Międzynarodowa Wystawa Elektroniki Konsumpcyjnej IFA 2005

Berlin, 2 - 7 September 2005
Jak ocenili organizatorzy tegoroczne Targi były udane, wystawiło się 1200 firm – o 20% więcej niż w poprzedniej edycji. Przedstawiono najnowsze rozwiązania w zakresie “inteligentnych” instalacji domowych, komputerów i gier, nawigacji i multimediów mobilnych, fotografii i telewizji. W ciągu sześciu dni podpisano kontrakty na 2,5 mld Euro.
Targi zdominowane były przez gwałtowny rozwój technologii odbiorników telewizyjnych i pojedynek pomiędzy nowymi technologiami zapisu Blu-ray i HD- DVD. Rozwój tych technologii wyznaczy w najbliższych latach kierunki rozwoju multimediów oraz całej elektroniki konsumpcyjnej.
W obu przypadkach Europa może tylko kibicować, ponieważ technologie produkcji i konsumpcja będą się rozwijały głownie na rynkach azjatyckim i amerykańskim.

Rynek telewizorów HDTV w Europie. Wielkoformatowe odbiorniki telewizyjne o przekątnej ekranu powyżej 40 cali wymagają dla komfortu oglądania sygnału w technologii HDTV (High Definition TV). W USA, Japonii i rozwiniętych krajach azjatyckich przyjęto tą technologie jako podstawową do przejścia z analogowej telewizji do telewizji cyfrowej. W Europie przyjęto dla digitalizacji telewizji naziemnej technikę DVB-T w standardowej rozdzielczości, co ograniczy efektywne wykorzystanie tego sygnału w nowych odbiornikach. Pozostaje sygnał wysokiej rozdzielczości z przekazu satelitarnego i w telewizjach kablowych. Dla ilustracji wielkości rynku europejskiego wystarczy podać, że obecnie drogą satelitarna w Europie nadawane są eksperymentalnie dwa kanały w technologii HDTV, podczas gdy jedna platforma cyfrowego przekazu w USA – Voom transmituje 35 programów w technologii HDTV. Do tej pory nie uruchomiono w Europie programów HDTV w telewizjach kablowych, podczas gdy sygnał ten dociera do 73 milionów abonentów telewizji kablowej w USA.

Pojedynek Blu-ray i HD- DVD. Kiedyś mieliśmy do czynienia z dwoma głównymi systemami video - VHS i Betamax. Lepszy Betamax został wyparty przez tańszy VHS. Podobna walka konkurencyjna zapowiada się pomiędzy systemami zapisu nośników optycznych Blu-ray i HD DVD. Blu-ray - format stworzony pod patronatem Sony i Philips. Na płycie Blu-ray można zapisać do 25 GB danych. Wadą technologii Blu-ray jest trudniejsze opracowanie nowego sprzętu do odtwarzania. Na płytach Blu-ray swoje filmy planują wydawać 20th Century Fox, Columbia, TriStar, MGM oraz Buena Vista, Walt Disney .

