Monitoring stacji benzynowej

Biblioteka archiwalna.
Informacje w niej zawarte mogą być nieaktualne.
Analiza obiektu
Do najczęstszych procederów do jakich dochodzi na stacjach benzynowych należą: kradzieże paliwa z dystrybutorów (tankowanie pojazdu i odjazd bez uiszczenia opłaty), oraz kradzieże różnego rodzaju artykułów samochodowych, jak i innych towarów oferowanych na terenie tego obiektu. Wzrost ilości napadów na stacje związany jest głównie ze stosunkowo dużymi kwotami pieniężnymi zgromadzonymi w kasie i słabymi zabezpieczeniami tych obiektów. Mała liczba zatrudnionych osób i często duża odległość do najbliższego posterunku policji, sprawia, że stacje benzynowe są łatwym celem “ataków” pospolitych złodziei, jak i zorganizowanych grup przestępczych.
Systemy alarmowe zabezpieczają obiekt głównie przed włamaniem z zewnątrz. Obecnie jednak, coraz częściej zdarzają się kradzieże bezpośrednie. Kradzione są nie tylko towary oferowane przez sklepy na stacji, ale przedmioty pozostawione w samochodach klientów. Również niczym obcym nie są akty wandalizmu: malowanie ścian i uszkadzanie wyposażenia obiektu (np. toalet).
Jednym ze sposobów poprawy bezpieczeństwa jest instalacja telewizji dozorowej. Duży spadek cen urządzeń telewizji dozorowej, powoduje bardzo szybki zwrot kosztów związanych z zakupem i instalacją systemu.
Założenia projektowe
Zanim przejdziemy do projektu systemu monitoringu dla stacji benzynowej należy odpowiedzieć sobie na pytanie: Co tak naprawdę, chcemy obserwować i rejestrować?
Odpowiedź na to samo pytanie powinna brzmieć: cechy charakterystyczne osób (wygląd zewnętrzny, rysy twarzy) i pojazdów ( marka, kolor i numer tablicy rejestracyjnej). Przy tak sprecyzowanych założeniach. można już pokusić się o przygotowanie projektu rozmieszczenia kamer.
Należy zatem monitorować miejsca w których istnieje największe prawdopodobieństwo przejazdu lub postoju pojazdu. Takimi miejscami na stacji są okolice dystrybutorów z paliwem, oraz wjazd i wyjazd z terenu stacji.
Dystrybutory.
Prowadzenie monitoringu pojazdów i osób korzystających z dystrybutorów polega na maksymalnym zawężeniu pola obserwacji pojazdu i okolicy dystrybutorów. Pozwoli to na wyodrębnienie maksimum szczegółów z zarejestrowanego obrazu. Ważną rzeczą jest, aby w przypadku istnienia większej ilości dystrybutorów w rzędzie (90% przypadków) monitoring prowadzony był przez dwie kamery - jedną z przodu, drugą z tyłu. Zapobiegnie to przysłonięciu tablic rejestracyjnych drugiego pojazdu przez pojazd poprzedzający. Kolejną sprawą jest wysokość, na której montowane są kamery. Zbytnie podwyższenie miejsca montażu kamery powoduje, pogorszenie widoczności numerów tablic (kamera patrzy na tablicę pod kątem). Z kolei, zbyt nisko umieszczona kamera narażona jest na uszkodzenie mechaniczne.
Wjazdy.
Monitorowanie pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających ma sens ze względu na to, że nie każdy samochód “odwiedzający” naszą stację musi podjechać pod dystrybutor z paliwem. Równie dobrze może zatrzymać się w innym miejscu (nie monitorowanym), a właściciel może jedynie zakupić pewne towary w sklepie na stacji. Istotnym problemem jest to, że zazwyczaj nie na możliwości ustawienia kamery w okolicy wjazdu i wyjazdu (trudności z poprowadzeniem dodatkowego okablowania itp.) Wówczas, kamery montowane są w znacznych odległościach od tych miejsc.
Z kolei, aby możliwa była szczegółowa identyfikacja pojazdów i osób z dużych odległości należy montować obiektywy o długich ogniskowych (teleobiektywy), oraz stosować pewne zabiegi, które mogą zmniejszyć (zawęzić) obszar monitorowania. Dobrym rozwiązaniem jest jak największe (o ile jest to możliwe) zawężenie drogi wjazdu i wyjazdu z terenu obiektu.
