Czytelnicy piszą - DIPOL odpowiada

Biblioteka archiwalna.
Informacje w niej zawarte mogą być nieaktualne.

Projektowanie instalacji antenowej w domach jednorodzinnych. Wykonanie instalacji gwiaździstej pozwala na rozbudowę instalacji, co ilustrujemy poniższymi przykładami.
Uwaga! Na schematach, dla zilustrowania możliwych rozwiązań, połowę instalacji pokazano w wersji przelotowej.
Najprostszym układem rozprowadzenia sygnałów jest przekazywanie w instalacji wyłącznie sygnałów telewizji naziemnej.
Schemat tutaj
Bardziej rozbudowanym sposobem, stosowanym głównie w domach jednorodzinnych, jest instalacja zbudowana na jednym tunerze i przedłużaczach pilota. Pozwala ona na dowolny wybór programu telewizji naziemnej oraz oglądanie jednego wybranego programu satelitarnego na wszystkich odbiornikach. Możemy zmieniać oglądany program z dowolnego pokoju, wykorzystując przedłużacze, warto wtedy mieć dodatkowego pilota.
Schemat tutaj
Inne możliwości daje stosowana coraz częściej w domach jednorodzinnych instalacja oparta na multiswitchach. O ile w pierwszym przypadku rozprowadzamy w instalacji sygnał użyteczny dla odbiornika telewizyjnego, to w instalacji opartej na multiswitchach rozprowadzony jest sygnał pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej, wymagający jeszcze przetworzenia przez tuner satelitarny. W tym przypadku korzystając z jednej anteny możemy zainstalować kilka tunerów, umożliwiając im bezkolizyjną pracę.
Schemat tutaj
Jednak budując nowy dom najlepszym rozwiązaniem jest kompleksowe okablowanie, pozwalające zainstalować nowoczesną instalacje antenową, telefoniczna, komputerową i domofonową.
Pytania i odpowiedzi
Jak długi kabel do anteny satelitarnej. Jeśli typowy konwerter ma wzmocnienie 55-60 dB, to nasz kabel może mieć tłumienie 35-40 dB. Takie tłumienie na 100m mają typowe kable klasy TRISET-113 E1015_100, RG-6 E1232_100, więc nasz kabel może sięgać nawet 100m. Oczywiście, można także stosować kable o większym tłumieniu rzędu 60-65 dB / 100 m np. klasy YWD 75-0,59/3,7, pamiętając o ograniczeniu długości odpowiadającej tłumieniu 35-40 dB, czyli 60m.
Jak odbierać z jednej anteny na dwóch tunerach? Zdecydowanie najprostsze rozwiązanie to zastosowanie konwertera twin. Konwerter twin jest odpowiednikiem dwóch niezależnych konwerterów fullband single. Do instalacji domowych polecamy konwertery twin Golden Interstar A9829, ze względu na niezawodność i wąską obudowę. Pozwala to bezproblemowo zmieścić dwa konwertery w standardowym mocowaniu typu “zez”. Taka instalacja pozwala na niezależny odbiór programów z jednego lub dwóch satelitów na dwóch tunerach. Każdy użytkownik może oglądać dowolny program.
Antena satelitarna aluminiowa  90 cm offset A-EKonwerter satelitarny TWIN GOLDEN INTERSTAR 0,2dBMocowanie drugiego konwertera Uchwyt antenowy TV-Sat WG-5 malowany 40cm
Antena satelitarna aluminiowa  90 cm offset A-EKonwerter satelitarny TWIN GOLDEN INTERSTAR 0,2dBUchwyt antenowy TV-Sat WG-5 malowany 40cm
Po co się stosuje multiswitche? Multiswitch to elektroniczne urządzenie pozwalające na niezależne dołączanie dowolnego wyjścia do dowolnego wejścia. Inaczej, jest to przełącznik działający w zakresie od 950 do 2150 MHz (a nawet 2400 MHz). Dodatkowo możliwe jest także podłączenie zwykłej instalacji antenowej (46 do 862 MHz) lub sygnału z sieci kablowej. Rozdział obu sygnałów jest dokonywany w gnieździe u abonenta. Dla tunera multiswitch jest widziany jak konwerter satelitarny. Multiswitch zapewnia dostęp abonentom do sygnału z dowolnej polaryzacji, pasma. W przypadku rozprowadzania sygnałów z platformy Cyfry+ należy stosować multiswitche 5-wejściowe, umożliwiające odbiór wszystkich programów z jednego satelity.