HD DVD (High Density Digital Versatile Disc) - format zapisu, opracowany przez firmy Toshiba i NEC i Sanyo - tańszy we wprowadzeniu. Nośniki HD DVD mają pojemność 15 GB. Format ten został oficjalnie uznany za następcę DVD. Na płytach HD DVD planują wydawać Warner Bros, Universal, Paramount.
Być może konkurencję pogodzi rozwiązanie przygotowywane przez Samsunga, który przewiduje wprowadzenie na rynek odtwarzaczy pracujących w obu formatach.
Targi zdominowane były przez gwałtowny rozwój technologii wielkoformatowych odbiorników telewizyjnych do odbioru telewizji w standardzie HDTV.
Toshiba prezentowała Hi-Vision Network TV – multimedialne urządzenie, które jest odbiornikiem HDTV, wyposażonym w port Ethernetu 10/100 Mb/s, port USB, czytnik kart SD, co pozwala łączyć się z komputerami, laptopami, dyskami sieciowymi, urządzeniami przenośnymi z portem USB i Internetem.
Sharp zaprezentował Aquos LC-65GD1E – telewizor LCD o przekątnej 165cm. Odbiornik będzie dostępny w Europie w grudniu. Obecnie w zakładach w Kameyama produkowanych jest miesięcznie 1000 odbiorników, z czego 400 sprzedawanych jest w Japoni, reszta w USA. Cena 13000 Euro.
Kilka firm, w tym Golden Interstar, prezentowało set-top-boxy IPTV, urządzenia pozwalają na korzystanie z usługi VoD, odbiór telewizji internetowej IP TV, oraz przeglądanie stron WWW. Urządzenia GI mają wersję bazując na Linuksie oraz na Windows CE. Telewizja IP może być szczególnie interesująca dla telewizji kablowych, a także dla operatorów telekomunikacyjnych, którzy mogliby dostarczać programy telewizyjne z wykorzystaniem szerokopasmowych łaczy Internetowych.
Tuner DVB-T MHP. Telewizja interaktywna w oparciu o platformę MHP rozwiją sie najszybciej na rynku włoskim. DVB-MHP powstało by utworzyć platformę pozwalająca na łatwe wdrożenie aplikacji interaktywnych w tunerach DVB. MHP pozwala na tworzenie dowolnego rodzaju aplikacji np. aplikacji bankowych (obsługa konta za pomocą tunera) czy obsługi poczty elektronicznej.
Pojawiły się monitory wyposażone w wyświetlacze OLED (Organic Light Emiting Diode) pozwalające na wykonanie małych wyświetlaczy o bardzo szerokim kącie obserwacji, o doskonałych kolorach. Zastosowanie tej technologii w wiekszych formatach oznaczać będzie kolejny przewrót w technice wyświetlania obrazów.
Kiedyś mieliśmy do czynienia z dwoma głównymi systemami video - VHS i Betamax. Lepszy Betamax został wyparty przez tańszy VHS. Podobna walka konkurencyjna zapowiada się pomiędzy systemami zapisu nośników optycznych Blu-ray i HD DVB.
Większość odtwarzaczy Blu-ray prezentowano jako prototypy, które nieprędko trafią do sklepów.
Przyszłość pamięci optycznych - za 2 lata przekroczymy pojemność 120GB.
Pamięci FLASH zawojowały już rynek, dochodzą już 8 GB pojemności, na następny rok planowane jest wprowadzenie technologii 70 nm oraz 50 nm, co jeszcze zwiększy mozliwosci zapisu.
Kolejnym produktem Philipsa z serii Streamium jest Wireless Music Centern WACS700 – urządzenie nagrodzone przez EISA European Imaging & Sound Association pozwalajace gromadzić muzykę na 40GB dysku i w techologi bezprzewodowej rozprowadzać ją po domu.
Western Digital pokazywał 1-calowe dyski z interfarcem CF II o pojemności do 6GB, takie dyski znajdują zastosowanie w mobilnych urządzeniach typu odtwarzacze MP3, odtwarzcze MPEG4 jako szybsza alternatywa dla kart FLASH.
Wzrasta popularność urządzeń mobilnych wyposażonych w odtwarzacze DVB-T i DVD.
Większość nowych urządzeń wyposażona jest w HDMI. Wysokiej klasy tunery, amplitunery, odtwarzacze DVD wymagają bezstratnego przesłania sygnału do odbiorników (TV, projektorów multimedialnych, kina domowego). HDMI (High Definition Multimedia Interface) – nowy standard złącza cyfrowego jest następcą DVI (Digital Video Interface). HDMI został rozszerzony, w stosunku do poprzednika, o przesył cyfrowego sygnału audio i protokół ochrony praw autorskich.
Na stoisku firmy Sony dało się odpoczać słuchając muzyki w efektownych fotelach.