Można tego dokonać poprzez ustawienie różnego rodzaju przeszkód typu: betonowe, metalowe słupki, dodatkowe szlabany itp. Takie rozwiązanie ma na cele jak największe zawężenie pola obserwacji kamery, co w konsekwencji pozwala na wyodrębnienie tylko szczegółowych informacji.
Pozostałe obiekty na terenie stacji:
Na terenie stacji benzynowej znajdują się jeszcze inne obiekty usługowo -handlowe (sklepy, myjnia itp.), które również należy monitorować. Monitorowanie tych obiektów podlega ogólnym zasadom monitoringu sklepów.
Zatem dla tak przyjętych założeń, można zaproponować następujące rozłożenie kamer:
 • Kamera nr 1 – monitoruje wjazd na stację,
 • Kamera nr 2 – monitoruje - wyjazd ze stacji,
 • Kamera nr 3, 4 – monitoruje – okolice dwóch pierwszych stanowisk (dystrybutorów),
 • Kamera nr 5, 6 – monitoruje – okolice dwóch pozostałych stanowisk tankowania pojazdów,
 • Kamera nr 7 – monitoruje – okolice kasy i wejścia do budynku stacji,
 • Kamera nr 8 – monitoruje – inne pomieszczenia (np. kasa pancerna, toaleta itp.)
 • Kamery nr 9 - 16 (dodatkowe ważne miejsca: parking, restauracja, myjnia itp - nie zaznaczone na schemacie.)
Przykładowy schemat monitoringu na stacji benzynowej.
Dobór sprzętu.
Kamery. Mając na względzie rodzaj obserwowanych obiektów (człowiek - jego wygląd zewnętrzny, rysy twarzy; pojazd - marka, kolor i numer rejestracyjny) należy stosować kamery kolorowe o zwiększonej czułości, podwyższonej liczbie linii i możliwości sterowania obiektywami z automatyczną przysłoną. W miejscach słabo oświetlonych sprawdzają się kamery typu Dzień/Noc.
Odporność na prześwietlenia od reflektorów samochodowych zapewniają kamery z dynamicznym przetwornikiem Super Wide Dynamic lub wyposażone w funkcję HIGH LUM CANCEL – eliminacja najbardziej prześwietlonych obszarów (w miejscach w których poziom oświetlenia jest wyższy (prześwietlony) od ustawionego ulega zaczernieniu.
Uniwersalną kamerą spełniającą wszystkie wymienione wyżej wymagania jest kamera Sunell SN-BXC0586DCN(II) M11207. Należy ona do najnowocześniejszej grupy kamer z dynamicznym przetwornikiem Wide Dynamic Pixim. Kamery z tym przetwornikiem odporne są na wszelkiego rodzaju prześwietlania obrazu – zarówno przez światło padające z przodu i odbijające się od obiektu, jak i na światło padające od tyłu kamery. Kamera posiada bardzo wiele przydatnych funkcji, w tym WDR (Wide Dynamic Range), AGC (automatyczna regulacja wzmocnienia), BLC (kontrola światła wstecznego), ICR oraz redukcję szumów 3D.
Działanie kamery opiera się o technologię DPS (Digital Pixel System). Polega ona na niezależnym doborze parametrów ekspozycji dla każdego piksela matrycy w zależności od natężenia światła. Każdy piksel jest oddzielnym przetwornikiem A/C, co pozwala na dokładne odtworzenie obrazu w miejscach zarówno o dużym natężeniu światła jak i dużym kontraście.
Obiektywy. Bezdyskusyjnie musi to być obiektyw z automatyczną przysłoną (tzw. Auto Iris - AI). Obiektyw z AI przymykając i otwierając przysłonę stosownie do natężenia oświetlenia utrzymuje stałą ilość światła padającego na przetwornik, bez względu na warunki oświetlenia zewnętrznego. Pozwala to na poprawną pracę kamery w skrajnych warunkach oświetleniowych, od bardzo silnego nasłonecznienia do prawie całkowitych ciemności. Dodatkowo daje gwarancję, że obraz z kamery nie zostanie prześwietlony przez światła reflektorów samochodowych padających bezpośrednio, lub odbitych od innych powierzchni tj. szyby wystawowe, karoserie lub szyby innych pojazdów.