Multiswitch S150-CP 9 wejściowy 16 wyjściowy EMP-CENTAURI
Dwa tunery i zez. Do niedawna taka instalacja wymagała zastosowania dwóch przełączników DiSEqC, co nieco komplikowało okablowanie, i wymagało prowadzenia osobnych kabli do telewizji naziemnej. Radykalnie taką instalację upraszcza kompleksowy przełącznik dla dwóch twinów i instalacji naziemnej S.166-A R852505. Urządzenie jest swego rodzaju multiswitchem przeznaczonym do podłączenia dwóch gniazdek sygnału telewizji satelitarnej. Jednakże, zamiast konwerterów quatro, stosuje się konwertery twin.
Antena satelitarna aluminiowa  90 cm offset A-EKonwerter satelitarny TWIN GOLDEN INTERSTAR 0,2dBMocowanie drugiego konwertera Przełącznik DiSEqC 1.2 Twin + naziemna EMP-CENTAURIGniazdo GAR-BG-DK-SAT natynkowe końcoweGniazdo GAR-BG-DK-SAT natynkowe końcowe
Dwa konwertery i telewizja naziemna w jednym kablu. Zastosowanie przełącznika dwóch konwerterów sterowanego sygnałem DiSEqC oraz zwrotnicy TV/SAT pozwala na doprowadzenie sygnału z dwóch satelitów oraz telewizji naziemnej do tunera i odbiornika telewizyjnego za pomocą jednego kabla. Rozdziału sygnałów w pomieszczeniu dokonujemy gniazdem TV/SAT. Jako zwrotnicę TV/SAT polecamy MM-214 R90245 firmy Alcad, jej zaletą jest bardzo dobra stromość charakterystyki oraz doskonałe dopasowanie.
Antena satelitarna aluminiowa  90 cm offset A-EKonwerter satelitarny MONOBLOCK 0,2 dB Golden InterstarAntena radiowa Dipol 1RUZ A anodowanaPrzełącznik DiSEqC 2.0 + Tone Burst  2/1 Golden InterstarZwrotnica MM-214 TV-Sat na złączach F ALCADZwrotnica antenowa ZA 6A FM/6-69Gniazdo GAR-BG-DK-SAT natynkowe końcowe
Odseparowanie galwaniczne domowych odbiorników od sieci kablowej. W zapytaniach często pojawia się problem niepożądanego wpływu sieci kablowej na odbiorniki: przydźwięki w odbiornikach radiowych, lub też nagłe wyłączenie zasilania spowodowane zadziałaniem wyłącznika różnicowoprądowego. Przyczyną tego typu zjawisk jest różnica potencjałów pomiędzy ekranem kabla koncentrycznego, a “0” w gniazdku elektrycznym. Takie zjawisko powstaje w sieciach rozległych. Sposobem rozwiązania problemu jest separacja galwaniczna za pomocą CLIS-1 R48605. Izolatory te posiadają bardzo małe tłumienie odpowiednio: 1,5 dB. Urządzenia najlepiej byłoby włączyć tak jak na schemacie poniżej, jednak gdyby ze względów budowlanych okazało się to niemożliwe można tego dokonać za gniazdkiem.
Izolator galwaniczny (5-2400MHz) SignalRozgałęźnik TV dwudrożny R-2 Signal
Konwertery monoblock oraz twin w instalacjach indywidualnych – odbiór z dwóch satelitów. Odbiór programów z dwóch satelitów możliwy jest albo poprzez dwa niezależne konwertery fullband montowane w układzie “zez” albo przez zastosowanie konwertera Monoblock A9830. Monoblock to dwa zintegrowane konwertery typu fullband i przełącznik DiSEqC w jednej obudowie. Taki konwerter pozwala na dołączenie jednego tunera. Spotykana jest też wersja Monoblock twin – da dwa niezależne konwertery. Monoblocka twin można też zastąpić dwoma konwerterami twin A9829 oraz dwoma przełącznikamia DiSEqC.
