Koncepcja rozwiązań firmy ACTi wykorzystujących sieć IP

Biblioteka archiwalna.
Informacje w niej zawarte mogą być nieaktualne.
Uwaga: poszczególne schematy można powiększyć
Firma ACTi należy do czołowych producentów urządzeń CCTV opartych na sieci IP. W ich ofercie znajdują się kamery IP, szybkoobrotowe kamery IP, kamery megapikselowe, serwery wideo, transkodery. Poniżej scharakteryzowano krótko zasadę działania i możliwości wykorzystania urządzeń monitorujących ACTi.
Kamery IP kompresują wygenerowany sygnał wideo do strumienia MJPEG/MPEG-4, który można transmitować i odbierać w całej sieci IP. Przez co otrzymuje się dostęp do obrazu z dowolnego miejsca, przy użyciu komputera klasy PC wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie. Nie ma znaczenia, czy jest to sieć lokalna, rozległa czy nawet Internet, dopóki spełnione są wymagania dotyczące pasma.
Kamery IP firmy ACTi
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Kamera ACTi ACM-4100K1501
Kamera IP stacjonarna ACTi IR ACM-1431 - WYPRZEDAŻ
Kamera zewnętrzna ACTi ACM-1431 K1118
Kamera kopułowa IP ACTi CAM-7321 MPEG-4 - WYPRZEDAŻ
Kamera kopułowa ACTi CAM-7321 K1311
Szybkoobrotowe kamery IP oprócz wszystkich cech kamer IP posiadają także możliwość PTZ (Pan, Tilt, Zoom). Oznacza to, że kamerę można obracać w pionie i poziomie, oraz że ma możliwość zbliżania obrazu. Za pomocą tego typu kamery otrzymuje się możliwość monitorowania większego obszaru za pomocą tylko jednego urządzenia.
Szybkoobrotowe kamery IP firmy ACTi
Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4 - WYPRZEDAŻ
Kamery szybkoobrotowe ACTi z serii CAM-66xx
K1214, K1215 K1216
Przyszłościowym rozwiązaniem w monitoringu IP są kamery megapikselowe. Pozwalają one uzyskiwać dużo większe rozdzielczości obrazu, a co za tym idzie - lepszej jakości. I tak dla porównania kamera standardowej rozdzielczości pracująca w D1 (720 x 576 pix) daje obraz 0,41 Mpix. Kamery megapikselowe mają rozdzielczości zaczynające się od 1,3 Mpix, czyli minimum trzykrotnie większe.
Kamery IP firmy ACTi
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Kamera megapikselowa ACTi ACM-4200K1510
Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231
Kamera megapikselowa ACTi ACM-1231 K1511
Kamera kopułowa 1,3 Mpix ACTi ACM-3401
Kamera megapikselowa ACTi ACM-3401 K1314
Kolejnym nadajnikiem strumienia wideo jest serwer wideo. Umożliwia on kodowanie sygnału pochodzącego z dowolnego typu kamery analogowej. Pozwala to na budowę systemów IP przy wykorzystaniu wcześniej zamontowanych kamer. Od strony sieci, urządzenie jest obsługiwane tak samo jak kamera IP.
Serwery wideo ACTi
Serwer wideo MPEG-4 ACD-2100 ACTi
Serwer wideo ACTi ACD-2100 K2113
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Serwer wideo ACTi SED-2140TK2114
Serwer wideo ACTi ACD-2200 4 kan. + audio MPEG-4
Czterokanałowy serwer wideo ACTi ACD-2200 K2118
Transkoder jest urządzeniem umożliwiającym odbieranie strumienia MPEG-4 i dekodowanie go do sygnału wideo w czasie rzeczywistym. Pozwala to na podgląd obrazu z kamer IP czy wideo serwerów, przy użyciu standardowego monitora.
Transkoder ACTi
Transkoder ACTi ACD-3100
Transkoder ACTi ACD-3100 K2413
Przykładowe rozwiązanie ACTi monitoringu opartego na sieciach IP
Powyżej prezentowany schemat przedstawia przykładowe rozwiązanie zastosowania urządzeń firmy ACTi w monitoringu wykorzystującemu sieć IP. Obszar działań został podzielony na dwie części: część monitorowana oraz centrum zarządzania monitorowanym obszarem. W pierwszej z nich niezbędnym elementem są kamery. Oczywiście zastosowanie kamer analogowych czy też kamer IP nie ma znaczenia na końcowe działanie tak zaprojektowanego systemu, ponieważ w ofercie ACTi znajdują się tak zwane wideo serwery, umożliwiające zamianę analogowego sygnału wideo, na strumień MJPEG/MPEG-4.
Ponadto można zastosować standardowe rejestratory i monitory, jako że każde urządzenie IP posiada również wyjście analogowe. Powoduje to, że przy przebudowie już istniejących systemów analogowych na IP można zastosować już wcześniej używane urządzenia starego typu. Oczywiście istnieje możliwość zastosowania rejestratorów sieciowych. Ich zaletą jest brak potrzeby montowania ich bezpośrednio w miejscu, gdzie zainstalowano kamery.
Podobnie jest z centrum zarządzania monitorowanym obszarem. Może się ono znajdować w dowolnie oddalonym miejscu. Łączność uzyskuje się poprzez lokalną sieć komputerową (LAN), lub poprzez rozległą sieć WAN.
Jako podstawowe urządzenie do zarządzania systemem monitorowanym może posłużyć komputer klasy PC z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows. Oprogramowanie do obsługi tak zestawionego systemu jest darmowo dodawane do urządzeń firmy ACTi, a klienci mają stały dostęp do często pojawiających się uaktualnień, które można pobrać ze strony producenta.
Rozwiązanie hybrydowe CCTV - IP
Powyżej przedstawione zostało rozwiązanie hybrydowe oparte na urządzeniach firmy ACTi. Stosuje się je w przypadku, gdy na bazie już isniejącego analogowego systemu, chcemy zbudować nowoczesny system bezpieczeństwa, oparty na sieciach IP. Niezbędne do tego są wideo serwery, które łączą analogowe kamery wideo z siecią IP. Ponadto posiadają one analogowe wyjścia wideo, które mogą posłużyć do nagrywania obrazów rejestratorami cyfrowymi lub podglądu na monitorach TV.
Aby uzyskać obraz z tak zainstalowanych kamer w dowolnie oddalonym miejscu, wystarczy skorzystać z transkoderów, które wpięte do sieci LAN lub WAN, dekodują strumień MJPEG/MPEG-4 do analogowego sygnału wideo. W ten sposób można odtworzyć sygnał przy użyciu analogowych monitorów nie koniecznie na terenie, gdzie te kamery zostały zamontowane.
Podsumowanie
Szeroki asortyment urządzeń firmy Acti umożliwia zbudowanie systemu o dowolnej architekturze analogowo - cyfrowej. Częściami kompletnego systemu są kamery IP, szybkoobrotowe kamery IP, megapikselowe kamery, serwery wideo i transkodery, oraz oprogramowanie zarządzające.