Ze względu na niewielką różnicę cenową pomiędzy obiektywami o stałej i o zmiennej ogniskowej warto stosować te drugie. Umożliwiają one optymalne, bezproblemowe i szybkie ustawienie pola widzenia kamery.
Kolejnym elementem umożliwiającym poprawną pracę kamery w każdych warunkach zewnętrznych jest obudowa zewnętrzna wyposażona w grzałkę z termostatem i solidny uchwyt. Wybierając obudowę należy zwrócić uwagę na obecność daszka, który chroni przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi, jak również opadami.
Zestaw obserwacyjny.
Podsumowując powyższe uwagi proponujmy przykładowy zestaw punktu obserwacyjnego. W skład takiego zestawu wchodzą:
Obudowy
Zewnętrzna obudowa Marathon MH-806/12 otwierana na bok
 • M5140 Uchwyt do kamery TB-647
 • M5406 Obudowa zewnętrzna TH-847 z grzałką DC 12V
Kamery
- uniwersalna kamerą spełniająca wszystkie wymagania stacji benzynowej
Kamera BOX Sunell SN-BXC0586DCN(II)(dzień/noc, WDR, 690HTVL, Wide Dynamic Pixim, ICR, 0.06 lx)
M11207
Kamera Sunell SN-BXC0586DCN(II), wyposażona przetwornik Pixim Seawolf, kolorowa, wysokiej rozdzielczości, z funkcją Dzień/Noc, z filtrem podczerwieni odsuwanym mechanicznie. Charakterystyka: odporna na prześwietlenia, możliwy podgląd w dzień i w nocy, OSD, WDR max 120dB, 540TVL.
Obraz z "tradycyjnej" kamery.
Czytelny obraz w kamerze z DPS w trudnych warunkach oświetleniowych.
- kamera Dzień/Noc
Kamera BOX u-cam 630 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx)
M11192
Kamera u-cam 630 M11192 wyposażona jest w przetwornik obrazu Sony ExView HAD CCD II oraz procesor sygnałowy Sony Effio-E. Charakteryzuje się wysoką rozdzielczością obrazu 650 TVL, dużym odstępem sygnał/szum oraz doskonałą reprodukcją kolorów.
Dobra jakość zdjęć po powiększeniu.
- kamera wysokiej rozdzielczości
Kamera BOX Sunell SN-BXC5930CDN (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx)
M11209
Kamera kolorowa dzień/noc została wyposażona w nowe rozwiązania w dziedzinie przetwarzania sygnału analogowego : przetwornik obrazu Sony ExView HAD CCD II o efektywnej rozdzielczości 976(H)x582(V) i procesor sygnałowy Sony Effio-E. Wyposażona w filtr podczerwieni odsuwany mechanicznie (ICR). Zastosowanie procesora sygnałowego Sony Effio-E zwiększa możliwości obróbki obrazu, a w połączeniu z przetwornikiem obrazu zastosowanym w kamerze pozwala na osiągnięcie 650 TVL. Umożliwia on wprowadzenie zaawansowanych funkcji przetwarzania obrazu , zdefiniowanie sfref detekcji ruchu, prywatności, menu OSD.
Przy cyfrowym powiększeniu obrazu z kamery Sunell SN-BXC5930CDN M11209
stosowanej do monitoringu kas - nie widać pogorszenia jakości
Kamera kompaktowa Sunell SN-IRC5920AHLDN (dzień/noc, D-WDR, 600 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.08 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 40m)
M11280
Do monitoringu nieoświetlonych parkingów znakomicie nadaje się profesjonalna kamera Sunell SN-IRC5920AHLDN (dzień/noc, D-WDR, 600 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.08 lx, 2.8-10mm, OSD, z oświetlaczem IR o zasięgu 40m).
Obiektywy
M2135
Duży zakres regulacji ogniskowej (2,8 – 12mm) pozwala na proste i szybkie dobranie pola widzenia kamery. Przykładowo dla przetwornika 1/3” możemy regulować kąt widzenia kamery w zakresie od 82 do 23 stopni.
Obiektyw JENSEN 5-100 mm DC F1.6 - WYPRZEDAŻ
M2161
Przykład obiektywu z automatyczną przysłoną (sterowanie typu DC) i ręcznie regulowanej ogniskowej. Bardzo duży zakres regulacji ogniskowej (5 – 100mm) pozwala na proste i szybkie dobranie pola widzenia kamery. Przykładowo dla przetwornika 1/3” możemy regulować kąt widzenia kamery w zakresie od około 55 do około 2,7 stopnia.
