Spawarka Signal Fire AI-8/AI-8C/AI-9 - jak zacząć spawać?

Od sierpnia 2019 w ofercie dostępne są modele spawarek o oznaczeniach: AI-8C L5870 oraz AI-9 L5875. Wszystkie przedstawione poniżej informacje dotyczące: konfiguracji, kalibracji, spawania oraz zgrzewania pozostają aktualne również dla nowych modeli.
  • AI-8C L5870 - bezpośredni następca modelu AI-8 z przeprojektowanym układem zasilania, zwiększonym czasem pracy baterii oraz funkcją "inteligentnej blokady"
  • AI-9 L5875 - dodatkowo wyposażony w miernik mocy optycznej oraz wizualny lokalizator uszkodzeń; minimalny czas spawania 5 sekund
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8C + skrzynka + zestaw narzędzi
Signal Fire AI-8C L5870
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-9 + skrzynka + zestaw narzędzi
Signal Fire AI-9 L5875
Firma Signal Fire jest dynamicznie rozwijającą się firmą specjalizującą się w produkcji spawarek światłowodowych. Z siedzibą w Chengdu zatrudnia blisko 200 pracowników. Oferowane przez nich urządzenia budowane w są na podzespołach renomowanych producentów (również europejskich), a rozwiązania technologiczne chronione są licznymi patentami. Cechą charakterystyczną spawarek od tego producenta jest wykorzystanie smartfonów do ich konfiguracji, archiwizacji danych o wykonanych spawach oraz wszelkiej diagnostyki. Produkty tej firmy znalazły uznanie na rynkach całego świata. O wysokiej jakości oferowanych produktów świadczyć może polityka gwarancyjna uwzględniająca wymianę urządzenia na nowe po wykonaniu 50 000 spawów.
Signal Fire AI-8, AI-8C, AI-9
Signal Fire AI-8, AI-8C, AI-9 wykorzystują technikę pozycjonowania włókien do rdzenia (możliwość pozycjonowania do płaszcza) zapewniającą najlepsze parametry tłumiennościowe wykonywanych spawów. Włókna ustawiane są przez 6 wysokiej klasy silników (Siemens), co jest asbolutnie niespotykane w sprzęcie z tej półki cenowej. Spawarki wykorzystywać można zarówno do realizacji 100 km magistrali światłowodowych, instalacji FTTH, jak i krótkich połączeń punkt - punkt, czy instalacji LAN lub monitoringu wizyjnego bazującego na okablowaniu światłowodowym. Wszystkie modele bazują na 4-rdzeniowym procesorze zapewniającym szybki czas reakcji (spawarka gotowa jest do pracy po 3 sekundach) oraz krótkie czasy spawania i zgrzewania osłon spawów. Spawarki te są jednymi z najszybszych urządzeń tego typu dostępnych obecnie na rynku i najszybszymi w tej klasie cenowej.

Cechy wyróżniające:
  • 6 silników odpowiadających za pozycjonowanie włókien,
  • pozycjonowanie do rdzenia lub do płaszcza włókna,
  • możliwość pracy w trybie Auto,
  • powiększenie obrazu x300,
  • 4-rdzeniowy procesor zapewniający szybkość działania,
  • min. czas spawania 6 sekund (model AI-9 - 5 sekund),
  • szybki piecyk - zgrzewanie osłony spawu 40 mm trwa 15 s,
  • konfiguracja za pomocą aplikacji na telefon (Android/iOS),
  • duży (5,1'') wyświetlacz o regulowanej janości,
  • możliwość tworzenia raportów spawania za pomocą dedykowanej aplikacji (eksport do xls),
  • metalowa obudowa pokryta od spodu gumą,
  • wbudowana lampa LED (model AI-8),
  • pojemna (7800 mAh, około 200 cykli zgrzewania i spawania, dla modeli AI-8C oraz AI-9 - 240 cykli), wymienna bateria,
  • czas ładowania baterii - około 3,5 h,
  • złącze USB do ładowania smartfona (modele AI-8C oraz AI-9 - zewnętrzny adapter USB),
  • uniwersalne uchwyty włókien,
  • wysokiej jakości, praktyczna skrzynka,
  • bogaty zestaw akcesoriów.
Więcej nt. spawarki Signal Fire AI-8C przeczytać można w karcie produktowej.