Antena satelitarna aluminiowa  90 cm offset A-EUchwyt antenowy TV-Sat WG-5 malowany 40cmKonwerter satelitarny MONOBLOCK 0,2 dB Golden Interstar
Uchwyt antenowy TV-Sat WG-5 malowany 40cmAntena satelitarna aluminiowa  90 cm offset A-EKonwerter satelitarny TWIN GOLDEN INTERSTAR 0,2dBMocowanie drugiego konwertera
Instalacja dla 1 odbiorcy z konwerterem Monoblock i 2 odbiorców z konwerterami twin
Jedna antena – kilka konwerterów. Odbiór z czterech satelitów jest dość łatwy, jeśli mamy tuner cyfrowy np. Ferguson . W menu ustawień danego satelity Antenna Setting pojawia się pole o nazwie DiSEqC port, gdzie można wybrać opcje (DiSEqC 1, DiSEqC 2, DiSEqC 3, DiSEqC 4, OFF oraz Tone Burst A i Tone Burst B). Dla każdego satelity wybieramy inną opcję i z każdym z satelitów kojarzymy odpowiednie wejście przełącznika. Warto zainteresować się odbiorem z kilku satelitów z racji ciągle malejących cen konwerterów.


Przełącznik DiSEqC 2.0 + Tone Burst  2/1 Golden Interstar
Multiswitch i tunery Cyfry+. Coraz popularniejsze, zwłaszcza w budynkach apartamentowych, są instalacje antenowe z wykorzystaniem multiswitchy. Spora grupa posiadaczy tunerów nie może wykorzystać w pełni możliwości tych instalacji, poniewaź tunery Cyfry+ nie posiadają sygnałów DiSEqC ani Tone Burst pozwalających na sterowanie tych urządzeń. Są dwie możliwości zaradzenia temu problemowi. Można zastosować generator zewnętrzny Viper S.115 R85254, gdzie zmiana satelity następuje po jednokrotnym naciśnięciu klawisza TV/SAT na pilocie tunera. Jest to dobre rozwiązanie, bo nie ingerujemy w tuner satelitarny. Druga możliwość to, wgranie oprogramowania do tunera, które uaktywnia Tone Burst albo DiSEqC. Problem w tym, że operator, czyli Cyfra + nie bacząc na irytację swoich klientów, uważa to za nielegalne.
Multiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowyMultiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy
Przykłady podłączenia tunera Pionier do multiswitcha 9/n
Jaki przełącznik konwerterów zastosować do Cyfry+. Jak wiadomo tunery do odbioru Platformy Cyfra+ , nie są fabrycznie wyposażone w generator sygnału DiSEqC. Dlatego też, jeżeli wykonujemy instalację, która ma umożliwić przełączanie pomiędzy konwerterami z wykorzystaniem przełącznika DiSEqC, powinniśmy dodatkowo zaopatrzyć się w generator sygnału DiSEqC np. Viper S.115 R85254. Sterowanie tym generatorem odbywa się za pomocą 8 nóżki Eurozłącza (przełącznik TV/SAT tunera). Do tego należy zamontować przełącznik, np. DiSEqC 2.0 Golden Interstar R852506 lub S.162-G R85250
Zły odbiór na tunerze radiowym. Wiele kłopotu sprawia dobranie odpowiedniej anteny radiowej. Czytelnicy skarżą się na słaby odbiór niektórych programów. Anteny dookólne kod A0210 dobrze z reguły sprawdzają się w miastach, gdzie jest kilka nadajników nadających z różnych kierunków. Zasadą jest stosowanie anten typu Yagi np. kod A0512, tylko w sytuacjach, kiedy odbieramy wszystkie programy z jednego kierunku, przy czym można odbierać słabsze lub dalej oddalone stacje (w skrajnych warunkach warto zastosować A8530).
W obu przypadkach warto zwrócić uwagę, czy słabo odbierany program nie jest przypadkiem nadawany w innej polaryzacji. Można wtedy zastosować anteny pracujące w obu polaryzacjach np.: kod A0221, A0222 (stosunkowo dobrze sprawdza się w warunkach Warszawy), lub A0228 (wersja A0229 wyposażona jest we wzmacniacz).
Zalecana wysokość anteny UKF na dachem wynosi 2m. Zakłócenia wywołane nadajnikami CB można wyeliminować stosując filtr CB, który "wycina" częstotliwości poniżej 50 MHz, podobnie pozbędziemy się innych zakłóceń poniżej 50 MHz. Jeżeli źródło zakłóceń leży w zakresie UKF (87,5-108 MHz) to, poza eliminacją źródła zakłóceń, nic nie można zrobić.
Parametry odbioru stacji radiowych można sprawdzić na poniższych linkach.