W zależności od potrzeb obiektywy z automatyczną przysłoną można dobrać z tej oferty.
Rejestracja obrazu.
Kolejnym elementem projektowania systemu jest wybór urządzeń dodatkowych, na których będzie rejestrowany, odtwarzany jak również oglądany na żywo obraz z kamer.
Wybierając rejestrator cyfrowy należy kierować się:
 • ilością kanałów (kamer),
 • szybkością zapisu - istotne dla kamer na wjeździe i wyjeździe ze stacji,
 • rozdzielczością zapisu - istotne przy identyfikacji osób i numerów rejestracyjnych,
 • możliwość definiowania kont użytkowników i nadawania im wielu poziomów uprawnień,
 • blokowanie wybranych nagrań przed nadpisaniem,
 • nagrywanie z detekcji i wejść alarmowych,
 • możliwość archiwizowania danych poprzez interfejs USB,
 • rodzaj wyjścia wideo na monitor - preferowane HDMI,
 • obsługa rejestratora w sieci
 • łatwy dostęp przeglądania nagrań,
 • obsługa wielu dysków - istotne dla dużego archiwum nagrań,
 • rodzaj zastosowanej kompresji - H.264 znacznie ogranicza zajętość dysku.
Przy wyborze rejestratora należy zwrócić uwagę jaką prędkość zapisu ma DVR przy interesującej inwestora rozdzielczości. W kartach katalogowych często te parametry nie są powiązane ze sobą i okazuje się np. że rejestrator zapisuje z rozdzielczością 4CIF ale przy zbyt małej ilości klatek na sekundę (np. 4kl./s a podawana 25 kl./s dostępna jest tylko dla rozdzielczości CIF).
Monitory
Warto również pamiętać o doborze monitora o odpowiednio dobranej przekątnej. Jeżeli monitor będzie wykorzystany sporadycznie, jedynie do ewentualnego podglądu materiału zarejestrowanego wystarczy monitor 12”-15”. W przypadku, gdy podgląd będzie prowadzony również na bieżąco przez operatora konieczne jest zastosowanie większego 19” monitora. Dobór monitora powinien uwzględniać rodzaj wyjść wideo, jakie posiada rejestrator.
Monitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1922 19'
Monitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1922P 19' M3019
Dodatkowe akcesoria
W wielu przypadkach monitoring pełni funkcję prewencyjną, a sama jego obecność powoduje, że prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa radykalnie spada. W miejscach, gdzie podłączenie kamer nie jest konieczne wystarczy często zamontować atrapy kamer, które zainstalowane w obudowach nie są w stanie być rozpoznanymi przez osoby postronne.
Kamery wkomponowane są zazwyczaj w architekturę obiektu, lub są dyskretnie rozmieszczone na obiekcie, dlatego warto zaznaczyć obecność monitoringu naklejkami ostrzegającymi o jego istnieniu.
Naklejka
M9905 M9906
Naklejka ostrzegająca o obecności monitoringu. Dostępna w wersjach: naklejanej na powierzchnię i 'pod szybę'.

Monitoring IP - szerokie możliwości
Montowane na stacjach benzynowych kamery zwykle znajdują się daleko od dystrybutorów. Rozdzielczość kamer analogowych wymusza zastosowanie obiektywów o większym zoomie oraz, co za tym idzie, węższym kącie obserwacji otoczenia. W zależności od powierzchni stacji konieczne jest zastosowanie nawet kilkudziesięciu kamer. Niektóre z nich często dublują nagrywany obraz - jedne nastawione są na obserwację i zapis szczegółów, takich jak numery tablic rejestracyjnych, czy twarze osób przebywających na terenie stacji. Inne monitorują poglądowo teren i przemieszczanie się osób i pojazdów.
Alternatywą dla konwencjonalnego monitoringu analogowego może być monitoring IP. Większa rozdzielczość kamer oznacza konieczność zastosowanie mniejszej ich ilości. Kamera 2.0Mpix, np. Pixord P600E K1532 posiada rozdzielczość 5x większą, niż kamery analogowe, dlatego obejmując obszar odpowiednio większy jest w stanie zarejestrować tyle samo szczegółów.
