Intertelecom 2004 - dobrze się zapowiada

Intertelecom 2004 - dobrze się zapowiada

Klikając na poszczególne obrazki można je powiększyć

Intertelecom 2004 (2 – 4 marca. Łódź) - dobrze się zapowiada. Przyjechało 250 wystawców. Według komunikatu organizatorów 75 % wystawców przedstawiało swoją ofertę w poprzednim roku i ich ponowny przyjazd świadczyć może o korzyściach, jakie niosą dla promocji Targi Łódzkie.
Zakładając, że każdy z owych stałych wystawców przeprowadził analizę możliwości sprzedaży, można na tej podstawie pokusić się o ocenę stanu i trendów na rynku telekomunikacyjnym.
Zdecydowanie wyróżniającym się akcentem była oferta w zakresie komunikacji bezprzewodowej.

Począwszy od dużych operatorów (Era, Polkomtel) i systemów komunikacyjnych dla nich przeznaczonych (Kathrein - systemy antenowe, Nera - radiolinie), poprzez oferty związane z budową hot spotów (Veracomp – Nokia, Alvarion, Proxim) skończywszy na urządzeniach abonenckich (Fen – Linksys, Atel, Veracomp, Kooku). Dostępne były również systemy pomiarowe i testujące dla tych urządzeń (Rhode Schwarz).
Drugą ciekawą tendencją było pojawienie się zagranicznych wystawców z grupy małych i średnich firm, zwłaszcza z Wielkiej Brytanii (Cv Comms Ltd, Levacom Ltd, Tuk Ltd, Waldon Telecom Ltd, Vegestream i Czech (Saltek, Tesla), co może świadczyć, z jednej strony o chęci znalezienia partnerów do działań w ramach wspólnego rynku, a z drugiej z perspektywami, jakie niesie otwarcie rynku telekomunikacyjnego.

Dobrze prezentowała się oferta kabli i światłowodów FCA, Telefonika, Lanex, Microsens, Sotronic, Samsung, Telindus, Optometr, Draka, Technokabel, Bitner.

Ciekawą ofertę przedstawiono w zakresie komunikacji sieciowej. Siemens przedstawił urządzenia SURPASS hiX umożliwiające operatorom telekomunikacyjnym budowę i rozwój systemów dostępowych w technologii tradycyjnej (ATM/TDM) jak również ich elastyczną migrację do Sieci Następnej Generacji (NGN - Next Generation Network).
Sprint przedstawił bramy medialne firmy Lucent do transmisji głosu i wideo w sieciach brzegowo – dostępowych.
Atel pokazał urządzenia do transmisji VOiP – telefon i bramkę.

Bardzo skąpa - wręcz znikoma była oferta modemów xDSL - nawet firma Telindus, która na CeBIT prezentowała całą gamę modemów DSL, na Intertelecomie przedstawiała spawarki światłowodowe oraz urządzenia do pomiarów światłowodów. Na stoisku firmy Sprint (partner Lucent Technologies) pokazano modem DSL produkowany przez firmę XAVI, a sprzedawany przez wielu "producentów" pod ich marką (Lucent, Erricsson, Iskratel). Jak widać, niedługo na świecie pozostanie kilku liczących się producentów modemów xDSL.

Bardzo duże stoisko C&C Partners, gdzie królowała skrętka kat. 6 i systemy okablowania budynków inteligentnych w tym propozycja dla domów jednorodzinnych - domNET.

Z polskich produktów, naszym zdaniem, ciekawe były: Stacjonarne urządzenie końcowe sieci CDMA – produkcji RWT, serwer komunikacyjny Milenium firmy DGT oraz oferta w zakresie kontenerów telekomunikacyjnych (G.B. Garaże).

W związku zmianą sposobów certyfikacji uaktywniły się polskie laboratoria badawcze (Instytut Łączności, Wojskowy Instytut Łączności)

Powiększ...  Powiększ...
Trójpasmowa antena firmy Kathrein działająca w pasmach GSM 806-960, DCS 1710-1880 oraz UMTS 1920-2170 MHz. Cechą szczególną tej anteny jest elektryczne pochylanie wiązki promieniowania anteny (ze względu na wymagania standardu UMTS). Pochylenie realizowane jest za pomocą siłowników sterujących przesuwnikami fazowymi.

