do sieci konfiguruje się system ustawiając odpowiednie adresy IP.
Rejestrator sieciowy NUUO NV-2040
Rejestrator sieciowy 4 kanały NUUO
K4104
Rejestrator sieciowy NUUO NV-4080S (8 kanałowy 240kl./s 1.3MPx)
Rejestrator sieciowy 8 kanałów NUUO
K4108
Porównanie NVR i DVR
Porównując rejestrator do standardowego DVR-a, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rozdzielczość rejestracji. Urządzenie potrafiące rejestrować obrazy megapikselowe jest standardem w nowoczesnym monitoringu. Dla systemów bazujących na rejestratorach DVR, maksymalna rozdzielczość rejestracji to D1 (720 x 576 w PAL). Obraz z kamer megapikselowych nie może być na nich rejestrowany.
Drugą istotną różnicą jest elastyczność architektury między kamerami a rejestratorem. W systemach analogowych potrzebny jest kabel koncentryczny między każdą kamerą i rejestratorem. W przypadku kamer IP można budować system oparty na urządzeniach w dowolnej odległości, jedynie z zachowaniem odpowiedniego pasma transmisyjnego.
Podstawowa architektura zawiera rejestrator sieciowy oraz kamery skonfigurowane we wspólnej sieci lokalnej.
NUUO
Schemat systemu CCTV IP w sieci LAN

Do podglądu oraz obsługi wykorzystuje się stacje klienckie podpięte w dowolnym punkcie prezentowanej sieci.
NUUO
Schemat systemu CCTV IP z klientem w sieci LAN

NUUO
Rozbudowany system CCTV IP

Obsługa systemu
W przypadku oprogramowania oraz kart hybrydowych, obsługę systemu można prowadzić z aplikacji zarządzającej, klienckiej lub przeglądarki internetowej (Internet Explorer). Rejestratory sieciowe zarządzane są zdalnie poprzez komputer PC i oprogramowanie lub przeglądarkę.

Ciekawym rozwiązaniem jest ujednolicenie systemu przez co aplikacja kliencka jest w stanie jednocześnie zarządzać kamerami IP, systemem opartym o karty PCI oraz rejestratorami NVR. Takie rozwiązanie jest szczególnie pożądane w większych, bardziej skomplikowanych i rozproszonych systemach, w których do obsługi nie jest potrzebna znajomość architektury systemu, który jest obsługiwany.
Inne publikacje na temat rejestracji NVR
Urządzenia obsługiwane przez system NUUO