Monitoring megapikselowy na Placu Nowym w Krakowie

Biblioteka archiwalna.
Informacje w niej zawarte mogą być nieaktualne.
Inwestycja na Placu Nowym w Krakowie
Plac Nowy jest miejscem często odwiedzanym przez turystów z całego świata oraz bardzo modnym miejscem spotkań towarzyskich. Popularność ta miewa czasami mniej przyjemne oblicze, ponieważ zdarzają się w tym miejscu częste przypadki łamania prawa. Mając to na uwadze spółka zarządzająca terenem Placu Nowego podjęła decyzję o montażu kamer przemysłowych. Prace instalacyjne zlecono firmie „SCAZI” z Krakowa.
Monitoring Placu Nowego
Ze względu na ograniczenia postawione przez konserwatora zabytków oraz mając na uwadze fakt, iż teren placu zostanie niebawem poddany gruntownemu remontowi instalacja systemu podzielona została na dwa etapy: tymczasowy i docelowy (po zakończeniu remontu placu). Ponieważ w obecnej chwili obserwacja może być prowadzona jedynie z odległych miejsc, a teren jest rozległy zdecydowano się na wykorzystanie kamer megapikselowych dzień/noc jako jedynych mogących zapewnić dobrą jakość obrazu. Innym istotnym czynnikiem decydującym o wybraniu kamer IP była łatwa skalowalność systemu oraz uproszczenie infrastruktury sieciowej.
W omawianej instalacji zastosowano 5 kamer megapikselowych ACTI ACM 5611 - K1512 oraz dwie kamery kopułowe 1,3 mpix ACTI ACM 7411 - K1313.
K1313
Z racji specyfiki instalacji sygnał z części kamer przesyłany jest drogą radiową w technologii 5 GHz. System przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w rejonie, instalacja zyskała już uznanie służb porządkowych miasta. W przyszłości miejscem montażu kamer będą specjalne słupy wokół tzw. „okrąglaka”, co pozwoli wykorzystać w pełni potencjał kamer megapikselowych.

Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)