Powiększ...
System zasilania stacji bazowych firmy Electronic Systems integruje wszystkie urządzenia zasilania (w tym akumulatory podtrzymujące pracę stacji bazowej) w jednej obudowie, w której przewidziano także miejsce dla urządzeń transmisyjnych i nadawczych BS. Obudowa zapewnia utrzymanie temperatury zgodnie z wymogami ETSI. Obudowa zapewnia utrzymanie temperatury w zakresie +5 - + 55 stopni przy zewnętrznej temperaturze w zakresie -33 - +40 stopni (z uwzględnieniem nasłonecznienia) i zapewnia szczelność IP55. Dodatkowo obudowa jest wyposażona w automatykę alarmową sygnalizująca m. in. problemy zasilania.

Powiększ...
System LexCom prezentowany przez Eldę pozwala na przesyłanie sygnałów telefonii, sieci komputerowej i telewizyjnej wykorzystując tylko kable FTP. Do każdego gniazda doprowadzone są 2 lub 3 kable FTP (telefon, sieć, telewizja), które na panelu krosowym są dołączane do np. specjalnego wzmacniacza TV o jednym wejściu koncentrycznym 75 omów i 4 wyjściach symetrycznych 100 om RJ-45.

Powiększ...
CDMA w natarciu. RWT uruchamia produkcję terminali FCT-CDMA. Podobnie jak FCT-4500 (współpracujące z siecią NMT-450) FCT-CDMA jest abonenckim terminalem bezprzewodowej pętli abonenckiej WLL (Wireless Local Loop) pracującym w standardzie CDMA2000.

Powiększ...
Antena pomiarowa logarytmicza APL-200/1000 przeznaczona do badania emisyjności urządzeń przemysłowych, co jest szczególnie istotne przy pomiarze zaburzeń elektromagnetycznych. Antena pracuje w paśmie 200-1000MHz. Producentem jest Instytut Łączności we Wrocławiu.

Powiększ...
Tsunami MT-11a to jeden z najpopularniejszych punktów dostępowych pracujących w paśmie 5GHz. Cechą szczególną tego urządzenia jest automatyczny wybór kanału na którym pracuje, co ułatwia uruchomienie sieci oraz uniemożliwia zamierzone zakłócanie innych sieci. Prezentowana wersja pracuje na jednym z 11 kanałów w zakresie 5,470-5,725GHz z mocą 1W.

Powiększ...
Podstawowy element systemów antenowych pracujących w zakresie VHF – antena ADT 5607 czeskiej Tesli. Z np. 20 takich elementów budowane są systemy o polaryzacji dookólnej i bardzo wąskiej wiązce w kierunku pionowym, co jest pożądane w telewizyjnych centrach nadawczych. Zysk elementu wynosi 8 dBd, maksymalna moc doprowadzona 1kW, WFS < 1,2 w całym paśmie, zastosowano bardzo popularne złącza 7/16.

Powiększ...
Wzmacniacze mocy do sieci WLAN 2,4 GHz firmy Aspco powalający na osiągnięcie moc 1W (30dBm). Wzmacniacz posiada wzmocnienie 10 dB przy nadawaniu i 11dB przy odbiorze, jest zasilany po kablu i występuje w wersji wewnętrznej i zewnętrznej.

Powiększ...
Nera to jeden z ważniejszych producentów radiolinii. Przy częstotliwościach rzędu dziesiątek GHz ze względu na bardzo duże tłumienie kabli (falowody mają mniejsze tłumienie, lecz są mało elastyczne i trudne w eksploatacji) stosuje się dosyłanie sygnału do anteny na częstotliwości pośredniej. Przemiana na częstotliwość roboczą i wzmocnienie dokonywane jest w urządzeniu montowanym do samej anteny, co radykalnie zmniejsza stopień komplikacji sprzętu.

Powiększ...
Anteny wewnętrzne stosowane w sieciach 2,4 GHz produkcji Kathrein'a. Zwraca uwagę dopasowanie stylistyki do pomieszczeń biurowych.

Zobacz inne reportaże Dipola