IFSEC 2010 - światowe targi zabezpieczeń

Kompatybilnie i inteligentnie - Targi IFSEC 2010. W dniach 10 – 13 maja 2010 odbyły się w Birmingham Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń IFSEC 2010.
Impreza ta, obok targów ISC w Las Vegas oraz Secutech w Taipei, należy do najbardziej prestiżowych w dziedzinie zabezpieczeń.
Branża CCTV to tylko jedna z gałęzi rynku zabezpieczeń, jednak ze względu na popularność, skuteczność i perspektywy rozwoju jest ona wyznacznikiem postępu w tej dziedzinie.

W zakresie monitoringu wizyjnego bezdyskusyjne jest przejście na technologię IP i wykorzystanie w niej kodeka H.264 oraz technologii megapikselowych. Przy czym wiadomo, że systemy analogowe przez długi czas pozostaną podstawą małych i mniej odpowiedzialnych systemów ze względu na swoje główne atuty: cenę i prostotę instalacji.
Ta diagnoza nie jest odkrywcza, równie dobrze można by ją było napisać 2-3 lata temu.
Pozostaje wiec pytanie, czy tegoroczne targi IFSEC zaowocowały jakimiś nowymi tendencjami w dziedzinie monitoringu?

Odpowiedź brzmi - tak. Te nowe i obiecujące kierunki rozwoju to nacisk na kompatybilność urządzeń i rozwój oprogramowania "inteligentnego" z zakresu analizy obrazu.
Po latach chaotycznego rozwoju, w których każdy z producentów wprowadzał swój własny standard w zakresie zapisu i transmisji obrazu w CCTV IP, na wiosnę 2008 roku firmy Axis, Bosch i Sony podjęły inicjatywę o nazwie Open Network Video Interface Forum (ONVIF) mającą na celu koordynację prac nad stworzeniem standardów w monitoringu sieciowym.
Ubiegły rok pokazał akceptację tego pomysłu, a w roku bieżącym rozpoczęły się wyścigi, kto pierwszy przestawi całość produkcji na urządzenia zgodne ze standardem ONVIF.
Przykładem firmy bardzo zaawansowanej w zakresie wdrażania ONVIF może być Sony, ale pozostali producenci niemal w komplecie deklarują zakończenie prac nad kompatybilnymi urządzeniami do jesieni bieżącego roku. Oznaczać to będzie możliwość współpracy zestandaryzowanych urządzeń z oprogramowaniem pisanym według reguł ONVIF. To przełoży się na ułatwienia dla klientów w zakresie doboru sprzętu, zaowocuje obniżką cen urządzeń i szybszym rozwojem oprogramowania. Warto zwrócić jednak uwagę, że sprzęt niespełniający wymagań ONVIF znajdzie się poza głównym nurtem i coraz trudniej będzie go wkomponować w nowoczesne instalacje.
Wraz ze wzrostem popularności systemów CCTV narasta problem nadzoru nad zdarzeniami i szybkiej reakcji na zagrożenia widoczne na przesyłanych obrazach. Drugą tendencją w zakresie CCTV jest szybki rozwój oprogramowania wspierającego pracę ludzi i automatycznie zarządzającego wprowadzonymi procedurami. Warto zauważyć, że obraz jest nośnikiem największej liczby informacji o stanie obiektów. Możliwość ich analizy i wykorzystania to duże wyzwanie dla informatyków.

O tym, jakim zainteresowaniem na rynku cieszy się obecnie tego typu technologia świadczyć może pierwsza nagroda dla firmy Briefcam za oprogramowanie BriefCam VS Online. Software ten zbiera kilka godzin nagrania, analizuje je i zestawia w kilka sekund, które następnie przedstawione są użytkownikowi w postaci skróconego, nałożonego na siebie strumienia wideo. Produkt ten zdobył uznanie jury i wyprzedził technologię pozwalającą na budowanie monitoringu w oparciu o istniejącą, aktywną instalację elektryczną – Duevi EzyDriveCAM.
Na Targach zdecydowanie najwięcej wystawiających pokazywało technologię IP – kamery megapikselowe, wideoserwery, urządzenia do transmisji wideo i audio po skrętce lub kablu koncentrycznym, rejestratory NVR. Wśród nich na uwagę zasługuje system kamer o łącznej rozdzielczości 50 megapikseli oraz kamery IP z obiektywem 'fish-eye' i oprogramowaniem do korekcji obrazu zaprezentowane między innymi przez firmę Pixord.
Targi IFSEC wyraźnie pokazują, że w najbliższym czasie sukces producenta urządzeń CCTV zależał będzie nie od takich parametrów sprzętu, jak prędkość nagrywania a nawet rozdzielczość obrazu, a w głównym stopniu od mnogości funkcji do analizy obrazu i obsługi systemów dużych i średnich instalacji monitoringu.
Zwiedzający dopisali w 100%
Wystawcy rozmachem stoisk demonstrowali pozycję na rynku
Ponad 70 osób uczestniczyło
w wykładzie o monitoringu
EXPO 2010 kamerami Hikvision
Rejestrator mobilny Hikvision prócz obrazu zapisuje także inne parametry ruchu pojazdu
Hikvision przedstawił
kamerę 5 MPix
Najważniejsze staje się wydobycie szczegółów z zapisanego obrazu
Zaprezentowano system scalający obrazy z 10 kamer 5 MPix
-
Mobotix wykorzystał kamerę Hemispheric do wideodomofonu uzyskując 180o zasięgu
Systemy termowizyjne umacniają swoją pozycję
Drzwiami, przez które będą musieli przejść producenci sprzętu IP jest ONVIF

Integracja wielu systemów w jeden stanowi obecnie największe wyzwanie
W centrum dowodzenia pojedyncze monitory już nie wystarczają
PIXORD zaprezentował kamerę
Fish-Eye 180°
Dostępne były także kamery
z wbudowanym nadajnikiem GPRS
Prezentowane były zarówno małe, proste kamery,...
...jak i wysokospecjalizowane rozwiązania.
Fikcja mieszała się
z rzeczywistością
Korea zdecydowanie zdominowała targi
liczbą stoisk
Jedni mrozili ceny...
...inni rozgrzewali szybkimi samochodami
lub wabili pięknym uśmiechem :)
Do zobaczenia za rok!