Więcej nt. spawarki Signal Fire AI-9 przeczytać można w karcie produktowej.
Jak zacząć spawać? - ustawienia i konfiguracja
Przed przystąpieniem do pracy ze spawarką konieczne jest ściągnięcie na smartfona (lub inne urządzenie z systemem Android lub iOS) dedykowanej aplikacji dostępnej w sklepie Google Play oraz AppStore.
Po uruchomieniu aplikacji należy włączyć spawarkę, a następnie wybrać opcję "Połącz urządzenie". Do komunikacji wykorzystane jest połączenie Bluetooth. Po wybraniu spawarki z listy widocznych przez telefon urządzeń, nastąpi nawiązanie połączenia zakończone odpowiednim komunikatem oraz informacją w głównym oknie aplikacji.
Jedną z zalet rozwiązania polegającego na konfiguracji spawarki za pomocą urządzenia mobilnego i aplikacji jest możliwość szybkiej i łatwej weryfikacji dostępności nowszych wersji oprogramowania dla urządzenia. Użytkownik nie musi pamiętać o tym, by weryfikować dostępność nowego softu na stronie producenta, czy dystrybutora. W tym przypadku wystarczy wybrać opcję "Aktualizacja oprogramowania" w głównym oknie aplikacji.
W przypadku pojawienia się aktualizacji firmware, zostanie on automatycznie pobrany oraz wgrany do spawarki. Proces ten zająć może kilka minut. Zaleca się okresowe sprawdzenie dostępności nowego softu.
Po wejściu do Menu ustawień spawania wybrać należy typ spawanych włókien (SM - jednomodowe, MM - wielomodowe, Automatyczny - jednomodowe oraz wielomodowe), jak bardzo spawarka restrykcyjnie podchodzić ma do oceny jakości czoła dociętego włókna (zaleca się ustawienie standardowe) oraz wybrać metodę pozycjonowania włókien (do rdzenia lub płaszcza włókna).
Pozostałe ustawienia dotyczą parametrów łuku elektrycznego. Ich prawidłowa wartość jest konsekwencją kalibracji spawarki opisanej w dalszej części biblioteki. Nie zaleca się manualnej zmiany wartości żadnego z ww. parametrów.
W menu ustawień funkcji dodatkowych sprecyzować można, jak dokładnie funkcjonować ma spawarka. Możliwe jest m.in. przyspieszenie procesu spawania poprzez wyłączenie wybranych funkcji realizowanych przed lub po spawaniu (nie zalecane). Szczegółowy opis poszczególnych ustawień znaleźć można w instrukcji obsługi.
Czas zgrzewania osłon spawów ustawiony jest domyślnie na 15 sekund. Wartość ta powinna być wystarczająca dla większości osłon 40 mm. W przypadku osłon 60 mm zaleca się zwiększenie czasu do 20 s. Wartość tą należy jednak dostosować do rzeczywistych efektów zgrzewania. Osłonki spawów z różnych źródeł mogą zgrzewać się nieco inaczej.
Kalibracja spawarki
Kalibracja spawarki światłowodowej polega na dostosowaniu mocy oraz temperatury generowanego łuku elektrycznego do aktualnie panujących warunków środowiskowych. Dobrze dobrany łuk pozwala na wykonywanie prawidłowych spawów - zarówno w punktu widzenia tłumienia, jak i wytrzymałości. Kalibracja powinna być wobec tego wykonywana zawsze przed właściwym spawaniem - na początku pracy lub przy drastycznie zmieniających się warunkach (np. nagły spadek temperatury wynikający z zakończenia spawania wewnątrz budynku oraz dalszych prac na zewnątrz).
Spawarki Signal Fire bazują na popularnej metodzie kalibracji - umieszczone w komorze spawania włókna poddawane są działaniu kolejnych łuków elektrycznych. Włókna ulegają stopieniu, a oprogramowanie spawarki dokonuje pomiaru i analizy odległości na jaką cofają się czoła włókien. Na podstawie pomiaru ustalane są odpowiednie parametry łuku elektrycznego.
Przygotowanie włókien jest takie samo, jak w przypadku spawania. Zdarza się, że czynność tą należy powtórzyć. Cała procedura nie powinna zająć jednak więcej niż kilka minut. Po poprawnie wykonanej kalibracji, spawarka automatycznie przejdzie w "normalny" tryb pracy, tzn. tryb spawania włókien. Informuje o tym zmiana odpowiedniej ikony na wyświetlaczu.
Film prezentujący proces kalibracji spawarki Signal Fire AI-8 L5870.
Spawanie
Włókna przed spawaniem należy odpowiednio przygotować zaczynając od ściągnięcia akrylowej powłoki ochronnej na długości około 3-4 cm. Następnie włókno wyczyścić należy za pomocą chusteczki bezpyłowej oraz alkoholu IPA. Wyczyszczone włókno ląduje następnie w nożu:
Umieszczając włókno w nożu należy zwrócić uwagę, aby powłoka akrylowa znajdowała się między 10 a 15 mm podziałki. Należy zwrócić również uwagę, aby w zależności od grubości włókna (250 μm lub 900 μm) skorzystać z odpowiedniego v-rowka w nożu. Po stronie lewej włókno kabla, po stronie prawej włókno pigtaila.
Umieszczając włókno w komorze spawania warto robić to opierając przód włókna na v-rowku (zdjęcie powyżej), a następnie ułożyć resztę włókna i zamknąć uchwyt. Koniec włókna powinien znajdować się mniej więcej w połowie odległości między v-rowkiem a elektrodami. Nie zalecane jest przesuwanie włókna podczas jego umieszczania w v-rowku, ponieważ może to skutkować gromadzeniem się brudu na czole włókna.
Proces spawania włókien światłowodowych.
Zgrzewanie osłony spawu
Po wykonaniu spawu należy go zabezpieczyć termokurczliwą osłoną. Osłona taka zgrzewana jest w zintegrowanym w spawarce piecyku. Czas zgrzewania ustawiony został wcześniej w aplikacji (domyślnie 15 s). Signal Fire A-8 rozpoczyna zgrzewanie automatycznie po zamknięciu piecyka. Diody na piecyku zapalają się (zdjęcie poniżej). O zakończeniu procesu zgrzewania informuje zgaśnięcie diod oraz sygnał dźwiękowy (sygnał wyłączyć można w aplikacji). Należy pamiętać, że przed umieszczeniem zabezpieczonego spawu w kasecie spawów należy poczekać, aż osłona ulegnie ostatecznemu stężeniu oraz schłodzeniu.
Diody informujące o pracy piecyka do zgrzewania osłon.