Przełom technologiczny w instalacjach CCTV związany z monitoringiem w sieciach IP, duży popyt na tradycyjnym rynku zabezpieczeń oraz znakomita praca organizatorów zadecydowały, że w dobie kryzysu imprez wystawiennichych o Targach Zabezpieczeń IFSEC 2005 wszyscy wyrażają się entuzjastycznie. W imprezie odbywającej się w Birmingham, w dniach 16-19.05 wzięła udział rekordowa liczba wystawców – 790 firm. Powierzchnia targowa była wypełniona w 100%.
Przełom technologiczy i zmiana skali – do gry wchodzą duzi.
Rynek zabezpieczeń zawsze kojarzony był ze stosunkowo małymi przedsięwzięciami, krótkimi seriami produkcyjnymi i autorskimi rozwiązaniami - w zakresie produktów i usług. Wzrost znaczenia usług sieciowych CCTV i biometrii spowodował przełom w technikach zabezpieczeń i umożliwił wkroczenie gigantów światowego biznesu do tej dziedziny. Trzy czynniki zadecydowały, że po raz pierwszy w takiej skali na targach w Birmingham pojawiły się duże firmy: IBM, Cisco, Siemens, General Electric:
1). Rozwój technik sieciowych w zabezpieczeniach.
2). Duże zapotrzebowanie na pasmo transmisyjne, oprogramowanie do analizy obrazu.
3). Duże zapotrzebowanie na tworzenie baz danych, wspomagających układy zabezpieczeń.
Ad. 1. Techniki sieciowe pozwoliły przełamać schemat zabezpieczania poszczególnych, małych, lokalnych obiektów. Możliwa jest integracja olbrzymich ilości sprzętu, na rozległych obszarach – gdzie wymagane jest duże zangażowanie kapitałowe i logistyczne. Możliwości techniczne zbiegły sie z dużym popytem.
Ad. 2. Podstawowa, obecnie technika zabezpieczania obiektów – CCTV – wymaga, zwłaszcza w rozwiązaniach sieciowych, transmisji i analizy ogromnej ilości informacji, otwiera to pole do działania firm telekomunikacyjnych i softwarowych.
Ad. 3.6 Stosowanie technik biometrycznych wymaga tworzenia ogromnych baz danych i odpowiedniego ich zabezpieczania. Jedenaście krajów przyjęło ustawodastwo wymagające stosowania, w dokumentach paszportowych, informacji biometrycznych. W takiej sytuacji, aby potwierdzić tożsamosć osoby przekraczającej granicę, gdzie wymaganę będzie odcisk palca, trzeba będzie zgromadzić, zabezpieczyć i udostępnić odpowiednim instytucjom ogromną ilość informacji.
Popyt na tradycyjnym rynku zabezpieczeń.
Wzrost zagrożenia w skali światowej przekłada się również na rynek klientów końcowych. Dodatkowo koniunkturę napędza, wymiana sprzętu analogowego na cyfrowy. Mnogość rozwiązań cyfrowych rejestratorów video pozwala dobrać odpowiedni sprzęt jakościowo i cenowo. Rejestratory wyposażone w funkcje detekcji, śledzenia, liczenia obiektów itp., z odpowiednimi wyjściami alarmowymi, stanowią podstawę ochrony, dlatego chętnie są instalowane, zarówno w domach jednorodzinnych, małych firmach jak i dużych sieciach sklepów. Ponad stu producentów, obecnych na Targach, zacierało ręce z zadowolenia.
Praca organizatorów.
Znakomite położenie obiektów wystawienniczych (w jednym kompleksie z lotniskiem i dworcem kolejowym) i funkcjonalne hale ułatwiają pracę organizatorom. Jednak na zadowolenie wystawców i zwiedzających złożyły się takie elementy jak: aktywna witryna Internetowa, współpraca organizatorów z branżowymi czasopismami, zaproszenia wysyłane do uczestników poprzednich Targów, darmowe wejścia dla profesjonalistów, darmowa kawiarenka dla gości zagranicznych, w której można skorzystać z Internetu i napić się kawy.
Panorama stoisk
Wśród producentów kamer najlepsze wrażenie robiły produkty firmy Sony. Najciekawszym eksponatem była nowa kamera obrotowa z serii Ipel. W obudowie są faktycznie zamontowane dwie kamery: panoramiczna o kącie widzenia 360 stopni i obrotowa, którą można tak zaprogramować, by automatycznie podążała za obiektem wykrytym przez kamerę panoramiczną.
Panasonic przygotował grupę wyrobów do użytku domowego, z wykorzystaniem transmisji WiFi oraz PLC (instalacja elektryczna). Producent, jak zawsze w swoich wyrobach, zadbał o ładną formę.
Firma Fujinon zaprezentowała zespól trzech kamer do monitoringu, miedzy innymi, granic państwowych. Kamera do obserwacji dziennych, kamera do obserwacji nocnych ze specjalnym obiektywem oraz kamera do obserwacji w podczerwieni. Zasięg kamery pracującej w podczerwieni pozwala wykryć człowieka z odległości 1500m.
... a Angielki coraz ładniejsze
Jeden z wystawców podsumował imprezę w Birmingham: "Targi coraz lepsze, a Angielki z roku na rok ładniejsze" Pierwszą cześć wypowiedzi staraliśmy się uzasadnić powyżej, a z drugą się zgadzamy :-).