Technologia IP wymusza zupełnie inną koncepcję instalacji CCTV. Sieć wykonana jest w oparciu o przewody UTP, którymi doprowadzone może być także zasilanie do kamer obsługujących technologię PoE. Każda z kamer jest niezależnym urządzeniem sieciowym, a wszystkie łączyć się mogą w jedną sieć poprzez switche oraz routery.
Za rejestrację obrazu odpowiadać może urządzenie oparte na technologii PC z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem, np. Digifort lub NUUO. Alternatywą dla takiego rozwiązania mogą być rejestratory sieciowe typu NVR: NUUO NV-4108 K4108 lub NV-4116 K4116. Za niewątpliwą przewagę monitoringu IP należy uznać fakt, iż rejestracja nie musi przebiegać na miejscu. Sygnał wideo transmitowany przez internet może być odbierany w dowolnej lokalizacji, jeśli na stacji nie znajduje się odpowiednie pomieszczenie mogące zapewnić właściwe warunki pracy dla urządzeń elektronicznych przy jednoczesnym ich zabezpieczeniu przed dostępem osób niepowołanych.
Rejestrator sieciowy NUUO NV-4160S (16 kanałowy 120kl./s 1.3MPx) - Wyprzedaż
Rejestrator sieciowy NUUO NV-4160 (16 kanałowy 120kl./s 1.3MPx)
Oprogramowanie IP daje dużo większe możliwości analizy obrazu. Wspomnieć warto o dodatkowych modułach dla Oprogramowania Digifort:
 • Oprogramowanie Digifort LPR - rozpoznawanie tablic rejestracyjnych - przydatny w przypadku analizy osób, również pomocny w identyfikacji klientów nie płacących za paliwo,
 • Oprogramowanie Digifort Evidence - moduł zaawansowanej ewidencji - pomocny w pracy systemów na kilku obiektach,
 • Oprogramowanie Digifort VCA - moduł analizy obrazu - pomocny przy nadzorze obiektu w takich sytuacjach jak prowadzenie statystyk pojazdów przyjeżdżających lub wyjeżdżających czy podejrzane zachowania osób przebywających na terenie.
Kamery megapikselowe, z racji większej rozdzielczości przetwornika, wymagają stosowania obiektywów wyższej jakości, pozwalających na oddanie większej liczby rozróżnialnych par linii na odcinku jednego milimetra. Dla obiektywów do kamer VGA wynosi on około 30 lp/mm, natomiast obiektywy megapikselowe wymagają co najmniej 60 lp/mm.
Interesującym rozwiązaniem dla stacji posiadających już monitoring, lecz chcących go zmodernizować, jest rozwiązanie hybrydowe. Polega ono na zastosowaniu kamer IP oraz analogowych w jednym systemie. Przemyślane rozmieszczenie punktów obserwacji pozwala na osiągnięcie maksymalnych korzyści z obrazu megapikselowego, pozwalając jednocześnie na zachowanie ekonomii przedsięwzięcia. Na monitoring hybrydowy polecanym rozwiązaniem jest system oparty o urządzenia Hikvision. Zarówno kamery IP jak i rejestratory zarządzane mogą być jednym oprogramowaniem iVMS. Dodatkowo dostępne są aplikacje pozwalające na nagrywanie oraz strumieniowanie danych po sieci. W ofercie znaleźć można wiele rejestratorów DVR oraz kamer IP.
Okno odtwarzania nagrań w programie iVMS
Jak wynika z rozmów z właścicielami stacji w których zastosowano system ciągłego monitoringu i rejestracji praktycznie całkowicie zostały wyeliminowane rozboje (uszkodzenia dystrybutorów, toalet itp.), kradzieże paliwa oraz znacznie poprawiły się warunki bezpieczeństwa. Zaczął naprawdę obowiązywać zakaz palenia na terenie obiektów zarówno przez kierowców jak i pracowników. Widoczny wzrost liczby klientów potwierdzili właściciele obiektów restauracyjnych po wprowadzeniu monitoringu na miejscach parkingowych.
Podsumowując, zastosowanie takiego systemu znacznie zwiększa bezpieczeństwo obiektu, osób zatrudnionych. Już sam widok kamer i szyldów z napisem “obiekt monitorowany” odstrasza potencjalnych przestępców, wymusza poprawne zachowanie klientów i pracowników stacji.